Blackjack

February 3, 2021

Gabimet e zakonshme të Blackjack-ut tek fillestarët

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Online blackjack është një nga kazinotë më të paguara lojëra te luaj. Është argëtuese, e thjeshtë për t'u luajtur dhe shanset janë të favorshme. Por për të përfituar diçka nga të luajturit blackjack, lojtarët duhet të përdorin një strategji të përsosur. Nëse nuk keni një plan të duhur në vend, mund të bëni një gabim të kushtueshëm që mund të varfërojë bankrollin tuaj me një rrahje zemre. Pra, cilat janë gabimet më të zakonshme të blackjack-it për të shmangur në 2021? Le të zbulojmë!

Gabimet e zakonshme të Blackjack-ut tek fillestarët

#1. Zgjedhja e një tavoline me rregulla të pafavorshme

Disa tavolina blackjack kanë një sërë rregullash që mund ta bëjnë të vështirë marrjen e një fitoreje. Prandaj, përpara se të shkoni më tej, zgjidhni një tabelë me praktikat më të mira. Shmangni tabelat e pagesave me pagesa 6:5 dhe zgjidhni një tabelë me 3:2 ose 15 dollarë për pagesa bastesh prej 10 dollarësh. Kjo për shkak se një tabelë me një pagesë 6:5 ka një avantazh të rritur të shtëpisë prej 1,40%. Me fjalë të tjera, ju do të merrni vetëm 12 dollarë për një bast prej 10 dollarësh. Në përgjithësi, kontrolloni qendrën e tabelës për të ditur nëse ofron pagesa 6:5 ose 3:2.

#2. Duke filluar me bastet minimale më të larta

Para se të zgjidhni një vend dhe një tavolinë, së pari, zbuloni bastin minimal. Kjo zakonisht disponohet në të djathtë të tregtarit. Pra, nëse jeni një brirë i gjelbër, kërkoni për aksionin më të ulët në dispozicion. Në mënyrë tipike, shumica e lojërave blackjack ofrojnë baste minimale prej $10-$15, megjithëse disa mund të bien deri në $3 ose $5. Plani i lojës është të filloni me ato baste të ulëta përpara se të rritni gradualisht aksionet tuaja.

#3. Duke treguar

Është e lehtë të përfshihesh në atmosferë dhe të shfaqësh bankrollin tënd. Disa lojtarë godasin me grusht mbi peshën e tyre dhe bëjnë gabime të trashë thjesht sepse duan të luajnë kumar. Edhe pse blackjack në internet është një lojë shumë e fitueshme, mbani mend pse po luani. Mos bëni gabimin të impresiononi të huajt pranë jush, pasi mund të përfundoni duke humbur gjithçka në një çast. Siç u tha më herët, mbajini bastet në minimum nëse jeni fillestar.

#4. Nuk Dyfishohet

Të dish se kur të dyfishosh është një lëvizje inteligjente, veçanërisht nëse ka shanse që karta e mëposhtme do t'ju shtyjë afër 21. Për shembull, këshillohet të përdorni alternativën e dyfishimit nëse dora totale është 11 dhe tregtari ka shanse të arsyeshme për të goditja në një dorë të butë 17. Ky rregull zbatohet për variantet e blackjack-ut që përdorin rregullin S17. Dyfishimi mund të jetë një strategji fituese nëse tregtari nuk ka një Ace. Pra, zgjidhni këtë lëvizje nëse karta e tregtarit është 5 ose 6 dhe totali i dorës tuaj është 9 ose 10.

#5. Marrja e sigurimit në kohën e gabuar

Shumica kazinove online ofroni lojtarëve sigurim kur tregtari ka një Ace (10 në disa lojëra) si kartë shtesë. Por edhe pse ndihet ngushëlluese të sigurohesh kundër Ace-it të një tregtari, shanset që dora e tij/saj të jetë një blackjack janë rreth 9:4. Pra, ajo që mund të duket si një marrëveshje e këndshme mund të rezultojë të jetë një mashtrim për të rritur avantazhin e shtëpisë. Tani e dini pse lojtarët veteranë të blackjack-ut e injorojnë këtë opsion.

#6. Duke u përpjekur për të arritur 21

Tashmë, duhet ta dini tashmë se mposhtja e tregtarit është një mënyrë e sigurt për të fituar në blackjack. Megjithatë, shumica e lojtarëve mendojnë se duhet të arrijnë afër 21 për të përfunduar këtë mision. Ndërsa kjo është e vërtetë deri diku, mbani mend se po luani kundër tregtarit në vend të rezultatit. Për shembull, nëse keni një 12 dhe karta e sipërme e tregtarit është 5, ata duhet të tërheqin për të paktën dy letra për të marrë një 17 të vështirë. Për fat të mirë, ato mund të prishen për shkak të shumë kombinimeve të letrave.

konkluzioni

Ju jeni të detyruar të bëni disa gabime të kushtueshme kur luani blackjack në internet. Megjithatë, mësoni nga gabimet, pavarësisht nëse jeni profesionist apo fillestar. Kërkoni një tavolinë blackjack me rregulla të favorshme, dini kur të dyfishoni, ndër të tjera ndaloni marrjen e sigurimit të panevojshëm. Por më e rëndësishmja, luani në kazinotë online të besuara dhe të rregulluara.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme