Lajme

February 19, 2021

Entain udhëheq rrugën duke emëruar CEO-n e parë femër

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Kanë ikur kohët kur bixhozi ishte rreptësisht një çështje mashkullore. Sot, bota e lojërave të fatit në internet po përjeton një ndryshim të jashtëzakonshëm. Industria po tërheq më shumë menaxhere dhe kumarxhinj femra, me Entain që emëron CEO-n e parë femër ndonjëherë. Por çfarë do të thotë kjo për të ardhmen e lojërave të fatit? Le të zbulojmë!

Entain udhëheq rrugën duke emëruar CEO-n e parë femër

Kush është Entain?

Nëse jeni një lojtar bast në Mbretërinë e Bashkuar, nuk keni nevojë për shumë hyrje në Entain. Për ata që nuk e dinë, kjo kompani e lojërave të fatit është pronare e Ladbrokes Coral. Ladbrokes është një nga librat kryesorë të sportit dhe Markat e kazinove online në MB dhe bota. Entain e bleu këtë markë të lojërave të fatit në vitin 2017 për rreth 4 miliardë funte.

Por nuk ka qenë një lundrim i qetë për këtë faqe të lojërave të fatit në internet. Kjo kompani e ka gjetur veten në librat e gabuar të Komisioni i Lojërave të Fatit në Mbretërinë e Bashkuar në disa raste. Në vitin 2019, kompania u gjobit me një gjobë të madhe prej 5.9 milionë paund për mosrespektim të rregulloreve kundër pastrimit të parave. Para kësaj, në vitin 2018, kompania pagoi 1 milion funte pasi një nga klientët e saj vodhi fondet për të menaxhuar varësinë e tij nga kumari.

Jette Nygaard Andersen

Pas negociatave të gjata, Entain vendosi të punësojë Jette Nygaard Andersen, një shtetase daneze, si shef ekzekutiv. Këtë pozicion e mbante më parë Shay Segev, i cili u largua papritmas për t'u bashkuar me DAZN, një kompani e transmetimit sportiv. Emërimi i saj më 21 janar 2021, e çon numrin total të CEO-ve femra që udhëheqin markat FTSE 100 në gjashtë.

Pas emërimit të saj, ajo tha:

 "Jam shumë i emocionuar që kam mundësinë për të vazhduar momentin e jashtëzakonshëm që Entain ka në tregjet e tij ekzistuese, si dhe për ta ndihmuar atë të hyjë në tregje të reja të rregulluara dhe të arrijë audiencë të re." 

Të gjitha urimet më të mira për Jette Nygaard Andersen!

Rolet e saj të mëparshme

Jette Andersen krenohet me një përvojë të pasur në skenën e lojërave të fatit. Ajo iu bashkua bordit të kompanisë si drejtoreshë jo-ekzekutive në vitin 2019. Më parë, ajo shërbeu si drejtoreshë joekzekutive dhe kryetare e Astralis, një ekip danez i esports. Plus, ajo kishte role të larta ekzekutive në një firmë mediatike suedeze të quajtur Modern Times Group. Edhe kjo kompani ka interes në bast esports.

Oferta për marrjen e MGM

Kritikët po ngrenë pyetje në lidhje me largimin e Segev, duke pasur parasysh se Entain aktualisht po përpiqet të zmbrapsë një ofertë 8.1 miliardë £ për blerje nga MGM Resorts, një operator amerikan i kazinove. Ndërsa duket sikur është hedhur poshtë autobusit nga ky takim, Jette Andersen tashmë mezi pret suksesin.

Për fat të mirë, gjigandi amerikan i lojërave të fatit duket se ka humbur interesin për të blerë Entain. Edhe më mirë, Segev do të rrijë për gjashtë muaj për ta ndihmuar atë me tranzicionin ndërsa ai përfundon periudhën e njoftimit.

Përveç shmangies së ofertës për blerje, Jette Nygaard-Andersen do të jetë gjithashtu përgjegjëse për zgjerimin e markës përtej tregut të Mbretërisë së Bashkuar. Për shembull, kompania do të kërkojë të afirmohet më shumë në SHBA pas vendimit të gjykatës supreme për lehtësimin e ligjeve të lojërave të fatit. Është interesante se MGM dhe Entain tashmë kanë një sipërmarrje të përbashkët në këtë treg.

Efektet e takimit të Jette Nygaard-Andersen në lojërat e fatit për femra

Siç u tha më parë, Jette Nygaard-Andersen ishte tashmë një CEO e gatshme, duke e bërë emërimin e saj jo të papritur. Të tjera CEO gra në shërbim në FTSE 100 janë Live Garfield (Severn Trent), Emma Walmsley (GlaxoSmithKline), Alison Britain (Whitebread) dhe Melina Mondini de Focatiis (Admiral) dhe Alison Rose (NatWest Group). Sigurisht, duke mos harruar Carolyn McCall, e cila drejton ITV. Mjerisht, transmetuesi u largua nga indeksi FTSE 100 pasi Covid-19 goditi të ardhurat nga reklamat.

Në përgjithësi, emërimi i Jette Nygaard-Andersen është një testament i sigurt për atë që gratë mund të bëjnë në një industri të dominuar nga meshkujt. Ajo do të veshë këpucët e mëdha të lëna nga Segev për ta drejtuar kompaninë drejt lartësive më të mëdha. Dhe ndoshta më e rëndësishmja, CEO i ri i Entain u zotua të mbështesë mbrojtjen e lojtarëve kryesorë në industri - një temë e shtrenjtë për Ladbrokes.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme