Casino di Venezia, Venecia, 1638

Lajme

2019-09-06

Eddy Cheung

E njohur si kazinoja e parë, Casino di Venezia ishte fillimi i kazinove siç i njohim ne sot. Fillimisht në pronësi të qeverisë, kazinoja ndodhej në Il Ridotto, një krah në Palazzo Dandolo. Ndërsa i hapur për publikun, vetëm fisnikët mund të përballonin të merrnin pjesë në lojërat e zhvilluara.

Casino di Venezia, Venecia, 1638

Kazino di Venezia u mbyll nga qeveria pasi mendonte se kazinoja po kontribuonte në varfërimin e fisnikërisë. Sot, kazinoja ekziston ende, por jo në ndërtesën e saj origjinale. Një Casino di Venezia moderne dhe elegante u hap në vitet 1950 në një vend të ri, duke përcjellë traditën e krijuar nga origjinali Il Ridotto.

Casino de Spa, Belgjikë, 1763

Casino de Spa në Belgjikë u ndërtua fillimisht në 1763. Qyteti dëshironte të prezantonte një mënyrë jetese të pasur në qytet dhe të tërhiqte fisnikërinë e pasur me lojëra, ngrënie dhe teatër. Me një histori të turbullt, Casino de Spa ishte viktimë e zjarreve të shumta, më shkatërrues që ndodhi në vitin 1917.

Pas zjarrit të vitit 1917, u deshën pothuajse dhjetë vjet për të rindërtuar Casino de Spa. Një rinovim i mëtejshëm u krye në vitin 1980, duke e rivendosur kazinonë në themelet e saj origjinale dhe duke e modernizuar kazinonë siç është sot. Për shkak të vendndodhjes së tij midis Brukselit, Luksemburgut, Bonit dhe Aix-la-Chapelle, ai është gjerësisht i popullarizuar në atë rajon në Evropë.

Casino de Monte Carlo, Monako, 1863

Kur dikush mendon kazinotë, Monte Carlo vjen në mendje si mjedisi për filmin Bond, Casino Royale. Grand Casino është një nga kazinotë më prestigjioze. Ideja e kazinosë erdhi nga Princesha Charlotte, e cila shpresonte se të ardhurat do të shpëtonin familjen Grimaldi nga problemet e tyre financiare.

Kazinoja pati një rrugë të gjatë drejt suksesit, me akses të kufizuar në kazino dhe Monte Carlo duke e bërë të vështirë ndërtimin dhe aksesin për klientët. Megjithatë, që nga hapja e saj në 1863, ajo ka arritur të mbështesë dëshirat e Princeshës Charlotte dhe deri më sot mbetet një nga burimet kryesore të të ardhurave për familjen mbretërore Grimaldi.

Kazino Golden Gate, Las Vegas, 1906

Kazino Golden Gate është kazinoja më e vjetër në Las Vegas. Pas hapjes në vitin 1906 dhe zgjerimit brenda vitit të parë, kumari u ndalua në Las Vegas në vitin 1909 dhe ndërtesa u përdor kryesisht si hotel. Në vitin 1931, lojërat e fatit u legalizuan dhe ndërtesa u zgjerua.

Hoteli dhe Kazino Golden Gate fillimisht u quajt Hotel Nevada, pas atij Sal Sagev (Las Vegas prapa), dhe më vonë Golden Gate. Ndërtesa ishte shtëpia e shumë të parëve për Las Vegas-in, përveç një kazinoje - telefoni i parë, struktura e parë e hotelit dhe ndërtesa e parë e akomodimit me hidraulik.

Të rejat e fundit

A mund të pezullojnë kazinotë në internet lojtarët për të fituar shumë?
2023-10-01

A mund të pezullojnë kazinotë në internet lojtarët për të fituar shumë?

Lajme