Video Poker

September 17, 2021

Faktet më interesante matematikore të video-pokerit që duhet të dini

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Sepse gjithçka rreth video pokerit është një llogaritje matematikore ose një rebus, është një nga lojërat e mia të preferuara të kazinosë. Unë e kuptoj se si funksionojnë makinat dhe si të zbuloj lojërat që ofrojnë kthimin më të mirë matematikor. Unë gjithashtu di se si të përdor aritmetikën kur luaj lojën në mënyrë që të maksimizoj kthimin. Dhe ju gjithashtu mund t'i mësoni të gjitha këto në mënyrë që të bëheni një lojtar i suksesshëm video pokeri.

Faktet më interesante matematikore të video-pokerit që duhet të dini

Kazino House Edge dhe Pishina e Kartave

Një grup letrash, zakonisht 52 ose 53 nga një kuvertë konvencionale letrash, përdoret në makinat e pokerit me video. Ata që luajnë me 53 letra përdorin një kuvertë konvencionale me 52 letra me një shakaxhi. Edhe nëse loja bazë është e njëjtë, makinat e pokerit me video kanë tabela pagese dhe tabelat e pagesës mund të jenë të ndryshme.

Këto dy pika janë thelbësore për t'u mbajtur mend për një sërë arsyesh. Arsyeja e parë dhe më domethënëse është se ju do të jeni të vetëdijshëm për kartat që përdoren. Njohja se cilat letra janë duke u përdorur ju ndihmon në përcaktimin e lojës më të mirë për çdo dorë fillestare që mund t'ju jepet.

Jacks or Better luhet me të njëjtën kuvertë me 52 letra që jeni mësuar, e ndarë në katër kostume. Një kuvertë e vetme përdoret për çdo lojë, dhe ju filloni me pesë letra. Ju zgjidhni cilën nga pesë letrat dëshironi të mbani dhe cilat dëshironi të hidhni, dhe hedhjet zëvendësohen me letra të freskëta nga e njëjta kuvertë. Kështu do të përfundoni me dorën tuaj të fundit. Ju gjithashtu fitoni nëse keni një dorë që është e shënuar në tabelën e pagesave.

Bastet e pesë monedhave

Nje nga loja më e mirë e kazinosë teknika është të vësh bast sa më pak të jetë e mundur. Megjithatë, shumica e lojërave të pokerit me video përmbajnë tabela pagese që e bëjnë më fitimprurëse bastjen e pesë monedhave në vend të katër ose më pak. Çdo rresht tjetër në tabelën e pagave zbatohet për një bast me pesë monedha, por shpërblimi shtesë që merrni kur goditni një flush mbretëror është i mjaftueshëm për ta bërë bast pesë monedha opsionin më të mirë.

Ju ose duhet të shmangni të luajturit ose të gjeni një makinë me një madhësi më të vogël monedhe nëse nuk keni para të mjaftueshme për të rrezikuar pesë monedha. Në internet, ju mund të gjeni makina me tabela të mira pagash që përdorin një madhësi monedhe nikeli, duke e bërë një bast me pesë monedha vetëm 25 cent.

Matematikë për Video Poker Progresiv

Pothuajse çdo lojë video poker ka një avantazh, edhe nëse i dini të gjitha shanset dhe përdorni një kartë strategjie. Kjo tregon se nëse luani mjaft gjatë, përfundimisht do të humbni. Ndërsa ka pasur disa lojëra video poker që mund t'i mposhtni gjatë viteve, këto mundësi nuk janë më të disponueshme.

Kur hasni në një makinë video-pokeri me një jackpot progresiv, bëni disa kërkime për të përcaktuar strategjinë optimale dhe avantazhin e shtëpisë bazuar në shumën aktuale të xhekpotit. Gjithçka që duhet të bëni tani është të shikoni xhekpotin për të parë se kur duhet të filloni të luani pasi të keni përcaktuar se sa lart duhet të ngjiteni për të kthyer shanset në favorin tuaj.

Strategji për Video Poker

Ju patë në seksionin e mëparshëm se sa mund t'ju kushtojë të luani video poker në një makinë me një tavolinë të keqe pagese. Në shembull janë përdorur dy përqindje të dallueshme të kthimit. Kuptove gjithashtu rëndësinë e të luajturit në makina me tavolina të forta pagese.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme