Këshilla dhe truket Mahjong - Gjëra për t'u mbajtur mend

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Mahjong nuk është një lojë e fatit të pastër. Lojtarët duhet të mësojnë përmendësh rregullat dhe strategjitë në mënyrë që të luajnë lojën. Por, ka një gjë tjetër thelbësore që shumica e lojtarëve injorojnë. Kur një lojtar ka mësuar se si të luajë Mahjong, hapi tjetër është të dini për të gjitha këshillat dhe truket kryesore.

Në këtë udhëzues, ne do të diskutojmë këshillat dhe truket për mahjong që dimë, kështu që lojtarët nuk duhet të shqetësohen. Tani, le të fillojmë menjëherë pa humbur kohë.

Këshilla dhe truket Mahjong - Gjëra për t'u mbajtur mend

Filloni lojën me një plan

Lojtarët duhet të bëjnë një plan më parë duke luajtur lojën Mahjong. Sapo një lojtar sheh një pllakë, ai duhet të fillojë të mendojë se si të vazhdojë më tej. Hapi i parë ideal që duhet të ndërmarrë një lojtar është të vendosë se cilat pllaka të marrin, të presin dhe cilat nuk duan në dorën e tyre.

 • Një lojtar duhet të kujtojë se rivalët e tyre po shikojnë vazhdimisht se çfarë vendosin në tavolinë.
 • Për shumicën e lojtarëve mahjong me përvojë, pllakat që hidhen tashmë u ofrojnë atyre një ndjenjë të fortë të asaj që kanë në duart e tyre dhe i lejojnë ata të planifikojnë strategjinë e tyre kundër të tjerëve. Për shkak të kësaj, lojtarët e aftë mund të shfrytëzojnë goditjen e një lojtari tjetër në avantazhin e tyre.
 • Kushtojini vëmendje se bllofi nuk do të jetë gjithmonë i dobishëm për lojtarët, pasi mund të kthehet gjithashtu, gjë që do t'i japë kundërshtarëve një ide për dorën e një lojtari.

Memorizimi i pllakave

Një lojtar nuk mund të kërkojë për sekuenca të bashkimit nëse nuk është i sigurt se cilët personazhe shkojnë me njëri-tjetrin. Nëse ata nuk janë të njohur me shkrimin kinez, kjo është shumë sfiduese. Një lojtar mund të dëshirojë të shpenzojë para për një grup pllakash Mahjong me numra arabë. Përveç konvencionales simbolet në pllaka mahjong, ka edhe këta numra arabë. Ata nuk do të duhet të mësojnë se si të lexojnë kaligrafinë tradicionale kineze në mënyrë që të gjejnë pllakat që po kërkojnë.

Kapërcimi i gjuajtjes së parë

Kapërcimi i gjuajtjes është një nga strategjitë më të mira në mahjong pasi nuk do t'i japë kundërshtarëve planin e një lojtari. Me siguri do t'i ndihmojë lojtarët të avancojnë në lojë herët.

Disavantazhi i kësaj taktike është se ajo mund të ekspozojë hapat fitues mahjong të një lojtari për atë raund specifik. Tashmë do të dihet strategjia e lojës së kundërshtarit nëse ata janë të motivuar për të fituar ndeshjen. Edhe pse ai lojtar mund të kishte fituar një set me atë gjuajtje, ata do të vërejnë se kundërshtarët e tyre do të jenë më të kujdesshëm me gjuajtjet e tyre përpara. Kjo do të parandalojë që lojtari të fitojë një set tjetër.

 • Mbledhja e gjuajtjes së parë mund të tregojë se një lojtar është ende duke mësuar lojën. Kjo mund të përdoret kundër tij nga kundërshtarët.
 • Ata nuk duhet të jenë shumë të mërzitur për mosmarrjen e mbetjeve. Lojtarët janë të lirë t'i shtyjnë ato.
 • Në Mahjong, lojtarët mund të përdorin një shumëllojshmëri pllakash; ata thjesht duhet të presin momentin e duhur për të mbledhur një dorë të fortë që do të garantojë fitoren.

Kapërcimi i boshllëqeve

Shmangia e boshllëqeve midis pllakave gjatë rregullimit të raftit është një nga metodat më të mira të majës së mahjong. Për shkak se lojtarët mahjong janë shumë perceptues, mbajtja e boshllëqeve mund të zbulojë strategjinë e një lojtari. Ata janë në gjendje të identifikojnë shpejt dorën që një lojtar po përpiqet të ngrejë dhe veprimet e tyre të mundshme.

Për të rreshtuar pllakat e tyre në kombinime dhe për të përcaktuar lëvizjet e tyre të ardhshme, disa lojtarë të rinj do të krijonin një boshllëk. Megjithatë, kjo gjithashtu nënkupton që lojtarët e tjerë mund të përdorin duart e tyre në mënyrë të ngjashme. Vendosja e pllakave që nuk janë të lidhura dhe lënia e boshllëqeve mund të ngatërrojë kundërshtarët. Por, ta bësh këtë këshillohet vetëm kur një lojtar është i sigurt se nuk do të hutohet nga taktikat e tyre.

Notimi i duhur

Për lojtarët e rinj, është më mirë ta mbani shënimin sa më të thjeshtë. Nëse jo, kjo mund të prishë lojën e tyre dhe ata mund të mos jenë në gjendje të fitojnë. Qasja më e lehtë për të shënuar lojën është t'i jepni një pikë personit që përfundon mahjong-un e parë dhe zero pikë për të gjithë të tjerët. Mblidhni pikët dhe ai që fiton më shumë ndeshje shpallet fitues.

Lojtarët mund të përdorin tjetrin Udhëzimet për pikët e Mahjong nëse ata e kuptojnë më mirë lojën. Rregulloret e Konkursit Zyrtar Kinez Mahjong janë të ngjashme me shumë prej tyre. Pas kësaj, ata mund të eksperimentojnë me sisteme pikësh më sfiduese, si ato për Hong Kongun ose Ricchi Mahjong.

Vlerat e pikave të pllakave

Është gjithashtu një ide e mirë të mbani mend se pongu ka një vlerë pikë më të lartë se sa chows. Chows janë të dobishme vetëm kur ka katër prej tyre në dispozicion për të formuar një mahjong. Megjithatë, të bësh pong në vend të ushqimeve mund të duket kundërintuitive, veçanërisht nëse një lojtar ka përvojë në duke luajtur poker.

 • Pong është ekuivalent me një tre të një lloji në poker, ndërsa ushqimi është pothuajse identik me një straight.
 • Ndërsa lopat vlerësohen më shumë në poker, një lojtar mund të jetë i prirur të përqendrohet në to, por lojërat mahjong kanë renditje të dallueshme të duarve.
 • Nëse lojtarët e rinj mahjong mësojnë kombinime të ndryshme të përzierjes dhe merrni parasysh vlerat e pikëve për secilën, ata do të bëjnë më pak gabime dhe do të avancojnë më shpejt.

Fshehja e Melds

Një lojtar do të marrë më shumë pikë duke i mbajtur të fshehta bashkimet derisa të përgatiten të deklarojnë mahjong. Prandaj, ata nuk duhet t'i zbulojnë ato derisa të jetë absolutisht e nevojshme. Fillestarëve të Mahjong shpesh u pëlqen të lëvizin pllakat e tyre për të vëzhguar se në cilat përzierje po punojnë në mënyrë efektive. Lojtarët janë të lirë të lëvizin pllakat e tyre, por ata duhet të përpiqen t'i mbajnë të gjitha në një rresht.

 • Është e thjeshtë për kundërshtarët të shohin se për çfarë po punon një lojtar kur ndahen përzierjet e plota, ose kur disa pllaka lihen mënjanë, kështu që ata do të modifikojnë strategjinë e tyre mahjong në mënyrë të përshtatshme.
 • Një lojtar bëhet një kundërshtar mahjong më i vështirë për të luajtur kundër duke mbajtur një rresht të drejtë me pllaka.

Hedhja e pllakave

Megjithëse mund të jetë joshëse, nuk është ide e mirë të hidhni çdo pllakë që një lojtar ka në dorë që nuk përshtaten. Në vend të kësaj, një lojtar duhet të fokusohet në pllakat që rivalët e tyre po i hedhin tutje.

Kur një lojtar i kushton vëmendje grumbullit të hedhjes, ata rrisin shanset e tyre për të gjetur hedhjet që kërkojnë dhe ulin shanset e tyre për t'i hedhur ato aksidentalisht në dorën mahjong të një lojtari tjetër.

Cila do të ishte mënyra më e mençur e veprimit nëse një lojtar do të kishte shumë pllaka për të hedhur? Nëse jeni të sigurt se kundërshtarët tuaj nuk do t'i dëshirojnë ato, do të ishte më mirë të hidhni pllakën që është më afër pllakave të tjera që janë hedhur më parë.

Qëndrimi në një palë

Një palë është një dorë që çdo lojtar duhet ta mbajë afër. Këto janë ndër pllakat më të adaptueshme. Një lojtar mund t'u përmbahet atyre si çifte ose t'i përdorë ato për të formuar një katërshe (Kong), një tre të një lloji (Pung) ose një grup prej tre pllakash identike (Chow).

 • Mos u mundoni t'i thyeni nëse kanë një palë ose dy për këtë arsye. Në realitet, kur një lojtar përparon në lojë, ata mund të rezultojnë të jenë pllakat e tyre fituese.
 • Është e rëndësishme që një lojtar të zbatojë menjëherë teknikat e tij të fitimit të mahjong.

konkluzioni

Për të mësuar plotësisht mahjong, ka disa këshilla dhe truke që një lojtar duhet t'i mbajë parasysh. Pa to, një lojtar nuk do të ishte kurrë i kompletuar me lojtarët e tjerë, pasi shumë prej tyre vëzhgojnë lojën dhe kuptojnë gjithashtu strategjitë e të tjerëve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

A ka ndonjë mashtrim për mahjong?

Ka shumë truke në mahjong. Disa prej tyre janë si më poshtë:

 • Fillimi i lojës me një plan
 • Memorizimi i pllakave
 • Kapërcimi i gjuajtjes së parë
 • Duke u fokusuar në themelin

Cili është sekreti për të fituar në mahjong?

Nuk ka asnjë sekret për të fituar në mahjong. Por lojtarët duhet të mbajnë dorën duke lëvizur në drejtimin që duan dhe të jenë fleksibël në të njëjtën kohë. Marrja e pllakave vetëm për hir të kësaj nuk do të funksionojë; durimi do të mbizotërojë gjithmonë.

Cila është dora më e mirë në mahjong?

Dora më e mirë në mahjong përbëhet nga katër grupe ushqimesh, pung ose kong dhe një palë.

A mund të fitosh me 7 çifte në mahjong?

Ka vetëm 3 mënyra për të fituar në një pritje të njëanshme. Kështu, shanset për të fituar janë të kufizuara. Për më tepër, për të bërë 7 çiftet, një lojtar nuk mund të marrë asnjë pllakë nga lojtarët e tjerë.

Cilat janë 13 mrekullitë e mahjong?

Pa dyshim, dora më e mirë e fundit në Mahjong është 13 Wonders. Lojtarët kanë një shans 1/2464 për të fituar me 13 mrekulli.

A mund të përdorni 4 shaka në mahjong?

Pung/kong/kuint i ekspozuar mund të luhet me një ose më shumë shakaxhinj. Nëse nuk është pllaka e fundit që kërkohet për të deklaruar Mahjong, lojtarët nuk lejohen të marrin një pllakë të hedhur për një të vetme ose një palë.

Llojet popullore Mahjong

Llojet popullore Mahjong

Mahjong ka ekzistuar për një kohë të gjatë dhe shumë variacione të kësaj loje ikonike nuk janë të disponueshme në internet. Por, ka ende disa variacione që mund t'i gjejmë në kazinotë online. 

Mahjong Melds Essentials

Mahjong Melds Essentials

Mahjong është një lojë e thjeshtë që përbëhet nga 144 pllaka. Çdo lojtar merr 13 pllaka, ndërsa tregtari do të marrë 14. Lojtarët duhet të formojnë bashkim duke plotësuar një dorë ligjore. Shumë lojtarë ende nuk dinë se si të formojnë një bashkim, kështu që ne po hartojmë këtë udhëzues për t'u treguar atyre më shumë rreth tij.

Pllaka Mahjong - Gjithçka që duhet ditur

Pllaka Mahjong - Gjithçka që duhet ditur

Mahjong është një nga lojërat më të luajtura në kazinotë online dhe është unike. Por çfarë e bën Mahjong këtë interesant? Përgjigja është e thjeshtë. Me pllaka Mahjong, është më tërheqëse të luash. 

Shënimi në Mahjong

Shënimi në Mahjong

Mahjong nuk është një lojë e vështirë, por informacioni që duhet mbajtur mend ndonjëherë mund të jetë pak i tepërt. Pra, kjo është arsyeja pse disa njerëz nuk janë të vetëdijshëm se si të shënojnë në mahjong. Ka vetëm disa gjëra që duhen mbajtur mend nëse lojtarët duan të luajnë vetëm një variant.