Lajme

September 24, 2020

Ligjet e lojërave të fatit në internet në Norvegji

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Kumari ka qenë një formë e zakonshme argëtimi në mbarë globin. Popullariteti i tij ka qenë një shkak për shqetësim në mesin e shumë qeverive dhe organeve rregullatore. Me praninë e internetit, shumë të rritur po shijojnë komoditetin e kazinove online. Megjithatë, ligjshmëria e lojërave të fatit në internet varet nga direktivat kombëtare ose shtetërore.

Ligjet e lojërave të fatit në internet në Norvegji

Për shumë rajone, entuziastët e lojërave të fatit i njohin faqet e internetit ku duhet të hyjnë për t'u përfshirë në lojëra online, por situata është e ndryshme në Norvegji. Banorët në Norvegji nuk e dinë nëse dhe ku mund të marrin pjesë lojërat e fatit në internet. Udhëzimet dhe kufizimet për të kontrolluar lojërat e fatit të Norvegjisë janë vendimtare. Por mungesa e qartësisë e bën situatën sfiduese.

Çfarë përfshin lojërat e fatit në Norvegji?

Perceptimi i përgjithshëm është se në Norvegji lojërat e fatit janë të paligjshme. Kumari online është i ndaluar, me vetëm dy organizata të licencuara për të kryer biznesin. Këto kufizime vlejnë edhe për seancat e organizuara të lojërave të fatit në rezidenca private. Lojërat e fatit në Norvegji konsiderohet monopol shtetëror me investitorët e huaj që kërkohet të kenë licencë vendase.

Aktualisht, faqet e internetit të shumta adresojnë nevojat e lojtarëve në Norvegji. Lojërat variojnë nga lojërat e fatit deri te lojërat e fatit. Edhe me legjislacion të rreptë, ka sythe dhe përjashtime. Kumari në Norvegji është një formë e monopolit të menaxhuar nga shteti, por lojtarët ende mund të shijojnë lojërat në internet. Gjithçka që duhet të bëjnë është të deklarojnë dhe paguajnë taksat e tyre.

Legjislacioni

Shteti kontrollon lojërat e fatit në Norvegji. Ky vendim u mor në shekullin e 20-të kur u shpallën tre akte. Ata siguruan përjashtime nga dispozitat strikte që ekzistonin në sektorin norvegjez të lojërave të fatit prej vitesh. Ky legjislacion përfshinte Akti i lojërave i vitit 1992, Akti i Totalizatorit i vitit 1927 dhe Akti i Lotarisë i vitit 1995.

Akti i Totalizatorit mbikëqyr garat me kuaj dhe lojërat e basteve duke deklaruar se këto aktivitete duhet të autorizohen. Skema e Lojërave të vitit 1992 u ofron firmave të autorizuara ekskluzivitetin për të operuar aktivitetet e lojërave të lidhura me sportet dhe garat që nuk rregullohen me akte të tjera. Ligji i Lotarisë thotë se aktivitetet e lojërave janë të ndaluara kur kryhen pa autorizim.

Përjashtimet për lojërat e fatit në Norvegji

Për njerëzit e biznesit dhe lojtarët, kumari në Norvegji mund të jetë mjaft konfuz. Lotaria, sipas Aktit të Lotarisë, përcakton bastet, aktivitetet e kazinosë ose çdo formë të lojërave të fatit. Këto janë shërbime të ofruara me lejen e Autoriteti Norvegjez i Lojërave dhe Fondacionit. Por kufizimet zbatohen për ofrimin e aktiviteteve të lojërave të fatit në Norvegji.

Lojtarët duhet të jenë tetëmbëdhjetë vjeç e lart për të marrë pjesë në lojëra të fatit. Por me biletat gërvishtëse, nuk ka kufizime moshe. Ligjet norvegjeze të lojërave të fatit karakterizohen nga pasiguri. Mungesa e qartësisë ka bërë që shumë kompani të lëvizin aktivitetet jashtë vendit për shkak të frikës së shkeljes së ligjit. Pavarësisht sfidave, kumari i Norvegjisë është i mundur.

Kumari në internet në Norvegji dhe ligjet që drejtojnë procesin

Kumari në Norvegji konsiderohet i paligjshëm. Por lojtarët nuk duhet të dekurajohen pasi ka përjashtime nga këto ligje. Mësoni më shumë rreth politikave.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme
2024-04-18

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme

Lajme