Luaj Faro Sot - Fito para të vërteta

Çdo lojtar i kazinosë do të kërkojë gjithmonë një shans për të provuar një lojë të ndryshme kazino sa herë që mendon për lojërat e fatit. Kumarxhinjtë duhet të përpiqen të mësojnë sa më shumë lojëra kazino në internet për një lojë të këndshme dhe të paharrueshme kazino online përvojë.

Ky artikull do të shikojë Faro lojë kazino, një lojë e njohur kazino në internet midis kumarxhinjve.

Për të luajtur Faro, kazino si p.sh FlipperFlip dhe JVSpin u ofrojnë lojtarëve të tyre disa opsione për lojën.

Luaj Faro Sot - Fito para të vërteta
Samuel O'Reilly
ExpertSamuel O'ReillyExpert
ResearcherPriya PatelResearcher

Pagesat e lojës me letra Faro dhe Edge House

Duke qenë se kjo është një lojë që luhet duke trajtuar çdo kartë nga një kuvertë, lojtarët mund të përfitojnë nga shanset e shtuara për të fituar pasi numri i letrave të mbetura për t'u luajtur bëhet më i vogël. Bastet e sheshta ( bastet në një rang për të fituar) kanë rritur shanset kur 23 ose më shumë letra janë ende në lojë dhe reduktohen në shanse të barabarta me 21 letra të mbetura. Bastet e rastit (një bast në një renditje që ka vetëm një të mbetur në kuvertë) luhen më së miri kur ka 19 letra ose më pak. Faro mund të luhet për argëtim për të kuptuar lojën, por të luash për para të vërteta zhbllokon bonuset në para dhe të jep mundësinë për të fituar para të vërteta.

Lojëra të ngjashme me lojën me letra Faro

Kishte kaq shumë variante të kësaj loje të luajtur nga grupe të ndryshme etnike në Amerikën e shekullit të nëntëmbëdhjetë. Versioni italian luhej me 40 letra, ndërsa varianti gjerman 32 letra. Jewish Faro ose Stuss është praktikisht e njëjta lojë si Faro klasike, por në rast të ndarjes (të dyja letrat e shpërndara janë të njëjtit rang dmth të dyja fitojnë dhe humbasin), Stuss mban të gjitha bastet për shtëpinë, ndërsa, në Faro, shtëpia merr gjysmën e basteve. Nuk ka asgjë si loja me letra Faro, por ndoshta lojtarët mund të provojnë dorën e tyre në poker, një nga lojërat që zëvendësoi Faro.

Historia e shkurtër e lojës me letra Faro

Faro ka një histori të gjatë dhe thuhet se e ka origjinën në Francë në shekullin e 17-të. Ajo mori emrin e saj nga fotografia e një faraoni që zakonisht gjendej në anën e pasme të letrave të lojës në atë kohë. Faro u bë i njohur pasi një lojë tjetër me letra e quajtur Basset u ndalua nga Mbreti Louis XIV në 1691. Disa vjet më vonë, Faro u ndalua gjithashtu, por njerëzit vazhduan ta luanin gjithsesi. Popullariteti i tij u përhap në të gjithë Evropën dhe më në fund mbërriti në Amerikë në 1717 nga dora e një të paligjshëm skocez që ikte nga Anglia.

Faro ishte jashtëzakonisht popullor në Amerikë, veçanërisht gjatë Perëndimit të Egër, duke qenë loja më e njohur e bixhozit me letra. Megjithatë, popullariteti i tij u tejkalua nga pokeri pasi Faro kishte krijuar një reputacion të keq për të qenë një lojë e manipuluar në favor të shtëpisë (ndoshta për shkak të gjasave të larta për të fituar për lojtarët). Ajo luhej ende në shekullin e 20-të, por përfundimisht mund të gjendej vetëm në kazinotë në Las Vegas dhe Reno. Në ditët e sotme, lojtarët mund ta gjejnë këtë lojë në kazinotë e përzgjedhura në internet dhe të provojnë dorën e tyre në lojën e preferuar me letra të kaubojve.

Çfarë është Faro?

Faro është një lojë letrash që është e njohur në mesin e kumarxhinjve dhe luhet nga dy ose më shumë lojtarë. Loja është një nga lojërat më të vjetra me letra dhe është emëruar pas fotografisë së një faraoni në tokën franceze duke luajtur letra. si poker, loja Faro është e njohur për shkak të mënyrës së lojës me ritëm të shpejtë, shanset më të mira dhe rregullave të lehta për t'u mësuar në krahasim me lojërat e tjera me letra.

Si të luani Faro

  1. Loja luhet me një kuvertë me 52 letra, 13 letra me lopatë të çdo rangu dhe padyshim kunj. Kur luani online, është e rëndësishme të kontrolloni disa nga kazinotë më të mira në internet dhe të identifikoni një që lejon lojtarët të bastojnë në lojë.

  2. Qëllimi i lojës është fitimi i bastit. Kur të fillojnë lojërat, tregtari do të kthejë dy letra në të njëjtën kohë, ku letra e parë është basti humbës, ndërsa letra e dytë është basti fitues.

  3. Për konfigurimin e lojës, letrat shtesë me 13 lopata vendosen nga asi te mbreti për të formuar tabelën e lojës. Secilit lojtar i jepet një qindarkë dhe patate të skuqura bastesh dhe kuverta me 52 letra vendoset në kutinë e marrëveshjes.

  4. Rregullat e lojës janë të thjeshta dhe të lehta për t'u kuptuar. Së pari, tregtari duhet të përziejë letrat për të siguruar që do të ketë një shpërndarje të drejtë të letrave te lojtarët. Dileri shpërndan vetëm dy letra në çdo hap, dhe nëse një lojtar vë bast në një kartë që është shpërndarë katër herë, kjo njihet si një bast i vdekur dhe nëse një lojtar ose tregtar e vëren këtë bast, ata e fitojnë bastin.

Si të merreni me Faro

  • Loja fillon kur tregtari e deklaron lojën të hapur. Lojtarët lejohen të bëjnë bastet e tyre duke vendosur çipat e tyre të basteve në kartën (në rang) që ata mendojnë se do të tërhiqen nga kuverta, dhe tregtari njofton se bastet janë mbyllur.

  • Tre letra rrokullisen me kartën e parë të njohur si "soda", duke mos llogaritur për një fitore ose humbje, sepse ajo ka për qëllim të kompensojë kuvertën. Më pas tregtari shpërndan dy letrat e ardhshme, ku e para është letra humbëse dhe çdo lojtar që e kishte mbështetur letrën e humbet bastin. E dyta është letra fituese dhe çdo lojtar me patate të skuqura në kartë fiton bastin.

  • Pasi bankieri ka mbledhur të gjitha bastet e humbura dhe ka paguar bastet fituese, loja shpallet e mbyllur dhe fillon raundi tjetër. Një ndarje ndodh nëse letrat fituese dhe humbëse janë të njëjta, dhe në këtë rast, tregtari merr gjysmën e çipave të vendosura në të dyja letrat.

Si të fitoni në Faro

Objektivi i lojës është të parashikojë letrat më fituese me radhë. Dikush mund të përdorë strategji të ndryshme për të maksimizuar fitimin e tyre, e cila përfshin lojën e basteve të ndara ku lojtari vendos çipat midis letrave vertikalisht, horizontalisht ose në qoshe, duke i dhënë atij një avantazh për të mbuluar më shumë letra në krahasim me bastet në një letër.

Një tjetër strategji është bastet në kartën e lartë (HC) të shënuar në krye të tabelës faro, ku parashikohet që vlera e letrës fituese është më e madhe se letra e humbur.

Varësia nga kumari

Nëse e gjeni veten ose dikush përreth po lufton me një varësi, ju lutemi kontaktoni GamCare.

Varësitë nga kumari mund të jenë të vështira për t'u dalluar, kështu që ju lutemi sigurohuni që ta bëni gjithmonë luaj me përgjegjësi.

About the author
Samuel O'Reilly
Samuel O'ReillyAreas of Expertise:
Lojëra
About

Samuel O'Reilly, një vendas austriak, është truri i disa prej udhëzuesve më të hollësishëm të kazinove në internet. Me një dekadë në industrinë e lojrave, ekspertiza e Samuelit është e pakrahasueshme, duke i bërë komentet e tij të preferuara si nga fillestarët ashtu edhe nga profesionistët. Emri i avatarit: CasinoKanguroo

Send email
More posts by Samuel O'Reilly

FAQ

Gjithçka që duhet të dish për kazinotë

Kur u shpik Faro?

Loja Faro e ka origjinën në Francë, ku u shpik në shekullin e 17-të.

Mund të luani Faro online?

Po. Shumica e kazinove të njohura në internet u lejojnë lojtarëve të bastojnë në lojë në pajisje celulare ose kompjuterike.

A luhet ende Faro?

Faro ishte jashtëzakonisht popullor në epokat e shkuara, veçanërisht rreth kohës së Luftës Civile Amerikane dhe Perëndimit të Vjetër. Mund të mos jetë aq popullor sot sa ishte atëherë, por ka ende disa kazino online që ofrojnë këtë lojë me letra.

Cilat janë shanset për të fituar në Faro?

Tre letra nënkuptojnë mundësinë e gjashtë ndërrimeve, kështu që shanset e një lojtari për të fituar në Faro janë një në gjashtë. Shanset aktuale mund të paguajnë 4 me 1, megjithëse shanset e drejta do të ishin në intervalin 5 me 1.

Çfarë do të thotë Faro

Një teori thotë se termi "Faro" vjen nga imazhi i një faraoni i përshkruar në një nga grupet e hershme të letrave. Gjithashtu, loja njihej si "Pharaon" në Francë, ku e kishte origjinën në shekullin e 17-të.

Si e mposhtni Faron?

Një strategji është të bëni baste të sheshta kur mbeten 23 ose më shumë letra në kuvertë. Një tjetër është të bëni baste rasti kur letrat janë 19 ose më pak.

Çfarë është një tryezë Faro?

Në kazinotë fizike, tavolinat faro ishin drejtkëndëshe ose ovale. Një kostum letrash u ngjitën, u lyen, u ngjitën ose u laminuan në kutinë e gjelbër që mbulonte tryezën. Tavolinat Faro kishin gjithashtu prerje për bankierin.

Pse quhet Faro shuffle?

I përdorur nga kumarxhinjtë dhe magjistarët si një teknikë përzierjeje, riorganizimi Faro i gjurmon rrënjët në lojën me letra. Në Faro, tregtari kombinon letrat nga dy grumbullime të barabarta përpara se t'i shpërndajë për ndeshjen tjetër.

A mund të luaj Faro në telefonin tim celular?

Po. Ka disa kazino celulare ku lojtarët mund të provojnë fatin e tyre në Faro në një pajisje dore.

A ka variante të lojës Faro?

Po. Disa nga variantet më të zakonshme përfshijnë Rolling Faro, Short Faro, 48 dhe variacionet gjermane.