Gabimet më të zakonshme të ruletës dhe si t'i shmangni ato

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Për qindra vjet, njerëzit janë magjepsur nga rrota e ruletës ndërsa vendosin bastet e tyre dhe presin me ankth zhurmën e topit që përplaset dhe shikimin e numrit fitues.

Megjithatë, një lojë e tillë e mrekullueshme ka ende rregullat e saj, që do të thotë se mund të bëhen gabime. Gabimet në ruletë mund të jenë të kushtueshme, ashtu si në çdo lojë. Ne do të shqyrtojmë gabimet kryesore të ruletës, si t'i parandalojmë ato dhe cila është me të vërtetë mënyra më e mirë për të luajtur ruletë.

Gabimet më të zakonshme të ruletës dhe si t'i shmangni ato

Gabimi numër 1: Të luash në rrotën amerikane

Ruleta online vjen në formacione dhe rrota të ndryshme, ku versionet më të luajtura janë lojërat amerikane dhe evropiane. Këto lojëra kazino në internet përdorin rregulla, baste dhe pagesa identike. Por ndërsa versioni evropian i lojës ka numëruar 37 xhepa, rrota amerikane ka 38, falë 00 seksioneve shtesë. Kjo është ajo që bën të gjithë ndryshimin.

Në ruletën evropiane, shanset për të fituar një bast të drejtpërdrejtë është 1:37. Anasjelltas, shanset janë më të gjata në versionin amerikan në 1:38, pavarësisht se shumica e kazinove në internet e vendosin atë në 1:35 në të dyja rrotat. Xhepi shtesë në rrotën amerikane rrit dukshëm skajin e shtëpisë. Kjo lojë ka një normë më të lartë në 5.24% buzë shtëpisë krahasuar me 2.70% të rrotës evropiane. Ky është një ndryshim masiv për lojërat që përdorin të njëjtat rregulla, baste dhe pagesa.

Por çuditërisht, versioni evropian nuk është as loja më e mirë e ruletës. Gjithmonë luani rrotën franceze, e cila ofron një avantazh magjepsës të ulët prej 1,35% të shtëpisë, pavarësisht se përdor të njëjtën plan urbanistik dhe rregulla si loja evropiane. Puna është se rrota franceze përdor rregullat miqësore La Partage dhe En Prison. Por për arsye të dukshme, shumica e faqeve të kazinove në internet nuk e ofrojnë këtë version të ruletit.

Gabimi #2: Lidhja e shpresave tuaja edhe në baste parash

Është normale që fillestarët të vendosin të gjitha shpresat e tyre për të fituar një bast ruletë në bastet me para të barabarta. Kjo është plotësisht e justifikuar duke pasur parasysh se bastet si tek/çift, të larta/të ulëta dhe kuq/e zi kanë pothuajse 50% shanse për të fituar. Për të qenë më të saktë, do të keni 48,60% shanse në rrotën evropiane dhe 47,40% në versionin amerikan.

Por, duke folur statistikisht, lojtarët do të humbasin ende para edhe nëse i përmbahen basteve me para të barabarta në ruletë. Kazinoja do të fitojë akoma më shumë se 50% të rasteve, gjë që është një lajm i keq për bankën tuaj. Prandaj, të luani baste me para të barabarta do të mjaftojë nëse dëshironi të regjistroni fitime të vogla aty-këtu. Por mos prisni të shtoni ndonjë gjë thelbësore në bankrollin tuaj me këto baste.

Strategjia

Do të gjeni shumë artikuj që këshillojnë lojtarët e ruletit të përdorin sisteme bastesh për të përmirësuar shanset e tyre për të fituar. Por e vërteta është se këta blogerë janë si bashkëpunëtorë të shitjes së vajit të gjarpërinjve që u japin lojtarëve shpresa të rreme vetëm për t'u pjekur në kazino. Një sistem bastesh është më shumë një strategji e menaxhimit të bankrollit sesa një strategji lojërash. E thënë thjesht, ato nuk i përmirësojnë aspak shanset për të fituar.

Sidoqoftë, përfshirja e një sistemi bastesh në strategjinë tuaj të menaxhimit të bankrollit mund të jetë ajo që ju mungon në lojën tuaj. Merrni parasysh këtë; sistemi Martingale ju këshillon të dyfishoni aksionet tuaja pas një humbjeje në ruletë. Nëse keni një buxhet ditor prej 500 dollarësh, vendosni një shumë bazë prej 1 ose 5 dollarësh për t'i dhënë hapësirë ​​sistemit të basteve që të përballojë një seri të gjatë humbjesh.

Më poshtë është një shembull:

 • Vini bast 5 dollarë dhe humbisni, që do të thotë se keni zbritur 5 dollarë.
 • Vini bast 10 dollarë dhe humbisni, që do të thotë se keni zbritur 15 dollarë.
 • Vini bast 20 dollarë dhe humbisni, që do të thotë se keni zbritur 35 dollarë
 • Vini bast 40 dollarë dhe humbni, që do të thotë se keni 75 dollarë.
 • Vini bast 80 dollarë dhe fitoni, që do të thotë se keni fituar 5 dollarë.
 • Tani kthehuni te basti fillestar prej $5.

Siç mund ta shihni, kjo strategji siguron që lojtarët të mbulojnë bastet e tyre të humbura me një fitore të vetme. Gjërat mund të bëhen edhe më të lëngshme me dy fitore të njëpasnjëshme. Megjithatë, përdorimi i një sistemi bastesh kërkon një bankroll të madh për t'i bërë ballë goditjeve të humbjes së dhjetë ose më shumë bastesh. Dhe luani më shumë në bastet me para të barabarta.

Si të luani ruletë

Gabimi # 4: Nuk ka kufizime specifike të financimit

Shumica e fillestarëve nuk buxhetojnë për seancat e tyre të kazinosë. Këta lojtarë thjesht do të kontrollonin kuletat e tyre dhe do të godisnin kazinonë në kohën e duhur. Por kjo ju vendos për dështim, sepse buxhetimi për lojën tuaj të ruletit do t'ju sigurojë të dini se sa fitoni ose humbni. Mos harroni se kumari i përgjegjshëm ka të bëjë me bastet e parave që mund t'i humbni në kazino.

Por sado i mirë që është menaxhimi i bankrollit, mos prisni të fitoni diçka thelbësore nga loja me një buxhet prej 50 dollarësh. Siç u përmend më parë, do t'ju duhet një bankroll i konsiderueshëm për të zbatuar në mënyrë perfekte strategjinë tuaj të basteve. Lojtarët ekspertë rekomandojnë të keni një madhësi bankroll 1000 herë më të madhe se madhësia standarde e bastit tuaj. Pra, nëse jeni një bast prej 1 dollarësh, keni të paktën një bast prej 1000 dollarësh, megjithëse një buxhet prej 500 dollarësh për baste 1 dollarë do të funksiononte.

Mos harroni të vendosni kufijtë e ndalimit të humbjes ose të fitimit. Një limit i ndalimit të humbjes është një kapak humbjeje në bankrollin e lojtarit. Për shembull, mund të keni një urdhër humbjeje prej 20% në buxhetin tuaj prej 1000 dollarësh. Kjo do të thotë ta thërrisni një ditë pasi keni humbur 200 dollarë. Është gjithashtu e këshillueshme që të largoheni nga kazino pasi të keni shtuar një shumë në buxhetin tuaj fillestar. Thjesht thirreni të heqë dorë ndërkohë që jeni ende përpara.

Gabimi #5: Kapërcimi i bonuseve të kazinosë në internet

Një avantazh që kanë lojtarët e kazinove në internet ndaj homologëve të tyre në tokë është bollëku i bonuseve dhe promovimeve. Kazinotë më të mira të ruletit në internet mirëpresin të ardhurit me bonuse për depozitat e ndeshjeve, bonuse pa depozite dhe bonuse të ringarkimit. Lojtarët besnikë të ruletit marrin gjithashtu kthime të shpeshta parash dhe ftesa për turne.

Si një lojtar i ri ruleti, shtrydhni çdo monedhë nga këto promovime. Puna është se të luash ruletë në internet mund të jetë e shtrenjtë, me një lojtar mesatar që bën të paktën 300 rrotullime në orë. Dhe sa më shumë rrotullime të luani çdo orë, aq më shumë humbni, falë skajit të shtëpisë. për fat të mirë, bonuset e kazinosë në internet mund të ndihmojë në zgjatjen e bankrollit tuaj duke ju lejuar të vendosni baste ruletë falas në internet.

Por cilido bonus që kërkoni, mbani mend gjithmonë të lexoni termat dhe kushtet. Disa kazino mund t'u japin lojtarëve kërkesa joreale të basteve, si p.sh. një kërkesë 70 herë për të luajtur për një bonus depozite prej 500 dollarësh. Gjithashtu, kazinoja mund të specifikojë lojërat kualifikuese, periudhën e vlefshmërisë së bonusit dhe kufijtë maksimalë të basteve.

Gabimi #6: Nuk luan lojëra të drejtpërdrejta në kazino

Fillestarët shpesh nxitojnë të luajnë lojëra ruletë dhe titujt RNG u shërbejnë mirë atyre. Edhe pse nuk ka asnjë të keqe të luash lojëra RNG, titujt e ruletit live ofrojnë diçka unike. Lojtarët socialë padyshim që do të kënaqen duke biseduar me tregtarin dhe lojtarët e tjerë për një përvojë më të ngjashme me jetën. Variantet e drejtpërdrejta kanë gjithashtu statistika brenda lojës për bastet/numrat e nxehtë dhe të ftohtë, historikun e rezultateve dhe më shumë.

Me këtë në mendje, titujt më të mirë të ruletës live janë nga Evolution Gaming, Pragmatic Play, Playtech, Microgaming, Ezugi dhe NetEnt. Këto lojëra kanë grafikë të mprehtë HD ose 4K dhe vlera shumëfishuese për të rritur pagesat. Ruleta XXXtreme Lightning e Evolution është një shembull i shkëlqyer, duke rritur pagesat deri në 2000x. Ruleta Quantum e Playtech është një tjetër opsion me një shumëzues maksimal prej 500x.

Por mos jini të pangopur, sepse këta shumëzues zbatohen kryesisht për bastet direkte të vështira për t'u goditur, të cilat vijnë me shanse më të gjata. Përveç kësaj, lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë shpesh nuk kualifikohen për përdorim bonus. Pra, luani këto lojëra për argëtim si dikush brenda një kazinoje me bazë tokësore. Vini re se kufijtë minimalë të basteve mund të jenë deri në 0,10 dollarë.

Gabimi #7: Ndjekja e humbjeve

Ky udhëzues diskutoi lojën e ruletës në internet me sisteme bastesh si Martingale, Paroli, Fibonacci dhe më shumë. Por mos lejoni që këto sisteme bastesh të diktojnë lojën tuaj. Disa lojtarë vazhdojnë të shpresojnë se basti tjetër mund të rezultojë në një fitore dhe t'i ndihmojë ata të zvogëlojnë humbjet e tyre me një ose dy fitore.

Ky është një gabim i rrezikshëm i ruletës sepse asgjë nuk është e sigurt. Askush, duke përfshirë edhe tregtarin, nuk është i sigurt nëse basti tjetër do të rezultojë në një fitore. Ruleta është një lojë e bazuar në fat, kështu që çdo numër ka një shans 50:50 për t'u shfaqur në një rrotullim. Për këtë arsye, dini kur të ndaloni së luajturi dhe provoni fatin ditën tjetër. Pasja e një kufiri të humbjes së ndalimit padyshim që do t'ju ndihmojë me këtë.

Gabimi #8: Të luash në kazinonë e gabuar online

Gabimi i fundit, por padyshim jo më i vogli që bëjnë fillestarët është të luajnë në kazinonë e gabuar. Industria e iGaming është plot me faqe mashtruese kumari që joshin lojtarë që nuk dyshojnë me bonuse të mëdha dhe biblioteka të gjera lojërash. Lojtarët do ta kuptojnë vetëm kur të jetë tepër vonë pasi kazinoja i ka manipuluar ose faqja e internetit ka refuzuar të paguajë fitimet e tyre.

Fatmirësisht, ju mund të nuhasni një kazino mashtruese nga larg. Konfirmoni nëse faqja e internetit është e ligjshme në vende si MB, SHBA, Kanada, Suedi, Maltë, Gjibraltar dhe Curacao për të mos rënë viktimë e mashtrimeve të kazinove. Këto vende kanë organe të rrepta rregullatore që sigurojnë që të gjitha kazinotë e licencuara t'u ofrojnë lojtarëve të tyre shërbime falas, të drejta dhe transparente.

Pasi të konfirmoni se një kazino në internet është e ligjshme në vendin tuaj, shikoni sfondin e saj. Vizitoni platforma si AskGamblers.com dhe Trustpilot për të parë se si lojtarët komentojnë shërbimet e kazinosë, si pagesat, mbështetjen, bonuset dhe më shumë. Dhe po, ju mund të zgjidhni një nga opsione të hulumtuara mirë këtu në Rankimin e OnlineCasino.

Shmangia e gabimeve të zakonshme të ruletës

Këtu janë disa këshilla shumë të rëndësishme për ruletën për të shmangur këto lloj gabimesh:

 1. Mësimi i Rregullave: Lojtarët duhet të kalojnë pak kohë duke u njohur me rregullat dhe shanset e lojës përpara se të vendosin para në linjë. Vendimmarrja e informuar është çelësi për të kursyer para, gjë që do t'i ndihmojë lojtarët gjatë gjithë procesit.
 2. Zhvillimi i një strategjie bastesh: Lojtarët kanë nevojë për strategji rulete për të mbajtur nën kontroll shpenzimet e tyre. Megjithëse metodat Martingale, Fibonacci dhe D'Alembert gëzojnë përdorim të gjerë, është thelbësore të mbani mend se mbështetja në sistemet e basteve nuk do të sigurojë gjithmonë sukses.
 3. Vendosja e kufijve: Është e rëndësishme të vendosni se sa para dëshiron të shpenzojë një lojtar pa e kaluar atë. Në këtë mënyrë, lojtarët nuk do të tundohen të ndjekin humbjet e tyre dhe mund të pushojnë dhe të shijojnë ruletën në internet pa u shqetësuar se do të prishen.
 4. Duke u fokusuar në probabilitet, jo në bestytni: Është e rëndësishme të mbani mend se rrotullimet e reja nuk kanë asnjë efekt në asnjë të mëparshme. Lojtarët duhet të bëjnë zgjedhje bazuar në statistika dhe gjasa, jo në gabime logjike.
 5. Zgjedhja e variantit të duhur të ruletës: Ruleta evropiane dhe franceze janë më të përshtatshme se ruleta amerikane për shkak të skajit të poshtëm të shtëpisë. Në afat të gjatë, kjo do të përmirësojë shanset e lojtarit për të fituar.

Si të zgjidhni faqet më të mira të ruletës në internet

Para se të përfundoni këto këshilla dhe truke, ja mënyra e duhur për të zgjedhur faqja më e mirë e ruletës në internet për të shijuar një mori lojërash ruletë:

 1. Licencimi dhe rregullimi: Lojtarët duhet gjithmonë të sigurohen që një autoritet i besueshëm i lojërave të fatit, si Komisioni i Lojërave të fatit në Mbretërinë e Bashkuar ose Autoriteti i Lojërave të Maltës, të ketë lëshuar kazinonë online të ruletës me licencat dhe rregulloret e duhura përpara se të luajnë për para të vërteta.
 2. Loja Shumëllojshmëri: Lojërat e ruletës evropiane, franceze dhe amerikane janë të gjitha të disponueshme në kazinotë online me reputacion. Megjithatë, duhet të ketë edhe të tjera origjinale dhe variacionet krijuese të ruletit.
 3. Përputhshmëria celulare: Një faqe e mirë ruletë në internet duhet t'i lejojë lojtarët të luajnë në lëvizje duke ofruar një version ose aplikacion celular.
 4. Bonuset dhe promovimet: Edhe pse motoja këtu është "siguria në radhë të parë", kazinotë duhet gjithashtu ofrojnë bonuse dhe promovime për ta bërë përvojën më emocionuese. Ndër bonuset që presim janë kthimi i parave, bonuset e depozitave dhe bonuset pa depozitë.
 5. Mbështetja e Klientit: Do të ishte më mirë të shkoni në një faqe me shërbim të shkëlqyer klienti në rast të ndonjë pyetjeje ose problemi. Plus, mbështetja e klientit në ditët e sotme mund të jetë e disponueshme në shumë gjuhë.

konkluzioni

Me pak fjalë, ruleta është një lojë emocionuese kumari që mund t'i mbajë lojtarët të argëtuar për orë të tëra. Lojtarët mund të përmirësojnë përvojën e tyre të lojërave të fatit dhe shanset e tyre për të fituar duke mësuar për gabimet më të zakonshme të ruletës dhe duke marrë masa për t'i parandaluar ato.

Për të luajtur ruletë në internet siç duhet, lojtarët duhet të zgjedhin kazinonë e duhur në internet, të mësojnë rregullat dhe gjithashtu të praktikojnë mjaftueshëm për ta shijuar lojën në maksimum.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Cilat janë disa nga gabimet më të zakonshme të ruletës?

Gabimet në ruletë përfshijnë lojën pa njohuri për rregullat, bastet pa strategji, ndjekjen e humbjeve, në varësi të supozimeve dhe zgjedhjen e lojës së gabuar të ruletës.

Si mund të shmang gabimet në ruletë?

Për të luajtur me sukses ruletë, lojtarët duhet të familjarizohen me rregullat e lojës, të krijojnë një strategji bastesh, të vendosin kufij, t'i japin përparësi shanset mbi besimin dhe të zgjedhin versionin e duhur të ruletës.

A ka ndonjë strategji për të shmangur gabimet e zakonshme të ruletës?

Lojtarët mund të kujdesen më mirë për paratë e tyre dhe të bëjnë baste të arsimuara me strategji si sistemet Martingale, Fibonacci dhe D'Alembert. Megjithatë, nuk ka asnjë strategji fituese antiplumb.

A është e zakonshme që lojtarët e rinj të bëjnë gabime në ruletë?

Po, lojtarët e papërvojë shpesh bëjnë gabime të kushtueshme sepse nuk janë të njohur me rregullat e lojës, strategjitë e basteve ose shanset. Lojtarët mund të zvogëlojnë gjasat për të bërë gabime duke studiuar lojën dhe duke përdorur strategji efektive.

Cilat janë disa nga gabimet më të mëdha që duhen shmangur në ruletë?

Asnjëherë mos ndiqni humbjet, mos besoni në mite ose mos luani një variacion rulete me një avantazh më të madh shtëpie, si ruleta amerikane, pasi këto janë disa nga gabimet më të zakonshme që bëjnë lojtarët. Për të rritur shanset për të fituar në ruletë, lojtarët duhet të përqendrohen në tre gjëra: të studiojnë rregullat, të vendosin kufij dhe të luajnë ruletë evropiane ose franceze.

Shanset dhe pagesat e ruletës

Shanset dhe pagesat e ruletës

Ashtu si me çdo lojë tjetër fati, Ruleta ka të bëjë gjithashtu shumë me probabilitetet, shanset dhe pagesat. Megjithatë, ndryshe nga Blackjack, këto janë shumë të lehta për t'u llogaritur, pasi vetëm një numër fitues nga 35 gjithsej (në Ruletën Franceze) është tërhequr. 

Si të luani ruletë

Si të luani ruletë

Ruleta mbetet një nga lojërat më të njohura në mbarë botën. Kazinotë me bazë tokësore u ndërtuan posaçërisht për këtë lojë. Nuk është vetëm një lojë fantastike kazinoje, por një lojë që i ka rezistuar kohës - duke e bërë kështu deri në kazinonë më të mirë në internet.

Si të përdorni një kalkulator rulete për të rritur numrin e fitoreve

Si të përdorni një kalkulator rulete për të rritur numrin e fitoreve

Ruleta ka qenë gjithmonë e njohur në kazinotë online. Por, çka nëse mund ta rritni edhe më shumë eksitimin nga loja dhe t'i anoni shanset në favorin tuaj? Futni kalkulatorin e ruletit, një mjet i zgjuar i krijuar për të përmirësuar strategjinë tuaj të basteve. Duke shtypur numrat dhe probabilitetet, kjo makinë llogaritëse mund të jetë arma juaj sekrete në lundrimin në tryezën e ruletit. Pavarësisht nëse jeni një lojtar me përvojë ose një i sapoardhur në lojë, të kuptuarit se si të përdorni një kalkulator ruletë mund të jetë një ndryshim i lojës, duke ofruar njohuri që mund të çojnë në fitore më të shpeshta. Le të shqyrtojmë se si ky mjet mund të shtojë një dimension të ri në lojën tuaj të ruletës në internet.

Strategjitë më të mira të ruletës

Strategjitë më të mira të ruletës

A ka kuptim përdorimi i një strategjie kur luan lojën popullore të Roulette, apo nuk ka rëndësi se si dikush zgjedh të vendosë bastet e tij? Cila është mënyra më e mirë për të luajtur Ruletë? 

Variacionet e ndryshme të ruletës

Variacionet e ndryshme të ruletës

Kumarxhinjtë kanë qenë të magjepsur nga ruleta dhe versionet dhe varietetet e saj shumëkombëshe për shumë vite. Ruleta, me rrotën e saj rrotulluese të dallueshme dhe eksitimin e basteve se ku do të bjerë topi, është një element kryesor i shkollës së vjetër të çdo kazinoje të respektuar.