Monedhat e qëndrueshme në kazinotë në internet Crypto

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Kumari me kriptomonedhë është bërë mjaft i zakonshëm këto ditë. Këto monedha dixhitale u japin lojtarëve në kazinonë më të mirë të kriptove transaksione të shpejta, të sigurta dhe anonime. Por kriptovalutat janë shumë të paqëndrueshme. Fatmirësisht, shfaqja e monedhave të qëndrueshme u ofron kumarxhinjve në internet një alternativë të shkëlqyeshme për lojërat e fatit kripto. Pra, në këtë tutorial, do të zbuloni se si funksionojnë monedhat e qëndrueshme dhe pse duhet të filloni t'i përdorni ato në lojërat e fatit në internet në vend të monedhave fiat.

Monedhat e qëndrueshme në kazinotë në internet Crypto

Çfarë janë monedhat e qëndrueshme?

Paqëndrueshmëria e lartë e kriptomonedhave dhe vlerat e paqëndrueshme janë arsyeja kryesore për lindjen e monedhave të qëndrueshme. Këto altcoin janë krijuar për të mbajtur një vlerë të qëndrueshme për bast, zakonisht të lidhura me monedhat e zakonshme fiat si USD, EUR dhe CAD. Kjo e bën vlerën e monedhave të qëndrueshme më të parashikueshme, ndryshe nga monedhat e kriptove si Bitcoin, Litecoin dhe Dogecoin.

Sot ekzistojnë disa monedha të qëndrueshme, duke përfshirë ato të mbështetura nga rezervat e monedhës fiat, mallra si ari ose argjendi, dhe më shumë. Disa monedha të qëndrueshme të përdorura zakonisht përfshijnë:

 • Tether (USDT)
 • Monedha USD (USDC)
 • Dai (DAI)
 • Binance USDC (BUSD)
 • Paxos Standard (PAX)

Vini re se secila prej këtyre monedhave ka forcën dhe dobësinë e vet, megjithëse ky udhëzues do të përmbledhë të mirat dhe të këqijat e lojërave të fatit në internet me monedha të qëndrueshme. Vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë!

Llojet e monedhave të qëndrueshme

Pa u zgjatur më, më poshtë janë llojet kryesore të monedhave të qëndrueshme:

 • Monedhat e qëndrueshme të mbështetura nga Fiat: Siç lë të kuptohet emri, këto monedha të qëndrueshme mbështeten nga një rezervë e monedhës fiat, zakonisht në një raport 1:1. Me fjalë të tjera, një emetues i stablecoin mund të mbajë monedhë rezervë 1 $ për çdo 1 $ stablecoin në qarkullim. Ky lloj i stablecoin është i drejtpërdrejtë dhe i besueshëm, pasi një aktiv i prekshëm e mbështet drejtpërdrejt atë. Shembuj të monedhave të qëndrueshme të mbështetura nga fiat përfshijnë USDT (Tether) dhe USDC (monedhë USD).
 • Monedhat e qëndrueshme të mbështetura nga kriptovalutat: Ju nuk keni nevojë për ndonjë prezantim për këto monedha të qëndrueshme, apo jo? Në vend që të mbështeten nga rezerva valutore, këto monedha dixhitale mbështeten nga të tjera monedha si Ethereum dhe Bitcoin. E thënë thjesht, vlera e stablecoin varet nga vlera e kriptomonedhës mbështetëse. Ky stabilcoin është i dobishëm për ata që kërkojnë të ruajnë ekspozimin e kriptomonedhës duke i shpëtuar paqëndrueshmërisë.
 • Monedhat e qëndrueshme të mbështetura nga mallrat: Këto monedha të qëndrueshme janë gjithashtu relativisht të lehta për t'u kuptuar sepse ato kanë një rezervë të një malli fizik, si ari ose argjendi. Ky lloj stablecoin mund të mbrohet nga inflacioni dhe paqëndrueshmëria ekonomike, pasi vlera e artikullit në përgjithësi është më pak e paqëndrueshme se monedhat tradicionale. Për shembull, mund të tregtoni arin me 430 XAUT (Tether Gold).
 • Monedhat e qëndrueshme algoritmike: Këto monedha të qëndrueshme përdorin algoritme komplekse dhe kontrata inteligjente për të ruajtur një vlerë të qëndrueshme. Algoritmi i kompjuterizuar rregullon ofertën e stablecoin bazuar në ofertën dhe kërkesën e tregut, duke stabilizuar çmimin. Më shumë monedha lëshohen automatikisht për të normalizuar vlerën e këtij stablecoin kur ka kërkesë të lartë. Stabilcoins algoritmike janë padyshim monedhat dixhitale më të decentralizuara dhe autonome, sepse ato nuk mbështeten në një autoritet ose rezervë të centralizuar.

Përparësitë e përdorimit të monedhave të qëndrueshme në kazino online Crypto

Ka disa avantazhe të duke luajtur lojëra kripto-kazino duke përdorur monedha të qëndrueshme. Këto avantazhe zbatohen gjithashtu kur përdorni monedha të paqëndrueshme si Bitcoin dhe Bitcoin Cash.

 • Vlera e qëndrueshme: Stabilcoins mbrojnë kundër paqëndrueshmërisë së kriptomonedhës, duke lejuar lojtarët të shmangin luhatjet e çmimeve të Bitocoin. Paqëndrueshmëria e kriptomonedhës mund të çojë në humbje të mëdha kur çmimi luhatet. Luajtja e lojërave më të mira të kazinosë në internet me monedha të qëndrueshme do të thotë që do të shijoni të gjitha përfitimet e altcoin pa u shqetësuar për paqëndrueshmërinë e monedhës.
 • Transaksione më të shpejta: Krahasuar me lojërat më të mira të kazinosë në internet për para të vërteta, Stablecoins shpesh mund të lehtësojnë transaksione më të shpejta dhe më të lira. Ashtu si altcoins, stablecoin janë një formë e decentralizuar pagese, që do të thotë se transaksionet tuaja nuk kanë nevojë për verifikim dhe miratim nga bankat dhe institucionet financiare, gjë që shpesh ngadalëson procesin. Zakonisht, tërheqjet mund të zgjasin më pak se 24 orë.
 • Tarifa më të ulëta të transaksionit: Në shumicën e kazinove në internet, monedhat e qëndrueshme kanë tarifa më të ulëta të transaksionit sesa metodat e pagesës në monedhë fiat. Në fakt, kazinotë më të mira në internet nuk paguajnë asnjë tarifë kur depozitojnë dhe tërheqin duke përdorur monedha të qëndrueshme. Merrni parasysh këtë; banka ose kuletat tuaja elektronike do t'ju paguajnë një tarifë kur tërhiqni fitimet e kazinosë. Stabilcoins dhe altcoins jo!
 • Pagesat anonime të kazinosë: A jetoni aty ku lojërat e fatit në internet janë të paligjshme? Përveç përdorimit të një VPN (Rrjeti Privat Virtual) për të maskuar gjurmët tuaja në internet, monedhat e qëndrueshme do të jenë të dobishme për lojërat pa kufij. Qeveritë dhe bankat nuk i rregullojnë këto mënyra të sigurta pagese të kazinosë. Por mos përdorni stablecoin për aktivitete kriminale në internet si pastrimi i parave, sepse autoritetet do të vazhdojnë të gjurmojnë pagesat tuaja.
 • **Bonuset ekskluzive të Stablecoin:**Disa vende të lojërave të fatit ofrojnë bonuse dhe promovime ekskluzive për lojtarët që përdorin stablecoin për transaksionet e tyre. Ndonjëherë, këto bonuse mund të kenë më shumë vlerë sesa shpërblimet e depozitave në monedhën fiat. Por cilido bonus që kërkoni, leximi i shkronjave të imta është thelbësor.

Disavantazhet e përdorimit të monedhave të qëndrueshme në kazino online Crypto

Çdo gjë me pro duhet të ketë gjithashtu disa kundër, dhe monedhat e qëndrueshme nuk janë të ndryshme. Më poshtë janë disa nga arsyet për të qenë të kujdesshëm ndaj lojërave të fatit stablecoin:

 • Pranimi i kufizuar: Stablecoins u lançuan në vitin 2014, që do të thotë se ato janë një formë relativisht e re pagese në botën e lojërave të fatit në internet. Kumarxhinjve në internet mund t'u duhet të gërmojnë më thellë për të gjetur një faqe kazinoje që mbështet këtë opsion pagese.
 • Rreziqet e mundshme të paqëndrueshmërisë: Ndërsa monedhat e qëndrueshme duhet të ofrojnë më pak paqëndrueshmëri sesa monedhat e tjera kripto, ato mund të jenë ende të hapura ndaj rreziqeve të paqëndrueshmërisë. Është e zakonshme që këto monedha dixhitale të përjetojnë njëfarë paqëndrueshmërie, veçanërisht monedhat e qëndrueshme të mbështetura nga kripto. Ata mund të përjetojnë luhatje të papritura të çmimeve që mund të ndikojnë në vlerën e fitimeve ose humbjeve të tyre në kazino.
 • Rreziqet rregullatore: Shumë vende ende nuk i kanë legalizuar altcoin si një formë pagese, e lëre më për stabilcoins. Kjo do të thotë që monedhat e qëndrueshme mund t'i nënshtrohen një kontrolli ose kufizimi rregullator në disa juridiksione. Për shembull, faqet e lojërave të fatit që pranojnë monedha dixhitale nuk janë të përhapura në tregun e rregulluar të Mbretërisë së Bashkuar.
 • Rreziqet e sigurisë: Disa monedha të qëndrueshme mund të emetohen nga kompani relativisht të panjohura ose të patestuara, duke rritur rrezikun e mospagimit ose falimentimit të palës tjetër. Për këtë arsye, lojtarët e fatit duhet të hulumtojnë reputacionin e portofolit të stablecoin përpara se të blejnë monedha dixhitale.

konkluzioni

Tani e dini ndryshimin midis monedhave të qëndrueshme, kriptomonedhave dhe lojërave të fatit me para të vërteta. Me monedhat e qëndrueshme, do të shijoni të gjitha përfitimet e lojërave të fatit me kriptomonedhë plus avantazhin e shtuar të paqëndrueshmërisë së ulët ose aspak.

Por gjithmonë mbani mend të blini monedhat tuaja të qëndrueshme nga kompani me reputacion. Disa kompani brokerimi mund të mbivlerësojnë monedhat dixhitale ose të ekspozojnë altcoin-in tuaj ndaj rreziqeve të sigurisë. Dhe më e rëndësishmja, praktikoni menaxhimin e bankrollit pavarësisht mënyrat e zgjedhura të pagesës. Argëtohu!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Cili është ndryshimi midis stablecoins dhe altcoins?

Megjithëse shumica e njerëzve i përdorin këto terma në mënyrë të ndërsjellë, ka një ndryshim të vogël. Altcoins janë thjesht kriptomonedha, ndërsa monedhat e qëndrueshme janë krijuar për të ofruar një vlerë më të qëndrueshme.

Si të gjeni kazinonë më të mirë në internet që pranon stabilcoins?

Një organ me reputacion në Curacao, Maltë, Ontario dhe më shumë duhet të licencojë kazinotë më të mira të stablecoin. Gjithashtu, kazinoja duhet të garantojë sigurinë e monedhave tuaja dixhitale me kriptim SSL.

Cilat janë monedhat e qëndrueshme më të njohura për lojërat e fatit në internet?

Shumica e kazinove përpunojnë depozitat dhe tërheqjet duke përdorur Tether (USDT) dhe monedhë USD (USDC). Ju gjithashtu mund të gjeni kazino që mbështesin pagesat përmes TrueUSD (TUSD) dhe Dai (DAI).

A ofrojnë kazinotë në internet bonuse dhe promovime për depozitat e stablecoin?

Po, megjithëse kjo varet nga marka e kazinosë. Kazinotë më të mira të kriptomonedhave ofrojnë bonuse depozitash si rrotullime falas, përputhen me bonuset e depozitave dhe bonuse të ringarkimit.

Cilat janë alternativat më të mira të pagesave të kazinosë në internet ndaj stablecoins?

Shumica e faqeve të lojërave të fatit në internet që mbështesin pagesat me stablecoin ofrojnë gjithashtu kriptovaluta si Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Dogecoin dhe më shumë. Përveç kësaj, këto kazino mbështesin pagesat përmes opsioneve të monedhës fiat si kartat e kreditit, kuletat elektronike dhe aplikacionet e pagesave.

Bonuset dhe promovimet e kazinosë Crypto: Një udhëzues gjithëpërfshirës për lojtarët

Bonuset dhe promovimet e kazinosë Crypto: Një udhëzues gjithëpërfshirës për lojtarët

Gjatë viteve të fundit, faqet e kripto-kazinove kanë fituar shumë popullaritet mes adhuruesve të kazinove nga e gjithë bota. Faqet e kazinove Crypto i lejojnë lojtarët të bastojnë duke përdorur çdo kriptomonedhë, e cila vjen me kaq shumë përparësi, si të luash në mënyrë anonime, të shijosh transaksione më të shpejta, por edhe të mund të marrësh oferta më bujare bonus.

Crypto vs Monedhat e rregullta: Cila duhet të përdoret në kazinotë në internet

Crypto vs Monedhat e rregullta: Cila duhet të përdoret në kazinotë në internet

Në botën gjithnjë në zhvillim të kazinove online, shpesh përballeni me një vendim vendimtar: a duhet të përdorni kriptomonedha apo t'i përmbaheni monedhave të rregullta? Të kuptuarit e zgjedhjes më të mirë mund të jetë e ndërlikuar, veçanërisht nëse jeni i ri në këtë fushë. Ky udhëzues synon t'ju sqarojë mbi ndryshimet midis këtyre dy llojeve të monedhave, duke ju ndihmuar të merrni një vendim të informuar që i përshtatet nevojave tuaja të lojërave në internet.