Cilat janë bastet Baccarat dhe bastet anësore

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Loja Baccarat është shumë e thjeshtë, pasi ofron tre opsione të mundshme bastesh. Këto tre baste konsiderohen si bastet kryesore në baccarat dhe janë ato që lojtarët zakonisht i përmbahen.

Përveç basteve kryesore, lojtarët kanë mundësinë të vendosin edhe disa baste anësore të baccarat, të cilat ofrojnë një nivel shtesë emocioni për bastorët. Bastet anësore, në të njëjtën kohë, kanë një pagesë masive, por avantazhi i shtëpisë është gjithashtu i madh, pasi nuk ka shumë gjasa të ndodhin.

Kuptimi i basteve kryesore të Baccarat dhe basteve anësore është thelbësor për çdo lojtar që kërkon të shijojë lojën, por edhe të jetë i suksesshëm në të.

Cilat janë bastet Baccarat dhe bastet anësore

Llojet e basteve Baccarat

Siç është përmendur tashmë, ekzistojnë tre lloje kryesore të basteve në lojë baccarat; bast në dorën e lojtarit për të fituar, bast në dorën e bankierit për të fituar, ose për një barazim.

Secili prej tre basteve kryesore ofron pagesa të ndryshme dhe avantazhe shtëpie. Probabiliteti që çdo bast të ndodhë është i ndryshëm, kështu që bastorët duhet të jenë të mirëinformuar për të.

Bast në lojtar

Nëse lojtari ka vënë një bast për lojtarin, në thelb do të thotë se ai ka vënë një bast që dora e tij të jetë më e mirë se dora e bankierit. Pra, nëse vlera e dorës së lojtarit është më afër 9, dora e lojtarit do të jetë ajo që fiton.

Basti i lojtarit është zgjedhja e dytë më e mirë për baccarat, pasi është e kundërta e bastit të bankierit, i cili është më i preferuari.

Bast në Banker

Bastet në Banker janë gjithmonë opsioni më i mirë, pasi avantazhi i shtëpisë është vetëm 1,06% pavarësisht nga numri i kuvertave të luajtura. Basti i Bankerit është basti më i preferuar në baccarat si radha e lojës, në të cilën bankieri është gjithmonë i fundit që merr masa, kjo dorë ka më shumë gjasa të fitojë.

Është gjithmonë një ide e mirë që një lojtar të përfshijë bastin e bankierit në strategjinë e tij, por komisioni prej 5% duhet të merret parasysh.

Bast në një barazim

Bastet në barazim kanë avantazhet dhe disavantazhet e veta. Problemi më i madh me bastet e barazimit është se ky opsion ka shumë pak gjasa të ndodhë, pasi duart e bankierit dhe të lojtarit duhet të vlerësohen njësoj, për shembull, nëse të dy lojtarët marrin një rezultat të barabartë prej 6.

Por, për faktin se Barazimi ndodh rrallë, ai ka pagesa shumë të mira që mund të përdoren për disa lojtarë për të përfituar.

Shpjegohen bastet anësore të Baccarat

Bastet anësore janë disa baste shtesë që lojtarët mund të vendosin gjatë lojës së Baccarat. Ka thjesht dhjetëra baste anësore, por për qëllimet e udhëzuesit të sotëm, vetëm ato më të njohurat dhe më të përhapurat do të jenë në fokus.

Është e rëndësishme që çdo lojtar të dijë se bastet anësore konsiderohen shumë të rrezikshme, kështu që shumica e lojtarëve shmangin vendosjen e tyre kur luajnë lojëra baccarat në internet.

Bast çift

Basti i çiftit parashikon nëse dy letrat e shpërndara do të bëjnë një çift. Pagesa për një bast çift është 11:1, por avantazhi i shtëpisë është rreth 11%, në varësi të kazinosë në internet. Një bast çift mund të vendoset ose në dorën e bankierit, në dorën e lojtarit ose në të dyja.

Gjithë Zi/E kuqe

Basti anësor tërësisht i zi ose i kuq është një bast nëse dora do të përmbajë vetëm karta të zeza ose të kuqe.

Basti krejt i zi ofron një pagesë 24:1 me një avantazh shtëpie prej 6,53%, ndërsa basti i të gjithë i kuq ka një pagesë pak më të ulët prej 22:1, por avantazhi i shtëpisë është 14%.

I madh i vogël

Ka baste të tjera anësore që mund të shihen në shumë kazino online, si i madh dhe i vogël. Bastet e mëdha dhe të vogla janë për të vënë bast në numrin total të letrave në lojë. Ky bast varet shumë nga mënyra se si luhet dora e lojtarit. Nëse në fund ka 4 letra në tavolinë, basti i vogël fiton, por nëse ka 5 ose 6 letra, fiton basti i madh.

Ndeshja Bellagio

Ndeshja Bellagio është një bast anësor nëse dora do të marrë tre të një lloji. Ndeshja Bellagio ka një pagesë prej 68:1 për dorën e bankierit dhe 75:1 për dorën e lojtarit. Skaji i shtëpisë varion nga 5.27% në 8.57%.

Bonusi i Dragoit

Bëhet fjalë për fitoren e secilës dorë me një dorë natyrale me një diferencë të saktë të pikës. Sa më i lartë marzhi, aq më i madh është pagesa:

 • 9 pikë - 30:1
 • 8 pikë = 10:1
 • 7 pikë = 6:1
 • 6 pikë = 4:1
 • 5 pikë = 2:1
 • 4 pikë = 1:1
 • 3 pikë ose më pak = Humbje.

Buza e shtëpisë për bonusin e dragoit është zakonisht rreth 2.65% për dorën e lojtarit, por shkon deri në 9.37% për dorën e bankierit.

Bonus me fat

Bastet e bonusit të baccarat me fat janë ndër opsionet anësore më emocionuese që ofron loja. Ky është një bast për të fituar dorën e bankierit, ndërsa vlen 6 pikë. Loja ka një fitim të madh prej 18:1, me një avantazh shtëpie prej vetëm 2.34%.

Dragon që përputhet

Dragoi i përputhshëm është një bast se sa letra të një rangu specifik do të shpërndahen bankierit dhe lojtarit. Basti që përputhet në anën e dragoit ka një avantazh shtëpie prej 16,99 $ = %. Këtu janë pagesat për bastet përkatëse të anës së dragoit në baccarat:

 • 6 karta = pagesa 100:1
 • 5 letra = 60:1
 • 4 letra = 40:1
 • 3 letra = 20:1
 • 2 letra = 3:1
 • 1 kartë = 1:1
 • Asnjë kartë e një rangu specifik = Humbje

Bastet për të shmangur

Bastet anësore së bashku me bast barazimi nuk ka të ngjarë të ndodhin shpesh. Pra, për çdo lojtar që tundohet krijoni një strategji, në të cilat shanset e tij për të fituar janë sa më të larta të jetë e mundur, bastet anësore dhe bastet barazuese duhet të përjashtohen.

Në përgjithësi, bastet për një barazim dhe baste anësore në Baccarat janë diçka që çdo lojtar duhet të shmangë, në mënyrë që të mbajë shanset e tij për të qenë fitimprurës në terma afatgjatë.

Kur të vendosni baste anësore në Baccarat?

Bastet anësore të baccarat mund të funksionojnë kundër lojtarit në shumicën e rasteve, pasi ato kanë një avantazh të madh shtëpie dhe pagesat e larta zakonisht nuk mbulojnë humbjet. Por, nëse lojtari ka një strategji të mirë të basteve anësore, ato mund të sjellin vërtet disa fitime magjepsëse në afat të gjatë. Fatkeqësisht, kjo kërkon një buxhet të madh dhe shumë durim.

A ia vlejnë bastet anësore?

Edhe fillestarët janë të vetëdijshëm për faktin se shumica e kazinove në internet ofrojnë tavolina baccarat me baste anësore në dispozicion, dhe këto baste duhet të shmangen. Të shanset statistikore Nga çdo bast anësor që ndodh janë aq të ulëta saqë në afat të gjatë, është pothuajse e pamundur të arrihet fitim.

konkluzioni

Baccarat është një lojë që ofron një sërë bastesh të ndryshme për lojtarët që të zgjedhin. Mënyra e drejtpërdrejtë për t'iu qasur lojës është duke iu përmbajtur basteve kryesore të bankierit, lojtarit dhe Tie. Nga ana tjetër, nëse lojtari kërkon më shumë eksitim, ka disa baste anësore të baccarat përveç atyre kryesore.

Bastet anësore kanë pagesa më të larta, por janë shumë më të rrezikshme. Pra, rekomandohet t'i përmbaheni tre kryesoreve. Përfitimi i njohjes së basteve të baccarat-it dhe basteve anësore të baccarat-it do t'i japë lojtarit një vizion të qartë se cilat shanse ka për të fituar dhe për t'i rritur ato.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Cilat janë bastet më të mira anësore në Baccarat?

Bastet anësore janë baste shtesë për tre bastet kryesore në Baccarat. Ata kanë pagesa të mëdha, por edhe buza e shtëpisë rritet. Meqenëse ka shumë pak gjasa të ndodhin, bastorët profesionistë rekomandojnë shmangien e tyre.

Sa baste mund të vendosni në Baccarat?

Në baccarat, ekzistojnë 3 lloje kryesore të basteve; basti i bankierit, basti i lojtarit dhe barazimi. Përveç kësaj, ka mjaft baste anësore të baccarat që mund të vendosen. Fatkeqësisht, bastet anësore fshehin rreziqe të mëdha dhe avantazhe të larta, kështu që rekomandohet t'i shmangni ato.

Si të mbani mend bastet Baccarat?

Të vetmet baste që lojtarët duhet të mbajnë mend për të filluar të luajnë baccarat janë tre kryesoret. Basti i bankierit është opsioni më i mirë i mundshëm, me përqindjen më të lartë të fitimit dhe avantazhin më të ulët të shtëpisë. Ekzistojnë gjithashtu baste të lojtarëve dhe baste barazimi.

A duhet të vini gjithmonë bast bankierë në Baccarat?

Është vërtetuar statistikisht se basti i bankierit ka përqindjen më të lartë të fitimit, dhe gjithashtu ka avantazhin më të ulët të shtëpisë. Si fillestar, çdo lojtar duhet t'i përmbahet këtij basti. Por, ka disa strategji baccarat që mund të mos i përshtaten basteve vetëm për bankierin.

A mund të bastni të dyja palët në Baccarat?

Po, në lojën e baccarat-it, lojtarët kanë mundësinë të luajnë si për të fituar dorën e bankierit, ashtu edhe për të fituar dorën e lojtarit. Përveç kësaj, ekziston edhe një bast barazimi që mund të vendoset.

A është Dragon një bast i mirë në Baccarat?

Basti i dragoit në baccarat është ose bankieri ose lojtari për të fituar me një dorë natyrale me një diferencë të saktë. Ky bast ofron pagesa të mëdha, por është shumë i rrezikshëm. Pra, çdo lojtar duhet të jetë vërtet i kujdesshëm nëse dëshiron ta përfshijë këtë bast në strategjinë e tij.

Cili është variacioni më i mirë i lojës Baccarat?

Cili është variacioni më i mirë i lojës Baccarat?

Baccarat është një nga lojërat më të njohura në internet me letra që mund të luhet në kazino online ose në tokë. Loja me letra Baccarat konsiderohet shumë e lehtë për t'u mësuar, pasi rregullat e saj janë shumë të thjeshta. Çdo lojë baccarat në internet ka një avantazh shumë të ulët të shtëpisë, gjë që e bën atë shumë tërheqëse për kumarxhinjtë. 

Këshilla të dobishme për të fituar në Baccarat

Këshilla të dobishme për të fituar në Baccarat

Baccarat është ndër lojërat më të njohura të tavolinës së kazinosë që lojtarët mund të shijojnë duke luajtur pothuajse në çdo faqe kazinoje në internet. Është një lojë shumë e thjeshtë që bastorët mund ta mësojnë lehtësisht, pasi ka disa rregulla të drejtpërdrejta për t'u mbajtur mend. 

Pse Baccarat është joprofitabile për kazinotë në internet

Pse Baccarat është joprofitabile për kazinotë në internet

Baccarat zë një vend unik në zemrat e shumë lojtarëve të fatit. I njohur për thjeshtësinë dhe lojën e tij të shpejtë, ai është bërë një element kryesor si në kazinotë me tulla dhe në kazinotë online. Megjithatë, kur bëhet fjalë për përfitimin e kazinove online, Baccarat dallohet për arsye që nuk janë menjëherë të dukshme. Pavarësisht popullaritetit të saj në mesin e lojtarëve, kjo lojë paraqet një rast kurioz në ekonominë e kazinosë. Në këtë artikull, ne shqyrtojmë pse Baccarat, në krahasim me lojërat e tjera të kazinosë, mund të mos jetë aq fitimprurës për faqet e kazinove dhe eksplorojmë dinamikën pas ndikimit të saj financiar.

Pse është Baccarat kaq popullor?

Pse është Baccarat kaq popullor?

Baccarat, i njohur për elegancën dhe thjeshtësinë e tij, është bërë një element kryesor në kazinotë në mbarë botën. Është një lojë që kombinon rregullat e kuptueshme lehtë me një atmosferë sofistikimi, tërheqëse si për fillestarët ashtu edhe për lojtarët me përvojë. Më poshtë, do të zbuloni arsyet e popullaritetit të qëndrueshëm të Baccarat dhe do të mësoni se si mund të bëheni pjesë e botës së tij emocionuese. Gati për të vënë në praktikë njohuritë tuaja të reja? Eksploroni kazinotë Baccarat të listuara më të mira të CasinoRank për të gjetur vendin e përsosur për të përjetuar emocionet e lojës. Pavarësisht nëse jeni një lojtar fillestar apo një lojtar me përvojë, këto kazino ofrojnë mjedisin ideal për të shijuar hijeshinë unike të Baccarat. Filloni udhëtimin tuaj Baccarat sot me zgjedhjet kryesore të CasinoRank!

Si funksionojnë shanset e basteve Baccarat

Si funksionojnë shanset e basteve Baccarat

Gjëja që e bën Baccarat aq popullor është pjesa e poshtme e shtëpisë. Baccarat është loja me letra e kazinosë me avantazhin më të ulët të shtëpisë prej 1,06% për Bastin më të njohur të Bankerit.

Si të luani Baccarat: Shpjegohen rregullat e Baccarat

Si të luani Baccarat: Shpjegohen rregullat e Baccarat

Baccarat është një nga lojërat më të thjeshta të kazinosë që kërkon aftësi minimale. Ndodh të jetë loja e përsosur për bastorët, të cilët i duan lojërat me letra me ritme të shpejta, pa pasur nevojë të mësojnë shumë rregulla komplekse. Ndoshta vetëm Roulette ka rregulla aq të thjeshta sa Baccarat, që është një nga arsyet kryesore pse Baccarat është ende kaq popullor. 

Strategjitë dhe sistemet e basteve Baccarat: Cili është më i miri

Strategjitë dhe sistemet e basteve Baccarat: Cili është më i miri

Baccarat është kryesisht një lojë fati, pasi loja e saj ka të bëjë me krahasimin e kartave, zakonisht kartat e bankierit dhe lojtarit në shumicën e variacioneve.