Lajme

September 11, 2019

Kina kërkon një ndalim të lojërave të fatit në internet në Filipine

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Qeveria kineze, përmes një zëdhënësi nga ministria e saj e jashtme, ka kërkuar zyrtarisht Filipinet që të ndalojnë lojërat e fatit në internet. Lojërat e fatit janë të paligjshme në Kinë dhe kjo lëvizje është pjesë e një përpjekjeje të vazhdueshme për të kufizuar disponueshmërinë e shërbimeve të lojërave të fatit në internet për qytetarët kinezë.

Kina kërkon një ndalim të lojërave të fatit në internet në Filipine

Kina dhe Filipinet janë shumë të lidhura ngushtë përmes lidhjeve të forta diplomatike dhe ekonomike, të cilat qeveria kineze po i përdor për të siguruar pajtueshmërinë. Tashmë, Filipinet e kanë ndalur përkohësisht procesin e miratimit të licencave të reja të lojërave të fatit në det të hapur, por janë 58 operatorë të huaj të licencuar të lojërave të fatit që operojnë ligjërisht në vend.

Licencat e basteve proxy dhe POGO

Kërkesa e Pekinit është nxitur nga popullariteti i basteve proxy dhe lëshimi i licencave POGO (Filipine Offshore Gaming Operator). Bastet proxy i lejojnë dikujt të luajë kumar në një kazino duke i dhënë udhëzime nga distanca një agjenti të punësuar. Kjo ka bërë që qytetarët kinezë të anashkalojnë ndalimin e lojërave të fatit, duke përdorur telefonat dhe shërbimet e transmetimit në internet.

Licencat POGO lejojnë shërbimet e lojërave të fatit në internet të regjistruara në Filipine për të lejuar lojtarët ndërkombëtarë. Ndërsa ata nuk po synojnë ekskluzivisht lojtarët kinezë, disponueshmëria e tyre e ka bërë të vështirë për Kinën të zbatojë ndalimin e saj të lojërave të fatit. Shumë operatorë ofrojnë transmetim të brendshëm në kazino për të ofruar baste proxy, gjë që i ka bërë ata të fitojnë popullaritet brenda territorit të Kinës.

Përfitimet ekonomike të lojërave të fatit në internet në Filipine

Është jetike të njihet roli i Kinës në lehtësimin e rritjes së industrisë së lojërave të fatit në internet në Filipine. Qeveria kineze goditi bastet proxy në Macau, duke ndaluar telefonat celularë dhe transmetimin në internet nga tavolinat e kazinove. Kjo çoi në lëvizjen e operatorëve në vende të tjera brenda Azisë Juglindore.

Në gjashtë muajt midis janarit dhe qershorit 2019, Filipinet mblodhën 51.5 milionë dollarë të ardhura tatimore nga operatorët e lojërave të fatit në internet me licenca POGO. Kjo përbënte 7% të të ardhurave të fituara nga rregullatori i vendit të lojërave të fatit. Përveç të ardhurave nga taksat, industria ka krijuar edhe qindra mundësi punësimi.

Ndalimi i lojërave të fatit në Kamboxhia

Kina ishte e prirur të nënvizonte dhe të lavdëronte vendimin e Kamboxhias për të ndaluar në mënyrë efektive lojërat e fatit në internet. Kamboxhia njoftoi se jo vetëm që do të ndalojë lëshimin e licencave të reja të lojërave të fatit në internet, por licencat aktuale gjithashtu nuk do të rinovohen pas skadimit. Deklarata e Kinës vuri në dukje se kjo duhet të çojë në një bashkëpunim më të ngushtë midis Pekinit dhe Kamboxhias.

Filipinet do të duhet të peshojnë përfitimet e 'forcimit' të marrëdhënieve të tyre me Pekinin, kundrejt të ardhurave aktuale tatimore nga lojërat e fatit në internet, kur shqyrtojnë kërkesën e Kinës. Kjo ka të ngjarë të përcaktohet nga mënyra se si Kina zgjedh të shpërblejë vendimin e Kamboxhias për t'u pajtuar. Filipinet kanë treguar gatishmëri për t'u pajtuar duke pezulluar dhënien e licencave të reja POGO.

Kina kërkon një ndalim të lojërave të fatit në internet në Filipine

Të gjithë lojtarët duhet të dinë për peticionin e Kinës që Filipinet të ndalojnë industrinë e saj të lojërave të fatit në internet dhe efektet ekonomike dhe gjeopolitike.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme