Lajme

April 6, 2024

Yaspa siguron Grant të Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për Platformën e AI të Kumarit më të Sigurt

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Marrëdhëniet kryesore:

Yaspa siguron Grant të Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për Platformën e AI të Kumarit më të Sigurt
  • Yaspa ka marrë një grant nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dhe Innovate UK për të krijuar një platformë pagesash më të sigurta të lojërave të fatit të mbështetur nga AI.
  • Platforma e re synon të zbulojë dhe të ndihmojë deri në 300,000 lojtarë me probleme, duke ndikuar ndjeshëm në përpjekjet për minimizimin e dëmit.
  • Kjo iniciativë pasqyron një angazhim në rritje në MB për të përdorur teknologjinë dhe inovacionin në adresimin e dëmeve të lidhura me lojërat e fatit.

Yaspa, një yll në rritje në arenën e fintech, kohët e fundit ka qenë në qendër të vëmendjes për sigurimin e një granti të dukshëm nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, me Innovate UK, agjencia e inovacionit të vendit, që ndërhyn për të mbështetur projektin e saj ambicioz. Kompania është e vendosur të nisë zhvillimin e një platforme më të avancuar të bazuar në ueb B2B, dedikuar bixhozit më të sigurt. Kjo iniciativë është krijuar për të shfrytëzuar fuqinë e inteligjencës artificiale (AI) për të forcuar aftësitë e operatorëve në identifikimin e sjelljeve të dyshimta të basteve që tregojnë për dëmtimin ose shqetësimin e mundshëm të lidhur me lojërat e fatit midis lojtarëve.

Aspiratat për këtë platformë të re janë të larta, me Yaspa që vlerëson se ajo mund të luajë një rol kryesor në zbulimin dhe ofrimin e ndihmës për rreth 300,000 lojtarë me probleme. Një sukses i tillë do të shënonte një hap të rëndësishëm në luftimin e sfidave me të cilat përballen lojtarët e pambrojtur, të rrezikuar ose patologjikë dhe mund të revolucionarizonte qasjen ndaj minimizimit të dëmit të lidhur me lojërat e fatit.

Ky zhvillim vjen në një kohë kur çështja e lojërave të fatit me probleme po merr vëmendje gjithnjë e më të madhe. GambleAware, një shoqatë e shquar bamirëse e angazhuar për të parandaluar dëmtimin e lojërave të fatit, lëshoi ​​të dhëna që tregojnë se mjeti i saj i vetëvlerësimit falas në internet u përdor nga afërsisht 100,000 individë që nga fillimi i tij në prill 2023. Kjo tregon një interes të madh për mjetet dhe burimet që synojnë minimizimin e dëmit të lojërave të fatit. Platforma e Yaspa, me mbështetjen e Innovate UK, synon të përdorë modelimin e sofistikuar të AI për të parashikuar gjasat që lojtarët të jenë në rrezik për shkak të zakoneve të tyre të lojërave të fatit.

James Neville, CEO dhe bashkëthemelues i Yaspa, shprehu entuziazëm për grantin nga Innovate UK, duke e parë atë si një hap vendimtar drejt adresimit të problematikave të lojërave të fatit dhe mbrojtjes së konsumatorëve vulnerabël. Neville është optimist se kjo mbështetje financiare jo vetëm që do ta pozicionojë platformën si një lider të pajtueshmërisë brenda sektorit të lojërave të fatit, por gjithashtu do të sjellë ndryshime domethënëse dhe domethënëse.

Duke theksuar një qasje unike, Neville vuri në dukje se praktikat aktuale shpesh përfshijnë operatorët që shikojnë lojtarët në nivelin e një operatori të vetëm, duke u mbështetur në kontrolle përçarëse që rrezikojnë t'i shtyjnë individët drejt tregjeve të parregulluara. Yaspa synon të ndryshojë këtë narrativë duke ofruar një proces pa fërkime të kombinuar me një perspektivë pan-operatore, duke transformuar thelbësisht përvojën si për operatorët ashtu edhe për lojtarët.

Në një lëvizje për të siguruar efektivitetin dhe rëndësinë e platformës, Yaspa planifikon të bashkëpunojë me institucionet akademike. Ky partneritet synon të optimizojë zgjidhjen për të përmbushur nevojat e tregut dhe për të arritur qëllimin e tij parësor për mbrojtjen e konsumatorit. Kjo nismë nënvizon një prirje më të gjerë brenda Mbretërisë së Bashkuar drejt fuqizimit të shërbimeve dhe subjekteve të sektorit të tretë me mjete inovative dhe opsione monitorimi për të rritur masat e sigurisë për lojtarët e cenueshëm.

Ndërsa Yaspa ndërmerr këtë projekt ambicioz, ajo qëndron në ballë të përdorimit të teknologjisë dhe inovacionit për të krijuar një mjedis më të sigurt të lojërave të fatit, duke mishëruar një qasje proaktive për të trajtuar një nga sfidat më urgjente të industrisë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
ThunderPick
Bonus 2000 dollarë

Të rejat e fundit

Molla e mosmarrëveshjes: Kontrollet e përballueshmërisë në Mbretërinë e Bashkuar nxisin tenxheren në sektorin e lojërave të fatit
2024-05-03

Molla e mosmarrëveshjes: Kontrollet e përballueshmërisë në Mbretërinë e Bashkuar nxisin tenxheren në sektorin e lojërave të fatit

Lajme