Lajme

April 2, 2021

Industria e lojërave të fatit në Kolorado vendos një rekord të ri të basteve sportive

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

2020 detyroi shumë biznese dhe individë të ndryshojnë mënyrat e tyre të jetesës. Por pavarësisht sfidave të paprecedentë, industria e lojërave të fatit në SHBA vazhdoi të rritej me hapa të mëdhenj. Një nga shtetet ku bastet sportive patën sukses masiv në vitin 2020 është Kolorado. Sipas raportit financiar të shtetit të janarit, bastet sportive përdorën më shumë se 326.9 milionë dollarë për të luajtur bixhoz vetëm në dhjetor, duke shënuar rekord krejt të ri të basteve sportive. Lexoni për të ditur më shumë rreth kësaj historie suksesi.

Industria e lojërave të fatit në Kolorado vendos një rekord të ri të basteve sportive

Shifrat që thyen rekord

Peizazhi i basteve sportive në Kolorado po performon jashtëzakonisht mirë për momentin. Kumarxhinjtë vendas bastuan shumë në fillim të Vitit të Ri. Shteti Centennial pa që bastorët të bastnin 326.9 milionë dollarë vetëm në baste sportive në janar. Kjo eklipson lehtësisht rekordin e mëparshëm prej 284.6 milionë dollarësh. Është jetike të kujtojmë se rekordi i janarit ishte rritja e 9-të radhazi.

Por historia e suksesit nuk mbaron këtu, megjithatë, pasi librat e sportit sollën në shtëpi 23.14 milionë dollarë të ardhura nga bastet sportive. Gjatë të njëjtit muaj, shteti mblodhi më shumë se 1.1 milionë dollarë taksa, që është më shumë se dyfishi i shumës së mbledhur në dhjetor.

Siç pritej, bastet në celular dhe ato online dominuan skenën e lojërave të fatit. Sipas raportit financiar të janarit, 97% e të gjitha basteve janë vendosur nëpërmjet aplikacioneve celulare të basteve sportive. Me pak fjalë, 319.35 milionë dollarë ishin nga lojërat e fatit në internet, ndërsa 7.54 milionë dollarë erdhën nga librat sportiv me pakicë.

Basketbolli është lider në industri

Në industrinë e lojërave të fatit në SHBA, futbolli është tregu më fitimprurës. Megjithatë, ky nuk është rasti në hapësirën e lojërave të fatit në Kolorado në rritje të shpejtë. Kjo për shkak se basketbolli Pro grumbulloi mbi 88 milionë dollarë në baste. NFL ndjek nga afër me mbi 75 milionë dollarë, ndërsa basketbolli i Kolegjit vjen i treti me mbi 38.9 milionë dollarë. Vlen të përmendet se pingpong vazhdon të rritet në Kolorado, me më shumë se 11 milionë dollarë të përdorura në baste.

Ndërkohë, personalisht baste sportive po ecën mjaft bukur pavarësisht se Covid-19 po shkatërron shtetin. 7.5 milionë dollarët e regjistruara ishin pothuajse dyfishi i shumës nga dhjetori. Në përgjithësi, është e qartë se kazinove online dhe librat e sportit kanë korrur shumë nga turbulencat e Covid-19.

Përgatitja për limite më të larta bastesh

Industria e lulëzuar e basteve sportive në Kolorado pritet të rritet edhe më tej, falë Amendamentit 77. Votuesit në Cripple Creek, Black Hawk dhe Central City miratuan këtë projektligj në nëntor 2020 për të lejuar operatorët të rrisin ose heqin kufirin e basteve prej 100 dollarësh në lojërat e tyre .

Gjithashtu, që nga 1 maji 2021, vendet e basteve të Kolorados do t'u ofrojnë lojtarëve një përvojë të stilit të Las Vegasit. Lojtarët tani do të kenë akses në një shumëllojshmëri më të gjerë lojërash, duke përfshirë baccarat, keno, pai gow, poker e kështu me radhë. Në përgjithësi, më shumë opsione lojrash dhe një kufi më i lartë bastesh vetëm sa do ta çojnë industrinë e basteve të Kolorados në lartësi të reja.

Ende duke luajtur catch up

Edhe pse industria e basteve sportive në Kolorado ka parë rritje të jashtëzakonshme për nëntë muaj radhazi, shteti ende mbetet prapa katër prej tregjeve më të mëdha të lojërave të fatit në SHBA. New Jersey vazhdon të tejkalojë shtetet e tjera të lojërave të fatit, duke sjellë mbi 958 milionë dollarë vetëm në janar. Edhe pse numri është një rënie nga të dhënat e postuara në dhjetor, Garden State është ende shteti kryesor i basteve sportive në SHBA. Nevada vjen në vendin e dytë, me Pensilvaninë dhe Ilinoisin që mbledhin katërshen e parë.

E ardhmja e industrisë së lojërave të fatit në Kolorado

Pas postimit të disa numrave mbresëlënës në muajt e fundit, është e qartë se Kolorado do të bëhet një lojtar dominues në skenën e basteve sportive në SHBA. Kjo është bërë edhe më e mirë nga votuesit që miratojnë projekt-ligjin e Amendamentit 77, i cili propozon më shumë varietete lojërash dhe heq kapakun e basteve prej 100 dollarësh. Kolorado është padyshim gati për suksesin e basteve!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme
2024-04-18

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme

Lajme