Si të luani ruletë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Ruleta mbetet një nga lojërat më të njohura në mbarë botën. Kazinotë me bazë tokësore u ndërtuan posaçërisht për këtë lojë. Nuk është vetëm një lojë fantastike kazinoje, por një lojë që i ka rezistuar kohës - duke e bërë kështu deri në kazinonë më të mirë në internet.

Pasi të vendosen më të mirat në tavolinat e Ruletës së kazinosë, lojtarët mund të shpresojnë vetëm për një gjë: të fitojnë pasi të vendosin bastet e tyre në zgjedhjen e shumëfishtë.

Ruleta konsiderohet gjerësisht një lojë e fatit të plotë, së bashku me disa strategji afatgjata. Nëse dikush është ende i ri në lojë, ka ende një rrugë të gjatë përpara. Jemi të lumtur të ndajmë mënyrat më të mira për të luajtur Roulette më poshtë, për të ndihmuar këdo që të fillojë!

Si të luani ruletë

Çfarë është Ruleta?

Ruleta është një lojë kazinoje që përfshin një rrotë rrotulluese me xhepa të numëruar që janë me ngjyrë të kuqe ose të zezë.

Për lojtarët që janë të rinj në ruletin online, është e rëndësishme të kuptojnë se loja është e ngjashme me homologun e saj në tokë. Në të dy versionet, objektivi është të parashikohet numri që do të rrotullohet në rrotën e ruletit. Dallimi midis të dyjave është se ruleta në internet përdor një kompjuter për të gjeneruar numrat e rastësishëm të përdorur në lojë, ndërsa kazinotë me bazë tokësore përdorin pajisje fizike. Kjo është arsyeja pse ruleta në internet konsiderohet më e lehtë për t'u luajtur, pasi nuk kërkohen aftësi ose trajnime të veçanta. Ruleta në internet mund të luhet në çdo kohë dhe kudo, me kusht që të ketë akses në internet.

Si të luani ruletë dhe të fitoni

Hapi i parë është të gjeni një kazino në internet që ofron Ruletë. Online CasinoRank u ofron lojtarëve një listë gjithëpërfshirëse të faqet më të mira të kazinosë për të luajtur Ruletë. Lojtarët mund të gjejnë variacione të ndryshme të Ruletës, duke përfshirë Ruletën Amerikane, Ruletën Evropiane dhe Ruletën Franceze. Lojtarët gjithashtu mund të gjejnë informacion për rregullat e ndryshme për secilën lojë dhe strategjitë më të mira për të luajtur.

Për të luajtur Ruletë në një kazino online për para të vërteta, një lojtar duhet të krijojë një llogari. Atëherë duhet të depozitoni dhe të vendosni bast paratë e veta ose një bonus që ofron faqja e zgjedhur. Një nga Mënyrat më të mira për të luajtur Ruletë është të shpërndani baste, pasi kjo do t'i japë një lojtari një shans më të mirë për të fituar. Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend të vendosni një buxhet përpara se të luani dhe t'i përmbaheni atij.

Lojtarët gjithashtu duhet të fokusohen në shanset e secilit bast, pasi disa baste kanë shanse më të mira se të tjerat. Për shembull, bastet e brendshme kanë pagesa më të larta, por shanse më të ulëta për të fituar, ndërsa bastet e jashtme kanë pagesa më të ulëta, por shanse më të mira për të fituar. Lojtarët gjithashtu duhet të përfitojnë nga bonuse dhe promovime të ofruara nga kazinotë online, pasi këto mund të ndihmojnë në rritjen e mundësive të tyre për të fituar. Së fundi, lojtarët duhet të kujtojnë të argëtohen dhe të mos përfshihen shumë në përpjekjet për të fituar.

Rregullat e Ruletës në internet

Përpara se të luani Roulette, është e rëndësishme të kuptoni bazat e lojës dhe etikën e saj. Këtu janë rregullat më të rëndësishme që duhen ndjekur:

 1. Lojtarët vendosin bastet e tyre në tavolinë, qoftë në numra të vetëm, në grupe numrash, të kuq ose të zi, ose tek ose çift.
 2. Pasi të jenë vendosur të gjitha bastet, rrota rrotullohet dhe topi hidhet mbi të.
 3. Numri ose ngjyra mbi të cilën bie topi përcakton bastet fituese.
 4. Nëse topi bie në një numër për të cilin një lojtar ka vënë bast, ai do ta fitojë bastin.
 5. Nëse topi bie në një numër ose ngjyrë të ndryshme, lojtari do të humbasë bastin.
 6. Nëse topi bie në zero ose dyfish, të gjitha bastet e vendosura në pjesën e brendshme të tabelës do të humbasin.
 7. Pagesa për çdo bast do të varet nga lloji i bastit dhe kazinoja.

Lloje të ndryshme bastesh në ruletë online

Ka shumë lloje të ndryshme bastesh që mund të vendosen në tryezën e Ruletës.

 • Brenda basteve përfshijnë baste në numra të vetëm, grupe numrash ose kombinime numrash.
 • Baste të jashtme përfshijnë baste në të kuqe ose të zezë, tek ose çift, të lartë ose të ulët dhe dhjetëra.
 • Bastet në rrugë janë baste të vendosura në tre numra në një vijë horizontale.
 • Bastet e këndit janë baste të vendosura në katër numra në një formacion katror.
 • Bastet e linjës janë baste të vendosura në gjashtë numra në dy vija horizontale.
 • Bastet e kolonave janë baste të vendosura në dymbëdhjetë numra në një vijë vertikale.
 • Duzina baste janë baste të vendosura në dymbëdhjetë numra me radhë.
 • Bastet e gjarpërinjve janë baste të vendosura në një seri numrash në një formacion zigzag.

Të mirat dhe të këqijat e ruletës

Pro

Parimet themelore të lojës mund të shpjegohen shpejt dhe lehtë, dhe ato janë universale.

 • Pagesa për mundësitë e lehta është modeste, por shanset për të fituar janë gati 50%.
 • Çdo bast fitues, plus çdo fitim i fituar në përputhje me shanset e pagesës, i kthehen bastit. Në koeficientin 8:1, për shembull, një bast i suksesshëm prej 10 dollarësh në një karre do të jepte 80 dollarë plus bastin origjinal, për një total total prej 90 dollarësh.
 • Fillimi me aksione modeste dhe shanse të thjeshta do t'i ndihmojë lojtarët të kuptojnë shpejt ruletën dhe strategjitë e mundshme.

Kundër

 • Meqenëse rezultati i një loje Rulete është mjaft kompleks, strategjitë duhet të mësohen tërësisht.
 • Pavarësisht nga rëndësia e numrit zero, është e mundur që shtëpia të ketë një avantazh të dallueshëm ndaj lojtarëve të tjerë.
 • Nëse topi bie në zero, lojtarët humbasin shumë shpejt bastet e tyre për shanset bazë të penguara, si dhe shanset e shumëfishta (transversale, dhjetëshe dhe kolona).
 • Nëse dikush luan Ruletë me aksione të larta, rrezikon të humbasë shumë para shumë shpejt.

Përfundim mbi Ruletën

Kur luani Ruletë, është e rëndësishme të shpërndani bastet tuaja, të vendosni një buxhet dhe të zgjidhni një kazino online me reputacion. Është gjithashtu e rëndësishme të lexoni rregullat e lojës përpara se të luani, pasi çdo kazino mund të ketë rregulla dhe struktura të ndryshme pagese. Me strategjitë e duhura dhe pak fat, lojtarët mund të rrisin shanset e tyre për të fituar në Ruletë.

Interneti është plot me kazino Roulette që mburren me dhjetëra bonuse dhe promovime interesante. Online CasinoRank e di mirë këtë fakt, prandaj faqja ofron të gjitha bonuset dhe versionet më të fundit të besueshme.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Çfarë është Ruleta në internet?

Online Roulette është versioni online i lojës klasike të kazinosë Roulette. Aktualisht, ka versione të shumta, si Ruleta Evropiane ose Ruleta e Tregtarit të Lirë, së bashku me pagesat dhe stilet e shumta të rregullave të Ruletës.

Cilat janë llojet e ndryshme të Ruletës?

Ekzistojnë dy zhanre kryesore brenda industrisë së Ruletës Online. Këto janë lojëra kazino RNG të luajtura kundër softuerëve të besueshëm dhe lojërave me tregtarë të drejtpërdrejtë. Megjithatë, përpara se të luani ndonjë nga këto lojëra, është e rëndësishme të mësoni se sa numra në një rrotë rulete ka, së bashku me njëri-tjetrin, Ruleta që do të thotë se është brenda rregullave.

Si të luani Roulette Online?

Të luash Roulette Online është po aq e lehtë sa krijimi i një llogarie në një kazino në internet, depozitimi i parave reale dhe zgjedhja e lojërave të duhura të Ruletës. Pasi të jenë në lojë, lojtarët thjesht duhet të vënë baste në numrat e rrotave të Ruletës dhe të shpresojnë për rezultatin më të mirë të mundshëm.

A janë të ndryshme Roulette Online dhe Live Roulette?

Ata janë mjaft të ndryshëm, kryesisht në mënyrën se si luhen. Ruleta e rregullt në internet përdor një gjenerues të numrave të rastësishëm, i cili kujdeset që rezultati përfundimtar të jetë plotësisht i rastësishëm. Live Roulette, nga ana tjetër, mbështetet në një tregtar që e luan lojën në një kazino ose studio të vërtetë, duke përdorur kamera HD për të përfshirë lojërat që luhen nga shtëpia.

Ku të vendosni baste në një tryezë ruletë?

Bastet vendosen në numrat e Ruletës që janë të disponueshëm në çdo lojë. Sa numra ka në Ruletë varet nga versioni, me disa që variojnë në 35 ndërsa të tjerët kanë 36. Ajo që është e rëndësishme është që lojtarët t'i vendosin këto baste përpara se tregtari ose softueri të thërrasë fundin e tyre.

Gabimet më të zakonshme të ruletës dhe si t'i shmangni ato

Gabimet më të zakonshme të ruletës dhe si t'i shmangni ato

Për qindra vjet, njerëzit janë magjepsur nga rrota e ruletës ndërsa vendosin bastet e tyre dhe presin me ankth zhurmën e topit që përplaset dhe shikimin e numrit fitues.

Shanset dhe pagesat e ruletës

Shanset dhe pagesat e ruletës

Ashtu si me çdo lojë tjetër fati, Ruleta ka të bëjë gjithashtu shumë me probabilitetet, shanset dhe pagesat. Megjithatë, ndryshe nga Blackjack, këto janë shumë të lehta për t'u llogaritur, pasi vetëm një numër fitues nga 35 gjithsej (në Ruletën Franceze) është tërhequr. 

Si të përdorni një kalkulator rulete për të rritur numrin e fitoreve

Si të përdorni një kalkulator rulete për të rritur numrin e fitoreve

Ruleta ka qenë gjithmonë e njohur në kazinotë online. Por, çka nëse mund ta rritni edhe më shumë eksitimin nga loja dhe t'i anoni shanset në favorin tuaj? Futni kalkulatorin e ruletit, një mjet i zgjuar i krijuar për të përmirësuar strategjinë tuaj të basteve. Duke shtypur numrat dhe probabilitetet, kjo makinë llogaritëse mund të jetë arma juaj sekrete në lundrimin në tryezën e ruletit. Pavarësisht nëse jeni një lojtar me përvojë ose një i sapoardhur në lojë, të kuptuarit se si të përdorni një kalkulator ruletë mund të jetë një ndryshim i lojës, duke ofruar njohuri që mund të çojnë në fitore më të shpeshta. Le të shqyrtojmë se si ky mjet mund të shtojë një dimension të ri në lojën tuaj të ruletës në internet.

Strategjitë më të mira të ruletës

Strategjitë më të mira të ruletës

A ka kuptim përdorimi i një strategjie kur luan lojën popullore të Roulette, apo nuk ka rëndësi se si dikush zgjedh të vendosë bastet e tij? Cila është mënyra më e mirë për të luajtur Ruletë? 

Variacionet e ndryshme të ruletës

Variacionet e ndryshme të ruletës

Kumarxhinjtë kanë qenë të magjepsur nga ruleta dhe versionet dhe varietetet e saj shumëkombëshe për shumë vite. Ruleta, me rrotën e saj rrotulluese të dallueshme dhe eksitimin e basteve se ku do të bjerë topi, është një element kryesor i shkollës së vjetër të çdo kazinoje të respektuar.