Lajme

November 1, 2023

Grupi Lottomatica arrin një rritje mbresëlënëse në matjet kryesore, të drejtuar nga segmenti në internet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Bordi i Drejtorëve të Lottomatica Group SpA ka miratuar Pasqyrat Financiare të Përkohshme të Konsoliduara të Kondensuar për nëntë muajt e përfunduar më 30 shtator 2023. Kompania ka arritur rritje mbresëlënëse në metrika të ndryshme kryesore, duke demonstruar performancën e saj të fortë në treg.

Grupi Lottomatica arrin një rritje mbresëlënëse në matjet kryesore, të drejtuar nga segmenti në internet

Pikat kryesore

  • Baste prej 21.7 miliardë eurosh, një rritje prej 19% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022
  • Të ardhurat bruto nga lojërat (GGR) prej 2,844.1 milionë euro, një rritje prej 7% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022
  • Pjesa totale e tregut në internet prej 21.2% në tremujorin e tretë, që përfaqëson një rritje prej 3.8 pp krahasuar me VF 2022
  • Të ardhurat prej 1,194.9 milionë euro, një rritje prej 12% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022
  • EBITDA e rregulluar prej 426.4 milionë euro, një rritje prej 15% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022
  • Rrjedha operative e parasë prej 344.7 milion €
  • Borxhi financiar neto prej 1,248.1 milion €, ekuivalent me 2.2x në normën e ekzekutimit të LTM EBITDA e rregulluar

Performancë e fortë në segmentin në internet

Segmenti Online ka qenë një shtytës kryesor i rritjes për Lottomatica Group. Në nëntë muajt e parë të 2023, segmenti regjistroi baste prej 11.5 miliardë euro, një rritje e jashtëzakonshme prej 37% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022. Të ardhurat nga segmenti Online arritën në 374.0 milionë euro, një rritje domethënëse prej 30% krahasuar me 9M 2022. Segmenti Online ka arritur gjithashtu rritje të pjesës së tregut në të gjitha segmentet dhe markat e produkteve.

Rezultate pozitive në segmentet e ekskluzivitetit të sporteve dhe lojërave

Segmenti Sports Franchise raportoi të ardhura prej 277.4 milionë euro në 9M 2023, një rritje prej 10% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Segmenti i ekskluzivitetit të Lojërave regjistroi të ardhura prej 543.5 milionë euro, një rritje prej 3% krahasuar me 9M 2022. Megjithëse segmenti i ekskluzivitetit të Lojërave pësoi një rënie të lehtë të të ardhurave në tremujorin e tretë krahasuar me TM3 2022, kjo ishte kryesisht për shkak të heqjes së kufizimeve të lidhura me Covid .

Udhëzues i konfirmuar për vitin fiskal 2023

Lottomatica Group ka konfirmuar udhëzimin e saj për vitin fiskal 2023, me të ardhura të pritshme prej 1,630 - 1,690 milionë euro dhe EBITDA të rregulluar prej 570 - 590 milionë euro. Segmenti Online pritet të kontribuojë afërsisht 50% të EBITDA të rregulluar. Kompania dha gjithashtu detaje mbi kapitalin e përsëritur, kapitalin e koncesionit dhe kapitalin e njëhershëm të rritjes.

Komentet e CEO

Guglielmo Angelozzi, Kryeshefi Ekzekutiv i Lottomatica Group, shprehu kënaqësinë me performancën e kompanisë në tremujorin e tretë dhe progresin e saj drejt arritjes së udhëzimeve të vitit fiskal 2023. Ai theksoi fokusin e kompanisë në rritjen organike dhe M&A si pjesë e planeve të saj strategjike.

konkluzioni

Lottomatica Group ka dhënë rezultate të forta financiare për nëntë muajt e parë të 2023, me rritje të konsiderueshme në metrikat kryesore. Segmenti Online i kompanisë ka qenë veçanërisht i suksesshëm, duke arritur rritjen e pjesës së tregut dhe duke nxitur rritjen e përgjithshme të të ardhurave. Me udhëzimet e saj të konfirmuara për vitin fiskal 2023 dhe fokusin strategjik në rritjen organike dhe M&A, Lottomatica Group është i pozicionuar mirë për sukses të vazhdueshëm në të ardhmen.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme