Slotat

October 31, 2020

Evolucioni i lojërave elektronike në internet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

automate kanë qenë ekskluzivisht mekanike për disa breza. Për të filluar lojë, do t'ju duhet të rrëshqitni poshtë një levë që do të lëvizte bobinat. Kur tërhiqni levën, mund të zgjasni një susta të brendshme që do të parandalonte rrotullimin ngadalë të rrotullës. Kjo qasje manuale ndaj lojërave elektronike u dha lojtarëve ndjenjën e manipulimit të lojës dhe rezultateve. 


Ky ishte një nga shkaqet e suksesit të këtyre pajisjeve. Leva kontribuoi në zhvillimin e terminologjisë së zhargonit "një bandit i armatosur". Lojërat më të famshme të kazinosë të shpikur deri më tani janë makinat e fatit. Ka mijëra nga të cilat mund të zgjidhni, pavarësisht nëse është online apo tradicional. Megjithatë, si ka evoluar sloti në atë që kemi sot? Inovacioni, sfondi, truri kryesor prapa saj, këtu do të mësoni rreth tyre

Historia e lojërave elektronike

1891 - Origjina

Në 1891, Sittman dhe Pitt shpikën automatin e parë. Historia e makinerive të fatit daton në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë. Sittman dhe Pitt nga Nju Jorku në 1891 shpikën automatin e parë. Kishte pesë daulle dhe 50 letra loje gjithsej në disa bare që automati u gjet dhe kushtonte një monedhë për t'u luajtur. Ky automat nuk kishte një sistem pagese direkte. Gjëra si pijet dhe cigaret falas, ishin shpërblime jo monetare për të cilat njerëzit luajnë.

Nga 1887 deri në 1895.

Liberty Bell ishte automati i parë i Charles Augustus Fey, ai gjithashtu konsiderohej si shpikësi i automatit të parë që mundësonte pagesën automatike. Data në të cilën u ndërtua automati i tij i parë nuk është i detajuar, megjithëse supozohet se ndodhi midis 1887 dhe 1895. Fey zhvilloi një makinë elektronike pagese. 5 bateritë u zëvendësuan nga tre bobina. Letrat e lojës u zëvendësuan gjithashtu me pesë simbole - zemra, diamante, jastëkë, patkua dhe një zile lirie. 3 ikonave të ziles u është caktuar pagesa më e madhe. Kjo makinë fitoi shumë vlerësime të shkëlqyera, si e tillë ajo u emërua Liberty Bell.

Nga viti 1902 deri në 1908

Liberty Bell prodhohej ende edhe pse makinat e fatit u shpallën zyrtarisht të jashtëligjshme në vitin 1902. Epoka e automatit të frutave filloi kur çmimet në para nuk ishin më të përdorshme. Simbolet e frutave dhe shpërblimet në çamçakëz dhe karamele me aromën përkatëse u përdorën në këto automate. Herbert Mills prodhoi një automat të quajtur operatori Bell në Çikago në vitin 1907. Deri në vitin 1908, disa puro, rrugica bowling, dyqane dhe dhoma të jetesës e konsiderojnë automatin. Shenja BAR, të cilën ne tani e njohim, është përdorur në këtë kohë në automatet dhe bazuar në logon e kompanisë Bell-Fruit.


Shpikja e lojërave elektronike të videove

Nga viti 1976 - 1978

Viti 1976 shënoi herën e parë që u krijua një slot i vërtetë video. Slotet u prodhuan nga firma Fortune Coin me bazë në Las Vegas në Kaliforni. Loja ishte e pajisur me një televizor Sony 19" të konfiguruar. Loja e parë u zhvillua në Hotel Hilton në Las Vegas. Përfundimisht më pas, video-slot machine fitoi autorizimin nga Komisioni Shtetëror i Lojërave të Nevadës, pas korrigjimit dhe përmirësimit të mashtrimit. Shkurtimisht pas kësaj, strip i Las Vegas u vlerësua jashtëzakonisht shumë. IGT bleu Fortune Coin në 1978.

Nga viti 1996 deri më sot

Përparimi tjetër në traditën e Slots u prezantua nga WMS Industries Inc. në 1996, me prezantimin e 'Reel 'Em'. Ky përfundimisht u bë sloti i parë i videos që kishte një ekran të dytë për të shfaqur raundin e bonusit. Sa herë që aktivizohej raundi i bonusit, shfaqej një ekran krejtësisht i ndryshëm nga ku luhej loja e bonusit. Gjatë gjithë atij raundi të bonusit, mund të fitohen fitime shtesë. Slots po bëheshin gjithnjë e më të famshëm në kazino gjatë kësaj periudhe. Në të vërtetë, ata përbënin rreth 70% të të ardhurave të kazinosë dhe morën mbi 70% të hapësirës së dyshemesë që ishte në dispozicion.

Lojëra elektronike në internet dhe origjina e tyre

Në mesin e viteve 1990, shfaqja e internetit çoi në krijimin e të parës kazinove online. Vetëm në fillim, ishin ofruar vetëm lojërat standarde të kazinosë si ruleta dhe blackjack, por lojërat slot pas prezantimit të saj u bënë nusja e re. Slot-et u bënë shpejt më të famshme se lojërat konvencionale të kazinove, si kazinotë me bazë tokësore, të cilat gjeneruan me shpejtësi një pjesë të madhe të koleksionit të lojërave nga kazinotë në internet.

Vit pas viti, ka pasur një numër në rritje të zhvilluesve të lojërave dhe portofolit të tyre të lojërave. Ndërsa zhvilluesit e automatëve me bazë në tokë janë relativisht të paktë, lojërat elektronike në internet janë më shumë se 100. Ndërsa disa firma të vogla ofrojnë një gamë minimale lojërash, ka kaq shumë gjigantë që ofrojnë një mundësi masive në industri.

Konsideroni Microgaming, për shembull, ata janë një nga ofruesit më të mëdhenj të softuerit Internet Gaming dhe kanë më shumë se 500 lojëra të ndryshme në katalogun e tyre. Në total, numri i përgjithshëm i lojërave elektronike në internet në të gjitha organizatat parashikohet të jetë mbi 2000. Tani, ka disa mijëra lojëra elektronike.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme