Shmangni këto gabime të zakonshme të ruletës në internet që bëjnë fillestarët

Ruletë

2022-11-29

Benard Maumo

Ruleta është një lojë klasike tavoline që është një nga më të thjeshtat për t'u luajtur. Në këtë lojë, lojtarët duhet të parashikojnë vetëm një numër, ngjyrë ose kombinim numrash ku do të ndalet topi. Por mos lejoni që kjo thjeshtësi t'ju mashtrojë, sepse shumë fillestarë bëjnë gabime para hundës së tyre. Pra, ky udhëzues fillestar do t'ju ndihmojë të shmangni disa nga këto gracka duke diskutuar gabimet tipike të ruletës në internet që bëjnë lojtarët. Vazhdoni të lexoni!

Shmangni këto gabime të zakonshme të ruletës në internet që bëjnë fillestarët

Gabimi numër 1: Të luash në timonin amerikan.

Ruleta online vjen në formacione dhe rrota të ndryshme, ku versionet më të luajtura janë lojërat amerikane dhe evropiane. Këto lojëra kazino në internet përdorin rregulla, baste dhe pagesa identike. Por ndërsa versioni evropian i lojës ka numëruar 37 xhepa, rrota amerikane ka 38, falë 00 seksioneve shtesë. Kjo është ajo që bën të gjithë ndryshimin.

Në ruletën evropiane, shanset për të fituar një bast të drejtpërdrejtë është 1:37. Anasjelltas, shanset janë më të gjata në versionin amerikan në 1:38, pavarësisht se shumica e kazinove në internet e vendosin atë në 1:35 në të dyja rrotat. Xhepi shtesë në rrotën amerikane rrit dukshëm skajin e shtëpisë. Kjo lojë ka një normë më të lartë në 5.24% buzë shtëpisë krahasuar me 2.70% të rrotës evropiane. Ky është një ndryshim masiv për lojërat që përdorin të njëjtat rregulla, baste dhe pagesa. 

Por çuditërisht, versioni evropian nuk është as loja më e mirë e ruletës. Gjithmonë luani rrotën franceze, e cila ofron një avantazh magjepsës të ulët prej 1,35% të shtëpisë, pavarësisht se përdor të njëjtën plan urbanistik dhe rregulla si loja evropiane. Puna është se rrota franceze përdor rregullat miqësore La Partage dhe En Prison. Por për arsye të dukshme, shumica e faqeve të kazinove në internet nuk e ofrojnë këtë version të ruletit.

Gabimi # 2: Lidhja e shpresave tuaja edhe në baste parash.

Është normale që fillestarët të vendosin të gjitha shpresat e tyre për të fituar një bast ruletë në bastet me para të barabarta. Kjo është plotësisht e justifikuar duke pasur parasysh se bastet si tek/çift, të larta/të ulëta dhe kuq/e zi kanë pothuajse 50% shanse për të fituar. Për të qenë më të saktë, do të keni 48,60% shanse në rrotën evropiane dhe 47,40% në versionin amerikan. 

Por, duke folur statistikisht, lojtarët do të humbasin ende para edhe nëse i përmbahen basteve me para të barabarta në ruletë. Kazinoja do të fitojë akoma më shumë se 50% të rasteve, gjë që është një lajm i keq për bankën tuaj. Prandaj, të luani baste me para të barabarta do të mjaftojë nëse dëshironi të regjistroni fitime të vogla aty-këtu. Por mos prisni të shtoni ndonjë gjë thelbësore në bankrollin tuaj me këto baste. 

Gabimi #3: Nuk luan me një strategji.

Do të gjeni shumë artikuj që këshillojnë lojtarët e ruletit të përdorin sisteme bastesh për të përmirësuar shanset e tyre për të fituar. Por e vërteta është se këta blogerë janë si bashkëpunëtorë të shitjes së vajit të gjarpërinjve që u japin lojtarëve shpresa të rreme vetëm për t'u pjekur në kazino. Një sistem bastesh është më shumë një strategji e menaxhimit të bankrollit sesa një strategji lojërash. E thënë thjesht, ato nuk i përmirësojnë aspak shanset për të fituar. 

Sidoqoftë, përfshirja e një sistemi bastesh në strategjinë tuaj të menaxhimit të bankrollit mund të jetë ajo që ju mungon në lojën tuaj. Merrni parasysh këtë; sistemi Martingale ju këshillon të dyfishoni aksionet tuaja pas një humbjeje në ruletë. Nëse keni një buxhet ditor prej 500 dollarësh, vendosni një shumë bazë prej 1 ose 5 dollarësh për t'i dhënë hapësirë sistemit të basteve që të përballojë një seri të gjatë humbjesh.

Më poshtë është një shembull:

  • Vini bast 5 dollarë dhe humbisni, që do të thotë se keni zbritur 5 dollarë.
  • Vini bast 10 dollarë dhe humbisni, që do të thotë se keni zbritur 15 dollarë.
  • Vini bast 20 dollarë dhe humbisni, që do të thotë se keni zbritur 35 dollarë
  • Vini bast 40 dollarë dhe humbni, që do të thotë se keni 75 dollarë.
  • Vini bast 80 dollarë dhe fitoni, që do të thotë se keni fituar 5 dollarë.
  • Tani kthehuni te basti fillestar prej $5.

Siç mund ta shihni, kjo strategji siguron që lojtarët të mbulojnë bastet e tyre të humbura me një fitore të vetme. Gjërat mund të bëhen edhe më të lëngshme me dy fitore të njëpasnjëshme. Megjithatë, përdorimi i një sistemi bastesh kërkon një bankroll të madh për t'i bërë ballë goditjeve të humbjes së dhjetë ose më shumë bastesh. Dhe luani më shumë në bastet me para të barabarta. 

Gabimi # 4: Nuk ka kufizime specifike të bankrollit.

Shumica e fillestarëve nuk buxhetojnë për seancat e tyre të kazinosë. Këta lojtarë thjesht do të kontrollonin kuletat e tyre dhe do të godisnin kazinonë në kohën e duhur. Por kjo ju vendos për dështim, sepse buxhetimi për lojën tuaj të ruletit do t'ju sigurojë të dini se sa fitoni ose humbni. Mos harroni se kumari i përgjegjshëm ka të bëjë me bastet e parave që mund t'i humbni në kazino. 

Por sado i mirë që është menaxhimi i bankrollit, mos prisni të fitoni diçka thelbësore nga loja me një buxhet prej 50 dollarësh. Siç u përmend më parë, do t'ju duhet një bankroll i konsiderueshëm për të zbatuar në mënyrë perfekte strategjinë tuaj të basteve. Lojtarët ekspertë rekomandojnë të keni një madhësi bankroll 1000 herë më të madhe se madhësia standarde e bastit tuaj. Pra, nëse jeni një bast prej 1 dollarësh, keni të paktën një bast prej 1000 dollarësh, megjithëse një buxhet prej 500 dollarësh për baste 1 dollarë do të funksiononte.

Mos harroni të vendosni kufijtë e ndalimit të humbjes ose të fitimit. Një limit i ndalimit të humbjes është një kapak humbjeje në bankrollin e lojtarit. Për shembull, mund të keni një urdhër humbjeje prej 20% në buxhetin tuaj prej 1000 dollarësh. Kjo do të thotë ta thërrisni një ditë pasi keni humbur 200 dollarë. Është gjithashtu e këshillueshme që të largoheni nga kazino pasi të keni shtuar një shumë në buxhetin tuaj fillestar. Thjesht thirreni të heqë dorë ndërkohë që jeni ende përpara.

Gabimi #5: Kapërcimi i bonuseve të kazinosë në internet.

Një avantazh që kanë lojtarët e kazinove në internet ndaj homologëve të tyre në tokë është bollëku i bonuseve dhe promovimeve. Kazinotë më të mira të ruletit në internet mirëpritni të ardhurit me bonuse për depozitat e ndeshjeve, bonuse pa depozite dhe bonuse të ringarkimit. Lojtarët besnikë të ruletit marrin gjithashtu kthime të shpeshta parash dhe ftesa për turne. 

Si një lojtar i ri ruleti, shtrydhni çdo monedhë nga këto promovime. Puna është se të luash ruletë në internet mund të jetë e shtrenjtë, me një lojtar mesatar që bën të paktën 300 rrotullime në orë. Dhe sa më shumë rrotullime të luani çdo orë, aq më shumë humbni, falë skajit të shtëpisë. për fat të mirë, bonuset e kazinosë në internet mund të ndihmojë në zgjatjen e bankrollit tuaj duke ju lejuar të vendosni baste ruletë falas në internet.

Por cilido bonus që kërkoni, mbani mend gjithmonë të lexoni termat dhe kushtet. Disa kazino mund t'u japin lojtarëve kërkesa joreale të basteve, si p.sh. një kërkesë 70 herë për të luajtur për një bonus depozite prej 500 dollarësh. Gjithashtu, kazinoja mund të specifikojë lojërat kualifikuese, periudhën e vlefshmërisë së bonusit dhe kufijtë maksimalë të basteve. 

Gabimi #6: Nuk luan lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë.

Fillestarët shpesh nxitojnë të luajnë lojëra ruletë dhe titujt RNG u shërbejnë mirë atyre. Edhe pse nuk ka asnjë të keqe të luash lojëra RNG, titujt e ruletit live ofrojnë diçka unike. Lojtarët socialë padyshim që do të kënaqen duke biseduar me tregtarin dhe lojtarët e tjerë për një përvojë më të ngjashme me jetën. Variantet e drejtpërdrejta kanë gjithashtu statistika brenda lojës për bastet/numrat e nxehtë dhe të ftohtë, historikun e rezultateve dhe më shumë. 

Me këtë në mendje, titujt më të mirë të ruletës live janë nga Evolution Gaming, Pragmatic Play, Playtech, Microgaming, Ezugi dhe NetEnt. Këto lojëra kanë grafikë të mprehtë HD ose 4K dhe vlera shumëfishuese për të rritur pagesat. Ruleta XXXtreme Lightning e Evolution është një shembull i shkëlqyer, duke rritur pagesat deri në 2000x. Ruleta Quantum e Playtech është një tjetër opsion me një shumëzues maksimal prej 500x. 

Por mos jini të pangopur, sepse këta shumëzues zbatohen kryesisht për bastet direkte të vështira për t'u goditur, të cilat vijnë me shanse më të gjata. Përveç kësaj, lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë shpesh nuk kualifikohen për përdorim bonus. Pra, luani këto lojëra për argëtim si dikush brenda një kazinoje me bazë tokësore. Vini re se kufijtë minimalë të basteve mund të jenë deri në 0,10 dollarë. 

Gabimi #7: Ndjekja e humbjeve.

Ky udhëzues diskutoi lojën e ruletës në internet me sisteme bastesh si Martingale, Paroli, Fibonacci dhe më shumë. Por mos lejoni që këto sisteme bastesh të diktojnë lojën tuaj. Disa lojtarë vazhdojnë të shpresojnë se basti tjetër mund të rezultojë në një fitore dhe t'i ndihmojë ata të zvogëlojnë humbjet e tyre me një ose dy fitore. 

Ky është një gabim i rrezikshëm i ruletës sepse asgjë nuk është e sigurt. Askush, duke përfshirë edhe tregtarin, nuk është i sigurt nëse basti tjetër do të rezultojë në një fitore. Ruleta është një lojë e bazuar në fat, kështu që çdo numër ka një shans 50:50 për t'u shfaqur në një rrotullim. Për këtë arsye, dini kur të ndaloni së luajturi dhe provoni fatin ditën tjetër. Pasja e një kufiri të humbjes së ndalimit padyshim që do t'ju ndihmojë me këtë. 

Gabimi #8: Të luash në kazinonë e gabuar në internet.

Gabimi i fundit, por padyshim jo më i vogli që bëjnë fillestarët është të luajnë në kazinonë e gabuar. Industria e iGaming është plot me faqe mashtruese kumari që joshin lojtarë që nuk dyshojnë me bonuse të mëdha dhe biblioteka të gjera lojërash. Lojtarët do ta kuptojnë vetëm kur të jetë tepër vonë pasi kazinoja i ka manipuluar ose faqja e internetit ka refuzuar të paguajë fitimet e tyre.

Fatmirësisht, ju mund të nuhasni një kazino mashtruese nga larg. Konfirmoni nëse faqja e internetit është e ligjshme në vende si MB, SHBA, Kanada, Suedi, Maltë, Gjibraltar dhe Curacao për të mos rënë viktimë e mashtrimeve të kazinove. Këto vende kanë organe të rrepta rregullatore që sigurojnë që të gjitha kazinotë e licencuara t'u ofrojnë lojtarëve të tyre shërbime falas, të drejta dhe transparente.  

Pasi ju konfirmoni që një kazino në internet është e ligjshme në vendin tuaj, shikoni sfondin e tij. Vizitoni platforma si AskGamblers.com dhe Trustpilot për të parë se si lojtarët komentojnë shërbimet e kazinosë, si pagesat, mbështetjen, bonuset dhe më shumë. Dhe po, ju mund të zgjidhni një nga opsionet e hulumtuara mirë këtu në Rankimin e OnlineCasino. 

Duke përmbledhur

Ruleta është e lehtë dhe argëtuese për t'u luajtur, duke e bërë këtë lojë një pikë të shkëlqyer uljeje për lojtarët e rinj të kazinosë. Por me atë thjeshtësi, ka shumë vendime për të marrë, ose gjithmonë do të humbni para në tryezën e ruletit. 

Këtu është një tjetër kujtesë kritike; një sistem bastesh nuk e zvogëlon avantazhin e shtëpisë, pavarësisht nëse jeni duke luajtur ruletë, blackjack, poker ose baste sportive. Në vend të kësaj, përdorni atë si pjesë të strategjisë suaj të menaxhimit të bankrollit në kazino. Dhe më e rëndësishmja, ulni pritshmëritë tuaja për të fituar. Argëtohuni duke luajtur ruletë!

Të rejat e fundit

Përgatituni për ngjarje argëtuese në Hot Chilli Fest të organizuar nga Stakelogic
2023-09-28

Përgatituni për ngjarje argëtuese në Hot Chilli Fest të organizuar nga Stakelogic

Lajme