Udhëzuesi i fundit për shanset e ruletës për rezultate më të mira

Lajme

2022-09-27

Benard Maumo

A i keni llogaritur ndonjëherë shanset tuaja për të fituar një bast ruletë? Ruleta është një lojë e lehtë e bazuar në fat që përfshin çuditërisht shumë matematikë. Pra, për të përmirësuar shanset e tyre për të fituar, lojtarët duhet të kuptojnë qartë shanset e ruletës. 

Udhëzuesi i fundit për shanset e ruletës për rezultate më të mira

Ky lexim i shpejtë do t'ju japë të gjitha detajet në lidhje me shanset e ruletit dhe si t'i llogaritni ato si një profesor matematike. Mbani mend, asnjë strategji në dispozicion nuk mund të mposht avantazhin e shtëpisë së ruletit. 

Shanset e ruletës në internet në rrota amerikane dhe evropiane

Rrotat amerikane dhe evropiane janë lojërat më të zakonshme të ruletit me para reale. Ky i fundit është më i popullarizuari sepse ka një xhep të vetëm zero (0), duke i dhënë një avantazh shtëpie prej 2,70%. Nga ana tjetër, rrota amerikane ka një xhep të dyfishtë zero (00), pra skaji masiv i shtëpisë prej 5,26%. Por fitimet në këtë lojë mund të jenë befasuese.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se disa kazino online ofrojnë Ruletë Franceze. Kjo është forma më e hershme e lojës dhe përdor të njëjtin koncept si versioni evropian. Megjithatë, ajo ka rregulla unike dhe më shumë mundësi bastesh, duke ulur avantazhin e shtëpisë në 1.35%. Por objektivi i përgjithshëm mbetet i njëjtë - parashikoni se ku do të bjerë topi i ruletës. 

Si të Llogaritni Shanset e Ruletës

Për fat të mirë, llogaritja e probabilitetit të ruletës është aq e thjeshtë sa numërimi 1-2-3. Me pak fjalë, ka të bëjë me njohjen e probabilitetit ose gjasave tuaja për të fituar një bast. 

Këtu është formula për llogaritjen e gjasave të fitimit të ruletës:

Shanset për të fituar = Numri i mënyrave të fitimit / Numri i mënyrave për të humbur

Për shembull, në një bast Straight Up, ju keni vetëm një mënyrë për të fituar dhe 36 mënyra për të humbur. Nga ana tjetër, një bast i ndarë ka dy mënyra për të fituar dhe 35 mënyra për të humbur. Pra, do të keni shanse 1/36 dhe 2/37 për të fituar në këto baste ruletë përkatëse. 

Është gjithashtu e rëndësishme të llogaritni shanset kundër suksesit për të ditur probabilitetin që një ngjarje të mos ndodhë. Këtu do të përdorni formulën e mëposhtme:

Shanset kundër fitores = Numri i mënyrave për të humbur / Numri i mënyrave për të fituar

Nëse shkoni me bastin Straight Up, për shembull, shanset tuaja kundër suksesit do të jenë 36/1. 

Buza e Shtëpisë

Këta numra të diskutuar më sipër do t'ju bëjnë të llogaritni skajin e shtëpisë. Por mbani mend se shanset e shtëpisë zakonisht vendosen në 35/1 në çdo rrotë ku jeni duke luajtur.

Më poshtë është formula:

Avantazhi i Shtëpisë = (Shanset Kundër Suksesit – Shanset e Shtëpisë) x Probabiliteti Fitim x 100

Për shembull, në rrotën e ruletës me një zero, avantazhi matematikor për shtëpinë do të jetë: (36/1 – 35/1) x 1/37 x 100 = 2,70%. Duke përdorur të njëjtën formulë në rrotën me dy zero, do të arrini në një avantazh prej 5,26% të shtëpisë. 

Si ndikon "Buza e Shtëpisë" në lojë

Shumica e lojtarëve të ruletit zgjedhin lojën me një avantazh të ulët shtëpie, duke rritur shanset e tyre për të fituar. Edhe pse kjo është pjesërisht e vërtetë, është e rëndësishme të mbani mend se ju do të humbni shtëpinë në planin afatgjatë. Edhe një lojë me një avantazh shtëpiak 0,10% garanton më shumë seanca humbëse sesa ato fituese. Pra, çfarë ka për lojtarin?

Nëse nuk jeni tepër të shqetësuar për të fituar (gjë që duhet), përdorni skajin e shtëpisë për të llogaritur shumën e bankrollit që do t'ju duhet për të luajtur. Lojtarët inteligjentë të ruletit planifikojnë gjithmonë financat e tyre duke ndjekur humbjet e tyre mesatare.

Pra, përdorni këtë formulë për të llogaritur humbjet tuaja:

Humbja e pritshme = Numri i raundeve në orë x Basti mesatar për raund x Buza e shtëpisë x Numri i orëve

Këtu është një shembull praktik; ju luani 100 raunde në orë, secili ju kushton 5 dollarë. Duke supozuar se jeni duke luajtur në rrotën evropiane për 2 orë, kjo do t'ju japë një humbje të pritshme prej 27 $. Kjo normë rritet në 52.6% në timonin amerikan. Pra, përdorni këtë për të planifikuar suksesin tuaj në kazinonë online.

Këshilla për të rritur shanset tuaja për ruletë

Së pari dhe më kryesorja, ruleta është një lojë e bazuar në fat, që do të thotë se nuk ka të provuara strategji për të reduktuar humbjet në ruletin online. Në fakt, më shumë lojë çon vetëm në më shumë humbje, falë skajit të shtëpisë 'të ligë'. Prandaj, krijoni një bankroll bastesh rulete. Ekspertët rekomandojnë një bankroll 1000 herë më të madh se bast mesatar. Gjithashtu, kurrë mos vendosni më shumë se 5% të totalit të bankrollit tuaj në një bast të vetëm. 

Është gjithashtu një ide e mirë të vini bast të lartë dhe të vdisni në ruletë. Siç u tha më parë, seancat e humbura do të vazhdojnë të grumbullohen me më shumë raunde. Pra, konsideroni të vini shumë lart dhe largohuni sapo të rikuperoni kapitalin tuaj me një fitim në krye. Qëndrimi rreth tryezës vetëm do t'ju tundojë të bëni më shumë baste që do të përfundojnë me humbje shumicën e kohës. 

Së fundi, ji një lojtar i ngadalshëm. Ruleta mund të jetë argëtuese dhe emocionuese për të luajtur. Ky është katalizatori i përsosur për të vendosur më shumë baste në orë për fillestarët. Por shpejtësia vret në ruletë, kështu që duhet të kërkoni tabela të plota. Disa lojëra ruletë live gjithashtu kanë kohëzgjatje më të gjatë ndërmjet raundeve. Merrni kohën tuaj!

Shijoni lojën!

Njohuritë matematikore janë të nevojshme për të përfituar më të mirën nga rrota e ruletit. Por një gjë është e sigurt; ruleta dhe lojërat e tjera të bazuara te fati do t'ju shterojnë buxhetin shumë më shpejt sesa lojërat e bazuara në aftësi si poker dhe blackjack. Pra, luani lojën për argëtim dhe hiqni çdo pritshmëri fituese. Thjesht trajtojini ato fitore si bonus.

Të rejat e fundit

Yggdrasil lëshon kombinimin e frutave me shumë potencial frutash
2023-05-25

Yggdrasil lëshon kombinimin e frutave me shumë potencial frutash

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 1500 € + 150 rrotullime falas
Luaj tani
Betwinner
Betwinner:100% deri në 100 € + 150 rrotullime falas
22BET
22BET:Deri në 600 dollarë