Variacionet e ndryshme të ruletës

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Kumarxhinjtë kanë qenë të magjepsur nga ruleta dhe versionet dhe varietetet e saj shumëkombëshe për shumë vite. Ruleta, me rrotën e saj rrotulluese të dallueshme dhe eksitimin e basteve se ku do të bjerë topi, është një element kryesor i shkollës së vjetër të çdo kazinoje të respektuar.

Megjithatë, cilat janë variacionet e ndryshme të ruletit? Gjithashtu, a janë ato të disponueshme në kazinonë më të mirë në internet? Tre variacionet më të zakonshme të ruletës janë amerikane, evropiane dhe franceze. Secili version ka rregullat e veta, tabelën e ruletës në çdo lojë, skajin e shtëpisë dhe çfarë e bën lojën e tavolinave të ndryshme të ruletës së kazinosë kaq unike.

Variacionet e ndryshme të ruletës

Ruleta Amerikane: Versioni 00

Lojtarët kanë nevojë për një rrotë të veçantë me 38 lojëra elektronike (1 deri në 36, plus një zero të vetme (0) dhe një zero të dyfishtë 00) për të luajtur ruletë amerikane. Vendet në rrotën amerikane të ruletës janë kuqezi dhe zero janë jeshile. Në ndryshim nga ruleta evropiane dhe franceze, ruleta amerikane përmban një ndarje të dyfishtë zero.

Një slot i dytë "zero" e dallon ruletën amerikane nga format e tjera të lojës. Për shkak të kësaj ndarje shtesë, skaji i shtëpisë në ruletën amerikane është shumë më i lartë se në versionet evropiane ose franceze. Në varësi të numrit të numrave në rrotat e ruletit, ndryshon edhe numri i opsioneve të basteve që ka një lojtar.

Ruleta Evropiane: Loja më popullore

Rrota e ruletës evropiane ka 37 lojëra elektronike, të numëruara nga 1 në 36 plus një zero të vetme. Çdo shifër është ose e kuqe ose e zezë, me zero që përfaqësohet nga një hapësirë e gjelbër. Meqenëse skaji i shtëpisë në ruletën evropiane është më i vogël se në ruletën amerikane, është më i zakonshëm midis lojtarëve.

Vendi i dyfishtë zero nuk gjendet askund në ruletën evropiane, që është dallimi kryesor midis versionit evropian dhe atij amerikan të saj. Për shkak të këtij dallimi, avantazhi i shtëpisë në ruletën evropiane është më i vogël, duke e bërë lojën shumë më të përshtatshme për të përdorur jo vetëm strategji, por edhe për të pasur mundësi më të larta fitimi.

Kur krahasohet me ruletën amerikane, ruleta evropiane ka një avantazh më të vogël shtëpiak prej 2.70%. Me vetëm një slot zero, lojtarët kanë një skaj më të vogël të shtëpisë, sepse ata kanë më pak shanse që topi të bjerë në një xhep të humbur.

Ruletë franceze: "La Version Francaise"

Rrota e ruletës franceze ka gjithashtu 37 numra rulete (1 deri në 36 plus një zero të vetme) ashtu si versioni evropian. Ruleta franceze ndryshon më së shumti nga ruleta evropiane në rregullat e saj dhe mundësitë e basteve.

Mendimi i Francës për lojën e ruletës ka rregullat e veta dhe mundësitë e basteve që e dallojnë atë nga variantet e tjera. Ruleta franceze ka mundësitë e veta të dallueshme të basteve si "voisins du zero", "orphelins" dhe "tiers du cylindre", përveç basteve standarde "en burg" dhe "en burger".

Nëse një person vë baste me para çift (e kuqe/e zezë, tek/çift, e lartë/e ulët, etj.) dhe topi bie në slotin zero, ai ose ajo do të humbasë vetëm gjysmën e bastit të tij origjinal (rregullorja e La Partage). Ruleta franceze ofron shanset më të mira për lojtarët për shkak të këtij rregulli, i cili ul avantazhin e basteve me para të barabarta në 1.35%.

Versione të tjera të lojërave të ruletës Online

Pas kaq shumë vitesh, është mjaft e kuptueshme që ruleta tashmë ofron versione të ndryshme. Plus, krijimi i ruletës së tregtarëve të drejtpërdrejtë ka nisur edhe më shumë variacione, duke i dhënë kështu lojës një kthesë moderne.

Ruleta me shumë rrota, mini-ruleta dhe ruleta 3D janë vetëm disa nga variantet e shumta të ruletës - të treja janë gjithashtu versione të drejtpërdrejta. Është praktikë e zakonshme që kazinotë në internet t'i lejojnë lojtarët të praktikojnë këto variante falas përpara se t'i lejojnë ata të vënë bast para të vërteta.

Mini Ruletë

Falë ofruesit e softuerit si Playtech dhe Evolution Gaming, tifozët e ruletës tani janë në gjendje të luajnë Mini Roulette, e cila është një version më i vogël i lojës origjinale në internet. Mini Roulette mund të përshtatet me ekranet më të vogla - pavarësisht se luhet në një PC ose laptop. Kjo i lejon lojtarët të luajnë ruletë ndërsa bëjnë një aktivitet tjetër, si bastet gjatë një loje.

Ruletë me shumë rrota

Nëse një rrotë ruleti thjesht nuk ia del, ekziston gjithashtu mundësia për të bastuar në ruletë me deri në tetë lojëra njëkohësisht. Ruleta me shumë rrota ndjek rregullat evropiane të ruletës, me të gjitha lojërat që zhvillohen në të njëjtën kohë.

Ruletë me tregtar të drejtpërdrejtë

Lojëra të drejtpërdrejta me tregtarë janë përzierja e përsosur midis përvojës së jetës reale dhe versioneve në internet. Në rastin e ruletës, lojërat e ruletës me tregtar të drejtpërdrejtë i lejojnë lojtarët të ndërveprojnë me tregtarin, të shikojnë një rrotullim aktual të rrotës, ndërsa bëjnë baste që tregtari vendos në një tryezë të vërtetë. Plus, ruleta me tregtarë të drejtpërdrejtë ka versione të shumta në shumicën e kazinove të drejtpërdrejta.

Ruletë Pinball

Është koha për të harruar rrotën klasike të ruletit dhe për ta zëvendësuar atë me diçka të freskët, si një makineri pinball. Ky është parimi i Roulette Pinball, më i famshmi nga Playtech. Loja bazohet në rregullat e Ruletës Evropiane, me një ndryshim të madh në paraqitje. Natyrisht, kjo e bën lojën më emocionuese dhe dinamike.

The House Edge në Ruletë

Këtu është një tabelë që tregon skajin e shtëpisë së variacioneve më të zakonshme të ruletit:

Roulette VariationHouse Edge
European Roulette2.70%
American Roulette5.26%
French Roulette1.35%
Mini Roulette7.69%
Multi-Wheel Roulette2.70% to 5.40%
Multi-Ball Roulette2.70% to 5.40%
Double Ball Roulette2.70% to 5.40%
Live Dealer Roulette2.70% to 5.40%

Ju lutemi vini re se numrat e dhënë nuk janë të sakta dhe mund të ndryshojnë në varësi të rregullave dhe variacioneve specifike të lojës që luhet. Termi "buzë shtëpie" nënkupton shumën mesatare të parave që kazino pret të fitojë për çdo bast të vendosur për një periudhë të gjatë kohore.

konkluzioni

Çdo lojë ruletë në internet ofron aksion emocionues. Sidoqoftë, lojërat e ruletës në internet janë të gjitha të ndryshme dhe është thelbësore t'i merrni ato përpara se të filloni. Për shembull, për shkak të rregullave të La Partage, lojtarët kanë një shans më të mirë për të fituar në ruletën franceze sesa në ruletën amerikane. Për të përfituar sa më shumë nga përvoja juaj e ruletës në internet, është e rëndësishme që jo vetëm të kuptoni ndryshimet midis versioneve të ndryshme të lojës, por edhe të keni një zotërim të fortë të rregullat e ruletit dhe kurthet e zakonshme që duhen shmangur.

Lojtarët mund të përdorin të njëjtën gjë strategjitë në të gjitha versionet e ruletit, por është jetike të njiheni me numrin e numrave në një rrotë ruletë, rregullat e secilit version dhe skajet e shtëpisë për të optimizuar fitimet. Rekomandohet që lojtarët të provojnë lloje të ndryshme të kumarit të ruletës në internet për të zbuluar atë që u pëlqen të luajnë më shumë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Cilat janë variacionet kryesore të ruletit?

Ruleta amerikane, ruleta evropiane dhe ruleta franceze janë tre llojet më të njohura të ruletës. Edhe pse çdo variant i ruletit ka rregullat e veta dhe veçoritë estetike, të gjitha ato ndajnë premisën bazë të rrotullimit të një rrote dhe vendosjes së një basti nëse topi që rezulton do të bjerë ose jo në një pikë numerike.

Si ndryshojnë Ruleta Amerikane dhe Evropiane?

Forma e rrotës është dallimi kryesor midis ruletës amerikane dhe asaj evropiane. Meqenëse Ruleta Amerikane përfshin gjithashtu një zero të dyfishtë (00), numri i përgjithshëm i hapësirave të basteve tani është 38. Në Ruletën Evropiane, ka vetëm një vend zero (0), për një total prej 37 opsionesh të mundshme bastesh. Pabarazia në skajet e shtëpisë reflektohet në faktin se konkurrentët evropianë kanë një avantazh të vogël.

Çfarë e dallon Rouletën Franceze nga variacionet e tjera?

Versioni francez ka të njëjtat numra të rrotave të ruletit si Ruleta Evropiane. Megjithatë, ai përmban gjithashtu dy rregulla shtesë të quajtura La Partage dhe En Prison, të cilat të dyja mund të zvogëlojnë më tej skajin e shtëpisë. La Partage rimburson gjysmën e bastit të tyre nëse një lojtar vë bast në një aksion me para të barabarta dhe topi bie në zero. Nëse topi bie në zero, lojtarët mund të "fusin në burg" ose të mbajnë bast për rrotullimin tjetër, duke shpresuar të rikuperojnë humbjet e tyre.

A mund të përdor të njëjtat strategji për të gjitha variacionet e ruletit?

Edhe pse shumë taktika të ruletës janë universale, ato më të suksesshmet do të ndryshojnë në bazë të variantit të luajtur. Për shembull, me një avantazh më të vogël shtëpie në ruletën evropiane dhe franceze, strategjia Martingale mund të jetë më fitimprurëse. Nëse një lojë ka variacione të shumta, lojtarët duhet të mësojnë rregullat e secilit dhe të rregullojnë taktikat e tyre në përputhje me rrethanat.

Çfarë është një "pistë garash" në ruletë dhe cilat variacione e përdorin atë?

Në ruletën evropiane dhe franceze, një pistë hipodrom është një marrëveshje shtesë bastesh për lojtarët. Është një paraqitje e shifrave të rrotës që i lejon lojtarët të bastojnë në grupe numrash që janë afër njëri-tjetrit. Shembujt e zakonshëm përfshijnë Voisins du Zero, Tiers du Cylindre dhe Orphelins. Lojtarët që duan të bastojnë vetëm në segmente të caktuara të rrotave mund t'i konsiderojnë këto baste më praktike.

Gabimet më të zakonshme të ruletës dhe si t'i shmangni ato

Gabimet më të zakonshme të ruletës dhe si t'i shmangni ato

Për qindra vjet, njerëzit janë magjepsur nga rrota e ruletës ndërsa vendosin bastet e tyre dhe presin me ankth zhurmën e topit që përplaset dhe shikimin e numrit fitues.

Shanset dhe pagesat e ruletës

Shanset dhe pagesat e ruletës

Ashtu si me çdo lojë tjetër fati, Ruleta ka të bëjë gjithashtu shumë me probabilitetet, shanset dhe pagesat. Megjithatë, ndryshe nga Blackjack, këto janë shumë të lehta për t'u llogaritur, pasi vetëm një numër fitues nga 35 gjithsej (në Ruletën Franceze) është tërhequr. 

Si të luani ruletë

Si të luani ruletë

Ruleta mbetet një nga lojërat më të njohura në mbarë botën. Kazinotë me bazë tokësore u ndërtuan posaçërisht për këtë lojë. Nuk është vetëm një lojë fantastike kazinoje, por një lojë që i ka rezistuar kohës - duke e bërë kështu deri në kazinonë më të mirë në internet.

Si të përdorni një kalkulator rulete për të rritur numrin e fitoreve

Si të përdorni një kalkulator rulete për të rritur numrin e fitoreve

Ruleta ka qenë gjithmonë e njohur në kazinotë online. Por, çka nëse mund ta rritni edhe më shumë eksitimin nga loja dhe t'i anoni shanset në favorin tuaj? Futni kalkulatorin e ruletit, një mjet i zgjuar i krijuar për të përmirësuar strategjinë tuaj të basteve. Duke shtypur numrat dhe probabilitetet, kjo makinë llogaritëse mund të jetë arma juaj sekrete në lundrimin në tryezën e ruletit. Pavarësisht nëse jeni një lojtar me përvojë ose një i sapoardhur në lojë, të kuptuarit se si të përdorni një kalkulator ruletë mund të jetë një ndryshim i lojës, duke ofruar njohuri që mund të çojnë në fitore më të shpeshta. Le të shqyrtojmë se si ky mjet mund të shtojë një dimension të ri në lojën tuaj të ruletës në internet.

Strategjitë më të mira të ruletës

Strategjitë më të mira të ruletës

A ka kuptim përdorimi i një strategjie kur luan lojën popullore të Roulette, apo nuk ka rëndësi se si dikush zgjedh të vendosë bastet e tij? Cila është mënyra më e mirë për të luajtur Ruletë?