Udhëzime

November 26, 2022

Këshilla për menaxhimin e parave për buxhetet e pakta të kazinosë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Të luash lojëra kazino në internet mund të jetë emocionuese. Ndjehet si të luash në Las Vegas, vetëm se kazinoja ka ardhur në shtëpi këtë herë. Por të jesh një lojtar i aftë përfshin më shumë sesa thjesht të zgjedhësh një lojë dhe të shpresosh për një fitore. Lojtarët duhet të mësojnë të zbusin humbjet duke praktikuar disa këshilla për menaxhimin e bankrollit të kazinosë. Madje përkeqësohet nëse buxheti nuk është mjaftueshëm i madh. 

Këshilla për menaxhimin e parave për buxhetet e pakta të kazinosë

Pra, për t'ju ndihmuar, ky udhëzues diskuton këshilla dhe strategji për të mbrojtur bankën tuaj të çmuar nga kazinoja. Por vini re se menaxhimi i bankrollit ka të bëjë më shumë me kontabilitetin e duhur të kazinosë sesa një strategji lojrash. Me fjalë të thjeshta, menaxhimi i parave nuk e zvogëlon domosdoshmërisht avantazhin e shtëpisë. Por sigurisht që rrit shanset tuaja për të fituar duke ju lejuar të luani për periudha më të gjata. 

Këshillë # 1: Krijoni kufij buxhetor

Ky udhëzues supozon se ju keni lënë mënjanë para për argëtimin tuaj të kazinosë. Për këtë qëllim, këshillohet ndarja e bankrollit tuaj në njësi më të vogla ditore ose javore. Për shembull, nëse keni një buxhet prej 3,000 dollarësh për javën, ndajeni atë në gjashtë njësi të barabarta, duke supozuar se nuk luani të shtunave ose të dielave. Kjo do të thotë të përdorni 500 dollarë në ditë në kazino. Asgjë më shumë, por mund të jetë më pak!

Pas krijimit të kufijve ditorë, mos luani me më shumë se 5% të njësisë në një bast të vetëm. Në këtë shembull, duhet të ketë një maksimum prej $25 për bast. Por për shkak se ky kufi i basteve do t'ju japë vetëm rreth 20 raunde, uleni kufirin edhe në 1%. Mos harroni se ju ende mund të fitoni çmimin e parë të Mega Moolah nga Microgaming me një bast 0,50$. 

Këshillë # 2: Vendosni kufijtë e humbjes së ndalimit

Mos u ndalni në krijimin e një bankroll me disa limite ditore. Lojtarët me përvojë e dinë se tundimet janë të shumta në kazino, veçanërisht kur vjen një seri humbjesh. Merrni parasysh këtë; ju mund të humbni gjysmën e buxhetit ditor me disa qindra rrotullime. Sado e dhimbshme të jetë, shumica e lojtarëve të kazinosë do të vazhdojnë të rrotullohen, duke shpresuar të rikuperojnë disa nga shumat e humbura. Dhe e dini se si përfundon historia, apo jo?

Shmangni futjen në situata të tilla duke pasur një limit të ndalimit të humbjes. Kjo nënkupton që ju duhet të ndaloni së luajturi pasi të keni humbur një përqindje specifike të buxhetit tuaj. Ju mund të keni një kufi humbjeje prej 25%, 50% ose 75%. Me pak fjalë, mos rrini pas humbjes së gjysmës së buxhetit tuaj pa fituar ndonjë gjë thelbësore. Dhe nëse është e mundur, thirreni atë një ditë pasi të keni shtuar një përqindje specifike në bankrollin tuaj. 

Këshilla #3: Mos e anashkaloni ditën e bonusit

Avantazhi kryesor i duke luajtur në faqet më të mira të kazinove në internet është bollëku i bonuseve dhe promovimeve. Këto kazino shpesh mirëpresin regjistrime të reja me bonuse depozitash, bonuse pa depozite, rrotullime falas ose bonuse të ringarkimit. Pasi të bëhet një lojtar i rregullt, kazinoja mund t'ju befasojë me kthime parash në fundjavë, rrotullime falas, turne falas dhe më shumë. 

Shfrytëzojini këto bonuset e kazinosë në internet dhe fitoni diçka për të shtuar në bankrollin tuaj. Bonuset pa depozitë, kthimi i parave dhe rrotullimet falas janë bonuset më të mira të kazinosë, sepse lojtarët nuk duhet të depozitojnë asgjë për t'i kërkuar ato. Por mos kërkoni të gjitha bonuset e kazinosë që ofrohen. Disa kazino do të anulojnë përparimin tuaj të bonusit pasi të kërkojnë një bonus me një promovim tashmë aktiv. Gjithashtu, lexoni me kujdes shtypjen e imët.

Këshillë #4: Luaj lojëra miqësore të kazinosë

Kjo është padyshim këshilla më e rëndësishme e të gjitha këshillave për menaxhimin e parave të kazinosë në këtë postim. Të gjitha lojërat e kazinosë i japin shtëpisë një avantazh në të gjitha bastet që bëni. Ky avantazh matematikor i siguron kazinosë online prerjen e saj edhe nëse lojtari fiton jackpot-in progresiv. Prandaj, vetëm ne luani lojëra kazino me një avantazh të shtëpisë më të ulët

Me këtë në mendje, lojtarët fillestarë me buxhete të pakta të kazinosë do të kenë mundësinë të luajnë lojëra elektronike me shkëlqim në internet. Mjerisht, ata nuk e dinë se këto lojëra kanë disa nga normat më të këqija të kthimit. Shumica e makinerive të lojërave të fatit ofrojnë norma RTP nga 90% në 97%, që do të thotë se maksimumi që lojtarët mund të fitojnë nga një bast 100 dollarë është 90 deri në 97 dollarë. 

Pra, luani lojëra tavoline si craps, ruletë, baccarat dhe blackjack për të shijuar norma më të larta kthimi. Është gjithashtu e këshillueshme që të mprehni aftësitë tuaja në blackjack dhe video poker për t'i mbijetuar botës së ashpër të kumarit. Edhe pse këto lojëra mund të duken frikësuese për fillestarët, ato u lejojnë lojtarëve të përdorin një strategji optimale për të ulur skajin e shtëpisë në më pak se 0,50%. Një shembull i mirë është Lightning Blackjack nga Evolution Gaming, i cili ka një normë kthimi teorik prej 99.56%.

A jeni ende në dyshim për çështjen e skajit të shtëpisë? Përdoreni atë për të llogaritur humbjet e përafërta për orë dhe për të krijuar një bankroll. Për shembull, një lojtar mesatar i automatëve bën 500 rrotullime në orë. Supozoni se çdo rrotullim kushton 1$ dhe loja ka një avantazh shtëpie prej 4% (96% RTP). Kjo jep një humbje mesatare në orë prej 20 dollarë. Çmimi padyshim rritet me një avantazh më të lartë të shtëpisë.

Këshilla #5: Ngadalësoni ritmin

Shumë lojtarë të kazinosë nuk e dinë se truku për të mbrojtur buxhetin e kazinosë po ngadalësohet. Por është e vështirë t'i fajësosh ata, duke pasur parasysh se raundet e lojërave në lojëra elektronike dhe lojëra të tjera të bazuara në fat mund të zgjasin vetëm disa sekonda. Nga rruga, kjo është një tjetër arsye e fortë për të zgjedhur pokerin dhe blackjack. Ka shumë vendime për të marrë në këto lojëra letrash, duke ngadalësuar përfundimisht lojën. 

Nëse jeni lojtar i automateve, shmangni përdorimin e funksionit Autospin, i cili e rrit ritmin dhjetëfish. Me këtë veçori në lojë, loja automatikisht do të rrotullohet disa herë duke përdorur shumën e specifikuar të bastit/monedhës. Kjo mund të jetë nga 10 deri në 100 raunde. Për të mbështetur këtë këshillë, UKGC ndaloi rrotullimet e shpejta dhe veçoritë e lojërave elektronike të luajtjes automatike në shkurt 2021. 

Këshillë #6: Luaj lojëra me kufij më të ulët të basteve

Lojërat e kazinosë në internet vijnë me kufij të ndryshëm bastesh. Ju mund të gjeni një lojë blackjack live nga Evolution duke lejuar një bast $0,50, ndërsa një lojë nga Ezugi ka një limit bast $1,00. Ky shembull tregon se të luash një lojë me kufij të ulët bastesh zgjat jetëgjatësinë e shkurtër të bankrollit. Por mbani mend se lojërat live mbështesin vetëm baste me para të vërteta.

Lojtarët e automatëve janë edhe më mirë. Industria nuk ka mungesë të lojërave elektronike me qindarkë, megjithëse shanset për të fituar janë pak më të këqija. Lojtarët mund të shijojnë orë të tëra të rrotullimit të makinës me një buxhet prej 50 dollarësh. Dhe kjo është pa përmendur se këto lojëra kanë disa nga pagesat më të mëdha në lojërat e fatit në internet. Vetëm imagjinoni të fitoni një jackpot progresiv me një bast 0,10 $. 

Këshillë #7: Mos luani në kazinotë me tulla dhe llaç

Ëndrra e çdo lojtari të etur të kazinosë është të vizitojë destinacionet e njohura të lojërave të fatit si Macau, Monako dhe Las Vegas. Këto qytete të stilit të jetesës 24/7 presin disa nga kazinotë më të spikatura me bazë tokësore në botë me automate, tavolina baccarat dhe më shumë. Por për shkak se jeni duke operuar me një buxhet të vogël, mos e vizitoni kazinonë, edhe nëse është në vendin fqinj.

Puna është se kazinotë me bazë tokësore nuk ofrojnë bonuse dhe promovime. Gjithashtu, kufijtë e aksioneve në vendet me bazë tokësore janë shumë më të larta për të mbuluar shpenzimet e menaxhimit të kazinosë. Dhe po, shumë lojtarë mund të tundohen të japin bakshish nga tregtari dhe të pinë veten në harresë. Për këto arsye dhe shumë të tjera, luani lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë në internet dhe shijoni të njëjtën përvojë realiste pa shpenzuar në mënyrë të panevojshme.

Këshillë #8: Përdorni një sistem bastesh

Një sistem bastesh është një strategji që përcakton se si vendosni baste pa humbur të gjithë bankrollin. Për shembull, Strategjia e basteve të sheshta kërkon që bastorët të përdorin vetëm 1% të bankrollit të tyre për një periudhë të zgjatur përpara se të rillogaritin shumën bazë. Një tjetër strategji e besueshme bastesh për një buxhet të kufizuar është Martingale, ku lojtarët dyfishojnë aksionet e tyre fillestare pas një humbjeje dhe rikuperojnë gjithçka me një fitore të vetme. 

Por strategjitë e basteve mund të jenë të kushtueshme për t'u zbatuar për buxhete të pakta. Në rastin e Martingale, do t'ju duhet të vendosni një shumë bazë të ulët për të shmangur hedhjen në erë të të gjithë bankrollit përpara se të trokasë një fitore. Për më tepër, ju duhet të aplikoni një strategji bastesh vetëm për lojëra me para si craps, ruletë, baccarat dhe blackjack. Këto lojëra kanë baste që u japin lojtarëve një shans pothuajse 50% për të fituar. Kjo është ajo që dëshironi me një sistem bastesh.

Këshillë #9: Mbani të dhënat e lojërave të fatit

Shumë lojtarë shpesh nuk ndjekin shumën që shpenzojnë në kazino. Të luash verbërisht pa gjurmuar shpenzimet e tua do të thotë që nuk do ta bësh kurrë e dini se sa keni depozituar ose tërhiqeni. Nëse e kuptoni se po bëni humbje që të ndryshojnë jetën, mund të jetë koha më e mirë për të rishqyrtuar qasjen tuaj të lojës ose për të marrë një pushim nga aktiviteti.

Ka shumë mënyra për të gjurmuar shpenzimet e kazinosë në internet. Disa kazino mund të përgatisin deklarata javore ose mujore të shumës së shpenzuar ose të tërhequr në faqen e internetit. Lojtarët mund të marrin gjithashtu deklarata bankare nga ofruesit e pagesave të kazinosë si Visa, MasterCard, PayPal ose Skrill. Dhe mos harroni të gjurmoni bastet ose lojërat më miqësore. Ju mund të kuptoni se blackjack-u është më miqësor se pokeri në internet. 

Këshilla #10: Mos luani me emocionet

Ndarja e emocioneve nga seancat tuaja të kazinosë në internet është një domosdoshmëri për të qenë një lojtar i suksesshëm. Shumica e lojtarëve lejojnë që emocionet e tyre të mposhtin personalitetin e tyre pasi kanë humbur një varg bastesh. Edhe pse humbjet janë të dhimbshme, edhe për shumicën e lojtarëve profesionistë të kazinosë, trajtimi i tyre ka më shumë rëndësi.

Së pari, mos ndiqni humbjet, pa marrë parasysh sa tërheqës duket basti i radhës. Së dyti, mos jini të pangopur duke vendosur të gjitha fitimet tuaja, duke shpresuar të dyfishoni ose trefishoni shumën. Dhe mbi të gjitha, hidhni peshqir në kohën e duhur ose rrezikoni të humbni edhe më shumë nga banka juaj. Kjo ju kthen në pikën e vendosjes së një kufiri të humbjes së ndalimit. 

Përmbledhja

A keni mësuar diçka ose gjashtë nga këto këshilla për menaxhimin e bankrollit? Si një lojtar fillestar, është thelbësore të luani me një buxhet dhe t'i përmbaheni një plani. Ju gjithashtu duhet të zgjidhni lojërat me kujdes dhe të luani vetëm në kazinotë më të njohura. Dhe shmangni kazinonë nëse lojërat nuk testohen nga organe të pavarura si Gaming Associates dhe eCOGRA. Faleminderit per leximin!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme