Pagesat

February 13, 2023

Cilat janë kriptovalutat dhe pse njerëzit i përdorin ato për baste në internet?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Në këtë epokë, të gjithë do të ishin të vetëdijshëm se çfarë janë kazinotë në internet. Popullariteti i kazinove online po rritet me shpejtësi dhe futja e kriptomonedhave i ka bërë ato të rriten edhe më shumë. Shumica e lojtarëve të fatit mbështeten në kriptovalutat pasi ato janë tepër të besueshme, të shpejta dhe të sigurta për t'u përdorur. Pavarësisht se është një lloj i ri monedhe, Cryptocurrency fitoi besimin e miliona njerëzve.

Cilat janë kriptovalutat dhe pse njerëzit i përdorin ato për baste në internet?

Megjithatë, shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se çfarë janë kriptovalutat dhe pse njerëzit i përdorin ato për baste online. Nëse ju jeni një prej tyre dhe keni pyetje në lidhje me këtë temë, atëherë mos u pyesni më. Ju keni ardhur në vendin e duhur. Në këtë artikull, ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për kriptovalutat dhe pse njerëzit i përdorin ato për baste online. 

Kriptomonedha është një nga më të mirat metodat e besuara të depozitimit në kazinotë online. Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth tij, atëherë vazhdoni të lexoni deri në fund. Pra, le të fillojmë.

Çfarë janë kriptovalutat?

Nuk është e nevojshme të futeni në çdo detaj të kriptomonedhës dhe se si funksionon ajo. Ne do t'ju tregojmë shkurtimisht gjithçka që duhet të dini në mënyrë që të jetë e mjaftueshme për ju. Nëse dëshironi të bëni kërkime të mëtejshme, atëherë, sigurisht, mundeni, por nëse do t'i përdorni ato ose bastet online, atëherë ky artikull do të mbulojë gjithçka. 

Mbani në mend se kripto ekziston në mënyrë dixhitale ose, mund të thuash, virtualisht. Transaksionet tuaja janë të siguruara me kriptografi dhe nuk do të përballeni me asnjë problem pasi nuk ka asnjë organ rregullues. Por si funksionon atëherë? Epo, përveç organit rregullues, kripto përdor një sistem të decentralizuar për të regjistruar transaksionet dhe lëshimin e njësive të reja.

Një sistem pagese dixhital i njohur si kriptomonedhë nuk mbështetet te bankat për të vërtetuar transaksionet. Teknologjia "peer-to-peer" bën të mundur që këdo, kudo, të dërgojë dhe të marrë para. Pagesat e bëra duke përdorur kriptomonedha nuk ekzistojnë si monedha fizike aktuale që mund të transportohen dhe shkëmbehen.

Në vend të kësaj, ato ekzistojnë vetëm si hyrje dixhitale në një bazë të dhënash në internet që detajon transaksionet individuale. Një libër publik mban gjurmët e të gjitha transaksioneve me bitcoin që përfshijnë transferime parash. 

Kriptomonedha e parë

Kriptovaluta e parë ishte Bitcoin, dhe ju duhet të keni dëgjuar për Bitcoin një herë në jetën tuaj. Ajo u themelua në vitin 2009 dhe deri më sot është kriptomonedha më e besueshme dhe shumica e lojtarëve të fatit e përdorin këtë monedhë. Pra, nëse doni të përdorni kriptomonedhën për baste online, atëherë Bitcoin është zgjidhja ideale. Të gjitha kriptovalutat janë të besueshme, kështu që ju mund të përdorni çdo.

A është Bitcoin një kriptomonedhë e besueshme?

Të gjitha transaksionet e bëra me Bitcoin regjistrohen në blockchain pasi kërkohet për funksionimin e tij. Kazinotë më të mira të bitcoin duhet të ofrojnë qindra apo edhe mijëra alternativa të ndryshme lojërash për klientët e tyre. Teknologjia lejon që të gjitha bastet të rishikohen shpejt pas çdo raundi.

Për më tepër, nuk ka banka të përfshira, kështu që ju jepni më pak informacion dhe nuk keni nevojë të shkruani informacionin e bankës sa herë që dëshironi të bëni një depozitë. Mund të përdorni gjithmonë laptopin ose pajisjen tuaj celulare për të luajtur në kazinotë bitcoin nga zona juaj e rehatisë.

E vetmja gjë që ndryshon është procedura bankare. Opsioni më i mirë i pagesës për blerjet e lojërave është bitcoin. Megjithatë, shumica kazinotë online ofrojnë kriptovaluta të tilla si Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Dogecoin dhe Tether. Pra, ju mund të zgjidhni ose.

Do të jetë më e lehtë për ju të zgjidhni sa do të tërhiqni nëse harroni se sa bitcoin keni në llogarinë tuaj. Asnjë lojtar nuk e ka provuar ende këtë (me sa dimë ne). Prandaj, Bitcoin është një kriptomonedhë e shkëlqyer dhe e besueshme. Këto para nuk janë vetëm të besueshme, por edhe mbron identitetin e përdoruesit.

Pse njerëzit përdorin kriptomonedha për baste në internet?

Ka disa arsye pse njerëzit preferojnë të përdorin kriptomonedha për baste online, kështu që le t'i diskutojmë ato.

Identiteti juaj do të mbetet anonim

Për më tepër, ju mund të luani në mënyrë anonime, falë teknologjisë blockchain. Përdoruesit mund të ndihen të sigurt duke ditur se askush nuk mund të ketë akses në informacionin e tyre personal sepse një portofol bitcoin nuk ka identitet të lidhur me të. Ata mund të fokusohen vetëm në lojërat e tyre në vend që të shqetësohen për përdoruesit e tjerë që dëshmojnë përparimin e tyre.

Për më tepër, pjesëmarrja në lojërat online nuk do të dëmtojë vlerësimet e kreditit të një lojtari ose shanset për të marrë një hua. Asnjë përmendje e kriptomonedhave nuk do të shfaqet në asnjë pasqyrë bankare. Kur të merret një aplikim për kredi, bankat do t'i analizojnë herë pas here këto deklarata për të kuptuar më mirë zakonet e shpenzimeve. Nëse vërejnë ndonjë sjellje kumari, ka shumë më tepër gjasa që ta refuzojnë këtë kredi.

A janë të decentralizuara kriptovalutat?

Kriptovalutat janë të decentralizuara dhe kjo është një nga arsyet kryesore pse njerëzit i përdorin ato për baste online. Decentralizimi i kriptomonedhave do të thotë që asnjë organ tjetër qeverisës nuk do të përfshihet në transaksionet tuaja. Ju dhe personi tjetër do të përfshiheni vetëm në transaksionet e bëra nga njëri prej tyre. 

Pra, nuk do të keni asnjë ndërhyrje nga një palë e tretë, që do të thotë se transaksionet do të jenë gjithashtu më të shpejta. Kriptovalutat ofrojnë transaksione të shpejta jo vetëm sepse janë të decentralizuara. Arsyeja tjetër është se transaksionet e bëra nëpërmjet kriptomonedhave ndodhin në një blockchain, duke rritur edhe më shumë shpejtësinë e transaksioneve. Çdo bllok mund të ruajë pothuajse 500 transaksione dhe duhen rreth 10 minuta për t'u përpunuar.

Nuk ka shqetësime në lidhje me sigurinë?

Shumë lojtarë në internet janë të shqetësuar se hajdutët mund të marrin informacionin e tyre bankar. Këtë vit, Experian zbuloi se efektet e pandemisë në lojërat e fatit në internet çuan në një rritje të mashtrimeve në internet.

Disa nga përfitimet e teknologjisë blockchain janë sigurisht të njohura për këdo që është i njohur me mënyrën se si funksionojnë kriptovalutat. Blockchain është një bazë të dhënash informative që kronizon origjinën e një artikulli dixhital në një mënyrë që e bën shumë të vështirë ndryshimin.

Ai funksionon si një bazë të dhënash e aksesueshme e të gjitha transaksioneve të lidhura me vlerën dhe një libër dixhital i të gjitha transaksioneve. Duke bërë këtë, siguria e përdorimit të kësaj teknologjie rritet. Është e lehtë të mbash gjurmët e transaksioneve të bitcoin pasi secila prej tyre ka një kod unik identifikimi.

Megjithatë, është e pamundur të ndërhysh me këto transaksione sepse të gjitha monedhat dixhitale janë të koduara. Për shkak të kësaj, transaksionet e kryera duke përdorur teknologjinë blockchain janë më të sigurta se ato të bëra duke përdorur monedhën fiat. Gjithashtu i bën më pak gjasa që përdoruesit e internetit të kryejnë transaksione të paligjshme.

Lojëra të ndershme dhe rritje të bonuseve

Dy arsyet e tjera kryesore pse njerëzit përdorin kriptovalutat për baste online janë lojërat e ndershme dhe rritja e bonuseve. Kazinotë kripto ofrojnë lojërat më të drejta të kazinosë pasi ato kanë një avantazh minimal të shtëpisë. Shumica e kazinove në internet që ofrojnë kriptovaluta do të ofronin gjithashtu një avantazh të ulët, gjë që e bën të lehtë për përdoruesin të luajë. 

Teknologjia RNG (gjeneruesi i numrave të rastësishëm) përdoret në të gjithë softuerin, duke e bërë të pamundur ndërveprimin njerëzor. Rezultati i çdo loje përcaktohet mekanikisht dhe rastësisht, duke i dhënë si kazinosë online ashtu edhe lojtarit një shans të barabartë për të pasur sukses. Pra, mund të themi se loja që ata ofrojnë është e drejtë.

Për më tepër, kriptovalutat mund të ofrojnë më shumë shpërblime se monedhat e tjera. Duke qenë se ato janë nga fundi në fund, transaksionet janë më pak të kushtueshme për t'u kryer. Siç u tha më herët, pa pasur nevojë për ndonjë ndërmjetës, transaksionet me bitcoin mund të dërgohen dhe merren. 

Ju mund të merrni disa oferta interesante nga kazino nëse përdorni kriptovaluta si metodën tuaj të pagesës. Do të thotë që ju mund të përfitoni nga bonuset duke përdorur kriptomonedha. Në thelb, ju do të luani falas nëse jeni të mençur për mënyrën se si i përdorni bonuset.

Pra, kjo është ajo. Shpresojmë, ky artikull do t'ju ndihmojë për të kuptuar kriptovalutat dhe pse njerëzit i përdorin ato për baste në internet.

konkluzioni

Kriptovalutat po përdoren pothuajse në çdo industri. Shumë lojtarë e përdorin këtë monedhë për të kryer transaksione, dhe është e njëjta gjë për lojtarët e fatit. Kriptomonedha është monedha më e besueshme në mesin e kumarxhinjve për shkak të sigurisë, anonimitetit, rezultatit të drejtë të lojës dhe shumë arsyeve të tjera. 

Kriptovalutat janë të disponueshme pothuajse në çdo kazino në internet pasi është ndoshta monedha më e besueshme e disponueshme për momentin. Kriptomonedha më e besueshme dhe më e njohur është Bitcoin, të cilin mund ta përdorni në një kazino online. Tani do të dini se çfarë janë kriptovalutat dhe pse njerëzit i përdorin ato për baste online. Pra, vazhdoni dhe përdorni vetë këto monedha tani.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme