Lajme

September 5, 2022

Si të trajtoni Baccarat

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Loja e Baccarat është në thelb e njëjtë nëse luhet në internet ose në një dhomë VIP në atë resort kazino. Ideja është të parashikohet dora fituese midis duarve të lojtarit dhe bankierit. Një shtytje/kravatë është gjithashtu një skenar i mundshëm. Pra, pa ndonjë zhurmë të mëtejshme, më poshtë është se si funksionojnë kartat baccarat dhe si të silleni Baccarat!

Si të trajtoni Baccarat

Si të luani Baccarat

Kur luani baccarat në internet, filloni duke gjetur një tavolinë të zbrazët përpara se të paraqisni para te tregtari. Mos harroni se tregtari nuk mund të marrë asgjë nga dora juaj. Pra, kur të jeni gati, hidhni paratë tuaja në tryezë dhe do të merrni patate të skuqura për të filluar të luani. 

Tani është koha për të zgjedhur pozicionin e basteve. Siç u tha fillimisht, ju mund të bastni ose në pozicionet e bankierit ose të lojtarit. Vini re se tregtari i shtëpisë nuk është domosdoshmërisht bankieri dhe ju, lojtari. Këto janë vetëm emra për palët.

Objektivi i lojës

Objektivi i lojës është që të afroheni me 9 me letrat që ju shpërndahen pa shkatërruar. Me pak fjalë, nëse bankieri ose lojtari ka 8 ose 9 (të quajtura edhe natyrale), nuk tërhiqen më letra dhe pala në fjalë fiton. Më pas, tregtari do të mbledhë të gjitha letrat dhe fillon një raund i ri. 

Një kravatë në Baccarat

Vlen gjithashtu të theksohet se nëse totali për të dyja palët është i njëjtë, loja përfundon në barazim. E thënë thjesht, as bankieri dhe as lojtari nuk do të humbasin ose fitojnë bastin. 

Për më shumë mbi si të luajmë barracarat

Rregulli i Kartës së Tretë në bastet kryesore të Baccarat

Përpara se të zhyteni më thellë në lojën e baccarat-it, vjen një kujtesë e butë se rregullat e baccarat-it diktojnë se ku fillon pala e lojtarit. Pra, nëse zgjidhni anën e lojtarit dhe krijoni një të natyrshme, loja përfundon dhe fillon një raund tjetër. Dora e lojtarit qëndron gjithashtu nëse totali i pikëve është 7 ose 6. Por nëse totali i pikëve të lojtarit është midis 0 dhe 5, një kartë tjetër tërhiqet nëse ana e bankierit nuk ka një të natyrshme.

Po rregullat e kartës së tretë të bankierit? Tani, këtu gjërat ndërlikohen, sepse bankieri shkon i fundit. Nëse vlera e dorës së bankierit është 0, 1 ose 2, një kartë tjetër shpërndahet nëse ana e lojtarit nuk tregon një të natyrshme. Gjithashtu, bankieri merr një kartë shtesë nëse letra e tretë e lojtarit është 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ose 9. Ato qëndrojnë nëse letra e tretë e lojtarit është 8. Jo se të gjitha palët marrin një maksimumi 3 letra. 

Më poshtë është përmbledhja e plotë e rregullave të kartës së tretë të bankierit:

 • 0-1-2: bankier tërheq një kartë pavarësisht nga letra e tretë e lojtarit. 
 • 3: bankieri tërheq një kartë nëse letra e tretë e lojtarit është 8.
 • 4: bankieri barazon nëse lojtari merr një shtesë 2-3-4-5-6-7.
 • 5: bankieri barazon nëse lojtari merr një shtesë 4-5-6-7.
 • 6: bankieri barazon nëse lojtari merr një shtesë 6-7.
 • 7: bankieri qëndron.

Komisioni 'i lig' 5% i shtëpisë

Gjëja më e mirë për të luajtur baccarat është se loja ofron një nga skajet më të lëngshme të shtëpisë. Nëse vini bast në anën e bankierit, ju gëzoni një avantazh të ulët prej 1,09%. Nga ana tjetër, pala e lojtarit arrin maksimum me 1.24%, ku basti i barazimit është më i larti me 14.36%. Pra, qëndroni larg bastit të barazimit nëse doni të mbijetoni në baccarat.

Por pse lojtarët preferojnë anën e lojtarit pavarësisht nga skaji më i lartë i shtëpisë? Së pari, pala e bankierit ka një frekuencë goditjeje prej 50.6% krahasuar me 49.3% të lojtarit nëse faktorizoni një barazim. Edhe pse nuk ka ndonjë ndryshim domethënës, komisioni prej 5% për shtëpinë për të gjitha fitimet e basteve të bankierëve e bën atë jo tërheqës. Komisioni mund të jetë më i lartë ose më i ulët, në varësi të kazinosë. Dhe, sigurisht, edhe marzhet e vogla si diferenca 0.10% mund të ndikojnë në bankrollin tuaj në afat të gjatë.

Për lexim të mëtejshëm, këtu është një Udhëzues Baccarat për t'ju ndihmuar të fitoni më shumë vazhdimisht

Bastet më të zakonshme anësore të Baccarat

Përveçse e bëjnë lojën më interesante, bastet anësore të baccarat gjithashtu e bëjnë atë më të dobishme për të luajtur. Është e njohur që shumica e basteve anësore vijnë me shanse më të mëdha. Pra, pa u lodhur, më poshtë janë disa baste të zakonshme anësore të baccarat:

 • E gjitha e zezë ose e kuqe: ky bast standard anësor ka të bëjë me parashikimin që pala që zgjidhni do të ketë thjesht kartona të kuq (zemra dhe diamante) ose letra të zeza (lopata dhe shkopinj). Pagesa është përkatësisht 22:1 dhe 24:1.
 • Bonus me fat: Nëse parashikoni saktë se dora e bankierit fitues do të ketë një 6, ju gëzoni një pagesë masive 18:1. 
 • Ndeshja mbretërore: Ky bast është i zakonshëm në kazinotë me bazë tokësore. Parashikimi që dora e hapjes do të ketë një mbret dhe mbretëreshë ju jep një pagesë 75:1. 
 • Super 6: Nëse pala fituese e bankierit krijon një total prej 6, pagesa është 12:1. 
 • Dyshe 8: Siç lë të kuptohet emri, ky bast anësor fiton nëse parashikoni që të dyja duart hapëse do të kenë një 8. Pagesa është 15:1. 
 • Bonusi i Dragoit: Në këtë bast, do të duhet të parashikoni se natyralja do të fitojë me një diferencë specifike. Vini re se sa më i lartë marzhi, aq më i madh është pagesa. Gjithashtu, basti humbet nëse është tre pikë ose më pak. 
 • Dragoi 7: Nëse dora e bankierit fiton me tre letra me vlerë 7, ky bast ju jep një pagesë prej 40:1. 
 • Çifti perfekt: Ndonjëherë, ju mund të keni një palë gradash të ngjashme. Nëse kjo ndodh, pagesa është 25:1 nëse është i njëjti kostum ose 5:1 i një kostumi të ndryshëm.

konkluzioni

Nuk ka asgjë të komplikuar për të luajtur baccarat. Është, në fakt, një nga lojërat e pakta që nuk kërkojnë njohuri të veçanta për t'u luajtur. Por gjithmonë mbani mend se është një lojë e bazuar në fat. Pra, luani për argëtim dhe me një bankroll.

Të rejat e fundit

Revolucionizimi i kazinove në internet: lojëra me celular, shanse të rritura, siguri e përmirësuar dhe animacion 3D
2023-11-24

Revolucionizimi i kazinove në internet: lojëra me celular, shanse të rritura, siguri e përmirësuar dhe animacion 3D

Lajme