Strategjitë e basteve të Craps: Këshilla dhe truket për lojtarët në internet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Shumë kumarxhinj në internet luajnë lojëra të gabuara, duke kërkuar për një strategji fituese të lojërave. Por cilat janë bastet më të mira në strategjinë e craps? Lojtarët që duan të rrisin shanset e tyre për të pasur sukses në craps duhet të familjarizohen me strategjitë dhe metodat e ndryshme të basteve në dispozicion.

Këtu janë këshillat dhe truket tona për strategjinë më të mirë të katrahurave, integritetin e kontrollit të zareve, rëndësinë e menaxhimit të brankroll-it dhe cilat baste duhet t'i kushtoni vëmendje.

Strategjitë e basteve të Craps: Këshilla dhe truket për lojtarët në internet

Strategjia më e mirë e basteve për Craps

Pavarësisht se craps janë një lojë popullore kazino bazuar në fat, shumë strategji mut i kanë ndihmuar lojtarët të fitojnë një avantazh ndaj shtëpisë ose lojtarëve të tjerë.

Para se të përpiqeni të krijoni një strategji për të fituar në lojë, është thelbësore të dini rregullat themelore të craps në internet. Pa i ditur mirë rregullat, mund të jetë e vështirë të kuptosh edhe strategjinë më të thjeshtë të katrahurave.

Është e rëndësishme që lojtarët gjeni kazinonë e duhur në internet ose faqe interneti craps ku ata mund të luajnë falas ose me para të vërteta. Kjo i ndihmon ata të zbulojnë strategjinë më të mirë të basteve, të kuptojnë shanset për mut dhe të përdorin njohuritë e tyre në mënyrë efektive për të përmirësuar shanset e tyre për të fituar.

Bast Pass Line

Shumica e lojtarëve të craps zgjedhin të bastojnë në vijën e pasimit. Ky bast bëhet pak para se të hidhen zari. Një bast fitues bëhet nëse gjuajtësi merr një 7 ose 11. Lojtarët e humbasin bastin e tyre nëse gjuajtësi merr një 2, 3 ose 12.

Rezultati është një pikë nëse gjuajtësi hedh një numër të ndryshëm nga 1. Qitësi duhet ta përsërisë atë numër përpara se të vizatojë një 7. Dhe nëse e bëjnë, basti fiton. Është një bast i humbur nëse gjuajtësi hedh një 7 përpara numrit të pikës.

Basti Mos Kaloni

Mos Kalo është një alternativë ndaj bastit Pass Line. Nëse gjuajtësi hedh një 2 ose 3, ai ose ajo fiton bastin. Nëse hedhin një 7 ose 11, ata humbasin. Bastet konsiderohen si shtytje nëse lojtari hedh një 12.

Çdo numër tjetër i rrotulluar nga gjuajtësi bëhet pikë. Qitësi duhet të përpiqet të rrokulliset një 7 përpara shumës së pikës. Lojtarët e humbin bastin nëse hedhin numrin e pikës përpara 7-tës.

Basti "Eja"

Pasi gjuajtësi të ketë vendosur numrin e pikës, mund të bëhet basti Come, i cili është identik me Bastin Pass Line. Basti Come do të shpërblehet nëse gjuajtësi godet 7 ose 11 pasi ai ose ajo e vendosi atë. Lojtarët do të humbasin bastin e tyre nëse gjuajtësi merr një 2, 3 ose 12.

Objektivi i ri është nëse gjuajtësi ul në një numër të ndryshëm nga pika e ardhjes. Qitësi duhet të shmangë rrotullimin e një 7 duke rrotulluar pikën e afrimit fillimisht. Dhe nëse e bëjnë, basti fiton. Lojtarët do të humbasin bastin e tyre nëse vendoset një 7 përpara se të arrihet pika e ardhjes.

Basti Mos Hajde

Mos Hajde është e kundërta e bastit "Eja". Nëse gjuajtësi hedh një 2 ose 3 pas vendosjes së bastit, ai ose ajo fiton. Nëse hedhin një 7 ose 11, ata humbasin. Bastet konsiderohen si shtytje nëse lojtari hedh një 12. Objektivi i ri është nëse zari bie në një numër të ndryshëm nga pika e ardhjes.

Qitësi duhet të përpiqet të rrokulliset një 7 përpara se të hidhet pika e ardhjes. Basti i lojtarit humbet nëse gjuajtësi hedh pikën e afrimit përpara 7.

Lloje të tjera bastesh

Kazino online ofron një gamë të gjerë bastesh përveç bastit të linjës së kalimit, mos kalo bast, bast hajde dhe mos bëj bast. Disa nga më të shpeshtat janë si më poshtë:

  • Vendosni bast - Një bast për numrin 4, 5, 6, 8, 9 ose 10 që del përpara një 7. Fitimet janë proporcionale me shanset e bastit, me një pagesë 7:6 për një fitore me 6 ose 8.
  • Bast në terren - Bastet në listën e radhës janë 2, 3, 4, 9, 10, 11 ose 12. Nëse rrotullohet një 3, 4, 9, 10 ose 11, bastuesi merr edhe para, ndërsa një rrotullim 2 ose 12 rezulton në një pagesë prej 2:1.
  • Big 6/Big 8 - Një bast në rrotullimin e parë të gjuajtësit është një 6 ose 8 në vend të një 7. Edhe paratë u jepen fituesve.
  • Bast në rrugën e vështirë - Një bast i vendosur në rezultatin e rrotullimit të dy numrave të ndryshëm nga 7. Një 6 e fortë është një bast për gjuajtësin që godet dy 3 para një 7. Në varësi të kazinosë, kthimi mund të jetë diku midis 9:1 dhe 7: 1.

Menaxhimi i Bankrollit në Craps

Lojtarët që kujdesen keq për bankrollat e tyre mund të humbasin shpejt të gjitha paratë e tyre. Vendosja dhe respektimi i një kufiri shpenzimesh përpara pjesëmarrjes është thelbësor. Para fillimit, lojtarët duhet gjithashtu të kufizojnë sasinë e parave që janë të përgatitur për të vënë bast dhe për të humbur.

Pasi të keni arritur atë kufi, është koha të hiqni dorë nga loja. Rekomandohet gjithashtu krijimi i një menaxhimi bankroll për fitimet. Sapo lojtarët të arrijnë njërin nga kufijtë, ata duhet të tërhiqen nga loja.

A është Kontrolli i Zareve një strategji legjitime e basteve për craps?

Një strategji e zakonshme e craps quhet "kontrolli i zarit", i cili përfshin hedhjen e zarit në një model të paracaktuar për të ndikuar në rezultatin e hedhjes. Disa rrotullues zaresh betohen me metoda unike, të tilla si vendosja specifike e zarit ose një mbajtje e veçantë, që rrisin shanset e tyre për të goditur numra të caktuar. Kontrolli i zarave është diskutuar gjerësisht në mesin e kumarxhinjve, por jo të gjithë janë të bindur se funksionon.

Mbështetësit e kontrollit të zarit thonë se është e mundur të ndikohet në rezultatin e një hedhjeje duke manipuluar me mjeshtëri zarin. Ata argumentojnë se përdorimi i një grupi të caktuar zaresh, mbajtja dhe hedhja do të rrisë gjasat që personi të hedhë numrin e pikës ose kombinimin në të cilin ka vënë bast.

Skeptikët pohojnë se rezultatet e një rrotullimi të craps janë krejtësisht të rastësishme dhe se aftësia e lojtarit për të ndikuar në zare nuk ka ndikim në lojë. Ata argumentojnë se është e vështirë të kontrollosh rezultatin e hedhjes së mutrave për shkak të natyrës së tij.

Është e dyshimtë që vlefshmëria e kontrollit të zarave do të zgjidhet së shpejti, por kjo nuk do të thotë se argumenti ka marrë fund. Disa lojtarë mund të betohen për metodën, ndërsa të tjerë mund të thonë se gjithçka është trillim.

Këshilla dhe truke për lojtarët në internet

Të luash lojëra në internet është e ngjashme me të luajturit në një kazino me bazë tokësore, por disa dallime mund t'i ndihmojnë lojtarët të fitojnë më shpesh:

  • Mbani një sy për kazinotë online me reputacion, të ndershëm dhe të sigurt.
  • Marrja e disa praktikave falas me zare përpara se të luani për para të vërteta.
  • Të qenit në përputhje me strategjitë e basteve.
  • Duke pasur akses në bonuset dhe promovimet kryesore.
  • Vendosja e një kufiri të ndalimit të humbjes për të mos humbur shumë para.

konkluzioni

Gjithkush mund të ketë një kohë të mirë në craps online kur përdor edhe një strategji craps fillestare. Edhe pse, sapo lojtarët të marrin kohë për të zhvilluar strategjinë më të mirë të basteve për mut dhe t'i trajtojnë mirë paratë e tyre, ata munden përmirësojnë shanset e tyre për të fituar dhe kalojnë një kohë të pabesueshme sa herë që vendosin të luajnë lojëra në internet.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

A është më mirë të vini bast në linjën e kalimit apo në linjën e "Mos Kaloni" në craps?

Përgjigja është "varet", sepse secili ka metodën e tij të preferuar të kumarit dhe basteve. Bastet në linjën "Mos Kaloni" është një zgjedhje e mirë për ata që duan të bastojnë kundër goditjes, edhe pse skaji i shtëpisë është pak më i lartë se sa kur vihet bast në "Pass Line". Lojtarët duhet të zgjedhin një qasje bastesh që i përshtatet qëllimeve të tyre të përgjithshme dhe nivelit të rehatisë me marrjen e rreziqeve.

Sa i rëndësishëm është menaxhimi i bankrollit në strategjitë e basteve për craps?

Menaxhimi efektiv i bankrollit është thelbësor për çdo lojtar që vë baste me para të vërteta në rezultatin e një loje si craps. Është e rëndësishme të bëni një buxhet dhe t'i përmbaheni atij. Vendosja e një kufizimi të ndalimit të humbjeve mund t'i ndihmojë lojtarët të shmangin humbje të mëtejshme duke kufizuar aftësinë e tyre për të ndaluar kur ata tashmë kanë pësuar një humbje.

A mund të fitoni vazhdimisht në craps?

Lojtarët do të kenë vështirësi të fitojnë vazhdimisht në craps. Megjithatë, shanset për të fituar mund të përmirësohen me ndihmën e një strategjie bazë craps duke përdorur menaxhimin e duhur të basteve të shanseve dhe bankrollit. Craps është një lojë kazino; nuk ka asnjë mënyrë për të ditur nëse dikush do të fitojë apo jo.

A ka ndonjë strategji bastesh me rrezik të ulët në craps?

Disa strategji bastesh mund të ndihmojnë në uljen e humbjeve, por asnjë strategji nuk mund të garantojë fitore. Bastet në "Pass" ose "Mos Pass" dhe vendosja e 6 ose 8 janë shembuj të strategjive të basteve me rrezik të ulët.

Cila është strategjia më e mirë e basteve për fillestarët?

Lojtarët që janë të rinj në katrahurat duhet të mësojnë se qasja më e mirë është t'u përmbahen basteve bazë, si "Pass Line" dhe t'u drejtohen atyre me avantazhet e shtëpisë së poshtme. Këto baste janë të thjeshta për t'u vendosur dhe kuptuar, dhe ato ofrojnë një shkëmbim të drejtë midis rrezikut dhe pagesës së mundshme.

A është e nevojshme të keni një strategji bastesh kur luani mut?

Mungesa e një strategjie bastesh në craps nuk është katastrofike, por të kesh një të tillë mund t'i ndihmojë lojtarët të trajtojnë paratë e tyre dhe të bëjnë zgjedhje më të mira. Në mungesë të një strategjie, lojtarët kanë më shumë gjasa të humbasin paratë e tyre për shkak të basteve emocionalisht dhe jo racionale.

Craps House Edge dhe shanset: Si të llogaritni shanset tuaja për të fituar

Craps House Edge dhe shanset: Si të llogaritni shanset tuaja për të fituar

Craps është luajtur për breza. Bastet vendosen në rezultatet e një hedhjeje të vetme ose një sekuencë hedhjesh në këtë lojë me zare. Craps është një lojë e lehtë për t'u marrë, por përsosja e saj kërkon disa aftësi.

Craps Online vs Live Craps: Cila është më e mirë?

Craps Online vs Live Craps: Cila është më e mirë?

Miliona njerëz në mbarë botën e vlerësojnë lojën e mutrave në kazino. Lojtarët e Craps, falë rritjes së madhe të kazinove në internet, tani kanë një zgjedhje midis lojërave online dhe atyre live. Lojtarët që kërkojnë të luajnë mut, ku duhet të luajnë? Ne do t'i krahasojmë lojërat virtuale me përvojën reale që ofron lojërat e drejtpërdrejta në internet.

Si të luani Craps Online: Udhëzues hap pas hapi për të luajtur në internet

Si të luani Craps Online: Udhëzues hap pas hapi për të luajtur në internet

Craps konsiderohet gjerësisht si një nga lojërat më emocionuese dhe më të luajtura të bixhozit në mbarë botën. Kjo formë e lojërave të fatit daton mijëra vjet më parë, dhe përsëritjet e saj të shumta e pasqyrojnë këtë. Craps tani është një lojë që mund të luhet nga shtëpia, falë rritjes së kazinove në internet.

Variacione Craps: Eksplorimi i Llojeve të ndryshme të Lojërave Craps në internet

Variacione Craps: Eksplorimi i Llojeve të ndryshme të Lojërave Craps në internet

Njerëzit kanë luajtur mut për shekuj me radhë. Që nga fillimi i tij, ajo ka pësuar ndryshime të shumta, duke përfshirë futjen e llojeve të ndryshme të mutacioneve. Ka pasur gjithashtu një rritje në apelin për të luajtur lojëra të gabuara në internet, duke ofruar të njëjtën përvojë emocionuese pa dalë nga shtëpia. Ne jemi këtu për të folur rreth llojeve të ndryshme të lojërave të fatit në internet, duke përfshirë rregullat e tyre, shanset e pagesës dhe avantazhin e shtëpisë.