Strategjitë më të mira të ruletës

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

A ka kuptim përdorimi i një strategjie kur luan lojën popullore të Roulette, apo nuk ka rëndësi se si dikush zgjedh të vendosë bastet e tij? Cila është mënyra më e mirë për të luajtur Ruletë?

Në këtë faqe, ne do të përpiqemi të shpjegojmë disa nga strategjitë më të mira të basteve në Ruletë, në mënyrë që çdokush t'i përdorë ato. Çdokush është në gjendje të vendosë se çfarë dhe sa të bastojë në një lojë të njohur me top, por ku shkon topi - kjo është çështje fati.

Ne do të shqyrtojmë strategjitë më të mira të basteve për Ruletën, por së pari - disa këshilla shumë të rëndësishme. Pas kësaj, është koha për të parë çdo strategji bastesh në Ruletë dhe cilës kategori i përket.

Strategjitë më të mira të ruletës

Këshilla Pro Roulette - Mënyra më e mirë për të luajtur Ruletë

Ndërsa luani Ruletë në një kazino e shkëlqyer në internet, është e rëndësishme të mbani mend këshillat dhe strategjitë e mëposhtme. Është e lehtë të humbasësh shikimin kur përfshihen para të vërteta, edhe kur ekziston një plan solid. Prandaj, lojtarët nuk duhet të supozojnë asgjë paraprakisht. Këtu janë disa këshilla të thjeshta për të fituar në Roulette që janë të lehta për t'u mbajtur mend:

Duke iu përmbajtur ruletës evropiane dhe franceze

Lojtarët duhet të shkojnë gjithmonë për ruletë evropiane ose franceze - dhe kaq. Të bësh këtë do të zvogëlojë avantazhin e shtëpisë dhe do të rrisë rrotullimin e lojtarëve duke mposhtur shanset. Shanset në Rouletën Amerikane përfitojnë shtëpinë për shkak të zeros së dyfishtë.

Ruajtja e Stabilitetit dhe Vendosja e Kufijve

Lojtarët duhet të vendosin gjithmonë një kufi se sa para janë të gatshëm të humbasin ose fitojnë në timonin e Ruletës dhe t'i përmbahen atij. Nëse, pas 10 minutash, një lojtar ka bërë tashmë një fitim ose ka humbur depozitën e tij origjinale, ai duhet të ndalojë së luajturi.

Lojtarët rrezikojnë të heqin dorë nga fitimet e tyre apo edhe të përjetojnë humbje të mëtejshme nëse nuk e bëjnë këtë. Sa herë që një lojtar profesionist arrin objektivin e tij të fitimit, ata thjesht ndalojnë dhe shkojnë në shtëpi me fitoret.

Duke luajtur baste të lehta

Është thjesht e zgjuar të bësh baste të lehta dhe pa rrezik. Ndërsa pagesat në disa baste duken më të mëdha, shanset për të fituar janë shumë më të ulëta. Shanset për të fituar me çdo kombinim të kuq, të zi, çift, tek, apo numrat 1-18 dhe 19-36 janë shumë afër çiftit.

Është gjithashtu e rëndësishme të mos harrojmë se edhe nëse e kuqja ka qenë humbëse 15 herë, gjasat për të fituar zezakët nuk janë më të mira se më parë.

Duke shijuar lojën

Ruleta ia vlen vetëm nëse loja bën argëtim. Edhe pse ka lloje të ndryshme të strategjive të Ruletës për të fituar, është e qartë se loja gjithashtu mbështetet te fati. Çdo gjë në jetë është subjekt i ngjarjeve të rastësishme dhe asnjë plan nuk mund të garantojë arritje.

Mbajtja në mend e këtyre këshillave

Nëse lojtarët i mbajnë mend këshillat e lartpërmendura ndërsa luajnë Ruletë, ata duhet të kalojnë një kohë fantastike. Qeshja dhe rritja e adrenalinës së lojës realizohen plotësisht kur topi rrotullohet dhe basti vendoset.

Megjithatë, lojtarët do të jenë shumë të zhgënjyer nëse luajnë me shpresën për të fituar para. Është koha për të vendosur kufij dhe për t'iu përmbajtur atyre. Nëse lojtarët humbasin, ata duhet të kenë parasysh se kanë paguar çmimin për argëtimin dhe emocionet që përjetuan, dhe nëse fitojnë, kjo u jep atyre kënaqësi.

Supozoni se një lojtar hyn në lojë me një qëndrim optimist dhe me njohuri se ai ose ajo herë pas here do të fitojë dhe humbasë. Në atë rast, Ruleta mund të jetë një kalim kohe emocionuese pavarësisht nëse e luajnë atë në internet ose në një kazino të vërtetë.

Strategjitë më të mira për ruletë

Do të ishte e papërgjegjshme dhe e gabuar të argumentohej për një strategji të veçantë Ruletë. Fati dhe rastësia janë ende komponentë të rëndësishëm të lojës. Lojtarët nuk mund të parashikojnë se ku do të bjerë topi, por ata mund të zgjedhin llojin dhe shumën që vënë bast.

E kuqja është e vetmja ngjyrë që potencialisht mund të zbehet pa u ndalur, por kjo nuk ka ndodhur kurrë në praktikë. Në këtë shembull, ne do të shpjegojmë dy nga mënyrat tona të preferuara për të luajtur Roulette.

Mund të hiqen paralele midis librave të James Bond dhe përdorimit të sistemit Martingale. Të dyja qasjet janë të thjeshta, argëtuese dhe potencialisht fitimprurëse. Kjo dhe shumë strategji të tjera shpjegohen në detaje më poshtë.

Strategjitë e ruletës mund të kategorizohen në kategori progresive, jo progresive dhe njerëzore. Kemi kaluar orë të pafundme duke luajtur Ruletë dhe duke provuar strategji të ndryshme dhe mund t'u japim lexuesve tanë mendimin tonë të sinqertë për të gjitha.

Sistemet Progresive Roulette

Shanset e një loje rulete rritet pas humbjes. Kjo përpjekje drejtohet drejt rikuperimit nga një deficit dhe ecjes përpara në të zezë. Ka shumë strategji që i përkasin këtij sistemi.

Se si dhe sa i rrisin lojtarët aksionet pas një kthese të humbur është çështje strategjie, teknikash të lojës dhe sa para janë të gatshëm të rrezikojnë. Le të hedhim një vështrim në disa nga strategjitë më të zakonshme të ruletit.

Strategjia e Roulette Martingale

Kushdo që ka lexuar në lidhje me një strategji bastesh në Ruletë, ndoshta ka hasur në sistemin Martingale. Kjo strategji është jashtëzakonisht e thjeshtë për t'u përdorur, dhe me burime dhe vendosmëri adekuate, mund të japë rezultate të shkëlqyera.

Megjithatë, është e rëndësishme vetëm luani lojëra klasike me ruletë si franceze apo evropiane me rregullin La Partage, pasi lojtarët nuk do të humbasin të gjithë bastin e tyre nëse zero bie, por do të kenë një mundësi tjetër për të luajtur falas.

Në Rouletën Amerikane, ka një zero të dyfishtë përveç zeros së vetme, e cila natyrshëm zvogëlon shanset e lojtarëve nëse ai ose ajo luan me mundësi që janë të lehta për t'u fituar, si strategjia Martingale Roulette.

Ajo që është gjithashtu e rëndësishme të dini është se ekziston sistemi i kundërt Martingale, i cili në thelb funksionon duke dyfishuar bastin e ardhshëm menjëherë pas një humbjeje. Kjo strategji është edhe më e rrezikshme, megjithëse mund të gjenerojë disa fitore solide.

Strategjia e James Bond

Pas takimit të tij në Casino Royal, James Bond ka hasur edhe në kazino në disa nga misionet e tij të tjera. Këtu, një bast 200 dollarë është pika e përsosur e fillimit. Vendosen tre baste të veçanta që arrijnë në këtë shumë.

Shifrat e larta 19-36 duhet të marrin një bast 140 dollarë. 10 dollarët e fundit janë një bast në zero dhe 50 dollarë vihen në gjashtë shifrat 13 deri në 18.

Të meta të ngjashme me ato të Martingale mund të gjenden në strategjinë e basteve James Bond. Plus, lojtarët duhet t'i përmbahen strategjisë dhe të mos largohen prej saj duke vendosur baste shtesë. Duhet mbajtur mend se kjo metodë ende mbështetet në rastësi, ashtu si të gjitha sistemet e tjera.

Strategjia Paroli

Ndryshe nga sistemi Martingale, sistemi Paroli rrit bastin pas çdo fitore derisa paratë katërfishohen. Nëse lojtarët vënë bast një çip në të zezë dhe fitojnë, për shembull, atyre do t'u jepet një çip shtesë si çmim.

Në Paroli, nëse lojtarët fitojnë tre duar radhazi, ata mund të vazhdojnë të luajnë me bastin e tyre origjinal plus fitimet. Nëse lojtarët humbin vetëm një raund me këtë strategji, basti i tyre do të rikthehet në shumën e tij origjinale. Ky sistem është më pak i rrezikshëm sepse i lejon lojtarët të rrisin aksionet e tyre pas disa ndeshjeve nëse kanë fituar disa para.

Strategjia e D'Alembert

D'Alembert është emëruar pas studiuesit francez Jean Baptiste le Rond d'Alembert. Sistemi D'Alembert është një nga strategjitë kundërshtuese ndaj rrezikut që lojtarët priren ta adhurojnë.

Duhet shumë durim dhe këmbëngulje për të përdorur këtë strategji ruletë për të fituar, pasi kërkon që lojtarët të rrisin ose zvogëlojnë shumën e basteve të tyre pas çdo basti të vënë, pavarësisht nëse fitojnë apo humbasin.

Strategjia Labouchère

Sistemi Labouchère ofron një strategji paksa të dallueshme në kontrast me qasjet e tjera. Gjithçka fillon me vendosjen e një objektivi buxhetor. Le të themi se një lojtar dëshiron të fitojë 20 dollarë në këtë lëvizje.

Ky total më pas ndahet në shuma më të vogla në mënyrë që çdo bast të ketë një shans për të fituar një pjesë proporcionale të potit.

Nëse lojtarët dëshironin të fitonin 20 dollarë, ata mund ta ndajnë atë shumë në çdo numër mënyrash që do të mblidhen deri në njëzet. Është një ide e mirë të shkruani këtë ndarje në mënyrë që askush të mos ngatërrohet gjatë pjesëmarrjes.

Strategjia Fibonacci

Sekuenca Fibonacci është një listë e numrave të plotë që mbledhin dy që ju dhamë më parë. Matematikani dhe filozofi italian Fibonacci vlerësohet gjerësisht për popullarizimin e këtyre numrave në Evropë. Numrat e mbledhur tani janë vënë në përdorim në një nga strategjitë më të njohura të Ruletës.

Strategji të ndryshme të tjera novatore për ruletë

Ekzistojnë shumë strategji të tjera. Disa prej tyre përfshijnë sistemin Montante Hollande, progresionin Whittacker, progresionin Goldstein dhe sistemin Fitzroy, të cilat janë të gjitha analoge me ato të lartpërmendura për sa i përket stilit të lojës dhe të mirat/të këqijat.

konkluzioni

Gjetja e mënyrës më të mirë për të fituar Ruletën mund të jetë e vështirë ndonjëherë - edhe pse është e mundur. Së bashku me të kuptuarit e rregullat e ruletit dhe strategjitë e lojës, është gjithashtu e rëndësishme të njiheni me veçori të tjera kyçe, siç është pagesa e tavolinës së Ruletës. Ky aspekt themelor i lojës përcakton sasinë e parave që duhet të fitoni bazuar në bastet specifike që bëni dhe mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në përfitimin tuaj të përgjithshëm.

Sidoqoftë, aspekti më i rëndësishëm i të luajturit në kazinotë në internet është ta bësh këtë me përgjegjësi. Kjo është arsyeja pse qëllimi ynë është të informojmë lexuesit siç duhet dhe t'i ndihmojmë ata të bëjnë zgjedhjet e duhura dhe të gjejnë strategjinë më të mirë të Ruletës.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Cila është strategjia më e mirë për të luajtur Roulette Online?

Kjo varet nga secili lojtar. Në këtë faqe, ne kemi përshkruar shkurtimisht ato më të njohurat, të cilat përdoren gjerësisht në mesin e lojtarëve me përvojë të Ruletës në të gjithë botën.

Cilat janë të mirat dhe të këqijat e strategjive më të mira të Ruletës?

Ka shumë pro dhe kundër. Përparësitë e përsosjes së strategjive më të mira të Ruletës janë se mund të përmirësojë edhe një pagesë të Roulette 00, si dhe të ulë rrezikun e humbjeve. Disavantazhet janë se ato mund të jenë të vështira për t'u përsosur ose mund të jenë të papërshtatshme për lojtarët me buxhet të ulët.

Cilat janë llojet e ndryshme të strategjive të Ruletës?

Strategjitë më të njohura të Ruletës janë Martingale, strategjia James Bond, Strategjia Paroli, strategjia Làbouchere, strategjia D'Alembert dhe strategjia Fibonacci.

Gabimet më të zakonshme të ruletës dhe si t'i shmangni ato

Gabimet më të zakonshme të ruletës dhe si t'i shmangni ato

Për qindra vjet, njerëzit janë magjepsur nga rrota e ruletës ndërsa vendosin bastet e tyre dhe presin me ankth zhurmën e topit që përplaset dhe shikimin e numrit fitues.

Shanset dhe pagesat e ruletës

Shanset dhe pagesat e ruletës

Ashtu si me çdo lojë tjetër fati, Ruleta ka të bëjë gjithashtu shumë me probabilitetet, shanset dhe pagesat. Megjithatë, ndryshe nga Blackjack, këto janë shumë të lehta për t'u llogaritur, pasi vetëm një numër fitues nga 35 gjithsej (në Ruletën Franceze) është tërhequr. 

Si të luani ruletë

Si të luani ruletë

Ruleta mbetet një nga lojërat më të njohura në mbarë botën. Kazinotë me bazë tokësore u ndërtuan posaçërisht për këtë lojë. Nuk është vetëm një lojë fantastike kazinoje, por një lojë që i ka rezistuar kohës - duke e bërë kështu deri në kazinonë më të mirë në internet.

Si të përdorni një kalkulator rulete për të rritur numrin e fitoreve

Si të përdorni një kalkulator rulete për të rritur numrin e fitoreve

Ruleta ka qenë gjithmonë e njohur në kazinotë online. Por, çka nëse mund ta rritni edhe më shumë eksitimin nga loja dhe t'i anoni shanset në favorin tuaj? Futni kalkulatorin e ruletit, një mjet i zgjuar i krijuar për të përmirësuar strategjinë tuaj të basteve. Duke shtypur numrat dhe probabilitetet, kjo makinë llogaritëse mund të jetë arma juaj sekrete në lundrimin në tryezën e ruletit. Pavarësisht nëse jeni një lojtar me përvojë ose një i sapoardhur në lojë, të kuptuarit se si të përdorni një kalkulator ruletë mund të jetë një ndryshim i lojës, duke ofruar njohuri që mund të çojnë në fitore më të shpeshta. Le të shqyrtojmë se si ky mjet mund të shtojë një dimension të ri në lojën tuaj të ruletës në internet.

Variacionet e ndryshme të ruletës

Variacionet e ndryshme të ruletës

Kumarxhinjtë kanë qenë të magjepsur nga ruleta dhe versionet dhe varietetet e saj shumëkombëshe për shumë vite. Ruleta, me rrotën e saj rrotulluese të dallueshme dhe eksitimin e basteve se ku do të bjerë topi, është një element kryesor i shkollës së vjetër të çdo kazinoje të respektuar.