Slotat

January 10, 2023

Lojëra elektronike me variancë të ulët kundër të lartë: cilin duhet të luani?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Slotet online janë padyshim lojërat e kazinosë më miqësore për fillestarët. Lojtarët duhet vetëm të gjejnë automatet e përsosura dhe të rrotullojnë rrotullat për të marrë një pagesë pasi të përputhen dy ose tre simbole. 

Lojëra elektronike me variancë të ulët kundër të lartë: cilin duhet të luani?

Por suksesi juaj në lojëra elektronike në internet varet nga faktorë të ndryshëm, duke përfshirë variancën ose paqëndrueshmërinë. Siç mund ta dini tashmë, ndryshimi i automatëve mund të jetë i ulët ose i lartë. Titujt me variancë të ulët janë më miqësorë për bankrollin tuaj, por lojërat elektronike me paqëndrueshmëri të lartë mund të jenë të paparashikueshme, por jashtëzakonisht shpërblyese. 

Ky artikull duket se do t'i japë fund polemikave të lojërave elektronike me variancë të ulët dhe të lartë dhe t'ju ndihmojë të përcaktoni lojën tuaj të automateve.

Çfarë është Varianca/Paqëndrueshmëria në lojërat elektronike në internet?

Përpara se të mësoni se çfarë do të thotë varianti i sloteve, është e rëndësishme të kihet parasysh se automatet janë lojëra fati. Kjo do të thotë se rezultatet janë 100% të bazuara te fati dhe asnjë strategji nuk mund të zvogëlojë skajin e shtëpisë dhe të anojë shanset në favorin tuaj. Pra, nëse dëshironi luaj lojra kazino online duke përfshirë pak aftësi, mësoni më shumë rreth blackjack-ut dhe pokerit me video. 

Duke ecur shpejt përpara, një ndryshim i automatit është sa shpesh paguhet loja në afat të gjatë. Nëse një variancë automati vlerësohet i ulët ose i ulët/mesatar, kjo do të thotë se loja paguan mjaft shpesh. Megjithatë, pagesat në lojëra elektronike me paqëndrueshmëri të ulët janë zakonisht të vogla.

Nga ana tjetër, lojërat elektronike në internet me variancë të lartë shpërblejnë lojtarët me çmime më të mëdha se lojërat elektronike me paqëndrueshmëri të ulët. Megjithatë, këto lojëra paguajnë më rrallë, që do të thotë se do t'ju duhet durimi për të krijuar një kombinim fitues. Jackpot-et e lojërave elektronike në internet janë shembuj të shkëlqyer të lojërave elektronike me variancë të lartë. 

Lojëra elektronike me variancë të ulët dhe të lartë

Është koha tani për të marrë pak grimcim me disa fakte të paqarta rreth lojërave elektronike me variancë të ulët dhe të lartë. Siç u tha më parë, varianca e automatit do të përcaktojë se sa shpesh mund të përputheni me simbolet fituese në një linjë pagese. Kjo, sigurisht, mund t'ju ndihmojë të përcaktoni llojin e automatit për të luajtur dhe madhësinë e bankrollit që do të përdorni.

Për shembull, prisni fitore të vogla, por të shpeshta me lojëra elektronike me paqëndrueshmëri të ulët në internet. Lojtarët nuk kanë nevojë për një buxhet prej 1000 dollarësh për të luajtur lojëra elektronike me variancë të ulët. Por nëse zgjidhni një titull shumë të paqëndrueshëm, pranoni faktin se seancat fituese mund të jenë të rralla, megjithëse një fitore e vetme mund të rikuperojë humbjet dhe të shtojë një shumë të mirë në bankrollin tuaj. 

Me pak fjalë, lojërat me variancë të ulët duhet të jenë titujt tuaj të preferuar nëse jeni një lojtar me buxhet ose konservator. Por nëse je një rul i fortë me oreks për të ulur çmimin e parë, luani lojëra shumë të paqëndrueshme. Por a keni zemër të përballoni seanca të gjata pa fituar? Përgjigjuni para se të luani!

Por makinat e fatit kanë paqëndrueshmërinë më të lartë në krahasim me lojërat e tjera të kazinosë në internet, veçanërisht lojërat e tavolinës. Këtu është gjëja; ju tashmë i dini shanset tuaja për të fituar në bastet kuqe/zezë në ruletë, lojtar/bankier në baccarat, ose vijë/kaloni në lojëra craps. Megjithatë, rezultatet e automatit janë të rastësishme, pa normë fikse pagese. 

Si të njihni variancën e një automati

Zbulimi i paqëndrueshmërisë së një automati mund të jetë një detyrë mashtruese e thjeshtë. Zhvilluesit e lojërave si Microgaming dhe Thunderkick vendosin ta mbajnë këtë informacion jetik për vete. Megjithatë, të tjerë si NetEnt, Pragmatic Play dhe Yggdrasil do të tregojnë me kënaqësi variancën e makinës në tabelën e pagesave.

Pra, për të zbuluar paqëndrueshmërinë e automatet në internet në faqet më të mira të kazinove në internet, shikoni numrin e simboleve. Titujt shumë të paqëndrueshëm kanë më pak simbole fituese, kryesisht më pak se nëntë. Dhe për të kompensuar më pak simbole, këto lojëra kanë shumëzues ose monedha më të mëdha për kombinime që përputhen. Nëse tabela e pagave tregon se loja ka një pagesë maksimale prej 3,000x, kjo ka të ngjarë të jetë një slot me paqëndrueshmëri të ulët. 

Lojtarët gjithashtu mund të mësojnë më shumë rreth paqëndrueshmërisë së një slot në internet duke e luajtur lojën falas duke përdorur versionin demo. Nëse loja nuk ka një version demo, luani duke përdorur bonuse dhe promovime të kazinosë në internet si rrotullimet falas dhe bonuset e depozitave. Zakonisht, do t'ju duhet të luani të paktën 1000 raunde për të konkluduar se si fitohet loja. Për shembull, nëse regjistroni 300-400 fitore nga 1000, kjo ka të ngjarë të jetë një vend i paqëndrueshmërisë së ulët-mesme. Por asgjë nuk është e sigurt!

Po në lidhje me frekuencën e goditjes dhe RTP?

Lojtarët e automatëve nuk duhet të shikojnë vetëm frekuencën e goditjes kur zgjedhin një titull për të luajtur. Këshillohet gjithashtu të merrni parasysh RTP-në dhe frekuencën e goditjes, pasi këto veçori mund t'ju tregojnë se sa shpesh paguhet slot-i. Është madje e sigurt të thuhet se frekuenca e goditjes është më shumë si paqëndrueshmëria e lojës.

Si fillim, frekuenca e goditjes është zakonisht përqindja e asaj se sa shpesh paguan një automat. Për shembull, mund të luani versionin demo të një loje dhe të regjistroni rezultatin e 2000 rrotullimeve. Nëse 600 rrotullime janë fitore, kjo është një frekuencë goditjeje prej 30% (600/2000). Kjo do të thotë që pothuajse një e treta e rrotullimeve tuaja do të rezultojë në një fitore. Një slot me variancë të ulët duhet të ketë të paktën 30% frekuencë goditjeje. 

Për sa i përket RTP (kthimi te lojtari), kjo normë përfaqëson shumën maksimale që lojtarët mund të fitojnë në afat të gjatë. Nëse një lojë ka një RTP 98%, lojtarët mund të fitojnë një maksimum prej $98 nga një bast $100. Prandaj, një normë më e lartë RTP do të thotë më shumë seanca fituese në faqen e internetit të kazinosë. Shmangni lojërat e lojërave elektronike me më pak se 96% RTP, pasi varianca ka të ngjarë të jetë e lartë. 

Më poshtë është një përmbledhje e shkurtër e asaj që duhet kërkuar kur përcaktohet paqëndrueshmëria e një slot:

  • Frekuenca e goditjes
  • Shkalla e kthimit te lojtari, edhe pse jo shpesh.
  • Pagesat maksimale. Lojërat Jackpot zakonisht janë shumë të paqëndrueshme.
  • Numri i simboleve. Shumë simbole nënkuptojnë se loja është më pak e paqëndrueshme.
  • Numri i veçorive të bonusit. Më shumë veçori zakonisht nënkuptojnë se titulli është shumë i paqëndrueshëm.
  • Numri i linjave të pagesës. Slotet me paqëndrueshmëri të ulët kanë më shumë linja pagese.

Lojëra elektronike me variancë të ulët dhe të lartë: cila është më e mira?

A jeni ende ulur në gardh në lidhje me llojin e lojërave elektronike në internet për të luajtur? E gjitha varet nga stili juaj i lojës dhe buxheti. Nëse jeni një lojtar konservator që pëlqen të fitojë fitore të vogla por të shpeshta, lojërat me paqëndrueshmëri të ulët janë më të mirat për ju. Por nëse keni një buxhet të madh për të djegur në kazino, të shkoni për çmime të mëdha në tituj shumë të paqëndrueshëm mund të jetë një ide e mirë. 

Ndërkohë, mos luani verbërisht lojëra elektronike shumë të paqëndrueshme. Vendosja e një bankroll dhe koha e lojës suaj është e këshillueshme, sepse këto lojëra mund të kalojnë bankrollin tuaj shpejt dhe me vendosmëri. Pra, është thelbësore të dini se shanset tuaja për të fituar janë të pakta. Por lajmi i mirë është se shumica e veçorive të sloteve, si paqëndrueshmëria, frekuenca e goditjes dhe RTP, do të shfaqen pas 1000 apo më shumë raundeve. Pra, luani dy raundet tuaja të para në mënyrë agresive. Argëtohu!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme