Lajme

April 26, 2021

Senati i Floridës propozon projekt-ligj për të krijuar një komision lojrash

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Shtetet e Bashkuara tregu i lojërave të fatit po përjeton shumë ndryshime kohët e fundit, me shtete si Florida që konsiderojnë fatura krejt të reja për t'i bërë bastet në shtet të sigurta për të gjithë. Më 7 prill 2021, Senati i Floridës publikoi një projekt-ligj ambicioz për të krijuar një organ rregullator për të mbikëqyrur të gjitha aktivitetet e lojërave të fatit në shtet. Siç pritej, projektligji ka pjesën e tij të drejtë të propozuesve dhe kundërshtarëve.

Senati i Floridës propozon projekt-ligj për të krijuar një komision lojrash

Trupi pesëanëtarësh

Sipas projektligjit (SPB 7080) të propozuar nga Senatorja Maria Sachs më 12 Prill 2021, ligji i ri do të krijonte një Komision Kontrolli të Lojërave në Florida për të mbikëqyrur të gjitha aktivitetet e lojërave të fatit brenda shtetit. Trupi do të përbëhej nga një stol prej pesë anëtarësh i emëruar nga guvernatori. Gjithashtu, anëtarët e komisionit do të ishin nga rrethe të ndryshme gjyqësore. Legjislacioni shton se organi i ri do të mbikëqyrë dhe rregullojë të gjitha aktivitetet e lojërave, si dhe do të zbatojë ligjet e lojërave.

Aktualisht, Departamenti i Lotarisë mbikëqyr të gjitha aktivitetet e lojërave të lotarisë, ndërsa Departamenti i Bujqësisë dhe Shërbimeve të Konsumatorit rregullon dhe regjistron specifike lojë promovime. Nga ana tjetër, Departamenti i Rregullimit të Biznesit dhe Profesionistit mbikëqyr operacionet e automateve, bastet pari-mutuel dhe dhomat e kartave. Miratimi i projektligjit të Senatit 1198 do të nënkuptonte që të gjitha detyrat e këtyre tre organeve në lidhje me lojërat e fatit do të transferoheshin tek entiteti i ri.

Reagimet e Senatit ndaj projektligjit të ri

Në një shfaqje mbështetjeje për projektligjin e Sachs, Kryetari i Dhomës, Steve Crisafulli, ra dakord se një organ mbikëqyrës i lojërave të fatit ishte jetik. Ai tha se biseda nuk ka të bëjë vetëm me licencimin, por krijimin e një organi fokusi i vetëm i të cilit do të jetë në çështjet e përditshme të lojërave. Ndërkohë, presidenti i Senatit, Wilton Simpson, u bëri thirrje senatorëve që të sigurojnë që të gjitha ligjet e shtetit të përditësohen në përputhje me realitetet aktuale të tregut të lojërave të fatit.

Por nuk kaloi shumë kohë pas paraqitjes së faturës në dyshemenë e shtëpisë, para se të haste në pengesa. Sipas Paul Seago, Drejtori Ekzekutiv i No Casinos Inc., shteti nuk ka nevojë për një burokraci më të madhe sepse nuk ka mjaftueshëm aktivitete të lojërave të fatit për të rregulluar. Fatkeqësisht për të, senatorët e miratuan njëzëri projektligjin. Tani është në pritje të nënshkrimit të guvernatorit Ron DeSantis.

Pozicioni i fisit Seminole

Sot, Komisioni i Lojërave Seminole menaxhon dhe rregullon të gjitha kazinotë dhe aktivitetet e tjera të lojërave të fatit në Florida. Është interesante se Fisi nuk figuron askund në faturë. Kjo mund të krijojë konfuzion në të ardhmen, duke pasur parasysh që trupi mban monopolin në industrinë e basteve sportive. Teorikisht, çdo libër sportiv dhe kazino online do të vazhdojë të aplikojë për licenca nga Fisi për të filluar marrjen e basteve.

Duke folur për ligjin e propozuar, senatori Travis Hutson, R-St. Augustine, i cili kryeson Komitetin e Industrive të Rregulluara të Senatit, tha se Fisi nuk është kundër krijimit të një komisioni lojrash. Ai vetëm shpreson që Fisi dhe Guvernatori të mund t'i zgjidhin problemet e tyre sa më shpejt që të jetë e mundur që industria e lojrave të shtetit të shohë ndonjë përparim domethënës.

Më parë, Simpson, presidenti i Senatit, kishte hartuar një plan për të grumbulluar më shumë se 650 milionë dollarë të ardhura nga lojërat duke i lejuar Tribe të operonte ruletë dhe mut në shtatë kazinotë e tyre. Ai gjithashtu propozoi që Fisit t'i jepet një licencë ekskluzive për të ofruar shërbime të kazinove online dhe basteve sportive. Në këmbim, Fisi do të ndante të ardhurat e tij me shtetin. Fatkeqësisht, ato bisedime nuk arritën askund.

E ardhmja e industrisë së lojërave të Floridës nëse projektligji bëhet ligj

Historia tregon se industritë e lojërave me një mbikëqyrës të vetëm rregullator janë të drejtuara në mënyrë më efikase dhe të sigurta. Me pak fjalë, lojtarët e industrisë së lojrave në Florida nuk kanë asgjë për t'u shqetësuar pas prezantimit të Komisionit të Kontrollit të Lojërave. Projektligji parashikon që komisioni të rifillojë përgjegjësitë e tij të plota më 1 korrik 2022.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme