Slotat

November 8, 2021

Terminologjitë dhe zhargonet e lojërave elektronike në internet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Slotet online janë padyshim lojërat më të luajtura në çdo kohë kazino online. Përveç ofrimit të lojërave magjepsëse plot karakteristika me pagesë të lartë, këto lojëra janë gjithashtu përgjegjëse për jackpot-et më të mëdha në industrinë e iGaming. Dhe kjo nuk do të thotë që shumica e bonuseve të kazinosë në internet janë të lidhura me makinat e fatit.

Terminologjitë dhe zhargonet e lojërave elektronike në internet

Por për fillestarët në këto makina, lufta për të kuptuar disa terminologji të zakonshme është një domosdoshmëri. Pra, për të mos u futur në disa situata të sikletshme, lexoni këtë udhëzues për të ditur disa të zakonshme lojëra elektronike në internet terminologjitë.

Një histori e shkurtër e lojërave elektronike në internet

Para së gjithash, një automat është një lojë klasike kazino ku lojtarët rrotullojnë rrotullat dhe presin rezultatin. Rrotullat zakonisht kanë simbole që zbarkojnë rastësisht pasi vendosin një bast dhe rrotullojnë rrotullat.

Thënë kështu, këto makina kanë ekzistuar që nga shekulli i 19-të. Në atë kohë, ata përdornin ingranazhe dhe susta për të prodhuar rezultate pas rrotullimit të bobinave.

Megjithatë, automatet moderne të kompjuterizuara dolën në plan të parë për t'i lehtësuar gjërat. Në vend që të përdorin susta dhe ingranazhe për të gjeneruar rezultate, këto makina përdorin softuerin RNG (Random Number Generator).

RNG gjeneron miliona apo edhe miliarda rezultate në sekondë. Tani, kjo eliminon çdo mundësi mashtrimi në kazinotë më të mira në internet.

Slots Fjalor i Terminologjive

Nëse jeni serioz për të luajtur këto lojëra, ka qindra apo edhe mijëra terma të automatëve për të zotëruar. Megjithatë, kjo faqe do të listojë vetëm disa nga më të zakonshmet. Ato përfshijnë:

Slots me 3/5 rrotullime

Shumica e lojërave elektronike në internet zakonisht vijnë me 3 rrotulla ose 5 rrotulla, megjithëse disa mund të kenë 7. Sido që të jetë, ai i referohet kolonave vertikale që rrotullohen me simbole. Në mënyrë tipike, lojërat elektronike klasike kanë vetëm 3 rrotulla.

Linja e pagesës

Një linjë pagese i referohet linjës që pret nëpër bobina ku simbolet duket se formojnë një kombinim fitues. Disa lojëra kërkojnë që lojtarët të krijojnë një kombinim fitues nga e majta në të djathtë ose anasjelltas. Megjithatë, të tjerët mund të kenë linja pagese vertikale dhe diagonale.

Luaj automatikisht

Siç lë të kuptohet emri, AutoPlay është një veçori slot që lejon lojtarët të paracaktojnë lojën për të rrotulluar rrotullat disa herë automatikisht. Kjo e bën punën shumë më të lehtë nëse planifikoni të luani për periudha të gjata.

Rrotullime falas

Ju nuk keni nevojë që një mësues t'ju tregojë se çfarë janë rrotullimet falas. Rrotullimet falas i referohen raundeve të rrotullimit bonus që një lojtar merr në një automat pasi përputhet me simbole të caktuara.

Shumëzues

Një shumëzues është numri i herëve që një makinë shumëzon një aksion fillestar. Për shembull, ulja e një simboli të caktuar mund të shumëfishojë bastin tuaj origjinal 2x.

Megaways

Kjo është padyshim risia më e madhe në botën e lojërave elektronike në internet. Zhvilluar nga BTG (Big Time Gaming) në 2017, ky mekanik u ofron lojtarëve miliona mënyra fitimi në linjën e pagesës.

RTP

RTP (kthimi te lojtari) është kthimi maksimal që një lojtar mund të presë nga një raund i vetëm bast. Për shembull, një lojë mund të ofrojë 95% RTP. Këtu, maksimumi që një lojtar mund të presë të fitojë nga një bast 100 monedhash është 95 monedha.

Varianca/paqëndrueshmëria

Varianca ose paqëndrueshmëria e slotit është frekuenca e pagesës. Një makinë me variancë të ulët paguan më shpesh, megjithëse shuma të ulëta. E kundërta mund të thuhet për lojëra elektronike me variancë të lartë.

Shpërndaj

Një scatter është një simbol i slotit që shkakton një rrotullim bonusi. Zakonisht, ulja e një numri të caktuar shpërndarjesh aktivizon një rrotullim (s) të lirë.

E egër

Një wild është një simbol slot që zëvendëson simbole të tjera standarde në linjën e pagesës përveç shpërndarjes. Si rezultat, lojtarët marrin më shumë mundësi për të krijuar një kombinim fitues.

konkluzioni

Ja ku shkoni; këto janë termat më të zakonshëm të lojërave elektronike në internet për të zotëruar. Por siç u tha fillimisht, fjalët janë të shumta që renditja e të gjitha në një postim të vetëm është praktikisht e pamundur. Pra, vazhdoni të luani dhe mësoni ndërsa përparoni.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme