Lajme

September 27, 2021

Pikëpamja e përgjithshme e tregut global të kazinove në internet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Sipas numrave nga Statista, vlera e tregut global të kazinove në internet në vitin 2020 ishte 227 miliardë dollarë. I njëjti raport thotë se kishte më shumë se 4,800 ndërmarrje biznesi që punësonin më shumë se 1 milion njerëz në atë vit.

Pikëpamja e përgjithshme e tregut global të kazinove në internet

Gjeografikisht, tregu evropian është më i madhi, me një pjesë të tregut prej 52%. Rajoni i Paqësorit të Azisë është një tjetër treg i madh lojrash për shkak të destinacioneve të njohura të lojërave si Makau dhe Singapori. Dhe, sigurisht, Amerika e Veriut e mban veten, falë pranisë së kazinove të njohura në Las Vegas.

Tendencat dhe nxitësit në rritjen e tregut

Ekziston një arsye pse lojtarët po luajnë lojëra kazino në internet me shumicë. Së pari, ekziston faktori i komoditetit. Natyrisht, do t'ju duhet një telefon celular ose kompjuter me një lidhje interneti për të luajtur lojra kazino online.

Me pak fjalë, nuk keni nevojë të luani lojëra personalisht kur mund t'i keni gjithçka në shtëpi. Nuk është çudi që 17% e 1.6 miliardë lojtarëve ndërkombëtarë luajnë online, sipas raporteve.

Një tjetër prirje kryesore në industrinë e kazinove në internet me rritje të shpejtë është përdorimi i pagesave me kriptomonedhë. Në mënyrë tipike, kazinotë më të mira në internet lejoni lojtarët të depozitojnë dhe të tërheqin duke përdorur monedha dixhitale si Bitcoin, Dogecoin, Litecoin dhe më shumë.

Nëse nuk keni përdorur kurrë monedha dixhitale për të luajtur lojëra kazino, atëherë ju mungon shumë. Së pari, monedhat virtuale ju ekspozojnë ndaj tarifave të ulëta të transaksionit pasi nuk ka banka apo ndërmjetës. Gjithashtu, kumari me monedha dixhitale është anonime dhe më i shpejtë në krahasim me lojërat e fatit tradicional.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, lojërat në cloud, të quajtura ndonjëherë lojëra si shërbim, kanë revolucionarizuar shumë industrinë. Me lojërat cloud, lojtarëve u duhet vetëm një lidhje e besueshme në internet dhe argëtohen pa blerë pajisje të shtrenjta. Në përgjithësi, ka shumë nxitës të industrisë në industrinë në rritje të kazinove në internet.

Barrierat për rritjen e tregut

Një gjë është e sigurt; industria e kazinove online ende nuk ka arritur kulmin e saj. Sfida kryesore që prek këtë industri janë çështjet e ndryshme ligjore në juridiksione të ndryshme. Ndërsa shumica e vendeve janë miqësore me kazinotë tokësore sepse ato promovojnë turizmin, historia është e ndryshme me kazinotë në internet. Disa vende si SHBA, India, Kamboxhia dhe Japonia janë të vakëta ndaj lojërave të fatit në internet.

Ndërkohë, përdorimi i kriptomonedhës është ende një temë e nxehtë midis palëve të interesuara të industrisë. Ndërsa shumica ofrojnë një ose dy pagesa me monedha dixhitale, shumë janë skeptikë për këtë pagesë. Por për mbrojtjen e tyre, paqëndrueshmëria e kriptomonedhës është një problem. Për shembull, Bitcoin (BTC) ka tregtuar midis 30 mijë dhe 65 mijë dollarë vetëm këtë vit.

Dhe siç pritej, Covid-19 ka goditur kaq shumë tregun global të kazinove dhe basteve sportive. Shumica e kazinove me bazë tokësore mbyllën dyqanet në fillim të pandemisë, me pothuajse të gjitha ngjarjet sportive të pezulluara. Por edhe pse shumica e lojtarëve lëvizën në internet, shifrat nuk kanë qenë aq të forta sa më parë. Kjo ndoshta për shkak se lojtarët po përballen gjithashtu me kohë të vështira financiare.

Mundësitë e së ardhmes

Duke parë vitin 2021 e më pas, potenciali i lojërave të kazinove në internet do të rritet dhjetëfish. Kjo është kryesisht për shkak të rritjes së penetrimit të internetit në nivel global të shoqëruar me urbanizimin e shpejtë. Aktualisht, shpërndarja e 5G po rritet, me qytete të mëdha të njohura në mbarë botën tashmë të lidhura. Dhe kjo nuk harron se lidhja Wi-Fi është më e zakonshme në zonat e largëta se kurrë më parë.

Përveç kësaj, shumica e vendeve po ndërmarrin hapat e nevojshëm për legalizimin e kazinove në internet. Në Nju Jork, për shembull, Guvernatori Cuomo njoftoi së fundmi planet për të licencuar kazino të shumta në internet në shtet. Në të gjithë Evropën, Ukraina, Greqia dhe Gjermania janë disa nga vendet që kanë rishikuar ligjet e tyre të lojërave të fatit në vitin 2020 për të përfshirë bastet online.

Në përgjithësi, rritja e industrisë së kazinove në internet nuk do të ngadalësohet së shpejti. Teknologjitë e përmirësuara së bashku me hapjen e tregjeve më të rregulluara ka të ngjarë të sjellin më shumë zgjerim në të ardhmen. Industria e lojrave online është padyshim plot surpriza.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme