Crypto

February 2, 2022

Të mirat dhe të këqijat e lojërave të fatit kripto

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Teknologjia Blockchain ka revolucionarizuar shumë transaksionet në internet. Keto dite, lojërat e fatit në internet është edhe më e këndshme, falë pagesave me kripto. Shumica e kazinove hibride pranojnë si monedha fiat ashtu edhe kriptomonedha. Dhe po, ndryshimi midis dy mënyrave të pagesës është aq i qartë sa dita dhe nata. Këtu do të mësoni për të gjitha të mirat dhe të këqijat e lojërave të fatit me kripto kazino online.

Të mirat dhe të këqijat e lojërave të fatit kripto

Përparësitë e lojërave të fatit kripto

Më poshtë janë disa avantazhe të duke luajtur lojëra në kazino online me kriptovaluta. Mos harroni se shumica e kazinove të listuara këtu mbështesin forma të shumta pagesash dixhitale.

Privatësia

Të gjithë lojtarët do të donin të qëndronin anonim kur luanin kumar në internet. Kjo është diçka që bixhozi i kriptomonedhës ofron në maksimum. Kriptomonedha është një mënyrë pagese e decentralizuar. Si e tillë, asnjë qeveri, bankë qendrore apo institucion financiar nuk monitoron transaksionet. Kjo do të thotë që kazinoja në internet nuk do të kërkojë asnjë informacion financiar përpara se të përpunojë pagesat. Kjo është veçanërisht e vërtetë në kazinotë rreptësisht kripto.

Transaksione më të shpejta

Privatësia dhe transaksionet më të shpejta shkojnë dorë për dore kur luani kumar me monedha dixhitale. Në përgjithësi, përpunimi i transaksioneve në kazinotë kripto është më i shpejtë sesa faqet standarde të lojërave të fatit. Pse? Siç u tha më parë, transaksionet e kriptove nuk lehtësohen nga bankat dhe ndërmjetësit e tjerë. Kjo eliminon çdo kohë pritjeje që mund të përjetoni me forma të tjera pagese si kartat e kreditit/debitit. Ndërsa depozitat janë të menjëhershme, tërheqjet zgjasin vetëm disa minuta për të përfunduar. 

Zero kufizime

Në disa juridiksione të lojërave, nuk do të përdorni metoda pagese si kartat e kreditit/debitit, PayPal, Skrill etj. Një rast i mirë studimi është në MB, ku kumari me karta krediti u ndalua në vitin 2020. Por e njëjta gjë nuk mund të thuhet për lojërat e fatit me kripto. Puna është se shumica e qeverive ende nuk kanë rregulluar pagesat me kripto. Prandaj, disa kazino në det të hapur do të ofrojnë me kënaqësi këtë lloj kumari në zona të kufizuara. Megjithatë, mos e përdorni për qëllime keqdashëse sepse autoritetet do t'ju gjurmojnë akoma.

Shumëllojshmëri më e gjerë e lojërave

Me kriptovalutat, ju mund të luani pothuajse të gjitha lojërat në një kazino online. Por gjërat mund të përmirësohen vetëm sepse disa zhvillues lojërash si NetEnt, Microgaming dhe Play'n Go ofrojnë lojëra posaçërisht për lojtarët e kriptove. Ashtu si lojërat tipike të kazinosë, këto lojëra janë vërtet të drejta. Është interesante që lojtarët madje mund të kontrollojnë rezultatin e lojës duke përdorur funksionin hash kriptografik. Sigurisht, kjo shton një shtresë tjetër transparence. 

Shpërblime dhe promovime më të mëdha

Të luash në një kazino online i ekspozon lojtarët ndaj një numri të madh bonusesh dhe promovimesh. Si lojtarët e rinj ashtu edhe ata besnikë mund të marrin zbritje, bonuse depozitash, bonuse pa depozite, rrotullime falas dhe shumë më tepër. Por ndryshimi midis një bonusi kripto dhe një bonusi standard është madhësia. Zakonisht, bonuset e kriptove mund të arrijnë në mijëra dollarë, veçanërisht kur vini bast me monedha me vlerë më të lartë si Bitcoin. Por si zakonisht, lexoni gjithmonë me kujdes termat dhe kushtet e bonusit. 

Rritja e sigurisë

Nuk mund të mohohet se shumica e formave të pagesave në kazino janë të sigurta dhe të sigurta. Në fund të fundit, lojtarët duhet t'i nënshtrohen një procesi verifikimi të identitetit përpara se të tërheqin çdo fitim nga kazino. Por teknologjia blockchain është edhe më e sigurt se kriptimi SSL. Aftësia për të decentralizuar ofertat e kontrollit dhe një shtresë shtesë sigurie. Gjithashtu, përdoruesit e kriptove nuk mund të kopjojnë transferta pasi sistemi mund të ekzekutojë vetëm një transaksion të vetëm në të njëjtën kohë. 

Disavantazhet e lojërave të fatit kripto

Nuk është e gjitha pompoziteti dhe ngjyra me lojërat e fatit me kriptomonedha. Kjo metodë bankare ka edhe disa të meta. Këtu ata janë:

Paqëndrueshmëria

Nëse jeni një ndjekës i zellshëm i lajmeve të kriptomonedhave, do të kuptoni se ky ka qenë një nga vitet më sfiduese për Bitcoin. Kjo monedhë dixhitale e njohur është tregtuar midis 30 mijë dhe 65 mijë dollarë vetëm këtë vit. Tani supozoni se i keni depozituar BTC-të tuaja në kazino kur tregtoni me 50 mijë dollarë vetëm për të kuptuar se vlera kishte rënë në 49 dollarë gjatë tërheqjes. Natyrisht, kjo do të thotë një humbje e konsiderueshme për lojtarin. Por edhe e kundërta mund të jetë e vërtetë.

Kontroll me autoritet të kufizuar

Deri në këtë pikë, është një konsensus i përgjithshëm që kriptomonedhave u mungon mbikëqyrja e qeverisë. Ndërsa kjo do të thotë privatësi e pakrahasueshme dhe transaksione të shpejta, do të thotë gjithashtu më pak siguri të përgjithshme të transaksionit. Por në anën më të mirë, shumica e kazinove kripto janë të licencuara dhe të rregulluara. Ato pa ndonjë provë licencimi janë gjithashtu opsione të mira, megjithëse do të jeni plotësisht vetëm në rast të ndonjë problemi.

Asnjë mbështetje ose rimbursim

Shumica e monedhave dixhitale nuk kanë sisteme të dedikuara mbështetëse si me metodat tradicionale të pagesës. Prandaj, lojtarët nuk mund të ngrenë ankesa si transaksionet e vonuara, normat e konvertimit, etj. Gjithashtu, nuk ka zhbërje ose rimbursim pasi një transaksion inicohet nga një portofol kripto. Pra, gjithmonë shkruani adresën e saktë për të shmangur humbjen e monedhave tuaja të fituara me vështirësi.

konkluzioni

Përfitimet e lojërave të fatit me kripto peshojnë më shumë se të metat. Të gjithë lojtarët e kazinosë do të paguanin gjithçka për të shijuar transaksione të menjëhershme, lojëra anonime, bonuse më të mëdha dhe përfitime të tjera që lidhen me lojërat e fatit kripto. Vetëm mos harroni se mungesa e mbështetjes për të adresuar çështjet e transaksionit është një shkak për shqetësim. Sidoqoftë, pagesat me kripto janë e ardhmja.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme
2024-04-18

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme

Lajme