Caribbean Stud Poker Hands & Payouts

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Popullariteti i Caribbean Stud Poker është rritur gjatë viteve të fundit. Është i ngjashëm me pokerin tradicional me pesë letra, vetëm se lojtari konkurron kundër shtëpisë dhe jo njerëzve të tjerë.

Këtu, lojtari humbet nëse dora e tij ose e saj është më e dobët se ajo e tregtarit. Lojtarët mund të marrin bazat e lojës dhe të fillojnë të luajnë në asnjë kohë. Ne vendosëm të mbulojmë duart e Caribbean Stud Poker për të zbuluar të gjitha detajet përpara se të fillojmë.

Caribbean Stud Poker Hands & Payouts

Duart e Pokerit të Karaibeve

Tregtari në një lojë të Pokeri i Karaibeve merr katër letra me fytyrë poshtë dhe një kartë me fytyrë lart, ndërsa secili lojtar merr pesë letra të shpërndara me fytyrë poshtë. Lojtarët duhet të zgjedhin nëse do të dorëzohen apo do të sfidojnë në bazë të dorës së tyre dhe kartës së sipërme të tregtarit. Basti fillestar humbet nëse kundërshtari tërhiqet. Nëse zgjedhin të rrisin, ata duhet të bëjnë një bast të barabartë me dyfishin e aksioneve të tyre.

Këtu është renditja e dorës për Pokerin Caribbean Stud, e renditur më poshtë nga më e mira te më e keqja:

 1. Flush mbretëror: 10, Jack, Queen, King dhe Ace me të njëjtin kostum.
 2. Drejt Flush: Çdo pesë letra të të njëjtit kostum në rend vijues.
 3. Katër të një lloji: Çdo katër letra të së njëjtës rang.
 4. Full House: Çdo tre letra të së njëjtës rang plus çdo dy letra të së njëjtës rang.
 5. Flush: Çdo pesë letra të të njëjtit kostum, jo në rend vijues.
 6. Drejt: Çdo pesë letra në rend vijues, jo të të njëjtit kostum.
 7. Tre të një lloji: Çdo tre letra të së njëjtës rang.
 8. Dy palë: Çdo dy letra të së njëjtës rang plus çdo dy letra të një rangu tjetër.
 9. Çift: Çdo dy letra të së njëjtës rang.
 10. Kartë e lartë: Karta më e lartë në dorë kur nuk bëhet asnjë dorë tjetër.

Pagesat për Caribbean Stud Poker Hands

Pagesat e Caribbean Stud Poker janë disi të ndryshueshme dhe mund të ndryshojnë kazino të ndryshme online. Megjithatë, këtu janë pagesat standarde për duart e pokerit:

 • Flush Royal: 100:1
 • Flush drejt: 50:1
 • Katër të një lloji: 20:1
 • Full House: 7:1
 • Flush: 5:1
 • Drejt: 4:1
 • Tre të një lloji: 3:1
 • Dy palë: 2:1
 • Çifti: 1:1

Vlen të theksohet se a xhekpot progresiv bast anësor mund të jetë i disponueshëm në disa kazino online. Royal Flush i fiton një lojtari pagesën progresive përveç asaj standarde për një Royal Flush në Caribbean Stud Poker.

Royal Flush në Pokerin e Karaibeve

Në Caribbean Stud Poker, një Royal Flush është dora më e mirë e mundshme. Kjo dorë përmban 10, Jack, Queen, King dhe Ace të së njëjtës kartë. Lojtarët, të cilët janë jashtëzakonisht me fat, mund të marrin pagesën maksimale që ofron loja duke arritur një Royal Flush.

Shumica e kazinove ofrojnë një pagesë prej 100:1 për një Royal Flush, që përkthehet në një pagesë prej 1000 dollarësh për një Royal Flush me një bast prej 10 dollarësh.

Straight Flush në Pokerin e Karaibeve

Në Caribbean Stud Poker, Straight Flush është dora më e mirë e mundshme - pesë letra me radhë, të gjitha në të njëjtën kuvertë. Flush i drejtë arrihet duke mbajtur 3, 4, 5, 6 dhe 7 të lopëve.

Në mënyrë tipike, fitimi për një Straight Flush është 50 me 1. Prandaj, një lojtar që vë bast $10 dhe merr një Straight Flush do të mbledhë $500.

Royal Flush në Pokerin e Karaibeve

Në Caribbean Stud Poker, shpërblimi për një Royal Flush është zakonisht 100:1. Arritja e kësaj është fitimi përfundimtar i lojës dhe pse të gjithë po përpiqen kaq shumë për të fituar. Sidoqoftë, shpërblimi për një Royal Flush ndryshon midis vendeve të lojërave të fatit.

Përpara se një lojtar të fillojë të luajë, ai ose ajo duhet të shikojë gjithmonë tabelën e shpërblimeve për të parë se sa mund të fitohet me kombinime të ndryshme letrash.

Fitimi me një dorë të rangut të ulët në Pokerin e Karaibeve

Në Caribbean Stud Poker, lojtarët kanë një shans për të fituar me një dorë të dobët. Një dorë e rangut të ulët zakonisht do të marrë një pagesë më të vogël se një dorë e rangut të lartë. Një grup me dhjetëra është dora fituese e renditjes më të ulët. Një lojtar fiton dorën nëse ka nëntë ose më shumë.

Kur jepet një grup dhjetërash, shpërblimi është zakonisht 1 me 1. E thënë ndryshe, nëse një lojtar vë bast 10 dollarë dhe tërheq një grup dhjetërash, ai ose ajo do të mbledhë një kthim prej 10 dollarësh.

konkluzioni

Caribbean Stud Poker është një lojë bixhozi emocionuese dhe e luajtur gjerësisht me aksione të larta për fituesit. Pagesa më e madhe në lojë kazino jepet për një Royal Flush, dora më e mirë e mundshme, ndërsa më e ulëta është vetëm një palë dhjetëshe.

Kontrollimi i grafikut të përfitimeve për kartat Caribbean Stud Poker është një ide e mirë përpara se të luani, sepse mund të ndryshojë nga kazino në kazino. Caribbean Stud Poker mund të jetë argëtues nëse dini të luani dhe keni pak mundësi.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Deri në çfarë mase kanë rëndësi duart e rangut të ulët në Caribbean Stud Poker?

Në Caribbean Stud Poker, lojtarët kanë një shans për të fituar me një dorë të dobët. Loja mund të vazhdojë vetëm nëse lojtari ka një dorë fituese të përbërë nga të paktën një Ace dhe një Mbret. Lojtarët marrin madje edhe para në bast fillestar dhe u rimbursohet basti i rritjes nëse tregtari nuk ka një dorë fituese. Nga ana tjetër, nëse tregtari ka një dorë fituese, dhe ajo e mposht dorën e lojtarit, lojtari humbet si fillestarin ashtu edhe rritjen.

A ofrojnë të gjitha kazinotë të njëjtat shpërblime për duart e Caribbean Stud Poker?

Kazinotë mund të kenë struktura shumë të ndryshme pagese për kartat Caribbean Stud Poker. Megjithatë, disa kazino mund të japin shpërblime më të larta ose më të ulëta për duar të caktuara se të tjerat, edhe pse të ardhurat e përgjithshme për secilën dorë mbeten të njëjta. Për më tepër, disa sajte të lojërave të fatit paraqesin një jackpot progresiv, i cili ndryshon nga ofruesi dhe kohëzgjatja e kohës që nga fitimi i fundit i shpërblimit.

Si duhet t'i qasemi më mirë lojës Caribbean Stud Poker?

Në Caribbean Stud Poker, të kuptuarit se kur duhet ngritur dhe dorëzuar është thelbësore. Rregulli i përgjithshëm i përgjithshëm është të ngrini me një grup ose më të lartë dhe të hidhni çdo gjë më të ulët se Aces dhe Kings. Lojtarët me Aces dhe Mbretër të lartë duhet të rrisin nëse letra e lart nga tregtari është e njëjtë me një nga letrat e tyre. Megjithatë, nëse tregtari tregon një Ace ose Mbret dhe lojtari jo, lojtari duhet të dorëzohet. Konkurrentët që i përmbahen kësaj qasjeje themelore do të rrisin shanset e tyre për të pasur sukses.

Caribbean Stud vs. Variante të tjera të Pokerit

Caribbean Stud vs. Variante të tjera të Pokerit

Si rezultat i popullaritetit të tij të gjerë, pokeri ka krijuar një bollëk versionesh që lojtarët mund të luajnë me grupe aftësish dhe preferencash të ndryshme. Caribbean Stud Poker është një nga variantet më të njohura të pokerit që kohët e fundit ka parë popullaritet në rritje. Ajo që e bën unik pokerin në internet Caribbean Stud është thjeshtësia e tij, kënaqësia dhe përshtatshmëria në industrinë e iGaming.

Gabimet e zakonshme të Pokerit të Karaibeve që duhen shmangur

Gabimet e zakonshme të Pokerit të Karaibeve që duhen shmangur

Caribbean Stud Poker është një lojë e njohur kazino, pavarësisht se ku luhet. Gjatë këtyre dy viteve të fundit, Caribbean Stud është bërë gjerësisht i popullarizuar si një lojë kazino në internet me para të vërteta, duke u disponuar në versione të shumta.

Menaxhimi i Bankrollit në Pokerin e Karaibeve

Menaxhimi i Bankrollit në Pokerin e Karaibeve

Për të fituar në Caribbean Stud Poker, mbajtja e një bankroll nën kontroll është jetike. Lojtarët mund të parandalojnë humbjen e më shumë se sa mund të përballojnë duke krijuar një buxhet, duke i segmentuar paratë e tyre në pjesë më të vogla dhe duke vënë bast jo më shumë se 5% të bankrollit për secilën dorë.

Shanset dhe probabilitetet e Pokerit në Karaibe

Shanset dhe probabilitetet e Pokerit në Karaibe

Kazinotë e shumta online në mbarë globin ofrojnë Caribbean Stud Poker si një opsion lojërash tavoline për lojtarët e tyre. Megjithatë, ka ndryshime të rëndësishme midis këtij dhe blackjack standard. Njohja me shanset e Caribbean Stud Poker është thelbësore.

Të mirat dhe të këqijat e të luajturit Caribbean Stud Poker

Të mirat dhe të këqijat e të luajturit Caribbean Stud Poker

Caribbean Stud Poker ka qenë në rritje vitet e fundit në kazinotë online - pavarësisht se ku luhet. Kjo lojë emocionuese me letra është një largim freskues nga pokeri standard si Texas Hold'em ose Omaha.