Lajme

February 6, 2022

RDR2 Poker: Si të luani dhe të fitoni

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

ne vitin 2018, Rockstar Games vendosi t'i bëjë një tjetër homazh klasik kulturës së Perëndimit të egër përmes Red Dead Redemption 2. Ashtu si paraardhësi i tij, Red Dead Redemption i viteve 2010, kjo lojë i teleporton lojtarët në vitin 1899 dhe ndjek arratisjet e një të jashtëligjshëm, Arthur Morgan. Arthur përpiqet t'u mbijetojë forcave qeveritare dhe bandave rivale në këtë lojë të personit të parë dhe të tretë.

RDR2 Poker: Si të luani dhe të fitoni

Por këtu nuk ka të bëjë me të shtënat me armë aksion. Kjo lojë strehon të sajën poker RDR2 për të ngritur aksionet edhe më tej. Duke luajtur poker në RDR2 u paraqet lojtarëve një mënyrë të shkëlqyer për të fituar para të shpejta ndërsa shijojnë shfaqjen plot argëtim.

Por kjo është nëse dini si të luani poker në RDR2. Lexoni për të mësuar!

Ku të luani poker RDR2?

Përpara se të mësoni se si të luani lojën e integruar të pokerit, njihni vendndodhjet e lojës së tavolinës. Siç pritej, faqet janë të shumta në të gjithë hartën. Për shembull, mund të zhbllokoni kapitullin 2 të lojës dhe të përfundoni misionin "Kush nuk është pa mëkat". Në kthim, ju do të luani poker në një nga pesë vendet në Stacionin Flatneck. Predikuesi i dehur, Reverend Swanson, do të jetë gjithashtu në tryezë.

Lojtarët gjithashtu mund të luajnë poker në RDR2 kundër anëtarëve të tjerë të bandës Van der Linde në Main Camp. Vende të tjera për të luajtur përfshijnë Valentine, Blackwater, Tumbleweed dhe Saint Denis. Vini re se vendndodhjet si Stacioni Flatneck dhe Valentine kanë blerje më të ulëta, prandaj janë të përsosura për fillestarët. Nga ana tjetër, luani në Saint Denis ose Blackwater nëse jeni të sigurt për aftësitë tuaja në poker.

RDR2 Poker: Si të luani dhe të fitoni

Shën Valentini gjatë natës

Red Dead Redemption 2 Rregullat e Pokerit

Nëse keni luajtur poker në një kazino online më parë, nuk do të kishit asnjë problem për t'u vendosur në tryezën RD2R. Kjo për shkak se loja zbaton rregulla të ngjashme me Texas Hold'em të zakonshëm. Me fjalë të tjera, lojtarët përdorin dy letrat që u jepen për të krijuar një dorë fituese. 

Thënë kështu, raundi i lojës fillon pasi të kthehen letrat e tavolinës në qendër. Më pas, lojtarët mund të palosin dhe të lënë raundin ose të vënë bast disa çipa në varësi të asaj që kanë. Lojtarët gjithashtu mund të kontrollojnë dhe t'ia kalojnë bastin lojtarit tjetër ose ta rrisin nëse ka një bast në raundin aktual. Qëllimi juaj kryesor është të zvogëloni bankrollin e kundërshtarëve tuaj duke krijuar dorën më të lartë.

Renditja e dorës së pokerit në këtë mini-lojë shkon kështu:

  • Flush mbretëror – Krijimi i një dore me 10-JQKA të së njëjtës kostum.
  • Fluturim drejt – Të kesh pesë letra të përshtatshme të së njëjtës sekuencë, p.sh., 5-6-7-8-9.
  • Katër të një lloji – Katër letra me vlera të ngjashme si 9-9-9-J.
  • Shtëpi e plotë – Tre letra me vlerë të njëjtë dhe dy letra me vlerë të njëjtë, p.sh., 8-8-8-7-7.
  • Flush – Pesë letra të të njëjtit kostum.
  • Drejt – Pesë letra të njëpasnjëshme, por me kostume të ndryshme.
  • Tre të një lloji – Tre karta me vlera të ngjashme dhe dy karta me vlera të ndryshme si 5-5-5-3-2.
  • Dy palë – Dy letra të së njëjtës rang dhe dy letra me vlera të ngjashme të rangjeve të ndryshme, p.sh., 4-4-5-5-3.
  • Nje pale – Dy karta me vlera të ngjashme me tre karta me vlera të ndryshme, p.sh., 9-9-2-3-4.

Pas arritjes në raundin e fundit të basteve, ndodh një përballje ku secili lojtar zbulon letrat e tij. Kombinimi më i mirë me pesë letra është marrë nga kartat tuaja të vrimës dhe kartat e komunitetit, me dorën më të lartë që mban ditën.

Këshillë profesionale: Kur prisni veprimin tuaj, përdorni funksionin e përshtatshëm "Auto-Bet" për të paracaktuar veprimin tuaj të ardhshëm. Ju madje mund të anuloni veprimin e zgjedhur përpara se të vini në radhë për të vënë bast. 

RDR2 Poker: Si të luani dhe të fitoni

Red Dead Redemption 2 Poker Online

Si të fitoni një dorë pokeri RDR2

Së pari, asnjë strategji nuk mund të garantojë një fitore në asnjë ndeshje kumar. E thënë thjesht, pokeri bazohet kryesisht te fati, pavarësisht disa këshillave dhe trukeve për të rritur shanset tuaja për të fituar. Madje përkeqësohet me kundërshtarët dixhitalë, të cilët nuk mund t'i lexoni në mënyrë efektive emocionet e tyre.  

Por nuk janë të gjitha lajmet e këqija. Kur luani poker, të bësh bllof kur ke dorë të dobët është një strategji funksionale. Sidoqoftë, kjo strategji mund të rezultojë keq kur luani kundër profesionistëve me përvojë. Gjithashtu, luani shumë nëse keni një dorë të fortë dhe të gjithë kontrollojnë. Kjo mund të bindë lojtarët e tjerë të palosin. Një tjetër gjë, zgjidhni një tryezë tjetër nëse po kaloni një ditë të keqe në atë aktuale.

Mos harroni se pokeri RDR2 ka një modalitet me shumë lojtarë në internet. Kjo ju jep mundësinë e përsosur për të bërë bllof ndaj fitores. Edhe më mirë, mund të krijoni një tryezë private dhe të luani me miqtë tuaj të ngushtë. Për ta bërë këtë, futni një shirit me një tavolinë pokeri dhe mbani butonin katror/X. Tani vazhdoni të ftoni miqtë tuaj dhe shijoni lojën së bashku.

Gati për të luajtur?

Të luash poker në RDR2 është argëtuese. Kjo ju jep një frymëmarrje shumë të nevojshme nga shkatërrimi dhe vrasja e pakujdesshme në lojë. Gjithashtu, ju mund të fitoni disa monedha për të rritur biznesin tuaj të kaubojve nëse jeni me fat.

Por kjo nuk është një çështje e lirë për të gjithë. Çdo lojë ka një blerje të vogël prej 1$ deri në 5$. Siç u tha më parë, shuma varet nga vendndodhja dhe kompleksiteti i nivelit të lojës. Por sa më shumë të paguani, aq më i lartë është shpërblimi. Pra, shkoni përpara dhe fitoni një dorë. Thjesht mos e qëlloni një kundërshtar kur humbni!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme
2024-04-18

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme

Lajme