Cili është variacioni më i mirë i lojës Baccarat?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Baccarat është një nga lojërat më të njohura në internet me letra që mund të luhet në kazino online ose në tokë. Loja me letra Baccarat konsiderohet shumë e lehtë për t'u mësuar, pasi rregullat e saj janë shumë të thjeshta. Çdo lojë baccarat në internet ka një avantazh shumë të ulët të shtëpisë, gjë që e bën atë shumë tërheqëse për kumarxhinjtë.

Loja Baccarat ka të bëjë me krahasimin e kartave të bankierit dhe lojtarëve. Mund të gjendet në çdo kazino online, por përveç variacionit standard, që është Punto Banco, lojtarët mund të shijojnë shumë variacione të tjera, të cilat gjithashtu mund të ofrojnë një përvojë shumë të mirë.

Cili është variacioni më i mirë i lojës Baccarat?

Cilat janë variacionet e lojës Baccarat?

Secili lojë baccarat në internet variacioni mund të ndryshojë në disa rregulla dhe baste anësore, por rregullat kryesore të lojës mbeten mjaft të ngjashme. Lojërat me letra Baccarat ofrojnë shumë më tepër variacione sesa mund të mendojë çdo lojtar. Çdo lojtar duhet të jetë i informuar dhe i përgatitur për atë që ofron çdo variant i lojës së kazinosë Baccarat, për të zgjedhur më të mirën për të.

Punto Banco

Versioni standard i baccarat në internet quhet Punto Banco. Ky lloj baccarat është më i përhapuri dhe mund të gjendet në çdo faqe kazino në internet. Punto Banco është një lloj loje që kërkon 3 tregtarë, gjë që vlen kryesisht për kazinotë tokësore. Në variantin Punto Banco, lojtarët mund të bastojnë në Lojtarin, Bankierin ose Barazimin, i njohur gjithashtu si Punto, Banko dhe Egalite.

  • Punto (Lojtari) Bet paguan 1:1.
  • Basti Banko (Banker) paguan 19:20,
  • Basti i barabartë (barazim) paguan 8:1

Vlerat e kartës në Punto Banco janë të njëjta si në pothuajse çdo variant tjetër baccarat. Acet janë të barabarta me 1, të gjitha letrat e shumta janë të barabarta me vlerën e tyre nominale dhe 10, J, Q dhe King janë të barabarta me 0.

Chemin de Fer

Variacioni Baccarat Chemin de Fer konsiderohet si një nga më të vjetrit. Regjistrime të provuara të lojës Chemin de Fer u gjetën nga epoka franceze e Napoleonit. Mënyra se si Chemin de Fer dallon nga Punto Banco është se lojtari nuk mund të vë bast kundër bankierit, por kundër njëri-tjetrit. Loja luhet nga 12 lojtarë.

Në fillim të çdo dore, tregtari do të vendosë një bast, ndaj të cilit lojtarët mund të vendosin të bëjnë all-in ose të vendosin një bast të ndryshëm. Në këtë variant, lojtarët në thelb mund të veprojnë si një bankë dhe të luajnë kundër lojtarëve të tjerë. Objektivi i lojës është gjithashtu të arrijmë sa më afër 9 të jetë e mundur.

Mini Baccarat

Mini baccarat është mjaft i ngjashëm me Punto Banco, por siç sugjeron edhe emri i tij, luhet në një tavolinë më të vogël me 7 vende, në vend të 14 të Punto Banco. Mini Baccarat kërkon vetëm një tregtar.

E gjithë kjo bën Mini Baccarat në internet një variacion i preferuar për miliona lojtarë, për shkak të veprimit me ritëm të shpejtë dhe thjeshtësisë. Ashtu si në versionin standard të Baccarat, versioni mini lejon lojtarët të bastojnë për lojtarin, bankierin ose një barazim, por gjithashtu mund të vendosen baste anësore.

Baccarat Banque

Baccarat Banque është kryesisht popullor në kazinotë evropiane. Është shumë e ngjashme me Chemin de Fer, por luhet me vetëm 3 kuverta, gjë që bën një ndryshim të madh nga variacionet e tjera që luhen me 6 ose 8 kuverta.

  • Bankieri mund të bast vetëm në pozicionin e bankierit, ndërsa lojtarët mund të bastojnë vetëm në pozicionin e lojtarit.
  • Nuk ka asnjë opsion bast barazimi,
  • Lojtarët mund të bëjnë një bast të përshtatshëm për të luajtur kundër Banker, që është diçka unike për këtë lloj loje të kazinosë Baccarat.

Baccarat me tre karta

Bakarat me tre letra është ndër llojet më të njohura të bakarateve në kazinotë e Macau. Ky variacion përmban një kuvertë të vetme me 52 letra dhe në çdo raund, lojtarit dhe bankierit merren 3 letra, në vend të 2 të zakonshmeve.

Vlerat e letrave në këtë variant të lojës së tavolinës baccarat janë të njëjta si në çdo lojë tjetër, me përjashtim të faktit se 3 letra me fytyrë vlejnë më shumë, duke e bërë rezultatin 9 rezultatin e dytë më të mirë për t'u marrë.

Një rregull interesant i baccarat me tre letra është kur letrat e lojtarit dhe bankierit janë të barabarta, raundi nuk përfundon me barazim, por dora me më shumë letra në fytyrë fiton.

Cili është variacioni më i mirë i lojës Baccarat?

Çdo lojtar ka një mendim të ndryshëm se cili është lloji më i mirë i lojës baccarat. Punto Banco mbetet variacioni standard, i cili preferohet nga miliona bastorë. Sidoqoftë, mini-baccarat po fiton më shumë popullaritet. Kjo për shkak se është shumë e ngjashme me Punto Banco, por luhet me një ritëm më të shpejtë, me më pak lojtarë dhe vetëm një tregtar.

Mini Baccarat është zakonisht shumë i përshtatshëm për fillestarët, pasi ofron edhe atë diapazoni më të ulët të aksioneve. Sigurisht, çdo lojtar është i lirë të luajë baccarat në internet dhe të zgjedhë variantin që i pëlqen më shumë.

Ku të luani variacione të ndryshme të Baccarat në internet me para të vërteta?

Në ditët e sotme, kazinotë online ofrojnë pothuajse çdo lloj baccarat, ku Punto Banco dhe Mini Baccarat janë një domosdoshmëri. Sidoqoftë, është gjithmonë mirë të hidhni një sy se cilat lloje të opsioneve të lojës në internet Baccarat ofron një kazino e caktuar përpara se të hapni një llogari. Lojtarët duhet të kenë gjithmonë parasysh se lloje të ndryshme baccarat janë të njohura në kazino të ndryshme.

Baccarat me tre letra është shumë i popullarizuar në kazinotë e Macau, ndërsa Baccarat Evropian luhet kryesisht në Evropë. Baccarat Chemin de Fer mund të gjendet në kazinotë evropiane dhe amerikane, krahas atyre australiane.

Çfarë tjetër duhet të kërkoni kur luani variacione të ndryshme Baccarat?

Kur luajnë lloje të ndryshme të Baccarat, lojtarët zakonisht neglizhojnë se disa faktorë kyç mund t'i ndihmojnë ata të jenë më të suksesshëm në udhëtimin e tyre në Baccarat. Le t'i hedhim një sy atyre.

Menaxhimi i Bankrollit

Menaxhimi i bankrollit është gjithmonë gjëja e parë që duhet të kërkojë një lojtar kur luan baccarat në internet, veçanërisht kur luan baccarat në internet me para të vërteta dhe aksione më të larta.

Mund të jetë joshëse për të marrë më shumë kur provoni variacione të reja të lojës me letra baccarat, por kjo mund të përfundojë duke prishur bankën. Pra, është e nevojshme të ndiqni një strategji të caktuar të menaxhimit të bankrollit që do të garantojë më pak rrezik.

Mos nxitoni në një strategji të re pa i ditur rregullat

Çdo lloj i lojës Baccarat në internet ka disa ndryshime në rregulla. Pra, nëse një lojtar i ndodh të provojë një variant të ri të lojës së tavolinës baccarat pa i ditur rregullat, ai rrezikon të hidhet në situata shumë frustruese.

Për shembull, në Tri Card Baccarat, kombinimi më i lartë i mundshëm është 3 letra, duke e bërë 9 rezultatin e dytë më të mirë për të marrë, gjë që mund të jetë një surprizë për një lojtar të papërgatitur.

Baccarat me tregtar të drejtpërdrejtë ose lojë tavoline standarde Baccarat

Lojtarët mund të zgjedhin midis luajtjes së lojërave të tavolinës me shitës të drejtpërdrejtë ose lojëra standarde të baccarat-it, gjë që është një gjë tjetër për t'u marrë parasysh kur provoni lloje të reja baccarat. Tabelat e tregtarëve të drejtpërdrejtë zakonisht lejojnë lojtarët të vëzhgojnë lojën fillimisht dhe më pas të fillojnë të luajnë, duke i dhënë kohë shtesë për të njohur lojën në detaje.

konkluzioni

Loja online Baccarat ka shumë më tepër variacione nga sa dinë shumica e lojtarëve. Këto ndryshime kanë të njëjtat rregulla bazë. Por, disa faktorë bëjnë diferencën, si numri i lojtarëve që mund të luajnë, nëse lojtari mund të vendosë bast bankier apo jo, si dhe numri i kuvertave dhe tregtarëve që marrin pjesë në lojë.

Një tjetër gjë për t'u marrë parasysh është se në variacione të ndryshme, ka baste anësore të ndryshme që lojtarët mund të vendosin.

Në përgjithësi, Baccarat është një lojë shumë e thjeshtë, e cila përmban disa rregulla që lojtarët duhet të ndjekin për të qenë të suksesshëm dhe lëvizja nga variacioni në variacion nuk duhet të jetë problem, pasi dallimet janë të vogla. Megjithatë, është mirë të dini se cilat janë llojet e baccarat për të mos u futur në diçka krejtësisht të re.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Çfarë lloj loje është baccarat?

Baccarat është një nga lojërat më të njohura me letra. Ka rregulla shumë të thjeshta dhe shumë ndryshime për të cilat lojtarët zakonisht as nuk i dinë. Baccarat ka të bëjë me krahasimin e kartave, kartat e bankierit dhe lojtarit.

Cili baccarat është më i popullarizuari?

Variacioni më i popullarizuar i Baccarat është punto banco, i cili është versioni standard i lojës. Në këtë lloj loje kazino baccarat, lojtarët kanë mundësinë të vënë bast për bankierin, lojtarin ose një barazim. Gjatë viteve të fundit, mini baccarat ka fituar gjithashtu shumë popullaritet, pasi është shumë i ngjashëm me Punto Banco, por luhet me një ritëm më të shpejtë, për shkak të më pak lojtarëve që marrin pjesë.

Si të luani mini baccarat?

Loja e tavolinës mini-baccarat është mjaft e ngjashme me Punto Banco, me ndryshimin e vetëm që luhet me 7 lojtarë, në vend të 14 lojtarëve në Punto. Gjithashtu, kërkohet vetëm një tregtar për Mini Versionin e baccarat. Në përgjithësi, Mini baccarat është shumë i ngjashëm me versionin standard, por është më i shpejtë se ai standard.

Cili është ndryshimi midis baccarat dhe mini baccarat?

Zakonisht, Punto Banco quhet baccarat, pasi konsiderohet versioni standard i lojës. Mini baccarat është versioni mini i Punto Banco. Luhet me më pak lojtarë, 7 në vend të 14, dhe në vend të 3 tregtarëve origjinalë, Mini Baccarat online kërkon vetëm 1 tregtar. Në të dyja variacionet, lojtari mund të bast mbi Bankierin, Lojtarin ose Barazimin.

Çfarë është punto banco?

Punto Banco është lloji standard i lojës Baccarat. Në këtë variant të Baccarat, ka deri në 14 lojtarë dhe 3 tregtarë. Ka 3 lloje bastesh, në Banker (Banco), që paguan 19:20, në Lojtar (Punto), që paguan 1:1 dhe në Barazim (Egalite), me një pagesë 8:1.

Si të luani punto banco?

Punto Banco është një nga llojet më të lehta të baccarat-it për t'u mësuar, pasi ka vetëm disa rregulla që duhen mbajtur mend se kur të vizatoni ose qëndroni në këmbë. Në tabelat e lojës me letra Punto Banco Baccarat, mund të vendosen 3 lloje bastesh; në bankier, lojtar, ose në një barazim.

Si të luani chemin de fer?

Chemin de Fer është një lloj baccarat shumë i njohur që mund të luhet në internet ose në kazinotë tokësore. Ndryshe nga variacioni standard i Baccarat, Punto Banco, në Chemin de Fer, lojtarët nuk mund të vënë një bast në Banker. Loja luhet nga deri në 12 lojtarë dhe objektivi është përsëri të fitoni një vlerë të dorës sa më afër 9 të jetë e mundur.

Çfarë do të thotë chemin de fer

Chemin de Fer vjen nga loja franceze e kazinosë Baccarat, e cila luhet nga 12 lojtarë, të cilët bastojnë kundër njëri-tjetrit, jo kundër bankierit, siç është në variacionin standard Punto Banco.

Cilat janë bastet Baccarat dhe bastet anësore

Cilat janë bastet Baccarat dhe bastet anësore

Loja Baccarat është shumë e thjeshtë, pasi ofron tre opsione të mundshme bastesh. Këto tre baste konsiderohen si bastet kryesore në baccarat dhe janë ato që lojtarët zakonisht i përmbahen. 

Këshilla të dobishme për të fituar në Baccarat

Këshilla të dobishme për të fituar në Baccarat

Baccarat është ndër lojërat më të njohura të tavolinës së kazinosë që lojtarët mund të shijojnë duke luajtur pothuajse në çdo faqe kazinoje në internet. Është një lojë shumë e thjeshtë që bastorët mund ta mësojnë lehtësisht, pasi ka disa rregulla të drejtpërdrejta për t'u mbajtur mend. 

Pse Baccarat është joprofitabile për kazinotë në internet

Pse Baccarat është joprofitabile për kazinotë në internet

Baccarat zë një vend unik në zemrat e shumë lojtarëve të fatit. I njohur për thjeshtësinë dhe lojën e tij të shpejtë, ai është bërë një element kryesor si në kazinotë me tulla dhe në kazinotë online. Megjithatë, kur bëhet fjalë për përfitimin e kazinove online, Baccarat dallohet për arsye që nuk janë menjëherë të dukshme. Pavarësisht popullaritetit të saj në mesin e lojtarëve, kjo lojë paraqet një rast kurioz në ekonominë e kazinosë. Në këtë artikull, ne shqyrtojmë pse Baccarat, në krahasim me lojërat e tjera të kazinosë, mund të mos jetë aq fitimprurës për faqet e kazinove dhe eksplorojmë dinamikën pas ndikimit të saj financiar.

Pse është Baccarat kaq popullor?

Pse është Baccarat kaq popullor?

Baccarat, i njohur për elegancën dhe thjeshtësinë e tij, është bërë një element kryesor në kazinotë në mbarë botën. Është një lojë që kombinon rregullat e kuptueshme lehtë me një atmosferë sofistikimi, tërheqëse si për fillestarët ashtu edhe për lojtarët me përvojë. Më poshtë, do të zbuloni arsyet e popullaritetit të qëndrueshëm të Baccarat dhe do të mësoni se si mund të bëheni pjesë e botës së tij emocionuese. Gati për të vënë në praktikë njohuritë tuaja të reja? Eksploroni kazinotë Baccarat të listuara më të mira të CasinoRank për të gjetur vendin e përsosur për të përjetuar emocionet e lojës. Pavarësisht nëse jeni një lojtar fillestar apo një lojtar me përvojë, këto kazino ofrojnë mjedisin ideal për të shijuar hijeshinë unike të Baccarat. Filloni udhëtimin tuaj Baccarat sot me zgjedhjet kryesore të CasinoRank!

Si funksionojnë shanset e basteve Baccarat

Si funksionojnë shanset e basteve Baccarat

Gjëja që e bën Baccarat aq popullor është pjesa e poshtme e shtëpisë. Baccarat është loja me letra e kazinosë me avantazhin më të ulët të shtëpisë prej 1,06% për Bastin më të njohur të Bankerit.

Si të luani Baccarat: Shpjegohen rregullat e Baccarat

Si të luani Baccarat: Shpjegohen rregullat e Baccarat

Baccarat është një nga lojërat më të thjeshta të kazinosë që kërkon aftësi minimale. Ndodh të jetë loja e përsosur për bastorët, të cilët i duan lojërat me letra me ritme të shpejta, pa pasur nevojë të mësojnë shumë rregulla komplekse. Ndoshta vetëm Roulette ka rregulla aq të thjeshta sa Baccarat, që është një nga arsyet kryesore pse Baccarat është ende kaq popullor. 

Strategjitë dhe sistemet e basteve Baccarat: Cili është më i miri

Strategjitë dhe sistemet e basteve Baccarat: Cili është më i miri

Baccarat është kryesisht një lojë fati, pasi loja e saj ka të bëjë me krahasimin e kartave, zakonisht kartat e bankierit dhe lojtarit në shumicën e variacioneve.