Video Poker

September 9, 2021

Si të luani Video Poker: Një udhëzues i plotë për fillestarët

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Video poker është një lojë pokeri me shanse fikse e bazuar në tërheqjen me pesë letra që mund të luhet në kazinotë në internet ose në terminale që duken si automat në kazinotë aktuale. Video pokeri nganjëherë njihet si lojëra elektronike pokeri. Megjithatë, ai ndryshon nga lojëra elektronike në një mënyrë të rëndësishme. Ndryshe nga lojërat elektronike, video pokeri kërkon aftësi, pasi kërkon që ju të luani dorën që ju është dhënë në mënyrën më të mirë të mundshme sipas renditjes së dorës së pokerit.

Si të luani Video Poker: Një udhëzues i plotë për fillestarët

Një udhëzues për fillestarët për të luajtur video poker

Video poker është një lojë e thjeshtë për t'u luajtur. Ndërsa ka shumë lloje të ndryshme të video-pokerit, të gjitha ato kanë një gjë të përbashkët: të gjitha bazohen në të njëjtën mekanikë pokeri me pesë letra.

Pavarësisht se ka shumë variacione, të gjitha ndjekin të njëjtin proces lojrash. Lojtarët e fillojnë lojën duke vendosur aksionet e tyre të dëshiruara. Nëse është një lojë video pokeri me bazë tokësore, ata mund të heqin bast duke depozituar një monedhë. Ata do të zgjedhin një monedhë ose para duke klikuar në ekranin e lojës nëse është një lojë video pokeri në internet.

Pasi të kenë vendosur bastin e tyre, ata do të shtypin butonin "Marrëveshje". Pas kësaj, atyre do t'u jepet një dorë pokeri me pesë letra. Lojtarët do t'i shqyrtojnë këto letra përpara se të vendosin se cilat dëshirojnë të mbajnë dhe cilat duan t'i hedhin ose palosin. Ata mund të zgjedhin se cilat letra duan të mbajnë duke klikuar mbi kartat ose opsionin "Mbaj" nën secilën kartë. Pasi të kenë bërë zgjedhjet e tyre, ata do të klikojnë "Vizato". Më pas atyre do t'u shpërndahen letra zëvendësuese për letrat që nuk i kishin, duke rezultuar në një dorë pokeri me 5 letra. Më pas, lojtarët do të paguhen sipas tabelës së pagave të lojës dhe bastit që kanë bërë në fillim.

Rëndësia e tabelës së pagave në video poker

Përpara se të vendosni para në lojëra elektronike, kontrolloni tabelën e pagesave dhe e njëjta gjë është e vërtetë për video pokerin, ku shpërblimet për duar të ndryshme mund të ndryshojnë shumë nga loja në lojë. Kur bëhet fjalë për pagesat, lojërat e pokerit me video ndahen në dy kategori: pagesë të plotë dhe pagesë të shkurtër. Makineritë me pagesë të plotë kanë përqindje mesatare RTP (kthimi te lojtari) mbi 99 përqind.

Rregullat e lojës Video Poker

Ekzistojnë lloje të ndryshme të video pokerit.

Siç u tha më parë, ka shumë lloje të lojërave elektronike të pokerit për video. Më poshtë janë katër nga lojërat më të njohura të kazinosë në internet:

Më mirë ose fole

Variacioni më i popullarizuar i video pokerit, Jacks or Better, është emëruar nga fakti se dora minimale fituese është një palë fole ose më mirë.

Deuces të egra

Dyshat janë të egër në këtë version të video-pokerit, që do të thotë se kur ndodhin në një dorë, ato mund të zëvendësojnë çdo kartë tjetër, duke ju lejuar potencialisht të ndërtoni një dorë më të mirë.

Bonus Poker

Pokeri bonus bazohet në Jacks or Better dhe paguan një bonus për katër të një lloji.

Bonuset e dyfishta

Një tjetër lojë e stilit Jacks or Better, këtë herë me një bonus për katër ace.

Kur keni një përzgjedhje dhuratash për të zgjedhur, lojërat e pokerit me video bëhen shumë më të këndshme. Këto falas ofrohen nga faqet e pokerit për të forcuar lidhjen e vazhdueshme me klientët ekzistues dhe për të tërhequr lojtarë të rinj. Mbani një sy në strukturën e çmimeve të faqes suaj të pokerit në mënyrë që të dini se në çfarë po futeni.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?
2023-12-13

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?

Lajme