Slotat

March 18, 2022

Frekuenca e goditjeve të lojërave elektronike në internet – Di matematikën

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Lojërat e kazinosë në internet të bazuara në aftësi, të tilla si blackjack dhe poker, kanë spikatur gjithmonë si lojëra për djemtë e zgjuar. Por ndërsa kjo është pjesërisht e vërtetë, aftësitë matematikore janë jetike në automatet. Sado të drejtpërdrejta që duken, lojërat elektronike në internet kanë anët e tyre taktike që mund të bëjë ose prishë seancën tuaj të lojës. 

Frekuenca e goditjeve të lojërave elektronike në internet – Di matematikën

Një veçori e tillë është frekuenca e goditjes së lojërave elektronike në internet. Shumë lojtarë shpesh shqetësohen për RTP, avantazhin e shtëpisë, variancën dhe linjat e pagesës që harrojnë për normën e fitimit. Pra, ky postim do të shpaketojë bazat e frekuencës së goditjes së automateve dhe si ta llogaritni atë. Lexo!

Çfarë është Frekuenca e Goditjes së Slotit?

Frekuenca e goditjes së automateve zakonisht ngatërrohet me variancën. Por këto dy terma janë paksa të ndryshëm. Në thelb, një frekuencë e goditjes së slotit i referohet sa shpesh makina krijon një pagesë. Kjo zakonisht llogaritet në përqindje.

Mesatarisht, më së shumti frekuenca e goditjes së shumicës së lojërave elektronike në internet kazinotë më të mira në internet është diçka midis 20% dhe 35%. Tani duke supozuar se një lojë ka një frekuencë goditjeje prej 20%, mund të prisni që të paktën 1 në çdo pesë rrotullime. Ky informacion duhet t'ju ndihmojë të krijoni bankrollin e përsosur të lojërave të fatit.

Si të përcaktoni frekuencën e goditjes së lojës

Një gjë është e sigurt; Shumica e lojtarëve të sloteve nuk dinë të llogarisin frekuencën e goditjes së lojës. Madje përkeqësohet pasi shumica e zhvilluesve të lojërave nuk e japin këtë informacion. Pra, si e kuptoni këtë normë fitimi?

RTP (kthimi te lojtari)

RTP është shuma mesatare që një automat që paguan në afat të gjatë. Ashtu si frekuenca e goditjes, kjo zakonisht llogaritet në përqindje. Shpesh, zhvilluesit e lojërave do të jenë të lumtur të ndajnë RTP. Për shembull, nëse bëni një bast prej 1000 dollarësh në një automat me 96% RTP, do të thotë që mund të fitoni deri në 960 dollarë në afat të gjatë. Pra, padyshim, një RTP më e lartë është rruga për të shkuar.

Me këtë thënë, përdorni RTP për të ditur shkallën e fitores së lojës. Me 96% që është standardi i industrisë, çdo gjë mbi këtë, si 97,5% ose 97,5%, do të thotë se makina paguan më shpesh. E kundërta është gjithashtu e vërtetë për të kuptuar një RTP të panjohur. Vini re, megjithatë, se RTP është vetëm supozimi teorik dhe nuk mund të përdoret për të përcaktuar asgjë.

Varianca ose paqëndrueshmëria

Një veçori tjetër e lojës që mund të përdoret për të matur shanset për të fituar në afat të shkurtër është paqëndrueshmëria ose varianca. Një slot me paqëndrueshmëri të ulët paguan më shpesh sesa lojërat shumë të paqëndrueshme. Megjithatë, ish-pagimi shuma të mëdha. Disa zhvillues lojërash tregojnë paqëndrueshmërinë në një shkallë prej 10 ose 5. 

Pra, nëse një automat vlerësohet 4/5, kjo thjesht do të thotë që lojtarët duhet të presin më pak fitore. Me një parashikim të tillë, ju gjithashtu mund të prisni që frekuenca e goditjes të jetë në fundin e poshtëm, ndoshta më pak se 20%. Anasjelltas, përdorni frekuencën e fitimit për të ditur nëse jeni duke luajtur një automat me variancë të ulët ose të lartë.

Karakteristikat e bonusit

Kazinotë më të mira në internet si PlayAmo shpesh mirëpresin lojtarë të rinj me një depozitë të ngrohtë ose bonus pa depozite. Madje bëhet më i mirë gjatë lojës pasi disa slot machines vijnë me veçori bonus si rrotullime falas, bobina kaskadë, Megaways paguan, shumëzues, wilds, etj. 

Por lojtarët e zgjuar nuk luajnë në makinat e fatit që ofrojnë rrotullime falas, rrotullime dhe shpërblime të tjera në çdo mundësi të dhënë. Kjo për shkak se zhvilluesit ofrojnë stimuj të tillë duke e ditur shumë mirë që loja ka një frekuencë të ulët goditjeje. Mos harroni se asgjë nuk shkon kot në lojërat e fatit në internet. Mos harroni, shpërblimet më të mëdha të kazinosë kanë kërkesa më të rrepta të lojës. 

Duke luajtur lojëra falas

Shumë lojtarë nuk marrin kohë për të luajtur versionin demo të lojërave slot përpara se të rrezikojnë ndonjë gjë. Kjo është edhe pse lojërat demo janë falas për t'u luajtur në faqen e internetit të kazinosë ose në faqen e internetit të zhvilluesit të lojës. Ndonëse mund të duket kohë që të praktikosh të luash një lojë që nuk kërkon aftësi, lojtarët inteligjentë e përdorin këtë përvojë për të llogaritur frekuencën e fitimeve. 

Për shembull, mund të regjistroni 2000 rezultate, nga të cilat 400 rezultojnë në seanca fituese. Në atë rast, frekuenca mesatare e goditjes duhet të jetë 20% (400/2000 x 100). Për ta thënë thjesht, ju keni fituar të paktën një rrotullim në çdo pesë gjatë seancës demo. Tani kjo është një automat me frekuencë të ulët.

RTP dhe Variance nuk janë të besueshme!

Përcaktimi i një frekuence të goditjes së lojërave elektronike është sfidues sepse shumica e ofruesve të softuerit nuk e japin këtë informacion. Por për fat të mirë, ndryshimi i lojës dhe informacioni RTP duhet të ndihmojë në marrjen e një vlerësimi të përafërt se sa shpesh mund të godasë një kombinim fitues. Siç u tha më parë, slotet me variancë të ulët dhe RTP të lartë duhet të kenë frekuenca më të larta të goditjes pasi lojtarët formojnë rregullisht një kombinim fitues.

Por për shkak se varianca e lojës dhe RTP janë llogaritjet teorike nga zhvilluesi, ato nuk japin një pamje të qartë. Prandaj, mënyra më e besueshme për të njohur frekuencën e goditjes është të luash lojën dhe të shikosh tabelën e pagave. Mos harroni se do t'ju duhet të regjistroni mijëra rezultate për të marrë opinionin mesatar.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme