Craps

November 26, 2021

Shpjegohen bastet më të mira për craps

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Craps është një nga lojërat më të drejtpërdrejta dhe më konfuze të kazinosë në internet përreth. Nga njëra anë, lojtarët nuk kanë nevojë të mësojnë ndonjë strategji pasi ju duhet vetëm të hidhni zarin dhe të vazhdoni. Por nga ana tjetër, numri i madh i basteve për mut mund të jetë konfuz edhe për lojtarët më me përvojë. Më poshtë është një përmbledhje e shpejtë e bastet më të zgjuara për mut për të bërë në kazinotë më të mira në internet.

Shpjegohen bastet më të mira për craps

Linja e kalimit

Nëse lexoni shumicën e këshillave për katrahurat në internet, do t'ju thuhet se bërja e këtij basti është e nevojshme për të mbijetuar në botën e mut. Kjo për shkak se basti i pasimit mbështet gjuajtësin dhe ju jep një avantazh prej 1,41% të shtëpisë, që është një nga më të ulëtat në shtëpi.

Në këtë bast, lojtarët e mbështesin gjuajtësin për të vendosur një 11 ose 7 përpara një 12, 3 ose 2 në listën e daljes. Zbarkimi i zarit në 11 ose 7 fiton bastin Pass Line, ndërsa ju humbni nëse zari bie në 12, 3 ose 2. Nëse zari bie në një numër tjetër, ky bast mbetet aktiv.

Mos e kaloni linjën

Një tjetër bast craps që ia vlen të vendoset është Don't Pass Line, që është saktësisht e kundërta e bastit Pass Line. Në këtë bast, ju do të parashikoni që gjuajtësi do të marrë një fitore automatike duke hedhur një 12, 3 ose 2. Megjithatë, nëse gjuajtësi hedh një 11 ose 7, ju humbni bastin Mos Kaloni Line.

Ashtu si basti Pass Line, basti mbetet aktiv nëse gjuajtësi hedh një numër të ndryshëm nga ata të diskutuar më sipër. Gjithashtu, skaji i shtëpisë është edhe më i ulët në këtë rast, pasi do të keni një normë prej 1.36%.

Vendosja e Shanset/Shanset Falas

Vendosja e koeficienteve është një bast vijues ndaj bastit të mos kalosh pas vendosjes së një pike. Ky bast fiton nëse një gjuajtës shënon 7 përpara se të hidhet një numër i caktuar pikësh. Anasjelltas, humbet nëse numri i pikës hidhet para 7-tës.

Interesante, ky bast ka zero avantazh shtëpie. Kjo sepse është statistikisht e drejtë. Prandaj, nuk është për t'u habitur që bastet Laying the Odds janë jashtëzakonisht të njohura në mesin e shumicës së lojtarëve të craps.

Eja bast

Come Bet është një bast craps i bërë pasi një pikë Pass Line është përcaktuar tashmë. Në thelb, është një bast Pass Line i bërë pas paraqitjes së daljes. Pas rrotullimit dhe krijimit të një numri pikësh, më pas mund të bëni bastin Come. Nëse rrotullimi juaj i mëpasshëm është 11 ose 7, ju fitoni edhe para. Sidoqoftë, ju humbni nëse është 12, 3 ose 2.

Pra, siç mund ta shihni, ky bast është sikur të luani dy lojëra njëherësh. Sigurisht, kjo mund ta bëjë të vështirë për të mbajtur gjurmët e të gjitha lëvizjeve tuaja në tryezë. Por shpërblimi prej 1,41% të avantazhit të shtëpisë ia vlen mundimi.

Bast në 8 ose 6

Deri në këtë pikë, duhet ta dini tashmë se 7 është rrotullimi më i zakonshëm i craps. Megjithatë, ju gjithashtu mund të vini bast në 8 ose 6 që gjuan gjuajtës. Është madje e mundur të vini bast në të dy numrat dhe të dyfishoni probabilitetin tuaj për të fituar.

Në këtë bast, shanset për të vendosur një 8 ose 6 janë 13,89%. Tani, kjo është e dyta vetëm pas probabilitetit të rrotullimit të një 7, që është 16.67%. Për më tepër, skaji i shtëpisë është jashtëzakonisht i ulët në 1.5%.

konkluzioni

A jeni gati për të luajtur lojëra të këqija në internet? Shpresoj keshtu! Bërja e basteve për craps është shumë e thjeshtë, megjithëse mund t'ju duhet njohuri bazë për rregullat e lojës për të filluar lojën. Sidoqoftë, mos u shqetësoni, pasi tregtarët e drejtpërdrejtë janë gjithmonë të lumtur t'u ofrojnë lojtarëve të rinj këshilla të dobishme për mut. Kështu që argëtohuni dhe fat të mirë!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme