Lajme

December 5, 2022

Lexoni këto mite të çuditshme të kazinove në internet përpara se të luani!

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Industria e lojërave të fatit në internet është një sektor shumë miliardë dollarësh, me shumë lojtarë dhe kazino që marrin pjesë çdo ditë. Por si në çdo industri tjetër, disa keqkuptime dhe gënjeshtra mund të trembin lojtarët e rinj. Për shembull, ekziston një gënjeshtër e zakonshme që lojërat e kazinosë në internet janë të padrejta. 

Lexoni këto mite të çuditshme të kazinove në internet përpara se të luani!

Ky udhëzues zhvlerëson këtë bestytni dhe shumë mite të tjera të kazinove në internet me fakte të paqarta. Pas leximit, duhet të bëni lehtësisht dallimin midis fakteve dhe miteve. 

Miti # 1: Lojrat e kazinove online

Sa herë e keni dëgjuar këtë gënjeshtër? Shumica e lojtarëve që betohen për kazinotë e tyre të preferuara në tokë besojnë se lojërat e kazinove në internet nuk janë transparente dhe të drejta. Por për të qenë i drejtë me këta lojtarë, është e pamundur të shihet se si lojërat si lojëra elektronike, blackjack, poker dhe më shumë, gjenerojnë rezultate në sfond. Ju vetëm do të rrotulloni rrotullat dhe do të prisni për rezultatin. 

Por këtu është gjëja; lojërat e kazinosë në internet përdorni Gjeneruesit e numrave të rastësishëm ose RNG për të gjeneruar miliarda rezultate në sekondë. Ky sistem krijon rezultate edhe kur automati është i papunë. Kjo do të thotë se askush në kazino nuk mund të manipulojë rezultatet për të favorizuar veten e tyre, sepse algoritmet po ndryshojnë vazhdimisht. 

Kjo nuk është e gjitha. Faqet më të mira të kazinove në internet janë të licencuara nga organe me reputacion si UKGC, MGC dhe Curacao e-Gaming. Këto organe rregullatore sigurojnë që të gjitha lojërat RNG të jenë testuar për drejtësi nga kompani të pavarura si eCOGRA, iTech Labs dhe Gaming Associates përpara se të lëshojnë licencat e tyre. Pra, nëse luani në një kazino që shënon të gjitha këto kuti, lojërat janë 100% të drejta dhe transparente.

Miti #2: Ju nuk mund të luani kumar në internet në një juridiksion të paligjshëm

Kumari i ligjshëm në internet po përhapet me shpejtësi. Në Evropë, për shembull, shtetet anëtare të EEA (Zona Ekonomike Evropiane) kanë rinovuar ligjet e tyre iGaming për të licencuar faqet e basteve në det të hapur në përputhje me marrëveshjen e tregtisë ndërkufitare. SHBA është gjithashtu një juridiksion i gjerë i lojërave të fatit në internet, me më shumë se gjysmën e shteteve që legalizojnë bastet sportive që kur PASPA u përmbys në 2018.

Por kumari në internet nuk është i ligjshëm kudo, përfshirë në Zelandën e Re, Kanada, Indi dhe disa shtete në SHBA. Në këto rajone, është teknikisht e paligjshme të luash kumar në internet sepse ligji nuk e mbulon këtë aktivitet. Por kjo është boshllëku që përdorin operatorët në det të hapur për të pranuar bastorët. Kazinotë e Bitcoin janë gjithashtu të njohura për pranimin e lojtarëve nga juridiksione të paligjshme.

Nëse dëshironi të shkoni në një kazino në det të hapur, sigurohuni që një organ ligjor licencat atë në MB, Kanada, Maltë, Gjibraltar, Curacao ose Alderney. Gjithashtu, merrni më shumë informacion në lidhje me reputacionin e kazinosë nga lojtarët e mëparshëm dhe aktualë. Mos harroni, askush nuk do t'ju arrestojë për të luajtur në një kazino në det të hapur. 

Miti numër 3: Shtëpia fiton gjithmonë

Ju ndoshta e keni dëgjuar këtë fjali për kumar disa herë nga lojtarët dhe bloget e lojërave të fatit. E vërteta është se kazinoja ka gjithmonë një avantazh, pavarësisht nga loja që po luani. Ky avantazh matematikor i siguron ata për pjesën e tyre nëse fitoni xhekpotin ose humbni një bast. Kjo është një arsye tjetër pse kazinotë nuk manipulojnë rezultatet e lojërave. 

Por lajmi i mirë është se lojtarët mund të përdorin disa strategji për të zvogëluar avantazhin e shtëpisë dhe për të rritur shanset e tyre për të fituar. Kjo është veçanërisht e vërtetë në lojëra si blackjack dhe poker, ku lojtarët mund të ndahen, të dyfishohen, të numërojnë letra dhe më shumë. Është e mundur të zvogëlohet skaji i shtëpisë në më pak se 0,50% në këto lojëra me letra. 

Vlen gjithashtu të përmendet se skaji i shtëpisë bëhet aktiv vetëm pas një mijë ose më shumë bastesh. Kjo do të thotë se lojtarët kanë çdo shans për të fituar një bast nëse luajnë herët dhe në mënyrë agresive. Megjithatë, edhe një avantazh prej 0,50% i shtëpisë është i mjaftueshëm për t'ju humbur shumë para në planin afatgjatë. 

Miti #4: Bonuset e kazinosë janë para falas

Këtu është një tjetër keqkuptim i zakonshëm në skenën e lojërave të fatit në internet. Lojtarët shpesh marrin dhurata si rrotullime falas, bonuse të ndeshjeve të depozitave, bonuse pa depozite dhe kthim parash. Këto bonuset e kazinosë në internet tërhiqni lojtarët dhe mbani besnikët të dëshirojnë më shumë. Por a janë kazinotë online aq bujare sa t'u ofrojnë të gjithëve para falas?

Kazinotë janë biznese si çdo tjetër. Çdo shenjë që u jepet lojtarëve është e menduar mirë për të siguruar që kazinoja të mos dalë si humbëse. Shumica e këtyre bonuseve kanë kërkesa për baste për të siguruar që lojtarët të përdorin paratë e tyre përpara se të tërheqin fitimet e bonusit. Për shembull, një kazino mund të mirëpresë lojtarët me një paketë prej 100 dollarësh me një kërkesë bastesh 10 herë. Në atë rast, lojtarët duhet të vënë bast $1,000 ($100 x 10) përpara se të arkëtojnë fitimet e tyre të bonusit. 

Sikur të mos mjaftonte kjo, kazinotë e dinë se të gjitha lojërat kanë një avantazh shtëpie që funksionon në favor të tyre. Sa më shumë t'i rrotulloni rrotullat duke përdorur rrotullimet falas, aq më shumë vjen në lojë skaji i shtëpisë. Në fund, ju mund të fitoni asgjë ose shumë pak nga bonuset. Pra, konfirmoni skajin e shtëpisë së lojës përpara se të kërkoni çmimin.

Miti #5: Numrat e pafat dhe me fat në ruletë

Ruleta online është një nga lojërat më të luajtura në tryezë në çdo kazino. Kjo lojë është e drejtpërdrejtë, me lojtarët që parashikojnë vetëm ngjyrën, numrin ose kombinimin e numrave ku do të ndalet topi. Por lojtarët me përvojë të ruletit besojnë se disa numra ruletë në internet janë më me fat se të tjerët. E njëjta gjë mund të thuhet për mut. A eshte e vertete?

Numri 17 është një nga numrat më të luajtur, me ekipin legjendar të MIT Blackjack që e përshkruan atë si numrin më të rastësishëm. Numrat 7 dhe 3 janë numra të tjerë të dashur midis lojtarëve, me shumicën e bastorëve që besojnë se lajmet e mira vijnë në tre. Nga ana tjetër, numrat 13, 17 dhe zerot konsiderohen si numra "pinjoll".

Realiteti është se këto janë thjesht mite të kazinove në internet. Të gjithë numrat në një rrotë ruletë në internet kanë të njëjtat mundësi për të dalë. Është një rastësi që një numër i caktuar del më shpesh se të tjerët. Me këtë thënë, shanset tuaja për të fituar rriten nëse vini baste në baste me para çift si e kuqe/zi, tek/çift dhe e lartë/e ulët. Këto baste kanë më shumë se 45% mundësi për të goditur.

Miti #6: Sistemet e basteve nuk funksionojnë

Ka shumë sisteme bastesh në botën e lojërave të fatit në internet. Lojtarët mund të përdorin strategjinë Martingale për të mbuluar humbjet duke dyfishuar aksionet e tyre sa herë që humbin një bast. Objektivi është të rikuperoni të gjitha humbjet pas një fitoreje të vetme. Strategji të tjera bastesh përfshijnë D'Alembert, Paroli, Fibonacci, James Bond dhe Flat Betting. 

Por do të befasoheni kur të gjeni se shumica e bastuesve i refuzojnë këto strategji. Ata argumentojnë se bixhozi është thjesht i bazuar në fat, kështu që këto sisteme bastesh nuk do të bëjnë shumë për të ndihmuar. Është e trishtueshme të pajtohemi, por realiteti është se një sistem bastesh nuk do ta zvogëlojë kurrë avantazhin e shtëpisë as me 0.01%. 

Por bastorët inteligjentë i mendojnë këto sisteme si një mënyrë për të menaxhuar paratë e tyre. Këto strategji do t'i udhëzojnë lojtarët për shumën e aksioneve për bast dhe do t'i shtojnë paratë e tyre në një ditë të mirë. Gjithashtu, përdorni një sistem bastesh për bastet me para të barabarta në ruletë, blackjack dhe katrahura. Dhe më e rëndësishmja, buxheti i lojërave duhet të jetë i rëndësishëm për të mbuluar një varg humbjesh përpara se të arrihet një fitore.

Përmbledhja

A keni fituar ndonjë gjë? Shpresoj keshtu! Mitet e kazinove në internet janë thjesht bestytni pa fakte. Ju duhet të jeni një lojtar faktik i kazinosë dhe të ndani të vërtetën nga trillimi. Nëse keni një seri të gjatë humbjesh, kjo është për shkak të fatit të keq ose përdorimit të strategjisë së gabuar. Mos u besoni keqkuptimeve!

Të rejat e fundit

Revolucionizimi i kazinove në internet: lojëra me celular, shanse të rritura, siguri e përmirësuar dhe animacion 3D
2023-11-24

Revolucionizimi i kazinove në internet: lojëra me celular, shanse të rritura, siguri e përmirësuar dhe animacion 3D

Lajme