Craps

October 27, 2021

5 fakte zbavitëse që duhen ditur për mut

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Të mësosh se si të luash mut është një nga detyrat më të thjeshta në lojërat e fatit në internet botë. Vetë loja është vetë-shpjeguese pasi lojtarët duhet vetëm të gjejnë lojërat më të mira në internet, të blejnë patate të skuqura dhe të vënë një bast.

5 fakte zbavitëse që duhen ditur për mut

Por për të fituar në këtë lojë tavoline emocionuese dhe argëtuese, ka disa fakte që duhen mbajtur parasysh. Mbani mend se ka dhjetëra mite mashtruese për katrahurat që do t'ju shfryjnë gomën edhe përpara se të filloni udhëtimin me katrahura. Pra, më poshtë janë disa fakte argëtuese në lidhje me mut.

Fakti numër 1. Ka 36 kombinime të mundshme

A e dini se ka deri në 36 kombinime të mundshme pas hedhjes së dy zarave me gjashtë anë? Epo, lojtarët përdorin një palë zare për të luajtur mut. Në anët e zareve, shtypen numrat që variojnë nga 1 në 6. Pasi të bëni një duo, ju llogaritni totalet e tyre. Në atë rast, njëmbëdhjetë totale janë të mundshme; 2 deri në 12.

Duke shkuar nga totalet e mësipërme, shumica e lojtarëve besojnë se loja ka vetëm 11 rezultate të mundshme. Përkundrazi, këto janë vetëm totalet. Çdo total ka kombinime të shumta unike, duke çuar në 36 në përgjithësi. Për shembull, një total prej 4 mund të jetë 1+3, 2+2 ose 3+1.

Fakti numër 2. Ulja e një 7 është më e mundshme

Këtu është një tjetër interesante fakt për mut që do të jetë e dobishme gjatë lojës. Shpesh, rezultati total i një rrotullimi është 7. Kjo për shkak se ka deri në gjashtë kombinime unike që mund të krijojnë gjithsej 7. Kjo bën një shans të madh 16,67% që të shfaqet një 7.

Nga ana tjetër, numrat e rrotulluar 12 dhe 2 janë një mirazh. Kjo për shkak se vetëm një kombinim i vetëm mund të bëjë këto totale, përkatësisht. Mundësia që këto shifra të shfaqen është vetëm 2.78%. Tani e dini pse shumica e lojtarëve favorizojnë 7.

Fakti numër 3. Vetëm katër baste kryesore

Ata që pretendojnë se loja me craps është e vështirë për t'u luajtur, thjesht nuk i dinë rregullat. Në këtë lojë fati, zotërimi i tavolinave dhe basteve të përfshira është një shpëtim. Katër bastet kryesore për craps përfshijnë:

  • Linja e kalimit
  • Mos e kaloni vijën
  • Ejani
  • mos hajde

Siç pritej, këto baste kanë shanse dhe avantazhe të ndryshme. Për shembull, bastet e kalimit/të ardhurit kanë pagesa 1:1 me një avantazh shtëpie prej 1,41%. Nga ana tjetër, bastet mos kalo/mos hajde kanë shanse të ngjashme, por një avantazh të ulët prej 1.36%.

Fakti numër 4. Ka Besëtytni

Prit, çfarë lidhje kanë bestytnitë me një lojë fati? Kështu është! Si fillim, disa lojtarë besojnë se të dyja gjinitë nuk kanë fat të ngjashëm në këtë lojë. Prandaj, shumica e lojtarëve të rinj meshkuj konsiderohen të pafat, ndërsa lojtarët e rinj femra konsiderohen me fat. Prandaj emri "Zonja Luck"

Gjithashtu, nëse një grua hedh zarin përpara se gjuajtësi të hedhë zarin, kjo mund të rezultojë në fat të mirë. Përveç kësaj, thënia e numrit "7" në tavolinë i sjell fat lojtarit. Pra, në vend të kësaj, lojtarët thonë "djalli" ose "e kuqe e madhe". Një tjetër, mos fol ose mos e prek gjuajtësin teksa luajnë, se mos i sjell fat të keq.

Fakti numër 5. Qëndro i qartë nga basti Yo

Pavarësisht nëse planifikoni të luani në kazinotë më të mira në internet në kazinotë tokësore, bëjini vetes një nder dhe injoroni bastin Yo. Për ata që nuk e dinë, basti Yo në thelb është i vendosur për gjuajtësin për të hedhur gjithsej 11.

Arsyeja? Vetëm dy (6+5 dhe 5+6) nga 36 kombinimet e mundshme mund t'ju fitojnë një bast Yo. Tani kjo do të thotë se niveli Yo ka shanse 36:2 ose 18:1, edhe pse shumica e lojërave të mut e ulin atë në 15:1.

konkluzioni

Deri këtu, është e qartë se lojtarët kanë nevojë për pak ose aspak aftësi për të luajtur dhe për të fituar një lojë craps. Në fakt, nuk ka asgjë si një gjuajtës i keq apo i mirë në craps. Prandaj, luani lojëra të tilla si blackjack dhe poker, të cilat janë më strategjike dhe i lejojnë lojtarët të ndryshojnë drejtimin e lojës.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme