Këshilla për lojërat e fatit në internet për Texas Hold'em

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Texas Hold'em është padyshim lloji më i zakonshëm i video pokerit në lojërat e fatit në internet. Këtu, lojtarët marrin dy letra me fytyrë poshtë përpara se tregtari të shpërndajë pesë letra. Më pas, vijojnë bastet. Ndërsa përfshihet një element i fatit, lojtarët duhet të jenë në maksimumin e tyre për të fituar një dorë pokeri. Kjo ngre këtë pyetje; a ka ndonjë baste të sigurt në Texas Hold'em? Dhe çfarë u duhet lojtarëve për të pasur sukses?

Këshilla për lojërat e fatit në internet për Texas Hold'em

Këshillë #1. Shikoni lojtarë të tjerë

Ju thjesht nuk mund të ngopeni me rregullin e pokerit, a? Në lojën e pokerit, lojtarët nuk mund të përballojnë të heqin sytë nga ajo që kundërshtarët po bëjnë në tavolinë. Është gjithmonë e lehtë të fiksohesh me duart e tua dhe të injorosh atë që po ndodh.

Dije gjithmonë numrin e çipave që lojtarët e tjerë kanë dhe llojin e letrave që mbajnë. Kjo mund t'ju ndihmojë të përcaktoni se cila është dora e tyre më e fortë. Ju gjithashtu mund të njihni shpejt lojtarët më të ngushtë dhe blofues. Pra, nëse duke luajtur në një kazino online ose një kazino me bazë tokësore, jini të kujdesshëm ndaj lëvizjeve të kundërshtarit tuaj.

Këshilla #2. Përdorni pozicionin perfekt

Këtu është një tjetër truk i thjeshtë por shumë efektiv që funksionon "magjik" në Texas Hold'em. Të kesh një pozicion të mirë ndaj kundërshtarëve mund të rezultojë të jetë lëvizja më e mençur që keni bërë ndonjëherë në një tryezë pokeri. Por, për fat të keq, shumë lojtarë nuk arrijnë ta kuptojnë këtë koncept jetik.

Përpiquni të jeni gjithmonë në fund kur duke luajtur Texas Hold'em në kazinotë më të mira në internet. Ky pozicion ju lejon të veproni i fundit pas flopit, riverit ose kthesës. Dhe kur të vijë radha juaj, do të keni studiuar duart e lojtarëve të tjerë dhe do të vazhdoni të merrni një vendim të informuar. Megjithatë, veproni së pari nëse loja juaj është mjaft agresive.

Këshilla #3. Dije kur të paloset

Dihet se pokeri ka të bëjë kryesisht me bastet që kurseni sesa me bastet që bëni. Lojtarët e varfër të pokerit nuk dinë shumë gjëra, por zhbërja e tyre kryesore është të mos dinë se kur duhet të palosin. Por për mbrojtjen e tyre, palosja është një nga konceptet më pak të kuptuara të pokerit në lojërat e fatit në internet.

Këtu është një listë e duarve të pokerit që duhet të palosni gjithmonë:

  • Çdo dorë me 2 përveç një ACE-2 të përshtatshme dhe një palë 2s.
  • Çdo dorë me 3 përveç një ACE-3 të përshtatshme dhe një palë 3s.
  • Çdo dorë me 4, përveç një ACE-4 të përshtatshme dhe një palë 4s.
  • Çdo dorë me 5 përveç një ACE-5 të përshtatshme dhe një palë 5s.
  • Çdo dorë me 6 përveç një ACE-6 të përshtatshme dhe një palë 6s.
  • Çdo dorë me 7 përveç një ace-7suited, një palë 7s, dhe 7-8 suited.
  • Çdo dorë me 8 përveç një ACE-8 të përshtatshme, një palë 8s, 7-8 të përshtatshme, 8-9 të përshtatshme dhe 8-10 të përshtatshme.
  • Çdo dorë me 9, përveç një ace-9 të përshtatshme, një palë 9-a, 8-9 të përshtatshme, 9-10 të përshtatshme, 9-J të përshtatshme, 9-Q të përshtatshme dhe 9-K të përshtatshme.

Image

Këshilla numër 4. Mos Bllof

Shumica e Average Joe nuk mund t'i rezistojnë shansit për të bërë bllof në poker. Por nëse po planifikoni të dilni profesionist, atëherë dijeni se bllofi mund të shkatërrojë më shumë sesa bën. Pse? Zakonisht, është e lehtë të kapeni duke bërë bllof dhe të përfundoni duke humbur bankrollin tuaj.

Lojtarët me përvojë të pokerit e dinë se lojtarët që bëjnë bllof nuk janë mjaft të sigurt ose të aftë. Në këmbim, ata do të synojnë shpinën tuaj dhe do t'ju prishin patate të skuqura para se ta kuptoni. Akoma më keq, lojtarët që blofojnë gjithmonë mendojnë se lojtarët kundërshtarë po bllofojnë gjithmonë. Kjo mund t'i bëjë ata të humbasin gjurmët e të dhënave jetike në tryezë. Pra, mos bëni bllof nëse doni të përmirësoni lojën tuaj.

Këshilla #5. Mos u çaloni

Një tjetër jo e madhe në tryezë është duke çaluar. Ndonjëherë lojtarët mund të gjenden në një situatë ku askush nuk ka ngritur një preflop. Në atë rast, opsionet e vetme janë të ngrini ose të telefononi nëse mbani një dorë të luajtshme. Nëse vendosni të thërrisni të verbërin e madh, kjo quhet edhe çalëzim. Përveç kësaj, çalimi i hapur është kur je i pari çalë.

Pra, pse është një ide e keqe të çalosh? Lojtarët që çalë më shumë se sa ngrenë, ndoshta kanë shumë duar të dobëta. Kjo është arsyeja pse këshillohet vetëm ngritja ose palosja. Gjithashtu, lojtarët që çalojnë në vazo kur janë jashtë pozicionit, e luajnë me rrezik. Thjesht thuaj, limpat e hapura janë një zonë e ndaluar.

Këshilla numër 6. Praktika e bën të përsosur

Çdo lojtar mund të mësojë sistemet e pokerit. Por jo të gjithë dinë t'i zbatojnë truket. Pa shumë praktikë, e gjithë puna e vështirë do të jetë e kotë. Pokeri është një lojë aftësish, ashtu si blackjack. Prandaj, lojtarët e mirë të pokerit shpesh e trajtojnë veten si atletë profesionistë. A ju kujtohet hera e fundit që i keni kushtuar atë kohë shtesë duke luajtur poker falas? Shpresoj ta bëni!

konkluzioni

Këto janë vetëm disa këshilla për lojërat e fatit për t'u zbatuar në një tryezë Texas Hold'em. Ka shumë teknika të tjera fituese që mund të mësohen vetëm kur ngjiten në shkallë. Por ndërkohë, zbatoni këto këshilla për të shmangur ngacmuesit në një tryezë pokeri.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Cilat strategji themelore duhet të mësoj për Texas Hold'em?

Për ata që janë të rinj në Texas Hold'em, kuptimi i renditjes së duarve, rëndësia e pozicionit dhe bazat e strategjive të basteve janë pikënisje themelore për një lojë efektive.

Si mund t'i përmirësoj shanset e mia në Texas Hold'em në internet?

Përmirësimi i gjasave tuaja në Texas Hold'em përfshin zotërimin e teknikave të bllofit, mësimin e leximit të kundërshtarëve, menaxhimin efektiv të bankrollit tuaj dhe përshtatjen e vazhdueshme të strategjisë tuaj bazuar në rrjedhën e lojës.

A është e mundur të fitosh vazhdimisht në Texas Hold'em?

Ndërsa fitimi i vazhdueshëm nuk është i garantuar për shkak të faktorit të natyrshëm të fatit të lojës, lojtarët mund të rrisin shanset e tyre për sukses përmes praktikës, lojës strategjike dhe marrjes së vendimeve bazuar në logjikë dhe jo në emocione.

Cilat janë gabimet e zakonshme për t'u shmangur në Texas Hold'em?

Gabimet e zakonshme në Texas Hold'em përfshijnë luajtjen e shumë duarve, dështimin për t'u përshtatur me stilet e lojës së kundërshtarëve, injorimin e pozicionit të tavolinës dhe neglizhencën për të menaxhuar siç duhet bankrollin.

A mund të përdor strategjitë e Texas Hold'em si në lojërat në internet ashtu edhe në lojërat e drejtpërdrejta?

Po, shumë strategji Texas Hold'em janë të zbatueshme si në cilësimet online ashtu edhe në ato të drejtpërdrejta, megjithëse lojtarët duhet të jenë të vetëdijshëm për dallimet specifike në dinamikë dhe ritmin midis lojës në internet dhe asaj live.

Sa e rëndësishme është strategjia psikologjike në Texas Hold'em?

Strategjia psikologjike, duke përfshirë bllofin, leximin e kundërshtarëve dhe mbajtjen e një sjelljeje të qetë, është thelbësore në Texas Hold'em pasi mund të ndikojë ndjeshëm në proceset e vendimmarrjes dhe në rezultatet e duarve.