Lajme

May 25, 2022

8 fakte zbuluese rreth lojërave të fatit në internet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Bixhozi ka qenë atje që nga periudha e Paleolitit. Në atë kohë, kumari ishte një formë argëtimi në pothuajse çdo qytetërim. Por shpejt përpara në shekujt 19 dhe 20, kumari është rritur me hapa të mëdhenj për t'u bërë një nga industritë më të mëdha dhe më kritike në botë. Përveç tregtarëve dhe punonjësve të tjerë të kazinosë, shumë lojtarë sigurojnë jetesën nga kumari.

8 fakte zbuluese rreth lojërave të fatit në internet

Pra, leximi i mëposhtëm 3-minutësh shikon historinë intriguese të basteve dhe gjëra të tjera që duhet të dini rreth lojërave të fatit në internet. Lexo!

Faqja e kazinosë Pioneer u lançua në 1994

Historia është pak konfuze lidhur me kohën kur u hap faqja e parë e lojërave të fatit. Derisa Microgaming pretendon se ka lançuar kazinonë e parë në internet në vitin 1994, disa besojnë se ishte InterCasino në 1996. Pra, për ta lënë të qetë debatin, Microgaming lançoi kazinonë online pioniere, Gaming Club Online Casino. Kjo kazino kishte disa lojëra si poker, ruletë, dhe craps. Vini re diku se Microgaming lançoi gjithashtu Cash Splash në 1998, jackpot-i i parë progresiv i lojërave elektronike në internet.

Lojërat live online debutuan në 2006/2007

Ishte një ëndërr për të luajtur lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë krahas lojtarëve dhe tregtarëve të tjerë disa dekada më parë. Kjo për shkak se interneti dhe teknologjia celulare ishin ende shumë prapa në atë kohë. Por pasi u prezantua interneti 3G në vitin 2003, kjo ëndërr filloi të bëhet realitet. Në fakt, lojërat e para live online u lansuan pak para Android dhe iPhone. Këto pajisje inovative vetëm sa e kanë përmirësuar atë. 

Strategjitë e basteve nuk funksionojnë

Sisteme të shumta të lojërave të fatit në internet premtojnë kthime të menjëhershme. Një strategji e tillë është sistemi Martingale bazuar në progresion pozitiv. Këtu, lojtarët dyfishojnë bastet e tyre pas çdo humbjeje. Për shembull, mund të vendosni bast 10 dollarë pasi të keni humbur 5 dollarë, e kështu me radhë. Por edhe pse mund të rikuperoni shumën e humbur pas një fitoreje, kjo nuk është kurrë e siguruar. Prandaj, sistemi Martingale do të ushqehet vetëm me bankrollin tuaj përpara se ta dini. 

Luaj gjithmonë baste me para

Jeni adhurues i katrahurave dhe ruletit? Atëherë duhet të dini baste edhe me para. Këto janë baste që paguajnë 1:1. Shembuj të mirë janë bastet si kalimi ose moskalimi në craps dhe tek ose çift në ruletë. Megjithëse pagesa është më e vogël në baste të tilla, ju keni një shans pothuajse 50% për të fituar bast. Për këtë arsye, rekomandohet përdorimi i sistemeve të basteve si D'Alembert dhe Martingale në bastet me para të barabarta. 

Lojëra të bazuara në aftësi çdo ditë

Të luash mut dhe ruletë duke përdorur një sistem bastesh është padyshim shpërblyese. Por realiteti është se këto lojëra dhe të tjera si lojëra elektronike dhe baccarat janë të bazuara në fat. Me fjalë të tjera, lojtarët qëndrojnë aty dhe presin rezultatin pasi të vendosin një bast. Në të kundërt, lojërat si blackjack dhe poker u lejojnë lojtarëve të përdorin strategji për të fituar raundin. Për shembull, lojtarët e pokerit mund të vendosin të qëndrojnë, të palosin, të kontrollojnë, të ngrenë ose të dyfishojnë. Në anën tjetër, lojtarët e avancuar të blackjack mund të numërojnë letra. 

Shtëpia fiton gjithmonë

Pavarësisht se çfarë strategjie përdorni, realiteti i trishtuar është se shtëpia gjithmonë del në krye. Merrni parasysh këtë; ju luani Texas Hold'em Poker me një strategji optimale dhe ulni avantazhin e shtëpisë në rreth 0.5%. Sado e mirë që tingëllon, kazino ka ende një avantazh të vogël mbi të gjitha bastet që bëni. Edhe në bastet 1:1, ju keni akoma më shumë se 50% mundësi për të humbur. Por kjo nuk do të thotë se lojtarët nuk mund të fitojnë disa raunde aty-këtu. 

Kini kujdes me bonuset

Kur luani në kazinotë më të mira në internet si Kazino BK8, do të merrni një bonus mirëseardhjeje ose një shpërblim besnikërie. Por a mendoni se kazinoja jep para falas ashtu si kjo? Kazinotë shpesh u kërkojnë lojtarëve të depozitojnë një shumë minimale përpara se të kërkojnë shpërblimin. Sikur kjo të mos mjaftonte, ata do t'u kërkojnë lojtarëve të luajnë me bonus disa herë përpara se të tërheqin ndonjë gjë. Këto kazino e dinë shumë mirë se skaji i shtëpisë do t'ju pengojë të fitoni ndonjë gjë të prekshme. Tani e dini pse shumica e bonuseve janë të lidhura me lojëra elektronike të bazuara në fat. 

Lojtarët gjithmonë mund të bëjnë fitime

Jo të gjithë janë të destinuar të jenë humbës në një kazino online. Me përzgjedhje të kujdesshme të lojërave dhe pak strategji dhe fat, gjithmonë mund të fitoni në planin afatgjatë. Për shembull, ju do të fitoni më shumë në makinat e fatit me frekuenca më të larta të goditjes prej 30% ose më shumë. Gjithashtu, lojtarët profesionistë të pokerit dhe blackjack-ut fitojnë më shpesh. Dhe më e rëndësishmja, mësoni të largoheni sapo të shtoni diçka në bankrollin tuaj. 

konkluzioni

Ka qindra fakte të lojërave të fatit në internet për të diskutuar. Ndërsa vazhdoni të luani dhe të fitoni përvojë, do të kuptoni se disa raste janë thjesht më fitimprurëse se të tjerat. Por e vërteta e dhimbshme është se asnjë strategji bastesh nuk ka rezultuar efektive deri më tani. Gjithashtu, skaji i shtëpisë është një '_djall_me të cilën duhet të jetoni në kazino. Pra, luani për argëtim dhe shijoni… fati fiton!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme
2024-04-18

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme

Lajme