Lajme

August 11, 2022

Sa vjeç duhet të jeni për të luajtur kumar?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Ka ikur koha kur kumari ishte tabu. Këto ditë, lojërat e fatit janë një industri ligjore shumë miliarda dollarësh në shumicën e vendeve. Por jo të gjithë mund të luajnë kumar online ose offline. Lojtarët duhet të arrijnë një moshë të caktuar për të luajtur lojëra kazino në shumicën e vendeve të botës. 

Sa vjeç duhet të jeni për të luajtur kumar?

Lajmi i mirë është se nuk ka ligje universale se sa vjeç duhet të jeni për të luajtur kumar në internet. Çdo vend ka rregulloret e veta të lojërave të fatit, duke përfshirë kufirin ligjor të moshës për lojërat e fatit. Kjo mund të jetë çdo gjë nga 18 deri në 21 vjet në shumicën e vendeve. Sot ne po ju udhëzojmë përmes moshës ligjore të lojërave të fatit në mbarë botën. Le të zhytemi në…

Mosha ligjore e lojërave të fatit në SHBA

Lojtarët amerikanë të kazinove në internet kanë parë me zili ndërsa lojtarët në juridiksione të tjera të lojërave të fatit argëtohen dhe luajnë ligjërisht. Por pasi Gjykata e Lartë shpalli të jashtëligjshme PASPA (Akti për Mbrojtjen e Sporteve Profesionale dhe Amatore) në 2018, bastet u bënë të ligjshme në nivel federal. Ajo që pasoi është se shumica e shteteve filluan legalizimin e lojërave të fatit, ku më i fundit ishte Nju Jorku. 

Mosha ligjore e lojërave të fatit në SHBA është 18 deri në 21 vjet, në varësi të shtetit. Për shembull, lojtarët e New York, Oklahoma, Georgia dhe Michigan duhet të jenë 18 vjeç për të luajtur. Nga ana tjetër, kazinotë në shtete si Indiana, Iowa, Arizona dhe Connecticut pranojnë vetëm lojtarë të moshës 21 vjeç ose më të vjetër. Alabama është i vetmi përjashtim ku lojtarët duhet të jenë të paktën 19 vjeç për të luajtur. 

Mosha ligjore e lojërave të fatit në Kanada

**Në nivel kombëtar,**Mosha e ligjshme e lojërave të fatit në Kanada është 19 vjeç. Por siç mund ta dini tashmë, tregu i lojërave të fatit në Kanada është i rregulluar në nivel provincial. Kjo do të thotë se mosha ligjore e basteve mund të ndryshojë midis provincave ose territoreve të ngjashme me SHBA-në. Kanadaja në përgjithësi ka tre territore dhe dhjetë provinca, secili rajon ka një kryeqytet.

  • Nëse keni në plan të kumar në Ontario (Londër, Otava dhe Toronto), për shembull, duhet të jeni të paktën 19 vjeç.
  • Në Quebec (Montreal, Laval dhe Quebec City), lojtarët duhet të jenë 18 vjeç ose më shumë.

Në përgjithësi, konfirmoni ligjet e lojërave të fatit në provincën ose territorin tuaj përpara se të luani kumar në internet ose jashtë linje në Kanada. 

Mosha ligjore e lojërave të fatit në MB

Komisioni i Lojërave të Fatit rregullon të gjitha aktivitetet në Skena e lojërave të fatit në Mbretërinë e Bashkuar. Ligji e parashikon që vetëm lojtarët e moshës 18 vjeç e lart mund të marrin pjesë në çdo formë të lojërave të fatit në Britaninë e Madhe. Megjithatë, kjo është me përjashtim të lojërave komerciale ose private, ku pjesëmarrësit duhet të jenë të paktën 16 vjeç. 

Por ndryshe nga SHBA, ku shumica e shteteve licencojnë vetëm disa site lojërash fati (kryesisht 12), nuk ka kufi në MB. Një sajt thjesht përmbush rregullat e Komisionit të Lojërave të Fatit për të marrë miratimin. Për shembull, kumari VIP dhe karta krediti është i paligjshëm. Komisioni vendosi gjithashtu një ndalim të plotë të veçorisë AutoPlay në makinat e fatit.

Mosha ligjore e lojërave të fatit në Evropë

Skena evropiane e lojërave të fatit në internet është një nga më të ndryshmet. Kjo për shkak se nuk ka legjislacion të vetëm të BE-së për lojërat e fatit. Ashtu si në SHBA, çdo vend i BE-së është i lirë të rregullojë lojërat e fatit brenda kufijve të tij. Por një gjë është konstante; ligji i lojërave të fatit duhet të jetë në përputhje me TFEU (Traktati i Funksionimit të Bashkimit Evropian). Ky ligj ofron lirinë për të hapur biznese dhe për të ofruar shërbime në çdo vend të BE-së.

Është e ligjshme të luash lojëra kazino online dhe të marrësh pjesë në baste sportive në shumicën e vendeve të BE-së. Këto vende kanë ligje progresive për lojërat e fatit në internet, duke i lejuar lojtarët të shijojnë makinat e fatit, bingo, lojëra me letra, letra gërvishtëse, lotari dhe baste sportive. Por për të marrë pjesë në këtë aktivitet, lojtarët duhet të jenë 18 ose 21 vjeç, në varësi të vendit.

Mosha ligjore e lojërave të fatit në Azi

Azia është shtëpia e destinacionit më të madh në botë të lojërave të fatit, Macau. Dhe me kontinentin që është rajoni më i populluar i Tokës, Azia është padyshim një treg i papërmbajtshëm për operatorët. Këtu, lojtarët duhet të jenë 18 ose 21 vjeç për të luajtur në internet ose në destinacione tokësore. Megjithatë, mosha e ligjshme e lojërave të fatit në Japoni është 19 dhe 20 në Korenë e Jugut.

Por nuk duhet të anashkaloni njohuritë tuaja se shumica e vendeve muslimane janë në Azi. Këto vende njihen se kanë ligje të rrepta kundër lojërave të fatit. Kumari është i paligjshëm në vende si Bukharini, Emiratet e Bashkuara Arabe, Iraku, Irani dhe Kuvajti. Megjithatë, disa vende si Bangladeshi dhe Afganistani nuk kanë ligje specifike për lojërat e fatit në internet.

Mosha ligjore e lojërave të fatit në Amerikën e Jugut

Vendet dhe kulturat e ndryshme të Amerikës së Jugut i bëjnë ligjet e lojërave të fatit një thes të përzier. Për shembull, pothuajse gjysma e popullsisë në këtë kontinent jeton në Brazili, një vend i njohur për qëndrimin e tij kundër lojërave të fatit. Por disa Vende të tilla si Uruguai, Kolumbia dhe Argjentina po tregojnë premtime të mëdha duke miratuar ligje të pjekura për lojërat e fatit.

Ashtu si në shumicën e pjesëve të botës, Amerikanët e Jugut duhet të jenë të paktën 18 vjeç për të marrë pjesë në çdo formë të lojërave të fatit. Por me shumicën e vendeve që e lënë lojën e fatit në internet në një zonë gri, kjo lë hapësirë për lojërat e fatit për të miturit. Meksika është një shembull i shkëlqyer i një vendi pa rregullore për lojërat e fatit në internet.

Mosha ligjore e lojërave të fatit në Afrikë

Afrika është kontinenti i dytë më i populluar në botë. Ky kontinent është shtëpia e 54 kombeve sovrane me kultura dhe ligje të ndryshme. Sipas shifrave të fundit, ka më shumë se 500 milionë përdorues të telefonave celularë në Afrikë, me 23% të atyre që shfletojnë rregullisht internetin. Gjithashtu, mbi 88% e trafikut të internetit në këtë kontinent është nga përdoruesit e smartfonëve. 

Këto statistika nënkuptojnë vetëm se Afrika është një treg tërheqës për operatorët e lojërave të fatit. Megjithatë, kontinentit i mungojnë ende ligjet e nevojshme për të rregulluar aktivitetin. Kjo do të thotë që shumica e kompanive ndërkombëtare të lojërave të fatit pranojnë lojtarë afrikanë pa asnjë kufizim. Mosha ligjore e lojërave të fatit në shumicën e vendeve është 18 vjeç, megjithëse Egjipti dhe Namibia kanë një kufi moshe prej 21 vjeç.

A është e mundur të luash kumar në një zonë të ndaluar?

Nëse kumari është i paligjshëm në vendin tuaj, kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se nuk mund të merrni pjesë në argëtim. Disa kazino dhe prezantues do të pranonin me kënaqësi lojtarë nga vende ku bastet janë të paligjshme ose të parregulluara. Ne nuk e rekomandojmë këtë pasi mbrojtja e lojtarit nuk ekziston, që do të thotë një rrezik më i lartë.

Pra, kur regjistroheni në një kazino ndërkombëtare në internet, sigurohuni që një organ ligjor të licencojë kazinonë tuaj të zgjedhur. Shembuj të shkëlqyer janë Curacao e-gaming, MGA, dhe UKGC, ndër të tjera. Gjithashtu, sigurohuni që mënyrat e pagesës të jenë të besueshme dhe të disponueshme në vendin tuaj. Disa kazino nuk mbështesin tërheqjet nëpërmjet metodave specifike. Pra, sigurohuni që së pari ta konfirmoni këtë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme