Lajme

September 1, 2022

Si të luani ruletë - Një udhëzues i plotë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Ka shumë lojëra kazino për të zgjedhur dhe luajtur në kazinotë më të mira në internet. Shumica e fillestarëve janë në kërkim të diçkaje të thjeshtë, argëtuese dhe shpërblyese. Kjo është ajo që tërheq lojtarë të rinj dhe i mban ata të kthehen. 

Si të luani ruletë - Një udhëzues i plotë

Merrni Ruletën si shembull. Ruleta është një lojë klasike tavoline ku lojtarët parashikojnë numrin, ngjyrën, rreshtin ose kombinimin në të cilin bie topi. Një shpjegim i shkurtër, por nuk është aq i drejtpërdrejtë sa duket. 

Lojtarët duhet të mësojnë të vendosin baste të arsyeshme për të pasur çdo shans për të fituar. Për ta bërë këtë, të kuptuarit e lojës është një pikënisje e shkëlqyer. Sot do të mësoni se si të luani Ruletë, rreth rrotës së ruletës, zgjedhjes së bastit të duhur dhe strategjive të disponueshme për të fituar më shpesh. Le të shqyrtojmë rregullat e ruletit!

Si të luani udhëzues për ruletë

 1. Rregullat e Tavolinës së Ruletës
 2. Njihni Rrotën e Ruletës
 3. Zgjidhni bastet e duhura
 4. Strategjitë efektive të ruletës
 5. Numrat me fat në Ruletë
 6. Ruletë për argëtim
 7. Ofruesit kryesorë të softuerit të ruletës
 8. Përmbledhje

Rregullat e Tavolinës së Ruletës

Të gjitha lojëra ruletë keni një shumë minimale dhe maksimale që mund të vendosni për raund. Për shembull, një tabelë pagese e ruletit mund të specifikojë 10 dollarë si minimum për bastet e jashtme dhe një maksimum prej 1000 dollarësh. Puna është se tabelat e pagave ndryshojnë, në varësi të zhvilluesit të softuerit dhe kazinosë në internet. Përdorni këto shifra për të përcaktuar stilin tuaj të lojës. 

Si nje rul i lartë, ju mund të dëshironi të zgjidhni një tabelë që ju lejon të rrezikoni më shumë. Lojtarët me buxhet mund të zgjedhin tavolina ruletë me një bast minimal prej 5$ ose edhe 1$. Mund të luani edhe ruletë me qindarkë, të tilla si Auto Roulette nga Evolution dhe Pearl Roulette by Playtech. Disa zhvillues përfshijnë gjithashtu një pankartë që shfaq numrat më të nxehtë dhe më të ftohtë. 

Me listën e parë jashtë rrugës, le të vazhdojmë…

Si funksionon Rrota e Ruletës

Përpara se të ndezni atë rrotë ruletë, është thelbësore të dini se si luhet loja. Kjo për shkak se shtëpia ka një avantazh matematikor në të gjitha bastet e ruletit, ashtu si në çdo lojë tjetër të kazinosë në internet. Në mënyrë tipike, lojtarët marrin një pagesë 35:1 në rrotat amerikane dhe evropiane. Pra, cili është ndryshimi?

Tavolinat evropiane vinin me deri në 37 lojëra elektronike me numër dhe me ngjyra, duke përfshirë një xhep të vetëm zero (0). Kjo do të thotë se probabiliteti juaj për të fituar është 1 në 37, duke i dhënë asaj një avantazh prej 2,70%. Nga ana tjetër, rrota amerikane ka 38 lojëra elektronike, duke përfshirë një xhep shtesë të dyfishtë zero (00). Tani kjo e shtyn skajin e shtëpisë pak më lart në 5.26%. Dhe ju e dini që një avantazh më i lartë i shtëpisë nuk është i përshtatshëm për menaxhimin e bankrollit, apo jo?

Tani me një kuptim të caktuar të tryezës dhe rrotës së ruletës, le të vazhdojmë me mënyrën se si të zgjedhim bastet e duhura kur luani ruletë.

Zgjidhni bastet e duhura

Tani që e dini se në cilën rrotë të luani, është koha të zgjidhni me kujdes bastet e ruletit. Ruleta ka një numër të mahnitshëm opsionesh bastesh. Por nëse luani në tavolinën amerikane apo evropiane, vendosni gjithmonë bastet e jashtme mbi ato të brendshme. 

Por pse bastet e jashtme? Këto baste u japin lojtarëve një shans pothuajse 50% për të parashikuar saktë. Për shembull, bastet shanset/çift, kuqe/zi dhe të larta/të ulëta kanë 48,65% shanse fitimi në rrotën evropiane dhe 47,37% në lojën amerikane. Vini re, megjithatë, se pagesa është e ulët në 1:1.

Por nëse jeni ambicioz, shkoni për bastet e brendshme, të cilat përfshijnë parashikimin e numrave specifikë ose grupeve të numrave. Lloji më i zakonshëm është basti direkt ose me një numër, ku thjesht parashikoni që topi të ulet në një numër të caktuar. Edhe pse shanset fituese për këtë bast janë 2.7%, pagesa është më e lartë në 35:1. Por do t'ju duhet një fat serioz për të fituar këtë bast. 

Le të kalojmë në pyetjen tjetër.

A ekziston një strategji efektive e ruletës?

Disa lojtarë betohen për sistemet popullore të basteve të ruletit për të shkurtuar skajin e shtëpisë. Ju ndoshta keni lexuar libra ose artikuj që rekomandojnë strategji si Martingale, D'Alembert, James Bond dhe Fibonacci. Një shembull i mirë është strategjia Martingale, që përfshin dyfishimin e bastit tuaj fillestar pas një humbjeje. Kjo strategji rulete vazhdon derisa të arrini një fitore. 

Duhet të dini gjithashtu se nuk ka asnjë provë që këto strategji funksionojnë sepse Ruleta është një lojë e bazuar në fat në një masë të madhe. Prandaj, humbjet ose fitoret mund të zgjasin deri në 5, 10 ose 20 raunde. Përveç kësaj, ju duhet një bankroll i madh për këto sistemet e basteve të ruletit te punosh. Dhe edhe me këtë, kazinoja ka gjithmonë avantazhin mbi ju. Pra, mos u mbështetni vetëm në asnjë strategji. 

Ndoshta, së bashku me numrin tuaj me fat, mund të ndodhë diçka e veçantë. Kush e di 🤷🏼‍♂️

A ka numra me fat?

Kjo është padyshim pyetja më e zakonshme që bëjnë lojtarët e ruletit. Përgjigja është e drejtpërdrejtë; bestytnitë nuk funksionojnë në ruletë apo kumar, për këtë çështje. Kjo për shkak se çdo numër për të cilin bastni ka një shans të barabartë matematikor për t'u shfaqur në timon. Është rastësisht që disa numra vazhdojnë të shfaqen në fitoret e lojtarëve.

Por e vërteta është se disa numra kanë rezultuar të jenë më të suksesshëm se të tjerët. Numri 17 është ndoshta numri më i popullarizuar i ruletës në mesin e lojtarëve. Arsyeja? Ky numër qëndron në qendër të tabelës, duke e bërë atë me shumë gjasa të shfaqet. Ekipi legjendar i MIT madje e përshkroi atë si 'numri më i rastësishëm i ruletës' 

Lojtarët e ruletës pëlqejnë gjithashtu numrat 7, 3 dhe 13, të cilët konsiderohen si numri më i pafat nga lojtarët. Por në përgjithësi, nuk ka numër më të mirë në Ruletë. 

Nëse keni arritur deri këtu, nuk kam dyshim se jeni në të për ta fituar atë. Sepse këtu vjen pjesa më e rëndësishme…

Luaj Ruletë për Argëtim

Siç u përmend më lart, Ruleta është rreptësisht një lojë e bazuar në fat. Prandaj, asnjë strategji nuk mund t'i anojë shanset në favorin tuaj. Merrni parasysh këtë; me e larta mundësi për të fituar një bast ruletë është 48.65% në bastet e jashtme. Tani, çfarë do të thotë kjo? Kjo do të thotë që shanset tuaja për të humbur bast janë më të larta në 51.35%. 

Me këto numra në mendje, ju duhet të luani Ruletë vetëm për argëtim. Gjithmonë shmangni lojërat e kazinosë në internet me para që nuk mund t'i humbni. Këto mund të jenë para për sigurimin tuaj shëndetësor, qiranë e shtëpisë ose kredinë e biznesit, ju emërtoni ato. 

Përveç kësaj, mos vendosni më shumë se 5% të totalit të bankrollit tuaj në një bast të vetëm. Dhe një gjë tjetër është të vendosni një kufi të humbjes së ndalimit ose të largoheni pasi të keni shtuar një shumë të caktuar në bankrollin tuaj fillestar. Besoni apo jo, kjo është strategjia e vetme e ruletës që funksionon.

Jam i lumtur që keni arritur deri këtu. Një gjë tjetër përpara se të përfundojmë udhëzuesin e sotëm.

Software Ruletë

Shumica e lojtarëve të ruletit në internet e anashkalojnë këtë veçori jetike. Të luash në kazinonë dhe zhvilluesin e gabuar të softuerit vetëm e zgjat brezin e humbjeve. Është një sekret i hapur që disa sajte kumari mund të bashkëpunojnë me zhvilluesit mashtrues të lojërave për të anuar rezultatet e lojës. Pra, duhet të luani Ruletë vetëm në një kazino online të licencuar dhe të rregulluar për sigurinë tuaj. Kazinotë duhet të tregojnë prova të testimit të lojës nga organe të pavarura si:

 • Bashkëpunëtorët e lojërave, 
 • eCOGRA, dhe 
 • iTech Labs.

Në përmbledhje

Shpresojmë të dini se si të luani ruletë! Sigurohu qe ti luani lojëra ruletë me zhvillues të besueshëm të lojërave. Janë të shumta kompanitë më të mira në iGaming, të tilla si Evolution Games, Ezugi, Playtech, Betsoft dhe Authentic Gaming. Pse? Ata kanë një reputacion që ia vlen të mbrohet. Këta lloj ofruesish softuerësh marrin hapat e nevojshëm për të qëndruar në përputhje me rregulloret nëpër tregje. 

Së fundmi, mos harroni të luani lojëra ruletë me kohëzgjatje më të gjatë midis raundeve të basteve (të paktën 20 sekonda) për të mbrojtur bankrollin tuaj. Shpejtësia vret në ruletë!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme