Pllaka Mahjong - Gjithçka që duhet ditur

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Mahjong është një nga lojërat më të luajtura në kazinotë online dhe është unike. Por çfarë e bën Mahjong këtë interesant? Përgjigja është e thjeshtë. Me pllaka Mahjong, është më tërheqëse të luash.

Shumë lojtarë ende nuk janë të vetëdijshëm për pllakat Mahjong. Për ta, ne po hartojmë këtë udhëzues, kështu që ata nuk duhet të shqetësohen më për këtë. Ne do të diskutojmë gjithçka që dimë në lidhje me Pllakat Mahjong. Pra, le të fillojmë menjëherë pa ndonjë vonesë të mëtejshme.

Pllaka Mahjong - Gjithçka që duhet ditur

Pllaka totale në Mahjong

Pllakat në Lojëra Mahjong zakonisht ndryshojnë nga një vend në tjetrin. Megjithëse grupet nga Shtetet e Bashkuara ose Azia Juglindore mund të kenë pllaka shtesë në formën e luleve ose Jokers, në përgjithësi, ato kanë të paktën 136 pllaka, më shpesh 144. Disa grupe përfshijnë gjithashtu pllaka boshe që pronarët mund t'i përdorin për të zëvendësuar ato që janë e thyer ose e humbur.

Kategoritë e pllakave Mahjong

Ekzistojnë gjashtë kategori të ndryshme të pllakave Mahjong: Pllaka të përshtatshme, Pllaka të kuqe, Pllaka nderi, Pllaka lulesh, Pllaka kafshësh dhe Pllaka Joker.

Pllaka të përshtatshme

Pllakat e përshtatshme njihen gjithashtu si pllaka me numra, dhe ato kanë një kostum dhe një gradë. Me renditje që variojnë nga një deri në nëntë, ka tre suita të fokusuara në para. Çdo kombinim rang dhe kostum ka katër pllaka, për një total prej 108 pllakash të përshtatshme (36 pllaka për kostum). Një pllakë e montuar referohet nga rangu i saj, pastaj nga kostumi i saj. Pllakat e terminalit referohen kolektivisht si ato dhe nëntë të çdo kostumi. Një përzierje mund të krijohet me pllaka të përshtatshme.

 • Rrethet: Një koleksion rrathësh shërben si simbol për kostumin e rrethit. Rrathët në origjinën monetare të këtij kostumi simbolizojnë monedhat e bakrit të njohura si Cash në anglisht.
 • Bambu: Përveç 1 Bambu, i cili zakonisht përfaqësohet nga një zog, kostumi i bambusë shfaqet si skica të shkopinjve. 1 Bamboo nganjëherë njihet si harabeli në Japoni, edhe pse më së shpeshti portretizon një pallua. Setet e hershme kishin vetëm një varg të vetëm të përkulur parash me një nyjë të kuqe në fund në vend të një zogu.
 • Personazhet: Karakteret kineze përdoren për të simbolizuar kostumin e personazhit.

Pllaka të kuqe

Seti japonez është i vetmi me pllaka të kuqe. Ata nuk kanë katër kopje dhe shfaqen si versione të kuqe të pllakave nga çdo kostum. Pllakat Red 5 për kostumet e tjera pasuan Red 5 Circle, i cili bëri debutimin e tij në vitet 1970. Red 1 dhe 9 u shfaqën më vonë, megjithëse ato hasen shumë më rrallë në grupe sesa Red 5s. Pas tyre dolën 3 dhe 7 të kuqe. Nëse plotësohen disa kritere, një dragua i rrallë kuq-bardhë mund të përdoret gjithashtu si një kartë e egër.

 • Këto pllaka mund të përjashtohen vullnetarisht.
 • Një dublikatë e homologut të tij të zakonshëm, jo të kuq, hiqet nga loja kur futet.
 • Kur kombinohen, ato rrisin rezultatin.
 • Meqenëse pllakat e luleve nuk përdoren shpesh në Mahjong japonez, këto grupe zakonisht përjashtojnë pllakat e luleve Four Gentleman për të krijuar një vend për pllakat e kuqe.

Pllaka nderi

Pllakat e nderit krijohen në shkrirje, njësoj si pllakat e montuara. Megjithatë, atyre u mungon grada dhe kostumi. Për më tepër, ato ndahen në dy kategori. Dy kategoritë janë si më poshtë:

Erërat

Ka katër pllaka me erë:

 • Lindja
 • Perëndimi
 • Veriu
 • Jug

dragonj

Ekzistojnë tre lloje të pllakave Dragon:

 • E kuqe: Karakteri tradicional kinez për qendër ose mes është shkruar në një pllakë të kuqe. Në grupet e destinuara për folësit anglezë, shkronja fillestare e Wade-Giles mund të përfaqësohet nga një shkronjë e zezë C në një cep pllake. Këto pllaka mungonin në një nga grupet e mëparshme. Red Dragon, një karakter klasik kinez, mund të shihet në disa pllaka.
 • E gjelbër: Edhe në grupet ku pllakat e Karakterit janë të printuara në kinezisht të thjeshtuar, jeshile është një pllakë me karakter tradicional kinez të gjelbër. Komplete të tjera, veçanërisht amerikane, zëvendësojnë një dragua jeshil për personazhin ose një F në të zezë në cepin e pllakës për të treguar shkronjën fillestare të përkthimit. Në grupet e para, kjo pllakë nuk ishte e pranishme. Karakteri klasik kinez Green Dragon mund të shihet në disa pllaka.
 • E bardhë: Megjithëse shumica e grupeve bashkëkohore përdorin pllaka me një kufi blu si White Dragon për t'i dalluar nga pllakat zëvendësuese, e bardha është një pllakë që mund të jetë pa asnjë shenjë, si White Dragon. Një shkronjë e zezë B mund të përfshihet gjithashtu në qendër të pllakës në grupe angleze. Këto pllaka japoneze të pashënuara ndonjëherë quhen "tofu" në disa grupe mahjong japoneze.

Pllaka lulesh

mahjong shkrihet, Pllakat e luleve nuk jane te perdorura. Këto lihen mënjanë pasi të vizatohen dhe lojtari mund të vizatojë përsëri, por nga një mur i vdekur. Këto pllaka shpesh përfshijnë imazhe të stilizuara të luleve në një larmi nuancash. Megjithatë, ka edhe motive shtesë, jo lulesh që ndryshojnë nga grupi në grup.

lagjet

Nëse një grup ka pllaka lulesh, shpesh ka dy kuarteta prej tyre, secila me një ngjyrë dhe dizajn të ndryshëm etikete. Në grupet e zakonshme kineze, një kuartet do të ketë numra arabë blu, dhe grupi tjetër do të ketë numra kinezë të kuq. Çdo kuartet ka katër pllaka të veçanta që secila janë të numëruara nga 1 në 4 ose të etiketuara qartë.

 • Vendet u caktohen numrave të tillë si 1 = Lindje, 2 = Jug, 3 = Perëndim dhe 4 = Veri.
 • Nëse numri në lule është i barabartë me numrin e sediljeve, rezultati i fituesit dyfishohet.
 • Megjithatë, ka avantazhe për të mbledhur një kuartet të tërë, dhe në disa versione, mbledhja e të gjitha luleve rezulton në një fitore menjëherë.
 • Disa lojëra nuk i përfshijnë ato ose i shohin si opsionale, pasi ato ofrojnë pikë për ngjarje thjesht të rastësishme.

Pllakat e kafshëve

Vendi i lojtarit përputhet menjëherë me pllakën e kafshës, e cila është lule pa numër. Këto pllaka zakonisht gjenden në çifte dhe paraqesin histori klasike kineze si tema të tyre. Nëse mblidhen dy pllaka në një palë ose të gjitha kafshët, pagesa bëhet menjëherë. Kompletet tajlandeze dhe malajziane për katër lojtarë përfshijnë katër palë pllaka kafshësh, krahasuar me dy palë në grupet e Singaporit.

Disa prej tyre janë si më poshtë:

 • Macja dhe miu
 • Gjeli dhe Centipede
 • Caishen dhe Sycee
 • Jiang Ziya dhe Peshku
 • Liu Haichan dhe Jin Chan
 • Dragoi dhe perla flakëruese

Pllaka Joker

Në varësi të kufizimeve rajonale, pllakat shaka mund të përdoren për të zëvendësuar çdo pllakë të përshtatshme ose të nderit gjatë montimit të një dore. Disa variacione të mahjong-ut të Azisë Juglindore dhe Kineze, veçanërisht mahjong-ut shangainez, herë pas here përfshijnë katër shaka. Gjithashtu, ka tetë shakaxhinj në Mahjong Amerikan.

Shakaxhinj të zakonshëm unikë:

 • Rretho shakaxhi
 • Shakaxhi me karakter
 • Shakaxhi universal
 • Shakaxhinj të kuq
 • Shakaxhi me kostum
 • Shakaxhi me dragua
 • Shakaxhi me erë
 • Shakaxhi me lule
 • Nderi shakaxhi

Renditni shakaxhinjtë e kufizuar:

 • Terminal Joker: Zëvendëson një ose nëntë nga çdo kostum.
 • 147 Joker: Zëvendëson një, katër ose shtatë nga çdo kostum.
 • 258 Joker: Zëvendëson dy, pesë ose tetë nga çdo kostum.
 • 369 Joker: Zëvendëson tre, gjashtë ose nëntë nga çdo kostum.

konkluzioni

Të kujtosh gjithçka mund të jetë pak konfuze, por lojtarët thjesht mund të fillojnë me kuptimin e pllakave Mahjong dhe më pas të ecin përpara. Pas leximit, lojtarët do të jenë në gjendje të kuptojnë disi pllakat Mahjong pasi ata do të jenë në gjendje ta kuptojnë plotësisht vetëm kur luajnë lojën aktuale në kazinotë më të mira në internet.

Ekzistojnë gjashtë lloje të ndryshme të pllakave Mahjong, dhe të gjitha prej tyre janë interesante të dihen. Ata kanë gjithashtu nën-kategori, kështu që është më mirë të mësoni rreth tyre ngadalë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Sa pllaka janë në një grup mahjong?

Një grup prej 144 pllakash Mahjong përfshin 36 pllaka në kostumin Circle. 36 pllaka në kostumin Bamboo, 36 pllaka në kostumin Karakteri, 16 pllaka me erë, 12 pllaka dragoi dhe 8 pllaka bonus (4 Lule dhe 4 stinë).

Si të luani pllaka mahjong?

Bërja e grupeve dhe çifteve që përputhen është qëllimi i mahjong. Një palë është dy pllaka të njëjta, ndërsa një grup është tre ose katër pllaka identike ose tre pllaka të njëpasnjëshme. Lojtarët Mahjong duhet të krijojnë katër sete dhe një çift për të fituar.

Me sa pllaka mahjong filloni?

Pllakat shpërndahen të gjitha me fytyrë poshtë dhe tregtarit i jepen 14, ndërsa lojtarëve të tjerë 13.

Çfarë është sapuni në mahjong?

Pllaka e Sapunit është dragoi i bardhë atje në të majtë. Kur bashkoni disa duar, sapunët mund të përdoren si zero.

Çfarë është Chi në mahjong?

Ka thirrje të ndryshme kur pllaka e hedhur do të plotësojë një treshe ose një sekuencë. Kur lojtari në të majtë hedh një pllakë që do të bëjë një sekuencë me dy nga pllakat në dorën e lojtarit, ata mund të shpallin Chi, thirrjen hapëse të lojës.

Këshilla dhe truket Mahjong - Gjëra për t'u mbajtur mend

Këshilla dhe truket Mahjong - Gjëra për t'u mbajtur mend

Mahjong nuk është një lojë e fatit të pastër. Lojtarët duhet të mësojnë përmendësh rregullat dhe strategjitë në mënyrë që të luajnë lojën. Por, ka një gjë tjetër thelbësore që shumica e lojtarëve injorojnë. Kur një lojtar ka mësuar se si të luajë Mahjong, hapi tjetër është të dini për të gjitha këshillat dhe truket kryesore.

Llojet popullore Mahjong

Llojet popullore Mahjong

Mahjong ka ekzistuar për një kohë të gjatë dhe shumë variacione të kësaj loje ikonike nuk janë të disponueshme në internet. Por, ka ende disa variacione që mund t'i gjejmë në kazinotë online. 

Mahjong Melds Essentials

Mahjong Melds Essentials

Mahjong është një lojë e thjeshtë që përbëhet nga 144 pllaka. Çdo lojtar merr 13 pllaka, ndërsa tregtari do të marrë 14. Lojtarët duhet të formojnë bashkim duke plotësuar një dorë ligjore. Shumë lojtarë ende nuk dinë se si të formojnë një bashkim, kështu që ne po hartojmë këtë udhëzues për t'u treguar atyre më shumë rreth tij.

Shënimi në Mahjong

Shënimi në Mahjong

Mahjong nuk është një lojë e vështirë, por informacioni që duhet mbajtur mend ndonjëherë mund të jetë pak i tepërt. Pra, kjo është arsyeja pse disa njerëz nuk janë të vetëdijshëm se si të shënojnë në mahjong. Ka vetëm disa gjëra që duhen mbajtur mend nëse lojtarët duan të luajnë vetëm një variant.