Lojëra

March 14, 2023

Historia e Pokerit: Nga erdhi Pokeri

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Pokeri është një nga lojërat më të njohura me letra, nëse jo më popullorja me letra, në të gjithë botën. Edhe nëse nuk keni luajtur ndonjë lojë kumar në jetën tuaj, me siguri keni parë një lojë poker në një film aksion, ose ndoshta e keni dëgjuar termin në biseda me miqtë ose familjen tuaj. 

Historia e Pokerit: Nga erdhi Pokeri

Miliona njerëz kanë luajtur poker disa herë gjatë jetës së tyre, dhe shumë prej tyre janë lojtarë të rregullt pokeri. Gjithashtu, shumë njerëz e luajnë këtë lojë me anëtarët e familjes së tyre pasi mblidhen së bashku, sepse pokeri nuk duhet të përfshijë domosdoshmërisht ndonjë bast. 

Jo vetëm kaq, por njerëzit luajnë poker edhe në nivel profesional. Lojtarët konkurrues të pokerit konkurrojnë me njëri-tjetrin në turne pokeri në shkallë të gjerë me grupe masive çmimesh.

Meqenëse pokeri është një lojë kaq popullore, lind pyetja, nga erdhi pokeri? Pokeri ka një histori të pasur që daton disa mijëra vjet më parë. Nëse jeni të interesuar për historinë dhe evolucionin e pokerit, jeni në vendin e duhur. Ne do t'i hedhim një vështrim pikërisht kësaj në detaje të mëdha.

Origjina

Dikush mund të gjurmojë historinë e pokerit në Kinën e shekullit të 13-të. Sidoqoftë, loja e luajtur në atë kohë ishte shumë e ndryshme nga pokeri që njohim sot, prandaj ka shumë debate rreth origjinës aktuale të pokerit. Gjërat bëhen edhe më të ndërlikuara pasi ne zhytemi në lojëra të tjera që njerëzit e konsiderojnë paraardhësin e pokerit. 

Këtu janë të gjitha lojërat e ndryshme që konsiderohen si origjina e pokerit. Ne do të shpjegojmë shkurtimisht se si njerëzit i luajtën ato, duke ia lënë juve vendimin përfundimtar se cila lojë duhet të konsiderohet si lindja aktuale e pokerit.  

Lojë me letra dhe gjethe domino në Kinën e shekullit të 13-të

Shumë historianë e konsiderojnë origjinën e pokerit në Kinën e shekullit të 13-të. Në atë kohë, loja "Domino Cards" ose "Leag Game" ishte mjaft e njohur. Kjo lojë përfshinte pllaka me kombinime të ndryshme pikash, të ngjashme me pllakat Domino me të cilat mund të njiheni sot. 

Ngjashëm me pokerin e ditëve moderne, lojtarët duhej të formonin duart fituese duke kombinuar disa nga këto pllaka për të fituar një lojë Domino Cards ose Leaf Game. Megjithatë, kjo është gjithçka që është e ngjashme me pokerin. Siç mund ta dini tashmë, pokeri nuk përfshin pllaka me pika mbi to. Në vend të kësaj, ju përdorni një kuvertë me letra për të luajtur një lojë poker.

Primo në Italinë e shekullit të 15-të

Më pas, ne kemi Primero. Primero ishte një lojë që njerëzit luanin në Itali në shekullin e 15-të. Në vend të pllakave me pika mbi to, si në lojën në Kinën e hershme të shekullit të 13-të, Primero përfshinte një kuvertë letrash tarot, me secilën dorë të përbërë nga tre letra.

Ashtu si shumë lojëra të tjera kumari që njohim sot, Primero gjithashtu përfshinte bllof. Njerëzit gjithashtu vendosnin baste në lojërat e Primero. Megjithatë, rregullat e Primero ishin shumë të ndryshme nga pokeri, dhe siç e kemi shpjeguar tashmë, letrat e përdorura për lojë ishin gjithashtu krejtësisht të ndryshme nga ato që përdorim në poker.

As-Nas në Persinë e shekullit të 16-të

As-Nas ishte një lojë e shekullit të 16-të e luajtur në Persi. As-Nas përfshinte një kuvertë me 25 letra me pesë kostume. Lojtarëve iu kërkua të krijonin dorën më të mirë duke përdorur një kombinim të pesë letrave për të fituar një lojë As-Nas.

Siç mund ta shihni, kjo lojë ka shumë më tepër ngjashmëri me pokerin në krahasim me dy lojërat e tjera të përmendura më lart. Shumë më tepër njerëz e konsiderojnë As-Nas si paraardhësin e pokerit. 

Megjithatë, ashtu si Primero, rregullat ishin shumë të ndryshme nga pokeri i ditëve të sotme. Jo vetëm kaq, por kartat As-Nas nuk përfshinin elementet e kartave të holla dhe kartave të komunitetit, të cilat janë disa nga komponentët kryesorë që përbëjnë pokerin modern.

Poque në Francën e shekullit të 18-të

Së fundi, ne kemi Poque, një lojë nga Franca e shekullit të 18-të që konsiderohet si paraardhësi i drejtpërdrejtë i pokerit siç e njohim sot. Sipas rregullave të Poque, ai luhej me një kuvertë standarde letrash loje dhe përfshinte elementë që shohim në pokerin e ditëve moderne, si bllof ose bast. Të gjitha këto ngjashmëri e bëjnë Poque një nga kandidatët më të besueshëm për të qenë paraardhësi kryesor i pokerit.

Duke përfshirë të gjitha këto, Poque ishte loja e luajtur në New Orleans të shekullit të 18-të, ku pokeri modern filloi dhe filloi të përhapet në pjesë të tjera të Amerikës. Ju gjithashtu mund të keni vënë re se emri "Poque" ka shumë ngjashmëri me fjalën "poker". Në përgjithësi, mund të konkludojmë me siguri se origjina e pokerit qëndron në Francën e shekullit të 18-të.

Si u formësua pokeri në lojë siç e njohim sot

Pokeri është një nga lojërat më të njohura të kumarit. Megjithatë, siç e kemi përmendur tashmë, loja nuk ishte si ajo që njohim sot. Në vend të kësaj, loja evoluoi ngadalë në poker modern. Këtu janë hapat kryesorë në ciklin e evolucionit të pokerit.

Zbarkimi i pokerit në Shtetet e Bashkuara për herë të parë

Siç kemi përmendur, loja e shekullit të 18-të, Poque, konsiderohet të jetë paraardhësi i drejtpërdrejtë i pokerit. Loja u luajt në Francë në atë kohë dhe zbarkoi në Shtetet e Bashkuara për herë të parë me kolonët francezë që vinin në New Orleans, Luiziana. Kjo ndodhi gjithashtu në shekullin e 18-të. 

Megjithatë, nuk ka rrëfime të sakta për këtë ndodhi, por pranohet gjerësisht si shpjegimi më i mundshëm që kur Poque u popullarizua për herë të parë në New Orleans. Loja u bë shpejt e njohur në mesin e vendasve. Në atë kohë, Poque luhej kryesisht në sallone dhe varka lumore.

Paraqitja e termit "Poker"

Referenca më e hershme e njohur për termin "poker" është në një libër të quajtur "An Exposure of the Arts and Miseries of Gambling" nga viti 1829. Jonathan H. Green shkroi atë libër, ku ai përmendi një lojë të quajtur "poker" që përfshinte një 20 - kuvertë letrash, bllof dhe kumar. Ai gjithashtu e quajti atë "loja e mashtrimit" dhe shpjegoi se njerëzit e luanin atë në varkat e lumit Misisipi. 

Pokeri i shekullit të 20-të dhe evoluimi i tij në poker modern

Pasi termi "poker" u shpik për herë të parë, ai vazhdoi të evoluojë. Duke qenë loja problematike që ishte, pokeri vazhdoi të bëhej popullor në Shtetet e Bashkuara. Gjatë viteve 1800, variacione të reja filluan të shfaqen. Disa nga ato variacione më të njohura përfshijnë Draw Poker dhe Stud Poker. 

Draw Poker lindi gjatë Luftës Civile. Lojtarëve u kërkohet të përmirësojnë duart e tyre dhe të krijojnë dorën më të mirë për të fituar një lojë Draw Poker. Ata mund të përmirësojnë duart e tyre duke i hedhur letrat dhe duke i zëvendësuar ato me të reja. 

Ndërsa Draw Poker filloi në fillim të shekullit të 19-të, ishte shumë më vonë në atë shekull kur u zhvillua Stud Poker. Sipas rregullave të Stud Poker, lojtarët marrin një kombinim letrash me fytyrë lart dhe me fytyrë poshtë. Në një lojë Stud Poker, raundet e basteve ndërthureshin me shpërndarjen e letrave.

Me shpejtësi në fillim të shekullit të 20-të, ne shohim lindjen e Texas Hold'em. Meqenëse është padyshim versioni më i popullarizuar i pokerit që luhet sot, është gjithashtu versioni që ndoshta ju prezantoi me pokerin. Sidoqoftë, versioni që shihni në shumicën e filmave ka shumë të ngjarë të jetë pa kufi.

Poker Online

Ndërsa kalojmë në ditët e sotme, në fund të shekullit të 20-të, ne shohim rritjen e pokerit në internet. Nëse keni luajtur kohët e fundit një lojë poker në internet, ndoshta ishte në një kazino online të zhvilluar më vonë se 2010. Megjithatë, pokeri në internet filloi të fitonte popullaritet që në fillim të viteve 2000. 

Ndërsa interneti filloi të bëhej gjithnjë e më i aksesueshëm, u bë më e lehtë për lojtarët të luanin poker në internet nga kudo në botë. Ajo çoi në një rritje të konsiderueshme në popullaritetin e saj. Duke pasur parasysh se sa i përshtatshëm është pokeri në internet, shumë njerëz kanë filluar të kalojnë me shpejtësi në poker në internet, madje edhe kumarxhinj që kanë luajtur poker të rregullt për disa vite. 

Me popullaritetin mbresëlënës të pokerit në internet, shumë kazino në internet janë shfaqur që ofrojnë një platformë për lojtarët ku ata mund të luajnë poker online. Megjithatë, kjo krijon një problem tjetër, që janë mashtrimet. Nëse dëshironi të qëndroni të sigurt nga mashtrimet në kazinotë online, mund të shikoni OnlineCasinoRank, ku ne kemi zhvilluar rishikime të disa prej kazinove më të mira në internet.

konkluzioni

Si përfundim, historia e pokerit, edhe pse një udhëtim magjepsës, është paksa e paqartë, veçanërisht nëse merrni parasysh origjinën e saktë të lojës. Meqenëse askush nuk mendonte se pokeri do të bëhej një gjë kaq e madhe, askush nuk ndjeu nevojën për të regjistruar historinë e tij për një kohë të gjatë, prandaj nuk jemi plotësisht të sigurt për origjinën e tij.

Pavarësisht nëse e ka origjinën nga Kina e shekullit të 13-të, Italia e shekullit të 15-të, Persia e shekullit të 16-të ose Franca e shekullit të 18-të, pranohet gjerësisht se fillimisht erdhi në Shtetet e Bashkuara në New Orleans. Pas kësaj, ajo filloi të fitonte popullaritet me një ritëm të jashtëzakonshëm dhe u bë loja argëtuese dhe emocionuese që njohim sot.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme