Lajme

February 7, 2021

Lojëra kundër kumarit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Lojërat dhe bixhozi në shtëpi janë aktualisht një aktivitet i njohur argëtimi, falë rritjes së teknologjisë së internetit. Sidoqoftë, ka kaq shumë konfuzion rreth këtyre dy termave. Ndërsa disa mund të argumentojnë se lojërat dhe bixhozi janë të njëjta, të tjerët thonë se ka një ndryshim të dukshëm. Por a ka vërtet ndonjë ndryshim midis lojërave të fatit dhe kumarit? Ky artikull hedh një vështrim më të mprehtë!

Lojëra kundër kumarit

Çfarë është lojëra?

Inovacioni i parë i lojërave online filloi më shumë se 50 dekada më parë. Megjithatë, 30 vjet më vonë, industria e iGaming mori një përparim të jashtëzakonshëm kur teknologjia filloi të merrte formë në vitet '90 dhe në fillim të viteve 2000.

Pra, çfarë është saktësisht loja? Ndërsa lojtarët kërkojnë aftësi të jashtëzakonshme të lojërave, nuk mund të thuhet e njëjta gjë për kumarin, në varësi të mënyrës se si e shikoni atë. Në asnjë sekret që lojrat kërkojnë aftësi dhe njohuri për të pasur sukses. Kjo për shkak se lojtarët duhet të zhvillojnë zgjidhje unike për sfidat e paraqitura nga zhvilluesi i lojës.

Sot, videolojërat janë forma më e njohur e lojërave në internet që mund të gjeni. Edhe pse kompjuterët dhe konsolat janë platformat e preferuara të lojrave për shkak të ekraneve të mëdhenj, telefonat celularë dhe tabletët po arrijnë shpejt. Këto pajisje të vogla por të fuqishme i lejojnë lojtarët të shkarkojnë lojëra direkt nga dyqanet e aplikacioneve dhe të shijojnë lojërat kudo dhe në çdo kohë.

Çfarë është bixhozi?

Siç u përmend më lart, kumari mbështetet kryesisht në fat dhe probabilitet. Në këtë rast, një lojtar duhet të vendosë para në një lojë ose ngjarje sportive specifike. Për fat të mirë, bixhozi nuk ka të bëjë vetëm me hedhjen e gurëve në shkurre, me shpresën për të goditur diçka. Me një strategji të duhur, lojtarët mund të rrisin shanset e tyre për të fituar lojërat. Vetëm mos harroni se shtëpia fiton gjithmonë në fund.

Më poshtë janë llojet më të njohura të lojërave për të luajtur në shumicën e kazinove në internet dhe në tokë:

  • Video lojëra elektronike – Makinat e fatit në internet i lejojnë lojtarët të rrotullojnë bobinat dhe simbolet e ndeshjes për të marrë një çmim. Zakonisht, shumica kanë tema të njohura si magjia, aventura, klasike etj. Më e mira nga të gjitha, lojërat elektronike të videove vijnë me një bollëk promovimesh bonus.

  • Poker – video pokeri është një lojë online me letra ku një lojtar vë bast mbi një dorë specifike që është më e mira për rregullat e lojës. Në mënyrë tipike, lojërat e pokerit vijnë me konfigurime të ndryshme në kuvertë, numrin e letrave dhe numrin e shpërndarë ballë lart/poshtë.

  • Ruletë - është një lojë e lashtë kazino që gjurmon historinë e saj në shekullin e 18-të të Francës. Ruletë është një fjalë franceze për "rrotën e vogël". Në këtë lojë, lojtarët mund të bastojnë në një numër të vetëm, numra të shumtë, ngjyra të kuqe ose të zeza, numra tek ose çift, ose numra të ulët ose të lartë.

  • Blackjack – Blackjack është një lojë popullore tavoline për krahasimin e letrave midis tregtarit dhe lojtarëve. Me fjalë të tjera, lojtarët blackjack konkurrojnë kundër bankierit dhe jo mes tyre. Ju mund ta luani lojën me letra të vetme ose të shumta të kuvertës.

  • Bakarat – Baccarat ose Baccara është një lojë e njohur me letra e disponueshme në shumicën e kazinove të rregulluara në internet. Ashtu si blackjack, loja ka të bëjë me krahasimin e kartave të shpërndara nga bankieri dhe lojtari. Rezultati mund të jetë ose fituesi i lojtarit ose i bankierit ose një barazim.

    A ka vërtet ndonjë ndryshim midis lojërave të fatit dhe lojërave?

    Dallimi kryesor midis lojërave të fatit dhe lojërave të fatit qëndron në aspektin financiar të gjërave. Por për aq sa lojërat nuk kërkojnë domosdoshmërisht ndonjë fond për t'u shijuar, disa lojëra mund të kenë nevojë për blerje përmes aplikacionit për të zhbllokuar veçori shtesë. Gjithashtu, kumari pa ndonjë aftësi dhe njohuri mund të përfundojë duke shteruar bankrollin tuaj.

Për shkak të këtyre arsyeve, fjala "lojëra" është shpesh e përhapur në botën e kazinove dhe basteve sportive. Për shembull, Autoriteti i Lojërave të Maltës (MGA) rregullon të gjitha aktivitetet e lojërave të fatit në Maltë. Tani, ky është një tregues i qartë i marrëdhënies së ngushtë midis lojërave të fatit dhe lojërave të fatit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?
2023-12-13

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?

Lajme