Lajme

May 21, 2022

Një përmbledhje e thjeshtë e strategjive popullore të ruletës

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

A ju pëlqen të luani ruletë në internet? Atëherë mund të keni vështirësi për të gjetur një përgjigje nëse ka strategji të suksesshme të basteve në ruletë për të përmirësuar rezultatet. Sinqerisht, nuk ka asgjë si një strategji të suksesshme në ruletën në internet për para të vërteta.

Një përmbledhje e thjeshtë e strategjive popullore të ruletës

Ndryshe nga lojërat e bazuara në aftësi si poker dhe blackjack, rezultatet e basteve të ruletit bazohen thjesht te fati. Megjithatë, disa strategji ruletë kanë rezultuar efektive deri më tani. Pra, ky udhëzues zbërthen disa strategji të njohura të ruletit dhe se si funksionon secila prej tyre. Bëjeni gati fletoren tuaj!

Zgjedhja e një strategjie bastesh në ruletë

Përpara se të hulumtoni në strategjitë më të mira të basteve, është së pari thelbësore të mësoni se si të zgjidhni një sistem bastesh. Më poshtë është një përmbledhje e shkurtër:

  • Progresive ose jo progresive: Sistemet e basteve të ruletës në përgjithësi vijnë në dy lloje kryesore; progresive dhe jo progresive. Ju duhet të përcaktoni stilin tuaj të lojës përpara se të vendosni për secilën kategori.
  • Lloji i lojës: Ky është padyshim faktori më kritik për t'u marrë parasysh. Rrotat e ruletës në internet mund të vijnë në variante amerikane ose evropiane. Shmangni të parën sepse buza e shtëpisë është pothuajse dyfishi i asaj që do të merrni me të dytën.
  • Bankrolli juaj i basteve: Madhësia e bankrollit tuaj të basteve ka shumë rëndësi, pavarësisht nga sistemi i basteve që zgjidhni. Pra, krijoni një bankroll mjaft të madh për të përfituar sa më shumë nga këto strategji bastesh. 
  • Llojet e basteve: Ruleta ka baste të ndryshme, secila me skajet e shtëpisë dhe pagesat e ndryshme. Pra, për të aplikuar me sukses sistemet e basteve, mësoni disa gjëra rreth basteve të ruletit dhe cilat prej tyre janë më fitimprurëse për t'u luajtur.

Sistemet më të mira të basteve të ruletës në internet

Tani, kjo është pjesa më e lëngshme që keni pritur. Shtrëngoj!

Sistemi Martingale

Sistemi i basteve Martingale është padyshim strategjia më e njohur e basteve në ruletë në internet. Ajo u shpik në shekullin e 18-të nga një pronar kazino britanik i quajtur John Henry Martindale, prandaj emri sistemi Martingale.

Duke thënë këtë, sistemi Martingale është një sistem progresi pozitiv ku lojtarët rrisin madhësinë e basteve të tyre pas çdo humbjeje. Kjo vazhdon derisa të regjistroni një fitore dhe të rikuperoni paratë e humbura dhe një fitim të vogël. Pastaj, ju ktheheni në shumën fillestare të bastit. 

Megjithëse tingëllon mirë në letër, sistemi Martingale mund t'ju dërgojë lehtësisht te pastruesit nëse fati nuk është në anën tuaj. Gjithashtu, kjo strategji bastesh ka nevojë për një bankroll të madh për t'i bërë ballë humbjeve të gjata.

Për këtë arsye, përdorni këtë sistem të basteve të ruletit në internet vetëm në baste të jashtme me para. Edhe bastet e parave paguajnë në një raport 1:1, që do të thotë se keni rreth 50% shanse për të fituar. Pra, në përgjithësi, sistemi Martingale është disi i rrezikshëm.

Sistemi D'Alembert

Nuk ju pëlqen ideja për të rritur kufirin tuaj të basteve sa herë që humbni? Nuk ka problem, sistemi D'Alembert do t'ju zgjidhë. Është e kundërta e sistemit Martingales, që do të thotë se ju ulni bastet tuaja pasi të keni fituar një. 

Strategjia e basteve D'Alembert është perfekte për baste të jashtme me para të barabarta, ashtu si sistemi Martingale. Kjo bazohet në idenë se ju mund të fitoni pothuajse gjysmën e kohës. Me fjalë të tjera, ju fitoni të njëjtin numër bastesh të parave të barabarta sa humbisni. 

Këtu janë rregullat bazë në këtë sistem bastesh; zgjidhni një shumë bast, mundësisht më pak se 5% e totalit të bankrollit. Më pas, zgjidhni llojin e bastit tuaj, qoftë tek/çift, i kuq/e zi apo 19-36/1-18. Më pas, zbrisni një njësi nga shuma e bastit tuaj sa herë që fitoni dhe shtoni një njësi sa herë që një bast humbet. 

Siç mund ta shihni, D'Alembert është relativisht i thjeshtë për t'u kuptuar dhe nuk ha përmes bankrollit tuaj më shpejt se sistemi Martingale. Por mbani mend gjithmonë se skaji i shtëpisë është gjithmonë në sfond për të ndaluar seancat tuaja të lumtura.

Sistemi Fibonacci

Së fundi, merrni parasysh sistemin Fibonacci, një sistem progresion negativ. Këtu, ju rritni aksionet tuaja pas një basti të humbur. Ashtu si të tjerët, ky sistem është i përsosur për baste me para. Lojtarët e lojërave në internet mund të përdorin gjithashtu sistemin Fibonacci për baste si kalimi dhe moskalimi. 

Sistemi Fibonacci bazohet në sekuencën tipike Fibonacci, e cila shkon si 1 – 1 – 2 – 3 – 5 – 8 – 13 – 21 – 34 – 55 – 89 – 144 – 233 – 377 – 610 – 987.

Pra, si funksionon ky sistem? Përpara se të përdorni këtë sistem bastesh rulete, vendosni se çfarë do të vendosni për njësi. Siç u tha më parë, më pak se 5% e bankroll tuaj është mjaft e mirë, megjithëse kufiri optimal është 2%. 

Më poshtë është se si funksionon sistemi Fibonacci:

Bast ($)

Rezultati

Bilanci ($)

1

Humbje

-1

1

Humbje

-2

2

Humbje

-4

3

Humbje

-7

5

Humbje

-12

8

Fito

+4

Ky sistem bastesh mund të duket i lidhur ngushtë me sistemin Martingale. Megjithatë, nëse humbni të njëjtin numër bastesh në sistemin Martingale, banka juaj e vogël pothuajse nuk do të jetë më.

konkluzioni

Shihni, sistemet e basteve të ruletit ndryshojnë, megjithëse asnjë nuk garanton sukses. Ky shkrim tregon se sistemi Martingale është sistemi më i rrezikshëm i basteve, megjithëse është çuditërisht më i popullarizuari. Por cilido sistem bastesh që zgjidhni, përdorni gjithmonë një bankroll dhe luani për argëtim.

Të rejat e fundit

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave
2023-11-15

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave

Lajme