Variacione Craps: Eksplorimi i Llojeve të ndryshme të Lojërave Craps në internet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Njerëzit kanë luajtur mut për shekuj me radhë. Që nga fillimi i tij, ajo ka pësuar ndryshime të shumta, duke përfshirë futjen e llojeve të ndryshme të mutacioneve. Ka pasur gjithashtu një rritje në apelin për të luajtur lojëra të gabuara në internet, duke ofruar të njëjtën përvojë emocionuese pa dalë nga shtëpia. Ne jemi këtu për të folur rreth llojeve të ndryshme të lojërave të fatit në internet, duke përfshirë rregullat e tyre, shanset e pagesës dhe avantazhin e shtëpisë.

Variacione Craps: Eksplorimi i Llojeve të ndryshme të Lojërave Craps në internet

Variacionet më të zakonshme të Craps

Craps bankare

Katrahurat bankare, të quajtura shpesh "Craps në Las Vegas", është versioni më i njohur i lojë craps kazino. Zakonisht luhet në kazino, me lojtarët që vënë baste kundër shtëpisë. Një lojtar, i njohur si gjuajtës, hedh dy zare ndërsa lojtarët e tjerë vënë bast për rezultatin. Objektivi i gjuajtësit është të vendosë një numër të caktuar pikësh përpara se të vendosë një 7. Është i disponueshëm në shumë kazino online dhe mundësohet nga softveri më i mirë i kazinosë në internet.

Craps rrugë

Katrahurat e rrugës: Ky është një lloj tjetër i zakonshëm i craps, që luhet zakonisht kudo. Loja është më e thjeshtë se katrahurat bankare dhe nuk kërkon një tavolinë kazino ose një grup të madh lojtarësh. Lojtarët në "Rruga Craps" nuk vënë bast kundër kazinosë, por kundër njëri-tjetrit. Rregullat e Street Craps mund të ndryshojnë në bazë të vendit ku luhet, por koncepti i lojës mbetet në përputhje me atë të kazinove.

Craps thjeshtuar

Për fillestarët që duan të luajnë craps, variacioni i thjeshtuar i craps është një opsion i përsosur. Është më e lehtë për të mësuar dhe luajtur Craps të thjeshtuara sepse ka më pak rregulla. Lojtarët përqendrohen në vetëm disa rezultate, si p.sh. kthimi i një 2, 3 ose 12, që do të thotë një humbje, ose kthimi i një 7 ose 11, që çon në një fitore. Ky version i thjeshtë është një mënyrë e shkëlqyeshme për fillestarët që të mësojnë se si të luajnë lojëra pa u mbingarkuar nga opsionet më të ndërlikuara të basteve në variacione të tjera.

Craps Pika e Lartë

Karakteri i pikës së lartë është një tjetër variacion tërheqës. Nëse gjuajtësi hedh një 2 ose 3 në hedhjen e tij të parë, zari kthehen dhe ata hidhen përsëri. Rrotullimi i një 11 ose 12 rezulton automatikisht në një fitore. Objektivi është të rrokulliset një numër më i lartë se rrotullimi fillestar, i cili bëhet pika e re. Ky variacion është i popullarizuar në mesin e lojtarëve me përvojë që kërkojnë një sfidë të re.

Craps Nju Jork

Dallimi kryesor midis craps të Nju Jorkut dhe variacioneve të tjera është opsionet e kufizuara të basteve. Lojtarët mund të vënë baste vetëm në numrat e kutive (4, 5, 6, 8, 9 dhe 10). Për lojtarët e aftë që kërkojnë një sfidë të re, kjo lojë krijon një përvojë më sfiduese dhe emocionuese.

Si të luani Lloje të ndryshme të Variacioneve të Craps

Meqenëse rregullat e lojës janë të qëndrueshme në të gjitha variantet e mut, të mësosh se si të luash është një fllad. Lojtarët duhet të jenë të kujdesshëm që çdo variant mund të ketë udhëzimet dhe strategjitë e veta.

Lojtarët mund të lexojnë për craps për të mësuar thelbin dhe daljet e një varianti të caktuar craps. Mënyrat për të luajtur lojëra ose udhëzime mund të jenë gjithashtu të disponueshme në disa kazino online me reputacion me lojërat më të mira të kazinosë. Lojtarët e Craps gjithashtu mund të luajnë për argëtim pa rrezikuar asnjë para përpara se të vendosin baste me para të vërteta.

Lojtarët që duan të luajnë në sferën dixhitale munden zgjidhni midis versioneve online dhe atyre live craps, secila me të mirat dhe të këqijat e veta unike. Craps në internet ofrojnë rehati dhe qasje të lehtë, ndërsa craps live ofrojnë një përvojë më tërheqëse dhe interaktive të lojës.

Shumëllojshmëria e shanseve të pagesës në variacionet e Craps

Lojëra të ndryshme craps ofrojnë shanse të ndryshme pagese. Në craps, shanset për të fituar një bast të caktuar llogariten në bazë të mundësive që lojtari të fitojë. Shanset e pagimit për bastet me skaje të ulëta shtëpie janë zakonisht më të mëdha se ato në bastet me skaje të mëdha shtëpie.

Për shembull, kur luani lojëra të këqija bankare, bast Pass Line ka një shans përafërsisht 49% për të fituar dhe jep madje edhe para. Shanset për të marrë një bast 7 janë vetëm rreth 17%, por pagesa është 4:1. Shanset për të fituar në çdo bast craps llogariten në këtë mënyrë për të pasqyruar rreziqet relative të përfshira.

Pa marrë parasysh se cilin version të craps një lojtar zgjedh për të luajtur, ata gjithmonë mund të përdorin strategjitë e basteve për të rritur shanset e tyre për të fituar.

Ndryshimet e skajit të shtëpisë në variacionet e ndryshme të craps

Variantet e Craps mund të ndryshojnë gjithashtu në skajin e shtëpisë që ofrojnë, ose përqindjen e secilit bast që kazino mund të parashikojë të mbajë me kalimin e kohës. Craps ka një avantazh modest të shtëpisë (midis 1% dhe 5%) në krahasim me lojërat e tjera të kazinosë në internet.

Megjithatë, skaji i shtëpisë në një lojë krapi mund të ndryshojë shumë bazuar në rregulloret. Basti i linjës së kalimit të bankës Craps ka një avantazh shtëpie prej rreth 1.41%, ndërsa Basti Any 7 ka një avantazh shumë më të madh shtëpiak prej rreth 16.67%.

Në mënyrë të ngjashme, avantazhi i shtëpisë për bastet Pass Line Bet në New York Craps është rreth 1.41%, por avantazhi i shtëpisë për bastet Hard 4 dhe Hard 10 është dukshëm më i lartë, rreth 11.11%.

Lojtarët e Craps duhet të familjarizohen me avantazhin e shtëpisë për çdo version të lojës që planifikojnë të luajnë, pasi kjo mund të ndikojë ndjeshëm në shanset e tyre për të fituar. Një mënyrë se si lojtarët mund të rrisin fitimet e tyre afatgjata në një kazino është të përqendrohen në baste me një avantazh më të vogël shtëpie.

Variacionet Craps me baste anësore ose baste bonus

Bastet anësore dhe bastet bonus ekzistojnë, duke rritur shanset për të fituar në disa versione të craps. Këto baste ofrohen shpesh si një zgjedhje shtesë dhe mund të bëhen së bashku me bastet standarde.

Kazinotë mund të japin një Bast Fire në Bankat Craps, në të cilin lojtarët bastojnë që gjuajtësi të grumbullojë pikë të shumta. Një pagesë shtesë jepet nëse gjuajtja shënon të paktën katër pikë.

Një bast përsëritës është një bast i vendosur në New York Craps ku bastuesi parashikon që gjuajtësi të hedhë të njëjtin numër në mënyrë të përsëritur. Ia vlen më shumë para nëse i njëjti numër rrotullohet tre herë radhazi.

Lojtarët duhet të jenë të vetëdijshëm se avantazhi i shtëpisë në bastet anësore dhe bastet e bonusit është zakonisht më i madh se në bastet e rregullta, pavarësisht nga potenciali i tyre për të rritur emocionin e lojës. Para se të bëjnë baste të tilla, lojtarët duhet të mendojnë me kujdes për shanset dhe pagesat.

konkluzioni

Lojtarët mund të zgjedhin nga disa variante craps emocionuese. Megjithatë, lojtarët duhet të kenë kujdes që ndërsa rregullat e lojës janë të njëjta në të gjitha variantet, mund të ketë udhëzime ose strategji shtesë që janë specifike për variantin e tyre të zgjedhur.

Lojtarët mund të përmirësojnë përvojën e tyre dhe ndoshta të rrisin shanset e tyre për të fituar duke provuar variante të ndryshme mut. Suksesi afatgjatë i një lojtari craps varet nga shumë faktorë, një prej të cilëve është njohja e shanseve të pagesave dhe avantazhi i shtëpisë për baste të ndryshme.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

A mund të përdor të njëjtën strategji craps për të gjitha variacionet e craps?

Lojtarët që luajnë variante të ndryshme të craps mund të kenë nevojë të njihen me udhëzime ose qasje të ndryshme. Rrotullimi Come Out nuk përdoret për të përcaktuar një pikë dhe zari hidhet ndryshe, për shembull, në New York Craps. Përpara se të angazhohen edhe në lojën më të mirë për të luajtur në kazino online, lojtarët duhet të mësojnë rregullat, shanset dhe strategjitë përkatëse të secilit variant.

A janë shanset për të fituar të ndryshme në çdo variant të craps?

Shanset e fitimit mund të ndryshojnë nga një version në tjetrin për shkak të udhëzimeve të ndryshme dhe opsioneve të basteve të paraqitura në secilin. Përpara se të vendosni ndonjë bast, lojtarët duhet të kontrollojnë shanset dhe avantazhin e shtëpisë për atë bast të veçantë, edhe kur është thjesht një lojë tradicionale craps.

A mund të luaj variacione craps në internet?

Ka shumë lloje të ndryshme craps të disponueshme në kazinotë në internet, si Craps në New York, Craps bankare ose një lojë "High Point Craps". Versionet online falas i lejojnë lojtarët të ndjejnë lojën në mënyra të shumta përpara se të kryejnë një bast me para të vërteta.

A ofrojnë ndryshime më të mira variacionet me baste anësore ose baste bonusesh?

Bonuset dhe bastet anësore kanë një avantazh më të madh se bastet e zakonshme, pavarësisht se zakonisht paguajnë më shumë se bastet standarde. Para se të bëjnë baste të tilla, lojtarët duhet të peshojnë plotësisht shanset dhe pagesat e mundshme.

A ia vlen të provoni lloje të ndryshme variacionesh craps?

Provimi i lojërave të shumta si një lojë e thjeshtuar craps mund të përmirësojë përvojën tuaj të lojërave dhe të rrisë shanset tuaja për të fituar - veçanërisht nëse është nga softueri më i mirë i kazinosë në internet. Sidoqoftë, është e rëndësishme të mësoni rregullat, shanset dhe pagesat e secilit variant përpara se të luani

Craps House Edge dhe shanset: Si të llogaritni shanset tuaja për të fituar

Craps House Edge dhe shanset: Si të llogaritni shanset tuaja për të fituar

Craps është luajtur për breza. Bastet vendosen në rezultatet e një hedhjeje të vetme ose një sekuencë hedhjesh në këtë lojë me zare. Craps është një lojë e lehtë për t'u marrë, por përsosja e saj kërkon disa aftësi.

Craps Online vs Live Craps: Cila është më e mirë?

Craps Online vs Live Craps: Cila është më e mirë?

Miliona njerëz në mbarë botën e vlerësojnë lojën e mutrave në kazino. Lojtarët e Craps, falë rritjes së madhe të kazinove në internet, tani kanë një zgjedhje midis lojërave online dhe atyre live. Lojtarët që kërkojnë të luajnë mut, ku duhet të luajnë? Ne do t'i krahasojmë lojërat virtuale me përvojën reale që ofron lojërat e drejtpërdrejta në internet.

Si të luani Craps Online: Udhëzues hap pas hapi për të luajtur në internet

Si të luani Craps Online: Udhëzues hap pas hapi për të luajtur në internet

Craps konsiderohet gjerësisht si një nga lojërat më emocionuese dhe më të luajtura të bixhozit në mbarë botën. Kjo formë e lojërave të fatit daton mijëra vjet më parë, dhe përsëritjet e saj të shumta e pasqyrojnë këtë. Craps tani është një lojë që mund të luhet nga shtëpia, falë rritjes së kazinove në internet.

Strategjitë e basteve të Craps: Këshilla dhe truket për lojtarët në internet

Strategjitë e basteve të Craps: Këshilla dhe truket për lojtarët në internet

Shumë kumarxhinj në internet luajnë lojëra të gabuara, duke kërkuar për një strategji fituese të lojërave. Por cilat janë bastet më të mira në strategjinë e craps? Lojtarët që duan të rrisin shanset e tyre për të pasur sukses në craps duhet të familjarizohen me strategjitë dhe metodat e ndryshme të basteve në dispozicion.