Lajme

November 14, 2023

Poker Online vs Standard Poker - Cili është ndryshimi?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Dëshironi të luani poker por nuk keni dëshirë të shkoni në kazino? Epo, duhet të provoni pokerin në internet. Ndoshta është anasjelltas, dhe ju dëshironi një përvojë më emocionuese se pokeri në internet. Ju gjithmonë mund të shkoni në një kazino të vërtetë dhe të përjetoni një lojë emocionuese pokeri. 

Poker Online vs Standard Poker - Cili është ndryshimi?

Pavarësisht nga situata juaj, si pokeri online ashtu edhe pokeri standard kanë disa dallime që mund të ndihen si një surprizë për këdo që kalon nga njëri në tjetrin. Për ta bërë atë tranzicion më të lehtë për ju, këtu është një listë e të gjitha ndryshimeve kryesore midis pokerit në internet dhe pokerit standard. 

Rregullat e Pokerit

Së pari, le të flasim për dallimet e lojës. Për fat të mirë, rregullat e një loje të rregullt pokeri dhe rregullat e pokerit në internet janë të njëjta. Ju do të fitoni me duar të veçanta në një lojë pokeri, pavarësisht nëse është versioni standard në kazino apo versioni online në kompjuterin tuaj. 

Dallimet themelore të lojës

Me këtë u tha, ka një ndryshim midis pokerit në internet dhe pokerit standard në mënyrën se si luani lojën aktuale. Ndërsa luani poker të rregullt, ju jeni në një tryezë të vërtetë pokeri brenda një kazinoje. Gjithashtu, ju mund të mbani patate të skuqura dhe letrat tuaja duke përdorur duart tuaja në poker standard. Për të bërë disa lëvizje, përdorni gjestet e duarve. 

Nga ana tjetër, me pokerin online, ju jeni ulur në komoditetin e shtëpisë tuaj ose të çdo vendi që preferoni. Ju mund të jeni në një hotel, në një festë ose në shtratin tuaj dhe ende të luani një lojë poker në internet. Ndoshta është një nga tiparet më tërheqëse të pokerit në internet dhe gjithashtu pse një ton njerëzish po kalojnë në poker online nga pokeri standard.

Nëse dëshironi të bëni një lëvizje në një lojë pokeri në internet, duhet të përdorni miun dhe të filloni të klikoni në vend që të përdorni gjestet e duarve. Ju gjithashtu nuk do të jeni në gjendje t'i mbani letrat në dorë ose patate të skuqura. Nëse dëshironi të shtoni më shumë çipa në tryezë, do t'ju duhet ta bëni këtë duke përdorur edhe miun.

Tregtari kundrejt ofruesit të softuerit

Një tjetër ndryshim i madh midis pokerit në internet dhe pokerit standard është mënyra se si u shpërndahen letrat lojtarëve dhe si përzihen ato. Për pokerin standard, është tregtari që i jep secilit lojtar letrat e tij. Është gjithashtu tregtari që përzien letrat. Disa kazino kanë gjithashtu tavolina me makineri përzierjeje që përziejnë letrat. 

Nga ana tjetër, nuk ka asnjë tregtar në pokerin online, në pjesën më të madhe. Kartat u shpërndahen lojtarëve që përdorin softuerin. Letrat në një lojë pokeri në internet nuk kanë nevojë për ndonjë përzierje, sepse pokeri në internet përdor një softuer gjenerues të numrave të rastësishëm që gjeneron letra në mënyrë të rastësishme dhe më pas cakton letra për të gjithë lojtarët. 

Niveli i aftësive të kundërshtarëve

Meqenëse të luash një lojë poker në internet është kaq e lehtë dhe praktikisht mund ta bësh atë kudo për sa kohë që ke një laptop ose një smartphone dhe një lidhje interneti, shumë njerëz kanë filluar të kalojnë nga poker standard në poker online. 

Megjithatë, shumica e lojtarëve që bënë këtë tranzicion janë ata që luajnë rregullisht. Ka kuptim që një lojtar pokeri që luan poker pothuajse çdo ditë do të donte të kalonte në lojën online sepse duke luajtur poker në një kompjuter është shumë më e lehtë sesa të luash poker në një kazino të vërtetë çdo ditë. 

Një nga rezultatet e këtij tranzicioni është se lojërat e pokerit në internet kanë lojtarë shumë të aftë. Ju do të duhet të përballeni me kundërshtarë shumë më të mirë ndërsa luani poker online. Nuk do të shihni shumë lojtarë që bëjnë gabime në një lojë pokeri në internet. 

Nga ana tjetër, shumica e lojtarëve në një tryezë standarde pokeri janë atje për t'u argëtuar dhe për t'u shoqëruar me lojtarë të tjerë. Lojtarët në tavolinat e pokerit në kazino janë shumë më të relaksuar, që do të thotë se ka të ngjarë që ata të bëjnë gabime. 

Për këtë arsye, ju do të keni shanse më të mira për të fituar në një lojë të rregullt pokeri, veçanërisht nëse jeni duke luajtur me kujdes dhe duke shmangur gabimet. 

Disponueshmëria e informacionit

Siç e kemi përmendur tashmë, ju duhet të jeni në një tryezë pokeri në një kazino për të luajtur poker standard, por ju mund të luani poker online në shtëpinë tuaj. Pra, me pokerin në internet, ju nuk mund të shihni fytyrat dhe shprehjet e lojtarëve të tjerë, sepse në fakt nuk jeni përballë tyre. 

Nëse keni luajtur poker të rregullt për një kohë të gjatë në kazino, me siguri përqendroheni shumë në shprehjet e fytyrës së lojtarëve të tjerë për të gjykuar nëse ata po bëjnë bllof. Ndërsa mund të mos jetë një komponent kryesor i strategjisë së një lojtari pokeri, ai është një informacion i vlefshëm. Shumë lojtarë japin shprehje të caktuara ndërsa gënjejnë, të cilat ju mund t'i përdorni në avantazhin tuaj. 

Kjo mungesë informacioni është një nga ndryshimet më të dukshme midis pokerit të rregullt dhe atij online. Megjithatë, kjo do të jetë e dukshme vetëm nëse kaloni nga pokeri i rregullt në poker online.

Madhësitë e basteve

Meqenëse lojtarët në një tryezë pokeri janë zakonisht shumë më të qetë se lojtarët në pokerin online, shpesh do të shihni madhësi shumë më të mëdha bastesh në një tryezë pokeri sesa në pokerin online. Lojtarët e pokerit në internet janë shumë më seriozë në lidhje me lojën dhe rrallë do të shihni një madhësi të hapur të rritjes në internet mbi 3x ose 4x. 

Nga ana tjetër, kur luani poker standard, është mjaft e zakonshme të shohësh një rritje të hapur që është deri në 5x apo edhe 7x. Në disa raste, mund të jeni gjithashtu në gjendje të dëshmoni një rritje të hapur prej 10x, gjë që është pothuajse e pamundur të shihet në një lojë pokeri në internet. 

Ndërsa disa njerëz mund të mos e mendojnë këtë si një ndryshim të madh, madhësitë më të mëdha të ngritura të hapura në fakt bëjnë një ndryshim të madh në mënyrën se si dikush do t'i qaset lojës. Meqenëse rritja e hapur është më e madhe në pokerin e rregullt, do të shihni një ndryshim masiv në madhësitë e stivit sapo loja të përparojë. 

Ritmi i lojës së pokerit

Një nga ndryshimet kryesore që kushdo që kalon nga poker online në poker standard ose anasjelltas do të vërejë menjëherë është ritmi i lojës. Pokeri standard është shumë më i ngadalshëm se pokeri në internet.

Puna është se me pokerin e rregullt, ju keni tregtarë që përziejnë dhe shpërndajnë letrat. Gjithashtu, ju vendosni fizikisht patate të skuqura në tavolinë nëse dëshironi të rrisni bastin. Lojtarët në pokerin e rregullt zakonisht duhet të merren me shpërqendrime, si muzika që luhet në sfond ose disa njerëz të tjerë që flasin me njëri-tjetrin. E gjithë kjo humbet kohë, gjë që ngadalëson ritmin e lojës. Ju mund të prisni jo më shumë se 30 duar në orë në poker standard. 

Nga ana tjetër, pokeri në internet nuk duhet të merret me të gjitha këto çështje. Kartat u shpërndahen lojtarëve me vetëm një klik. Gjithashtu, lojtarët e pokerit në internet kanë më pak shpërqendrime për t'u marrë. E gjithë kjo e bën pokerin në internet një lojë shumë më të shpejtë, me lojëra që rregullisht kalojnë 60 duar në orë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme