Lajme

July 9, 2022

Ligjet e lojërave të fatit në internet: Pse është i paligjshëm kumari?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Luajtja e lojërave të kazinosë është një prekje e ekranit larg, falë teknologjive celulare dhe të internetit. Por edhe pse kumari në internet është i ligjshëm në shumicën e shteteve, disa vende ende mbajnë një qëndrim të ashpër ndaj këtij aktiviteti. Pra, pse kumari është i paligjshëm në këtë ditë dhe epokë? A ka arsye të vlefshme për ta kriminalizuar këtë veprimtari?

Ligjet e lojërave të fatit në internet: Pse është i paligjshëm kumari?

Ku janë të paligjshme kumari?

Realiteti i vështirë është se kumari është i paligjshëm në shumë vende, megjithëse shumica po bëjnë përparim domethënës në këtë fushë. Dhe madje edhe në zonat legale të lojërave të fatit, rregullat mund të jenë aq të rrepta sa mund të trembin disa operatorë. Në MB, për shembull, kumari nëpërmjet kartave të kreditit dhe kumari VIP është i paligjshëm sipas ligjeve të reja nga UKGC.

Duke kaluar në SHBA, bastet mbeten një temë ndarëse në shumicën e shteteve. Në vitin 2018, Gjykata e Lartë e vendit vendosi kundër PASPA (Akti për Mbrojtjen e Sporteve Profesionale dhe Amatore), i cili e kishte kriminalizuar lojën e fatit në vitin 1992. Por edhe me atë vendim historik, shtetet individuale po zvarriten për legalizimin e lojërave të fatit. Aktualisht, bixhozi është i ligjshëm në 18 shtete, ku shumica e ligjeve mbulojnë vetëm bastet sportive.

Në Kanada, lojtarët mund të aksionojnë në ngjarje sportive në çdo titullar me një licencë të lëshuar nga qeveria. Komisioni i Lojërave Kahnawake rregullon tregun e basteve. Por si homologët e tyre në SHBA, faqet kanadeze të lojërave nuk ofrojnë lojëra kazino online. Pra, në përgjithësi, varet nga ju ligjet lokale të lojërave të fatit

Pse lojërat e fatit janë të paligjshme në disa vende?

Puna është se vende të ndryshme kanë arsye të ndryshme për të kriminalizuar lojërat e fatit brenda kufijve të tyre. Më së shumti zbret në këndvështrimin e tyre social dhe kulturor të aktivitetit. Më poshtë janë disa nga arsyet:

Lojëra e fatit për të mitur:

Kumari i të miturve është një problem që shqetëson industrinë e lojërave të fatit. Ndërsa shumica e kazinove bëjnë pjesën e tyre për të parandaluar këtë ves, disa qeveri shpesh e ndalojnë këtë aktivitet. 

Pastrim parash:

Kazinotë, veçanërisht ato me bazë tokësore, janë destinacione të nxehta për pastrimin e parave. Disa lojtarë përdorin para të pista vetëm për të arkëtuar si çek ose Bitcoin dhe pretendojnë se paratë janë të pastra. 

Besimet fetare dhe sociale:

Opinionet fetare rreth lojërave të fatit në internet ndryshojnë, megjithëse ekziston një marrëveshje e përbashkët për bastet. Bixhozi aktualisht është i paligjshëm në pothuajse të gjitha vendet islame, me dënime të rënda për këdo që shkon kundër ligjit. Katari, Brunei dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë shembuj të mirë. 

Varësia nga kumari:

Pa rregullimin e duhur, varësia nga kumari mund të jetë një problem real në shumicën e vendeve. Për shembull, ligjvënësit kamboxhianë miratuan Aktin e Shtypjes së Kumarit në 1996 për të kriminalizuar aktivitetin dhe për të kufizuar problemin e lojërave të fatit. 

A mund të luani bixhoz në internet në vendet ku kumari është i paligjshëm?

Interesant është fakti se askush nuk është ndjekur penalisht deri më tani për lojëra të paligjshme të fatit në internet. Kjo do të thotë që lojtarët mund të luajnë kumar në internet dhe t'i shpëtojnë. Për shembull, ligji lë një shteg për bastorët që të luajnë në faqet e lojërave të fatit në internet në Japoni, Indi dhe Kamboxhia. Pra, për ta thënë thjesht, shumica e vendeve ende mbeten prapa kur bëhet fjalë për ligjet që mbulojnë lojërat e fatit në internet. Operatorët e përdorin këtë gabim për të pranuar lojtarë, qoftë edhe nga SHBA.

Por nëse këmbëngulni për të luajtur kumar në një faqe në det të hapur, sigurohuni që një organ ligjor ta licencojë atë. Disa emra të besueshëm përfshijnë Komisioni i lojërave të fatit në Mbretërinë e Bashkuar, Komisioni i Lojërave Kahnawake, Autoriteti Suedez i Lojërave, Curacao e-Gaming dhe Malta Gaming Authority (MGA). Kazinotë në internet me këto licenca janë të ligjshme dhe të besueshme. 

Pse nxitoni për të legalizuar lojërat e fatit?

Ndjekësit e mprehtë të lajmeve të lojërave të fatit e dinë se shumë vende po e legalizojnë këtë praktikë. Në Evropë, disa vende si Gjermania, Holanda dhe Ukraina kanë rihapur tregjet e tyre të lojërave të fatit pas rishikimit të ligjeve. Sa i përket SHBA-së, shtete si Oklahoma, Maine, Karolina e Jugut dhe Kentaki po diskutojnë ligjet e lojërave të fatit. 

Pra, pse po përqafojnë papritmas lojërat e fatit? E thjeshtë, të ardhura! Me koston e lartë të jetesës globalisht, qeveritë përballen me aktin e ndërlikuar balancues të rritjes së të ardhurave nga taksat pa i shtyrë qytetarët e tyre në kufi. Si të tillë, shumica e tyre miratojnë ligje pro-bixhozit për të rregulluar operatorët në treg. Kjo bëhet një situatë e favorshme për qeverinë, lojtarët dhe operatorët.

A janë të tatueshme fitimet e lojërave të fatit?

Në varësi të juridiksionit të lojërave të fatit, fitimet mund të jenë të tatueshme ose jo të tatueshme. Në Mbretërinë e Bashkuar, tatimtari nuk mbledh asnjë të ardhur nga lojtarët, edhe nëse fitoni një xhekpot prej 100 milionë dollarësh. Në vend të kësaj, kazinoja paguan një taksë 15% mbi të ardhurat e tyre totale nga lojërat e fatit. Mendimi bazë është i thjeshtë; bastorët humbin më shumë se sa fitojnë. Dhe nga rruga, shtëpia fiton gjithmonë!

Por në SHBA, fitimet e lojërave të fatit janë të tatueshme. Lojtarët raportojnë në IRS fitimet e tyre në lojërat e fatit në garat me kuaj, baste sportive, kazino dhe llotari. Kazinoja zbret automatikisht 24% të fitores suaj dhe ia kthen atë tatimorëve. Akoma më keq, IRS nuk do t'ju ndjekë për të zbuluar se çfarë keni fituar. 

E ardhmja është e ndritur!

Zhvillimet aktuale në industrinë e lojërave të fatit në internet dëshmojnë se industria do të bëhet më e madhe dhe më e mirë. Qeveritë e rregullojnë këtë industri për ta bërë atë më të sigurt dhe për të gjeneruar të ardhura shumë të nevojshme. 

Por nëse nuk ka lëvizje në zonën tuaj, mos hezitoni luani në një kazino të licencuar në det të hapur. Shmangni përdorimin e VPN, pasi kazinoja do t'ju arrijë herët a vonë. Disa madje do të pezullojnë llogarinë tuaj të kazinosë me ndonjë fitim në të.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme
2024-04-18

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme

Lajme