Strategjitë dhe sistemet e basteve Baccarat: Cili është më i miri

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Baccarat është kryesisht një lojë fati, pasi loja e saj ka të bëjë me krahasimin e kartave, zakonisht kartat e bankierit dhe lojtarit në shumicën e variacioneve.

Për shkak të lojës së tij, është e vështirë të rritësh shanset për të fituar në asnjë mënyrë. Por, ka ende disa sisteme të strategjisë baccarat falas që bastorët mund t'i përdorin për të marrë një avantazh të vogël. Përparësia e ulët e shtëpisë që ka baccarat dhe rregullat e thjeshta, i lejojnë lojtarët të zgjedhin një strategji baccarat falas dhe të rrisin shanset e tyre për të fituar në afat të gjatë.

Strategjitë dhe sistemet e basteve Baccarat: Cili është më i miri

Cila është strategjia më e mirë për Baccarat?

Duke ditur që Baccarat është një lojë mjaft e thjeshtë, çdo lojtar mundet zgjidhni një strategji bastesh që mund ta ndihmojë atë të jetë i suksesshëm në udhëtimin e tij të përgjithshëm të basteve baccarat.

Gjatë viteve të ndryshimeve në stilet e lojës së baccarat, u krijuan shumë strategji, rregulla dhe sisteme bastesh. Lojtarët janë të lirë të zgjedhin atë që funksionon më mirë për ta dhe t'i përmbahen asaj.

Bast me bankierin

Ekziston një strategji bazë baccarat që rekomandohet gjithmonë të ndiqet: Bast me bankierin. Kjo është, në të njëjtën kohë, më e sigurta.

Sipas statistikave, avantazhi i çmimit për bastet e bankierëve është vetëm 1,06%, dhe kthimi për lojtarin është 98,94%. Të pagesa për bastet e bankierëve është 19:20, por meqë është shumë popullor, disa faqet e kazinove në internet ngarkoni një komision prej 5%.

Basti Banker fiton 45.87% dhe humbet 44.65%, dhe 9.51% shkon për barazim. Duke marrë parasysh këto statistika, është e qartë se bast bankier ka më shumë gjasa të fitojë në krahasim me dy opsionet e tjera, duke e bërë atë një strategji shumë të mirë baccarat falas për t'u përdorur.

Strategjia Martingale

Njohja e strategjisë bazë të baccarat për të vënë bast mbi bankierin mund të mos kënaqë disa lojtarë, të cilët mund të hidhen në alternativa të tjera që janë të zbatueshme për lojën.

Një nga strategjitë më të njohura atje është sistemi Martingale Baccarat. Ajo u bë e njohur në shekullin e 18-të në Francë dhe u përdor kryesisht për të bast ruletë. Por përshtatet pothuajse çdo lojë kazino, përfshirë Baccarat.

E gjithë ideja e strategjisë së Bakaratit në internet Martingale është që gjithmonë të dyfishohet basti derisa lojtari të fitojë kur procesi të fillojë përsëri.

Për të filluar përdorimin e kësaj strategjie baccarat falas, lojtari duhet të përgatitet me një sasi më të madhe fondesh dhe të zgjedhë llojin e bastit që do të përdorë.

Pra, nëse basti i parë i lojtarit është 10 dollarë në Banker, dhe nëse basti po humbet, basti tjetër duhet të jetë 20 dollarë. Nëse jeni duke humbur edhe një herë, sistemi sugjeron të vazhdoni me 40 dollarë, më pas 80 dollarë, etj., derisa të vijë një bast fitues.

Në afat të gjatë, kjo strategji baccarat në internet do t'i kthejë lojtarit të gjitha aksionet, duke përfshirë disa fitime. Kur vjen një bast fitues, sistemi i martingales sugjeron zvogëlimin e aksioneve përgjysmë, por disa bastorë baccarat preferojnë të fillojnë nga e para, kështu që është çështje zgjedhjeje.

Sistemi Martingale është një strategji baccarat 100% fituese, por vetëm nëse lojtari është gati të fillojë me një buxhet më të madh, pasi bastet mund të përshkallëzohen shumë shpejt derisa të vijë një fitues. Nëse lojtari filloi me 10 dollarë, basti i 5-të duhet të vlejë 240 dollarë.

Strategjia e lojës Fibonacci Baccarat

Fibonacci është një sistem tjetër bastesh që funksionon pothuajse në çdo lojë kazinoje, por përshtatet shumë mirë në lojën Baccarat.

Sistemi i basteve Fibonacci konsiston në rritjen e bastit çdo herë që lojtari humbet, duke përdorur sekuencën Fibonacci. Një sekuencë Fibonacci është progresive dhe përbëhet nga marrja e shumës së dy numrave të mëparshëm. Në strategjinë e lojës Baccarat, do të duket kështu:

Nëse lojtari filloi me 10 dollarë, basti i dytë duhet të jetë 10 + 0 = 10. Basti i dytë duhet të jetë 20 + 10 = 30 dollarë, por i tjetri do të vijë si 30 dollarë + 20 dollarë = 50 dollarë, pastaj 80 dollarë, 130 dollarë, etj.

Mënyra më e lehtë për një lojtar për të vizualizuar se si funksionon kjo është të imagjinojë këtë linjë:

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, etj., ku secili numër është shuma e dy të mëparshmeve.

Sistemi Fibonacci Baccarat kërkon një bankroll më të madh, si ai Martingale, por është një strategji baccarat fituese.

Sistemi i basteve Paroli Baccarat

Paroli është një tjetër sistem shumë interesant bastesh që funksionon shumica e lojërave të kazinosë, kryesisht lojëra tavoline, si ruletë, baccarat, blackjack, poker, etj. Loja është e kundërta e sistemit Martingale, pasi në Paroli, lojtari duhet të dyfishojë aksionet derisa të fitojë një. Paroli është gjithashtu i njohur si Reverse Martingale.

Sistemi Paroli Baccarat funksionon në mënyrën e mëposhtme:

  • Nëse lojtari vendos 10 dollarë në dorën e bankierit, ai duhet të vazhdojë të vërë bast 10 dollarë, derisa të fitohet një bast.
  • Nëse basti është fitues, lojtari duhet të rrisë shumën në 20 dollarë.
  • Nëse basti humbet, shuma duhet të kthehet në bast fillestar prej 10$. Por, nëse fiton, aksionet duhet të dyfishohen në 40 dollarë.
  • Nëse seria e fitoreve vazhdon, basti duhet të rritet në 80 dollarë, por nëse humbet, sekuenca duhet të kthehet në shumën fillestare prej 10 dollarësh.

E gjithë qëllimi i sistemit Paroli është që lojtari të marrë 3 fitore radhazi, të cilat do të rikthejnë humbjet dhe do të përfundojë me fitime në krye.

Sistemi Laboucher

Sistemi i basteve Laboucher, i njohur gjithashtu si Split Martingale, Sistemi i Anulimit ose Progresioni Amerikan, u shpik nga një lojtar francez i ruletit, emri i të cilit ishte Henry Laboucher.

Sistemi funksionon për çdo lojë kazino edhe me baste parash. Fatkeqësisht, sistemi Laboucher është shumë më kompleks se të tjerët të përmendur më sipër, por nëse një lojtar mësohet me të, mund të sjellë disa fitime në bankë.

Laboucher është një sistem progresi negativ që kërkon që lojtari të rrisë aksionet çdo herë pas një humbjeje. Në këtë sistem, lojtari duhet të rikuperojë humbjet me disa fitore pas një serie negative, ndryshe nga Martingale, për shembull.

Laboucher mund të konsiderohet si një kombinim i sistemeve të përmendura më sipër.

Si punon?

  • Lojtari duhet të zgjedhë një sekuencë, si 1, 2, 3, 4, 5, 6
  • Lojtari duhet të marrë numrin e barabartë me shumën e numrave të parë dhe të fundit të sekuencës, në këtë rast: 1 + 6 = 7
  • Nëse basti rezulton fitues, dy numrat duhet të hiqen nga sekuenca, duke e bërë atë: 2, 3, 4, 5,
  • Nëse basti humbet, numri duhet të shtohet në fund: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

Objektivi i strategjisë së basteve Laboucher në baccarat është të mbetet vetëm me një numër kur lojtari jo vetëm që do të rifitojë humbjet, por do të përfundojë me fitime në krye.

Sistemi D'Alembert

Sistemi i basteve D'Alembert u shpik në shekullin e 18-të nga teoricieni francez Jean Le D'Alembert. Është një sistem progresiv, shumë i ngjashëm me Martingale.

Dallimi i tij është se humbjet e shpejta parandalohen në një mënyrë shumë të zgjuar. Ajo funksionon pothuajse në çdo lojë kazinoje, por edhe një herë përshtatet shumë mirë për bastorët e baccarat.

Për të filluar përdorimin e sistemit D'Alembert në baccarat, lojtari duhet të zgjedhë një aksion bazë, zakonisht shumën prej 1 çipi.

Le të themi se një çip vlen 1$, progresi fillon duke vënë bast 5$. Më pas, pas një humbjeje, lojtari duhet të shtojë 1$ në madhësinë e kunjit. Nëse basti është i suksesshëm, baza duhet të hiqet nga madhësia e bastit, duke e kthyer atë në 5 $, në këtë rast.

Si të zbatoni një sistem Baccarat fitues në variacione të ndryshme të lojës

Baccarat është një lojë që përmban shumë lloje të ndryshme, të cilat diferencohen në rregulla. Pra, jo çdo strategji e lojës baccarat mund të zbatohet për çdo variacion.

Mini Baccarat dhe Punto Banco janë më të përhapurit llojet e Baccarat, të cilat shfaqin bastin e bankierit, bastin e lojtarit dhe barazimin. Kjo i bën ata shumë të përshtatshëm për pothuajse çdo strategji baccarat në internet.

Nga ana tjetër, Chemin de Fer është pak më kompleks dhe përmban më shumë rregulla, kështu që zbatimi i Fibonacci, Martingale ose Paroli mund të mos jetë një ide e mirë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

A ka ndonjë strategji për baccarat?

Po, Baccarat është një lojë letrash që i lejon lojtarët të zbatojnë strategji të ndryshme baccarat falas, si Fibonacci, Martingale, Paroli ose D'Alembert.

Cila është strategjia më e mirë e Bakaratit?

Ka shumë strategji baccarat që lojtarët mund t'i zbatojnë në sistemet e tyre të basteve. Çdo strategji bastesh do të funksionojë mirë për bastorët, për sa kohë që zbatohet në mënyrë korrekte, madje edhe ato më komplekse, si Martingale dhe Fibonacci. Faktori kryesor është që çdo lojtar të ndjekë në mënyrë rigoroze rregullat e strategjisë.

Cila është strategjia më e sigurt e baccarat?

Opsioni më i sigurt për lojtarët e baccarat-it është t'i përmbahen gjithmonë basteve më të ulëta të familjes, që është basti Banker, të shmangni bastet anësore dhe bastet e barazimit, gjithashtu të menaxhoni në mënyrë korrekte financimin, që përfshin caktimin e kufijve të fitoreve/humbjeve dhe shmangien e të gjitha-in-eve.

Cila dorë fiton më shpesh në baccarat?

Sipas statistikave, basti i Banker-it fiton 45,8% të rasteve, basti i lojtarit fiton 44,6%, dhe Basti Barazues ka një normë fitimi prej 9,6%, duke e bërë bastin e Banker-it si dorën që fiton më shpesh.

A është baccarat një lojë aftësish apo fati?

Baccarat është një lojë fati. Sidoqoftë, pavarësisht se çfarë bën lojtari, rezultati përfundimtar do të vendoset gjithmonë me fat. Megjithatë, zbatimi i një strategjie mund t'i bëjë rregullat e vërtetuara statistikisht në një strategji baccarat fituese.

Cili është sistemi më i mirë i baccarat?

Ekziston një përzgjedhje e gjerë e sistemeve të basteve Baccarat që funksionojnë, si Martingale, Fibonacci, Paroli dhe D'Alembert. Çdo lojtar duhet të zgjedhë atë që funksionon më mirë për të.

A duhet të përdor ndonjë nga sistemet e basteve Baccarat?

Sistemet e basteve Baccarat si Fibonacci, Martingale, Paroli ose D'Alembert kërkojnë një bankroll më të madh, pasi ato janë sisteme progresive që ndonjëherë mund t'i bëjnë aksionet mjaft të larta. Pra, nëse një lojtar do të fillojë të përdorë një sistem Baccarat, ai duhet të bëjë një buxhet më të madh.

Cilat janë bastet Baccarat dhe bastet anësore

Cilat janë bastet Baccarat dhe bastet anësore

Loja Baccarat është shumë e thjeshtë, pasi ofron tre opsione të mundshme bastesh. Këto tre baste konsiderohen si bastet kryesore në baccarat dhe janë ato që lojtarët zakonisht i përmbahen. 

Cili është variacioni më i mirë i lojës Baccarat?

Cili është variacioni më i mirë i lojës Baccarat?

Baccarat është një nga lojërat më të njohura në internet me letra që mund të luhet në kazino online ose në tokë. Loja me letra Baccarat konsiderohet shumë e lehtë për t'u mësuar, pasi rregullat e saj janë shumë të thjeshta. Çdo lojë baccarat në internet ka një avantazh shumë të ulët të shtëpisë, gjë që e bën atë shumë tërheqëse për kumarxhinjtë. 

Këshilla të dobishme për të fituar në Baccarat

Këshilla të dobishme për të fituar në Baccarat

Baccarat është ndër lojërat më të njohura të tavolinës së kazinosë që lojtarët mund të shijojnë duke luajtur pothuajse në çdo faqe kazinoje në internet. Është një lojë shumë e thjeshtë që bastorët mund ta mësojnë lehtësisht, pasi ka disa rregulla të drejtpërdrejta për t'u mbajtur mend. 

Pse Baccarat është joprofitabile për kazinotë në internet

Pse Baccarat është joprofitabile për kazinotë në internet

Baccarat zë një vend unik në zemrat e shumë lojtarëve të fatit. I njohur për thjeshtësinë dhe lojën e tij të shpejtë, ai është bërë një element kryesor si në kazinotë me tulla dhe në kazinotë online. Megjithatë, kur bëhet fjalë për përfitimin e kazinove online, Baccarat dallohet për arsye që nuk janë menjëherë të dukshme. Pavarësisht popullaritetit të saj në mesin e lojtarëve, kjo lojë paraqet një rast kurioz në ekonominë e kazinosë. Në këtë artikull, ne shqyrtojmë pse Baccarat, në krahasim me lojërat e tjera të kazinosë, mund të mos jetë aq fitimprurës për faqet e kazinove dhe eksplorojmë dinamikën pas ndikimit të saj financiar.

Pse është Baccarat kaq popullor?

Pse është Baccarat kaq popullor?

Baccarat, i njohur për elegancën dhe thjeshtësinë e tij, është bërë një element kryesor në kazinotë në mbarë botën. Është një lojë që kombinon rregullat e kuptueshme lehtë me një atmosferë sofistikimi, tërheqëse si për fillestarët ashtu edhe për lojtarët me përvojë. Më poshtë, do të zbuloni arsyet e popullaritetit të qëndrueshëm të Baccarat dhe do të mësoni se si mund të bëheni pjesë e botës së tij emocionuese. Gati për të vënë në praktikë njohuritë tuaja të reja? Eksploroni kazinotë Baccarat të listuara më të mira të CasinoRank për të gjetur vendin e përsosur për të përjetuar emocionet e lojës. Pavarësisht nëse jeni një lojtar fillestar apo një lojtar me përvojë, këto kazino ofrojnë mjedisin ideal për të shijuar hijeshinë unike të Baccarat. Filloni udhëtimin tuaj Baccarat sot me zgjedhjet kryesore të CasinoRank!

Si funksionojnë shanset e basteve Baccarat

Si funksionojnë shanset e basteve Baccarat

Gjëja që e bën Baccarat aq popullor është pjesa e poshtme e shtëpisë. Baccarat është loja me letra e kazinosë me avantazhin më të ulët të shtëpisë prej 1,06% për Bastin më të njohur të Bankerit.

Si të luani Baccarat: Shpjegohen rregullat e Baccarat

Si të luani Baccarat: Shpjegohen rregullat e Baccarat

Baccarat është një nga lojërat më të thjeshta të kazinosë që kërkon aftësi minimale. Ndodh të jetë loja e përsosur për bastorët, të cilët i duan lojërat me letra me ritme të shpejta, pa pasur nevojë të mësojnë shumë rregulla komplekse. Ndoshta vetëm Roulette ka rregulla aq të thjeshta sa Baccarat, që është një nga arsyet kryesore pse Baccarat është ende kaq popullor.