Texas Holdem

February 14, 2022

Mos humbim kohë! Këshilla për lojërat e fatit në internet për Texas Hold'em

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Texas Hold'em është padyshim lloji më i zakonshëm i video pokerit lojërat e fatit në internet. Këtu, lojtarët marrin dy letra me fytyrë poshtë përpara se tregtari të shpërndajë pesë letra. Më pas, vijojnë bastet. Ndërsa përfshihet një element i fatit, lojtarët duhet të jenë në maksimumin e tyre për të fituar një dorë pokeri. Kjo ngre këtë pyetje; A ka ndonje baste të sigurta në Texas Hold'em? Dhe çfarë u duhet lojtarëve për të pasur sukses?

Mos humbim kohë! Këshilla për lojërat e fatit në internet për Texas Hold'em

Këshilla #1. Shikoni lojtarët e tjerë

Ju thjesht nuk mund të ngopeni me rregullin e pokerit, a? Në lojën e pokerit, lojtarët nuk mund të përballojnë të heqin sytë nga ajo që kundërshtarët po bëjnë në tavolinë. Është gjithmonë e lehtë të fiksohesh me duart e tua dhe të injorosh atë që po ndodh. 

Dije gjithmonë numrin e çipave që lojtarët e tjerë kanë dhe llojin e letrave që mbajnë. Kjo mund t'ju ndihmojë të përcaktoni se cila është dora e tyre më e fortë. Ju gjithashtu mund të njihni shpejt lojtarët më të ngushtë dhe blofues. Pra, nëse luani në një kazino online ose në një kazino me bazë tokësore, jini të kujdesshëm ndaj lëvizjeve të kundërshtarit tuaj.

Këshilla #2. Përdorni pozicionin perfekt

Këtu është një tjetër truk i thjeshtë por shumë efektiv që funksionon "magjik" në Texas Hold'em. Të kesh një pozicion të mirë ndaj kundërshtarëve mund të rezultojë të jetë lëvizja më e mençur që keni bërë ndonjëherë në një tryezë pokeri. Por, për fat të keq, shumë lojtarë nuk arrijnë ta kuptojnë këtë koncept jetik.

Përpiquni të jeni gjithmonë në fund kur luani Texas Hold'em në fund kazinotë më të mira në internet. Ky pozicion ju lejon të veproni i fundit pas flopit, riverit ose kthesës. Dhe kur të vijë radha juaj, do të keni studiuar duart e lojtarëve të tjerë dhe do të vazhdoni të merrni një vendim të informuar. Megjithatë, veproni së pari nëse loja juaj është mjaft agresive.

Këshilla #3. Dini kur të palosni

Dihet se pokeri ka të bëjë kryesisht me bastet që kurseni sesa me bastet që bëni. Lojtarët e varfër të pokerit nuk dinë shumë gjëra, por zhbërja e tyre kryesore është të mos dinë se kur duhet të palosin. Por për mbrojtjen e tyre, palosja është një nga konceptet më pak të kuptuara të pokerit në lojërat e fatit në internet.

Këtu është një listë e duarve të pokerit që duhet të palosni gjithmonë:

  • Çdo dorë me 2 përveç një ACE-2 të përshtatshme dhe një palë 2s.
  • Çdo dorë me 3 përveç një ACE-3 të përshtatshme dhe një palë 3s.
  • Çdo dorë me 4, përveç një ACE-4 të përshtatshme dhe një palë 4s.
  • Çdo dorë me 5 përveç një ACE-5 të përshtatshme dhe një palë 5s.
  • Çdo dorë me 6 përveç një ACE-6 të përshtatshme dhe një palë 6s.
  • Çdo dorë me 7 përveç një ace-7suited, një palë 7s, dhe 7-8 suited.
  • Çdo dorë me 8 përveç një ACE-8 të përshtatshme, një palë 8s, 7-8 të përshtatshme, 8-9 të përshtatshme dhe 8-10 të përshtatshme.
  • Çdo dorë me 9, përveç një ace-9 të përshtatshme, një palë 9-a, 8-9 të përshtatshme, 9-10 të përshtatshme, 9-J të përshtatshme, 9-Q të përshtatshme dhe 9-K të përshtatshme.

Këshilla #4. Mos bëni bllof

Shumica e Average Joe nuk mund t'i rezistojnë shansit për të bërë bllof në poker. Por nëse po planifikoni të dilni profesionist, atëherë dijeni se bllofi mund të shkatërrojë më shumë sesa bën. Pse? Zakonisht, është e lehtë të kapeni duke bërë bllof dhe të përfundoni duke humbur bankrollin tuaj. 

Lojtarët me përvojë të pokerit e dinë se lojtarët që bëjnë bllof nuk janë mjaft të sigurt ose të aftë. Në këmbim, ata do të synojnë shpinën tuaj dhe do t'ju prishin patate të skuqura para se ta kuptoni. Akoma më keq, lojtarët që blofojnë gjithmonë mendojnë se lojtarët kundërshtarë janë gjithmonë duke bërë bllof. Kjo mund t'i bëjë ata të humbasin gjurmët e të dhënave jetike në tryezë. Pra, mos bëni bllof nëse doni të përmirësoni lojën tuaj.

Këshilla #5. Mos u çaloni

Një tjetër jo e madhe në tryezë është duke çaluar. Ndonjëherë lojtarët mund të gjenden në një situatë ku askush nuk ka ngritur një preflop. Në atë rast, opsionet e vetme janë të ngrini ose të telefononi nëse mbani një dorë të luajtshme. Nëse vendosni të thërrisni të verbërin e madh, kjo quhet edhe çalëzim. Përveç kësaj, çalimi i hapur është kur je i pari çalë. 

Pra, pse është një ide e keqe të çalosh? Lojtarët që çalë më shumë se sa ngrenë, ndoshta kanë shumë duar të dobëta. Kjo është arsyeja pse këshillohet vetëm ngritja ose palosja. Gjithashtu, lojtarët që çalojnë në vazo kur janë jashtë pozicionit, e luajnë me rrezik. Thjesht thuaj, limpat e hapura janë një zonë e ndaluar.

Këshilla numër 6. Praktika e bën të përsosur

Çdo lojtar mund të mësojë sistemet e pokerit. Por jo të gjithë dinë t'i zbatojnë truket. Pa shumë praktikë, e gjithë puna e vështirë do të jetë e kotë. Pokeri është një lojë aftësish, ashtu si blackjack. Prandaj, lojtarët e mirë të pokerit shpesh e trajtojnë veten si atletë profesionistë. A ju kujtohet hera e fundit që i keni kushtuar atë kohë shtesë duke luajtur poker falas? Shpresoj ta bëni!

konkluzioni

Këto janë vetëm disa këshilla për lojërat e fatit për t'u zbatuar në një tryezë Texas Hold'em. Ka shumë teknika të tjera fituese që mund të mësohen vetëm kur ngjiten në shkallë. Por ndërkohë, zbatoni këto këshilla për të shmangur ngacmuesit në një tryezë pokeri.

Të rejat e fundit

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave
2023-11-15

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave

Lajme